Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Postanowienia noworoczne dla biegacza – 10 obowiązkowych na 2023 rok

Postanowienia noworoczne dla biegacza – 10 obowiązkowych na 2023 rok

Data aktualizacji 27.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Postanowienia noworoczne dla biegacza – 10 obowiązkowych na 2023 rok

Nowy Rok to nowy ja zostaw tym, którzy nie biegają – u nich rzeczywiście przydadzą się kompleksowe zmiany. Skoro postanowienie ,,zacznę biegać” jest już za Tobą, wystarczy, że wpiszesz do planu na 2023 rok te 10 nowych. Dzięki realizacji ich, Twoje aktywne życie będzie jeszcze lepsze, niż do tej pory. Przeczytaj!

1 – gdy coś zacznie nawalać, pójdę do fizjoterapeuty

Od 1 stycznia 2023 roku, koniec z próbami rozchodzenia urazu. Koniec z łykaniem środków przeciwbólowych, koniec testowaniem na swoich nogach całej gamy maści i okładów. Samodzielne leczenie kontuzji może zadziałać tylko na krótką metę. W swoim czasie dorobisz się paskudnej kontuzji, wymagającej długiej rekonwalescencji. Po co Ci to?

Wiemy, że ceny wizyt u fizjoterapeutów nie zachęcają. Postaraj się jednak podchodzić do nich jak do odwiedzania dentysty. Gdy ząb uciążliwie daje się we znaki, zaciskasz pięści i idziesz do lekarza – wiadomo, że nie ma na co czekać, prawda? Przecież jeśli usterka się pogorszy, będzie i boleśniej, i drożej.

2 – raz w tygodniu zrobię sobie domowe SPA

Wanna pełna gorącej wody z wielką pianą. Sole do kąpieli. Lawendowy olejek eteryczny, soundtrack z Władcy Pierścieni i duuuużo świeczek. Domowników wyślij na kurs masażu – zwróci Ci się.

Co ma SPA do biegania? Relaks psychiczny i fizyczny poprawia regenerację organizmu po treningach. Dzięki sesjom błogiego wypoczynku w zaciszu łazienki, łatwiej sprostasz sportowym wyzwaniom. Zapobiegniesz przetrenowaniu, zakwasy krócej będą Cię męczyły, a po każdej rozpieszczającej sesji zaśniesz jak kamień.

Domowe SPA to opcja także dla mężczyzn (a może i szczególnie dla nich – panom czasami szczególnie trudno zmobilizować się do codziennego dbania o dobrostan ciała i duszy, bo to takie babskie…).

Bieganie to styl życia, który nie kończy się po zdjęciu butów. Sportowy tryb funkcjonowania powinien iść w parze z równie intensywnym selfcare.

mężczyzna w relaksującej kąpieli
Biegacz powinien dużo się rozpieszczać!

3 – namówię kogoś bliskiego na sport

Satysfakcji z zarażenia kogoś sportową pasją nie da się z niczym porównać. 

Slow jogging to lekka aktywność dla każdego – koleżanka bez kondycji również sobie z nią poradzi. Mamie możesz zaproponować nordic walking – Ty też będziesz się świetnie bawił (i poćwiczysz ramiona!). Dziadka wyciągnij na zwykły spacer. Młodszy brat będzie zachwycony ścianką wspinaczkową. Starsza siostra chyba już od dawna wspominała o basenie… jak Ty jej nie zmotywujesz, to nikt tego nie zrobi!

Biegacz jest najlepszą reklamą sportu. Opowiedz niezmotywowanemu, jak ruch wpływa na Twoje samopoczucie i ile się zmieniło od kiedy założyłeś biegowe obuwie. Żaden artykuł nie przekonuje o magii aktywności fizycznej tak, jak naoczny dowód w postaci Twojej uśmiechniętej twarzy.

Dzięki Tobie, Twoi bliscy również mogą zmienić swoje zdrowie i życie. Kto wie – może jeszcze w 2023 wspólnie pobiegniecie w zawodach? A jeśli wybiorą inną dyscyplinę, to będziecie sobie wzajemnie kibicować!

4 – spróbuję czegoś nowego

Bieganie bieganiem, ale może by tak spróbować duathlonu? A może nauczyć się pływać i w przyszłości zostać triathlonistą? A może w weekend wyjechać za miasto i potrenować bieganie w terenie? A może zacząć zabierać na treningi psa?

Wprowadź coś nowego w swoje biegowe życie. Możliwości jest co niemiara – dyscypliny multisportowe, biegi OCR, różne rodzaje treningów uzupełniających… 

Przygoda ze sportem zaczyna się od biegania, a kończy… nigdy. Niech 2023 rok będzie dla Ciebie czasem odkrywania nowych możliwości, o które kiedyś byś siebie nie podejrzewał.

5 – zawsze znajdę czas na rozgrzewkę i rozciąganie

Rozgrzewka przed bieganiem i sesja rozciągania tuż po nim – dwie rzeczy, za które Twoje ciało Cię pokocha. 

Co da Ci 10 minut rozgrzewki, a po biegu 10 minut rozciągania? Zapobieganie kontuzjom, przyjemniejsze bieganie, lepsze wyniki, sprawną regenerację potreningową, mniejsze zakwasy na drugi dzień… Rozgrzewka oraz stretching nigdy nie są stratą czasu – wręcz przeciwnie. 

6 – przyłożę się do odżywiania

Biegacz może jeść wszystko, ale im lepiej je, tym lepiej biega. Budowanie świetnej formy zaczyna się w kuchni. Odżywiaj swoje ciało kolorowo, różnorodnie i do syta, a odwdzięczy Ci się na każdym treningu. 

W 2023 roku zwiększaj wiedzę dietetyczną. W Sieci i księgarniach znajdziesz tysiące wartościowych materiałów o żywieniu w aktywnym trybie życia. Dzięki sięganiu do merytorycznych treści, odruchowo zaczniesz wybierać w hipermarketach opcje najbardziej przydatne dla Twojego zabieganego organizmu. 

zdrowy posiłek dla biegacza
Zacznij lepiej jeść, a forma podskoczy z dnia na dzień!

7 – nie będę pomijał ćwiczeń uzupełniających

Szczególnie ćwiczeń ramion i tułowia – nie samymi nogami biega biegacz!

Uzupełniające treningi dadzą Ci mocne ciało. Całe ciało. Zero słabych punktów. 

Łap za gumy oporowe. Od 1 stycznia 2023 roku nadrabiaj te wszystkie wzmacniające ćwiczenia, które pominąłeś w 2022. Da się je polubić!

8 – będę częściej startował w zawodach

Jeżeli jeszcze nigdy nie startowałeś, w 2023 roku zrobisz to po raz pierwszy. 

Niech Twoja kolekcja medali znacznie się rozrośnie w ciągu 2023 roku! Zaplanuj starty na wiosenny sezon jeszcze w tym tygodniu, żeby na spokojnie zorganizować wyjazdy. Często przecież zdarza się tak, że wyścig, w którym zamierzałeś wziąć udział od dawna, zaskakuje Cię z dnia na dzień… Czas leci zdecydowanie za szybko.

Pierwszy wyścig dopiero przed Tobą? 

Każdy biegacz może startować w zawodach. Nawet ci najbardziej początkujący mają do wyboru szeroki wachlarz imprez na krótkich dystansach. Dla nieśmiałych i mieszkających z dala od miast, są biegi wirtualne. Dla tych, których sama wizja zdobycia medalu nie motywuje – biegi charytatywne. Z imprez biegowych wyniesiesz motywację, wspomnienia i nowych znajomych. Po prostu zapisz się na najbliższy bieg – wszystko będzie dobrze! 

Im więcej biegaczy na imprezach, tym więcej samych imprez – takie prawo rynku. Im więcej imprez, tym więcej biegaczy – wizja powszechnie dostępnych startów niejednego już zmotywowała do założenia butów. Tak więc, biorąc udział w imprezie, przyczyniasz się do wielkiego sportowego dzieła popularyzacji biegania.

9 – wprowadzę różne treningi biegowe

Jeśli chcesz być coraz lepszym biegaczem, musisz kombinować. Zamiast bazować wyłącznie na spokojnych wybieganiach pomyśl o treningach tempowych, interwałowych, podbiegach i fartlekach. Pomogą Ci poprawiać tempo oraz budować długodystansową wytrzymałość. Dzięki urozmaiconym treningom biegowym, zrobisz wrażenie i na sobie, i na rywalach podczas imprez.

Przyda się nawiązanie współpracy z trenerem biegania. On najlepiej pomoże Ci dopasować urozmaicony plan biegowy do Twojego trybu życia. 

wspólny trening dwójki biegaczy
Ewentualnie, poproś o rady doświadczonego biegacza – na pewno chętnie pokaże Ci nowe wymiary sportu.

10 – nie zapomnę o tym, co najważniejsze

A najważniejsza jest radość ze sportu. Pogoń za wynikami to tylko opcja, którą warto podjąć pod warunkiem, że wyścig z samym sobą daje Ci satysfakcję. Satysfakcję – nie wyczerpującą presję ani rozczarowanie.

Tak długo, jak jesteś biegaczem-amatorem, nie istnieje coś takiego jak nieudany bieg. Każdy trening, który sprawił CI przyjemność, jest dobry. Każde zawody z których wniosłeś wspomnienia, są dobre. Każda życiówka jest dobra. 

Jeśli musisz pominąć trening z powodów osobistych, nie rób sobie wyrzutów – są rzeczy ważne – bieganie – i najważniejsze – życie.

W 2023 roku trenuj zdrowe podejście i cieszenie się sportem!


Dopisałeś postanowienia do listy? Więc porządnie się wyśpij – wkrótce zaczynamy realizację!  

Mogą Ci się spodobać:

03 04.2024
Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się