Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Postanowienia noworoczne dla biegacza – 10 obowiązkowych na 2023 rok

Postanowienia noworoczne dla biegacza – 10 obowiązkowych na 2023 rok

Data publikacji 27.12.2022

Przeczytasz w 6 minut 304 wyświetleń

Postanowienia noworoczne dla biegacza – 10 obowiązkowych na 2023 rok

Nowy Rok to nowy ja zostaw tym, którzy nie biegają – u nich rzeczywiście przydadzą się kompleksowe zmiany. Skoro postanowienie ,,zacznę biegać” jest już za Tobą, wystarczy, że wpiszesz do planu na 2023 rok te 10 nowych. Dzięki realizacji ich, Twoje aktywne życie będzie jeszcze lepsze, niż do tej pory. Przeczytaj!

1 – gdy coś zacznie nawalać, pójdę do fizjoterapeuty

Od 1 stycznia 2023 roku, koniec z próbami rozchodzenia urazu. Koniec z łykaniem środków przeciwbólowych, koniec testowaniem na swoich nogach całej gamy maści i okładów. Samodzielne leczenie kontuzji może zadziałać tylko na krótką metę. W swoim czasie dorobisz się paskudnej kontuzji, wymagającej długiej rekonwalescencji. Po co Ci to?

Wiemy, że ceny wizyt u fizjoterapeutów nie zachęcają. Postaraj się jednak podchodzić do nich jak do odwiedzania dentysty. Gdy ząb uciążliwie daje się we znaki, zaciskasz pięści i idziesz do lekarza – wiadomo, że nie ma na co czekać, prawda? Przecież jeśli usterka się pogorszy, będzie i boleśniej, i drożej.

2 – raz w tygodniu zrobię sobie domowe SPA

Wanna pełna gorącej wody z wielką pianą. Sole do kąpieli. Lawendowy olejek eteryczny, soundtrack z Władcy Pierścieni i duuuużo świeczek. Domowników wyślij na kurs masażu – zwróci Ci się.

Co ma SPA do biegania? Relaks psychiczny i fizyczny poprawia regenerację organizmu po treningach. Dzięki sesjom błogiego wypoczynku w zaciszu łazienki, łatwiej sprostasz sportowym wyzwaniom. Zapobiegniesz przetrenowaniu, zakwasy krócej będą Cię męczyły, a po każdej rozpieszczającej sesji zaśniesz jak kamień.

Domowe SPA to opcja także dla mężczyzn (a może i szczególnie dla nich – panom czasami szczególnie trudno zmobilizować się do codziennego dbania o dobrostan ciała i duszy, bo to takie babskie…).

Bieganie to styl życia, który nie kończy się po zdjęciu butów. Sportowy tryb funkcjonowania powinien iść w parze z równie intensywnym selfcare.

mężczyzna w relaksującej kąpieli
Biegacz powinien dużo się rozpieszczać!

3 – namówię kogoś bliskiego na sport

Satysfakcji z zarażenia kogoś sportową pasją nie da się z niczym porównać. 

Slow jogging to lekka aktywność dla każdego – koleżanka bez kondycji również sobie z nią poradzi. Mamie możesz zaproponować nordic walking – Ty też będziesz się świetnie bawił (i poćwiczysz ramiona!). Dziadka wyciągnij na zwykły spacer. Młodszy brat będzie zachwycony ścianką wspinaczkową. Starsza siostra chyba już od dawna wspominała o basenie… jak Ty jej nie zmotywujesz, to nikt tego nie zrobi!

Biegacz jest najlepszą reklamą sportu. Opowiedz niezmotywowanemu, jak ruch wpływa na Twoje samopoczucie i ile się zmieniło od kiedy założyłeś biegowe obuwie. Żaden artykuł nie przekonuje o magii aktywności fizycznej tak, jak naoczny dowód w postaci Twojej uśmiechniętej twarzy.

Dzięki Tobie, Twoi bliscy również mogą zmienić swoje zdrowie i życie. Kto wie – może jeszcze w 2023 wspólnie pobiegniecie w zawodach? A jeśli wybiorą inną dyscyplinę, to będziecie sobie wzajemnie kibicować!

4 – spróbuję czegoś nowego

Bieganie bieganiem, ale może by tak spróbować duathlonu? A może nauczyć się pływać i w przyszłości zostać triathlonistą? A może w weekend wyjechać za miasto i potrenować bieganie w terenie? A może zacząć zabierać na treningi psa?

Wprowadź coś nowego w swoje biegowe życie. Możliwości jest co niemiara – dyscypliny multisportowe, biegi OCR, różne rodzaje treningów uzupełniających… 

Przygoda ze sportem zaczyna się od biegania, a kończy… nigdy. Niech 2023 rok będzie dla Ciebie czasem odkrywania nowych możliwości, o które kiedyś byś siebie nie podejrzewał.

5 – zawsze znajdę czas na rozgrzewkę i rozciąganie

Rozgrzewka przed bieganiem i sesja rozciągania tuż po nim – dwie rzeczy, za które Twoje ciało Cię pokocha. 

Co da Ci 10 minut rozgrzewki, a po biegu 10 minut rozciągania? Zapobieganie kontuzjom, przyjemniejsze bieganie, lepsze wyniki, sprawną regenerację potreningową, mniejsze zakwasy na drugi dzień… Rozgrzewka oraz stretching nigdy nie są stratą czasu – wręcz przeciwnie. 

6 – przyłożę się do odżywiania

Biegacz może jeść wszystko, ale im lepiej je, tym lepiej biega. Budowanie świetnej formy zaczyna się w kuchni. Odżywiaj swoje ciało kolorowo, różnorodnie i do syta, a odwdzięczy Ci się na każdym treningu. 

W 2023 roku zwiększaj wiedzę dietetyczną. W Sieci i księgarniach znajdziesz tysiące wartościowych materiałów o żywieniu w aktywnym trybie życia. Dzięki sięganiu do merytorycznych treści, odruchowo zaczniesz wybierać w hipermarketach opcje najbardziej przydatne dla Twojego zabieganego organizmu. 

zdrowy posiłek dla biegacza
Zacznij lepiej jeść, a forma podskoczy z dnia na dzień!

7 – nie będę pomijał ćwiczeń uzupełniających

Szczególnie ćwiczeń ramion i tułowia – nie samymi nogami biega biegacz!

Uzupełniające treningi dadzą Ci mocne ciało. Całe ciało. Zero słabych punktów. 

Łap za gumy oporowe. Od 1 stycznia 2023 roku nadrabiaj te wszystkie wzmacniające ćwiczenia, które pominąłeś w 2022. Da się je polubić!

8 – będę częściej startował w zawodach

Jeżeli jeszcze nigdy nie startowałeś, w 2023 roku zrobisz to po raz pierwszy. 

Niech Twoja kolekcja medali znacznie się rozrośnie w ciągu 2023 roku! Zaplanuj starty na wiosenny sezon jeszcze w tym tygodniu, żeby na spokojnie zorganizować wyjazdy. Często przecież zdarza się tak, że wyścig, w którym zamierzałeś wziąć udział od dawna, zaskakuje Cię z dnia na dzień… Czas leci zdecydowanie za szybko.

Pierwszy wyścig dopiero przed Tobą? 

Każdy biegacz może startować w zawodach. Nawet ci najbardziej początkujący mają do wyboru szeroki wachlarz imprez na krótkich dystansach. Dla nieśmiałych i mieszkających z dala od miast, są biegi wirtualne. Dla tych, których sama wizja zdobycia medalu nie motywuje – biegi charytatywne. Z imprez biegowych wyniesiesz motywację, wspomnienia i nowych znajomych. Po prostu zapisz się na najbliższy bieg – wszystko będzie dobrze! 

Im więcej biegaczy na imprezach, tym więcej samych imprez – takie prawo rynku. Im więcej imprez, tym więcej biegaczy – wizja powszechnie dostępnych startów niejednego już zmotywowała do założenia butów. Tak więc, biorąc udział w imprezie, przyczyniasz się do wielkiego sportowego dzieła popularyzacji biegania.

9 – wprowadzę różne treningi biegowe

Jeśli chcesz być coraz lepszym biegaczem, musisz kombinować. Zamiast bazować wyłącznie na spokojnych wybieganiach pomyśl o treningach tempowych, interwałowych, podbiegach i fartlekach. Pomogą Ci poprawiać tempo oraz budować długodystansową wytrzymałość. Dzięki urozmaiconym treningom biegowym, zrobisz wrażenie i na sobie, i na rywalach podczas imprez.

Przyda się nawiązanie współpracy z trenerem biegania. On najlepiej pomoże Ci dopasować urozmaicony plan biegowy do Twojego trybu życia. 

wspólny trening dwójki biegaczy
Ewentualnie, poproś o rady doświadczonego biegacza – na pewno chętnie pokaże Ci nowe wymiary sportu.

10 – nie zapomnę o tym, co najważniejsze

A najważniejsza jest radość ze sportu. Pogoń za wynikami to tylko opcja, którą warto podjąć pod warunkiem, że wyścig z samym sobą daje Ci satysfakcję. Satysfakcję – nie wyczerpującą presję ani rozczarowanie.

Tak długo, jak jesteś biegaczem-amatorem, nie istnieje coś takiego jak nieudany bieg. Każdy trening, który sprawił CI przyjemność, jest dobry. Każde zawody z których wniosłeś wspomnienia, są dobre. Każda życiówka jest dobra. 

Jeśli musisz pominąć trening z powodów osobistych, nie rób sobie wyrzutów – są rzeczy ważne – bieganie – i najważniejsze – życie.

W 2023 roku trenuj zdrowe podejście i cieszenie się sportem!


Dopisałeś postanowienia do listy? Więc porządnie się wyśpij – wkrótce zaczynamy realizację!  

Mogą Ci się spodobać:

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

18 05.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

09 05.2023
Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]

24 04.2023
Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]

18 04.2023
Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]

13 04.2023
Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]

12 04.2023
Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]

06 04.2023
Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

01 04.2023
Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

30 03.2023
Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]

29 03.2023
Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

27 03.2023
Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

23 03.2023
Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]

22 03.2023
Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]

28 02.2023
Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]

27 02.2023
Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]

15 02.2023
Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]

02 02.2023
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

02 02.2023
Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się