Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Jak Twoje bieganie może pomóc światu?

Jak Twoje bieganie może pomóc światu?

Data aktualizacji 07.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak Twoje bieganie może pomóc światu?

Bieganie odmienia życie – i to nie tylko życie samego biegacza. Dzięki sportowej pasji, możesz wyciągnąć pomocną dłoń do ludzi w okolicy, jak i na drugim końcu świata. Sprawdź, w jaki sposób połączyć bieganie z pomaganiem, a każdy bieg będzie tym zwycięskim.

Artykuł powstał we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. 26 grudnia 2022 roku PAH obchodzi 30-lecie swojej działalności. Przez cały ten czas niesie pomoc humanitarną i rozwojową w rejony dotknięte wojną, kryzysami oraz klęskami żywiołowymi. Polska Akcja Humanitarna stoi między innymi za inicjatywą Pajacyk, buduje infrastrukturę wodną w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu, dystrybuuje środki pierwszej potrzeby do miejsc dotkniętych kataklizmami, a w 2022 roku szeroko angażuje się w pomoc Ukrainie. Kliknij i wesprzyj Polską Akcję Humanitarną już teraz! 

Biegi charytatywne – inicjatywa ,,Biegnij Po Pomoc”

Biegnij Po Pomoc to akcja organizowana przez Polską Akcję Humanitarną, w której może wziąć udział każdy biegacz, niezależnie od tego w jakim miejscu się znajduje. Na czym polega bieganie charytatywne w ramach akcji Biegnij Po Pomoc?

Biegacz chcący się zaangażować, może zorganizować na stronie PAH zbiórkę. Zobowiązuje się do tego, że w ramach zbierania pieniędzy na wybrany cel charytatywny, wypełni sportowe wyzwanie. Wpłaty motywują go do zrealizowania postanowienia – im więcej darczyńców będzie mu kibicować, tym lepiej! Każda złotówka zostanie przekazana Polskiej Akcji Humanitarnej.

biegnij po pomoc biegi charytatywne pah
Wyzwania w ramach akcji Biegnij Po Pomoc, źródło: strona pomagamy.pah.org

Wyzwania możesz podjąć się solo lub z ekipą. Sahara? Prywatny półmaraton? Osobiste starty w wyścigach? Ty wybierasz, a inni wspierają Twoją motywację dotacjami na szczytny cel. Nie ma wymagań co do intensywności wyzwania – możesz założyć zbiórkę motywującą Cię nawet do spokojnego slow joggingu po osiedlu!

Czy może być lepsze paliwo niż świadomość, że każdy Twój krok niesie pomoc?

Do tej pory, w ramach akcji udało się zrealizować dopiero 3 wyzwania. Masz więc szansę dołączyć do pionierów tej wspaniałej inicjatywy.

Akcja Biegnij Po Pomoc jest dostępna tutaj: https://pomagamy.pah.org.pl/campaign/biegnij-po-pomoc/

Biegi charytatywne – imprezy dla każdego

Imprezy biegowe kojarzą Ci się tylko z wyczerpującymi maratonami dla doświadczonych zawodników? Czas to zmienić – na bieganie charytatywne może się zapisać każdy

Biegi charytatywne odbywają się na przeróżnych dystansach – od 1 kilometra, do ultramaratonów. Szczególnie dużo biegów charytatywnych rusza w okolicy Bożego Narodzenia, Mikołajek, Wielkanocy i Dnia Dziecka. Na mniej popularne imprezy charytatywne trafisz jednak praktycznie w każdym mieście, o dowolnej porze roku. 

Na biegach charytatywnych spotkasz zarówno zawodowców, jak i osoby, które na co dzień w ogóle nie biegają. Pomaganie łączy bez względu na poziom zaawansowania. Nikt nie pyta o Twoją kondycję. Nie doświadczysz tam stresu związanego z rywalizacją – wszyscy wygrywają. Możesz przebyć dystans biegiem lub marszem, zabrać ze sobą całkowicie początkujących przyjaciół, a niektórzy organizatorzy przygotowują nawet trasy dla dzieci.

Podczas biegów charytatywnych spotkasz licznych wolontariuszy, a dochód z pakietów startowych idzie na szczytny cel. Ty zaś, w nagrodę za swój wysiłek, otrzymasz symboliczną nagrodę. Zależnie od biegu i ceny pakietu, mogą to być medale, koszulki, akcesoria bądź certyfikaty. Najpiękniejsza jest jednak świadomość, że Twój bieg był czymś znacznie więcej, niż tylko biegiem.

#BiegamDobrze – PAH i Maraton Warszawski

Jak zawsze, w stolicy nie brakuje charytatywnych inicjatyw. Fundacja Maraton Warszawski, we współpracy z innymi organizacjami dobroczynnymi, w tym z Polską Akcją Humanitarną, przy okazji organizowanych przez siebie maratonów uruchamia akcję #BiegamDobrze.

W ramach akcji, biegacz wybiera jeden z dystansów Maratonu Warszawskiego. Zakłada zbiórkę, udostępnia ją znajomym (m.in.w mediach społecznościowych), a gdy już uda mu się uzbierać minimalną kwotę, otrzymuje specjalny pakiet startowy Dobroczynnego Bohatera

Numer startowy będzie miał wyjątkowy pomarańczowy kolor, a kibice dadzą z siebie wszystko, dopingując widocznych z daleka Dobroczynnych Bohaterów. Do tego, organizatorzy przygotowują dla swoich biegaczy wyjątkowe bonusy – na przykład strefę masażu, by szybko stawali na nogi po wyczerpującym biegu. 

Kwoty minimalne do otrzymania pakietu startowego zależą od dystansu. Progi zaczynają się już od 250 złotych za Warszawską Dychę. Maksymalnego progu nie ma – zbiórka może opiewać na dowolną kwotę. Całość wpłat jakie zbiorą biegi charytatywne trafia na dobroczynny cel. Od 37. edycji (2015 rok) udało się zgromadzić już ponad 7 milionów złotych!

Żeby zmotywować swoich znajomych do przekazywania datków, możesz podjąć się dodatkowego wyzwania. Zadeklaruj, że oprócz wzięcia udziału w biegu rzucisz palenie, zatańczysz makarenę na linii mety, zafarbujesz brodę na różowo i cokolwiek tylko przyjdzie Ci do głowy!

Wszelkie informacje na temat akcji #BiegamDobrze możesz się dowiedzieć na oficjalnej stronie Maratonu Warszawskiego. Tutaj też możesz dołączyć do wyzwania. Zapisy na zawody ruszają kilka miesięcy przed bieganiem. By wystartować jako Dobroczynny Bohater, wystarczy wybrać ścieżkę charytatywną: https://maratonwarszawski.com/biegamdobrze/

Biegi wirtualne – bieganie charytatywne w każdym miejscu

W pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie odbywają się żadne biegi charytatywne? A może dopiero zaczynasz i nieco stresuje Cię wizja startów w zawodach? Żaden problem! 

Biegi charytatywne odbywają się także wirtualnie. Możesz wystartować gdziekolwiek się znajdujesz – nawet na bieżni w domowym zaciszu. Zapisujesz się na wybrane wydarzenie, pobierasz aplikację organizatora (lub wysyłasz screeny z własnej aplikacji, potwierdzające zrealizowanie wyzwania), a pakiet startowy z numerem i medalem otrzymujesz pocztą. Część biegów wirtualnych nie oferuje pełnych pakietów startowych, a symboliczne certyfikaty uczestnictwa do wydrukowania – to Twoja pamiątka.

Oczywiście, dochód z darowizn i pakietów startowych zostaje przekazany na zadeklarowany przez organizatora cel charytatywny. Cele są rozmaite – walka z chorobami, ratowanie zwierząt, środowisko czy pomoc humanitarna. 

Charytatywne biegi wirtualne odpowiadają również na nagłe potrzeby świata – ich organizacyjnym plusem jest to, że… nie wymagają szczególnej organizacji. Już w 2 dni po eskalacji wojny u naszego wschodniego sąsiada, zorganizowany został wirtualny Bieg Jedności z Ukrainą, z którego środki zostały przeznaczone na PAH.

Bieganie charytatywne dookoła własnego bloku, w zużytych dresach, nie przejmując się niczym poza radością z aktywności i pomagania. Czy może być lepszy sposób na trening?

Urządź sobie zawody z przyjaciółmi – wspólnie wystartujcie w biegu wirtualnym na ulubionej trasie!

Pomaganie przez bieganie – nie tylko wsparcie finansowe

Biegowa pomoc niejedno ma imię. Organizacja zbiórek oraz biegi charytatywne to tylko część opcji. Twoje bieganie może pomóc także najbliższemu światu. W jaki sposób?

  • Zaproś samotnego kolegę z pracy, który świeżo przeprowadził się do miasta, na wspólny jogging. Poznacie się (może nawet zaprzyjaźnicie na całe życie), a przy okazji oprowadzisz go po miejscowości.
  • Zabierz na slow jogging swojego brata, który powinien zadbać o swoje zdrowie, ale nie może zmobilizować się do ćwiczeń. Slow jogging to bardzo łagodna aktywność – brak kondycji nie jest przeszkodą.
  • Widzisz biegacza? Uśmiechnij się do niego i pomachaj! Nieważne, czy sam jesteś w trakcie treningu, czy wracasz z pracy pod krawatem. Takie drobne wsparcie od przechodniów poprawia humor na cały dzień.
  • Idź na zawody jako kibic. Dopinguj obcych ludzi ile sił, a będziesz częścią ich sukcesu. Kibice mają bardzo odpowiedzialne zadanie – kto wie, ilu biegaczy nie byłoby w stanie ukończyć dystansu, gdyby nie ich energia!
  • Dziel się biegową radością w mediach społecznościowych. Dzięki temu zainspirujesz innych do spróbowania na własnej skórze tego wspaniałego sportu. Uśmiechy biegaczy to najlepsza rekomendacja aktywności fizycznej! 

Bieganie charytatywne w każdym miejscu na świecie, organizacja zbiórek na sportowe cele, popularyzacja aktywności fizycznej, dopingowanie biegaczy przy każdej okazji – ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Biegając, możesz odmienić czyjeś życie. Ba – możesz je nawet uratować, dokładając cegiełkę do inicjatyw organizacji pozarządowych. 

Śledź ogłoszenia o imprezach charytatywnych w Twojej okolicy i nie zrażaj się, jeśli nie możesz cieleśnie pojawić się na żadnej z nich. Wirtualne biegi charytatywne są na wyciągnięcie kilku kliknięć. Biegaj i pomagaj – tempo czy stopień zaawansowania nie mają żadnego znaczenia!

Razem dogonimy lepszy świat!

Mogą Ci się spodobać:

19 07.2024
Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

09 07.2024
Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia?

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]

09 07.2024
Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]

04 07.2024
Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]

03 07.2024
Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]

28 06.2024
Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]

18 06.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się