Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Trening > Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów? Zwiększ szansę na podium!

Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów? Zwiększ szansę na podium!

Data publikacji 09.04.2022

Przeczytasz w 5 minut 2065 wyświetleń

Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów? Zwiększ szansę na podium!

Pierwsze 5 kilometrów przebiegnięte bez problemu to moment przełomowy. Wtedy możesz myśleć o starcie w pełnoprawnych wyścigach. Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów, by zakończyć go jak najwyżej w klasyfikacji? Przeczytaj!

Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów? Trenuj tempo

Gdy 5 kilometrów bez zadyszki będzie w zasięgu codziennych możliwości, czas zacząć robić je jak najszybciej. W tym pomoże Ci urozmaicenie treningu o jednostki nastawione na budowę tempa.

Treningi tempowe polegają na przebieganiu założonego, krótkiego dystansu w określonym czasie. Jeżeli do tej pory biegałeś 3 razy w tygodniu – co 2 dni – jeden ze zwykłych treningów powinieneś zastąpić tempówkami. 

Robi się je w prosty sposób – najpierw ,,rozbiegujesz się” przez 1-2 kilometry, spokojnym parciem do przodu. Potem zaczynasz serię krótkich biegów na 80-100 metrów, dając z siebie wszystko. Ważne, byś dobrze znał trasę tempówek, żeby nic nie pokrzyzowało CI planow – na przykład zrujnowany chodnik. Biegacze chętnie w ramach tempówek robią kółka po parku.

trening tempowy jako przygotowanie do biegu na 5 kilometrów
Żeby biegać szybciej musisz… biegać szybciej!

Pomocne w zwiększeniu możliwości na takim dystansie (a potem także większych) są również interwały. Trening interwałowy może zastąpić drugi w tygodniu ,,zwykły bieg”. Przez 4 minuty biegnij intensywnie, przez 2 minuty spokojnie. I tak w kółko.

Interwały – zaplanowane co do minuty – da się zastąpić fartlekami. Fartleki to zabawy tempem, luźniejsze, a również skuteczne. W nich dowolnie modyfikujesz intensywność. Przykład? Włączasz playlistę, jedną piosenkę biegniesz szybko, drugą na spokojnie. I tak w kółko. Jedna piosenka ma 3 minuty, druga 5, trzecia 7 – co będzie, to będzie.

Im poważniej myślisz o wyścigach, tym bardziej zaplanowanych, rygorystycznych treningów potrzebujesz. Fartleki są jednak świetnym wstępem do wejścia na wyższy poziom przygotowania do biegu na 5 kilometrów.

Bieg na 5 kilometrów – przygotowanie. V2Omax

Do ukończenia wyścigu na wysokiej pozycji potrzebujesz wysokiego V2Omax – maksymalnego pułapu tlenowego. To ile tlenu jest w stanie przyswoić Twój organizm, jest kluczowe od linii startu. 

Jak zwiększyć V2Omax? Nie mamy dobrych wieści – jest on przede wszystkim uwarunkowany genetycznie. Kształtuje się do około 20 roku życia, a potem da się go już tylko modyfikować. 

Maksymalny pobór tlenu – V2Omax – można zwiększyć dzięki regularnym treningom. Długie biegi, tempówki, interwały – to wszystko uczy Twój organizm jak najlepiej oddychać.

jak przygotowac sie do biegu na 5 kilometrów v2omax
Masz możliwość treningu w hipoksji? Wykorzystaj ją!

Masz możliwość wyjazdu w góry? Trening w hipoksji – warunkach niedoboru tlenu to świetny pomysł na zwiększenie V2Omax. Im częściej go uskuteczniasz, tym bardziej wzrasta Twoja wydolność też na nizinach. Jeśli mieszkasz daleko od gór, sprawdź gdzie są najbliższe komory hipoksyjne. Treningi w hipoksji traktuje się co prawda jako narzędzie dla zaawansowanych, ale i przed debiutem możesz tego spróbować z korzyścią dla siebie.

Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów – trening uzupełniający

Jeżeli do tej pory ignorowałeś kwestie ćwiczeń wzmacniających, myśląc o starcie w zawodach nie masz argumentów, by się przed nimi bronić. Miesnie musza być silne, żeby ponieść Cię do mety, a sam trening biegowy ich nie satysfakcjonuje.

Uzupełnij plan treningowy o ćwiczenia siłowe, aerobowe, albo przynajmniej izometryczne, wykonywane w domu po kilkanaście minut dziennie. Masz wzmocnić nie tylko nogi, ale też korpus, pośladki i ramiona. Podczas kroku biegowego pracuje całe ciało – gdy wzmocnisz każdą jego część, będziesz biegał lepiej.

trening  uzupełniający przygotowanie do biegu na 5 kilometrów
Trening biegacza to nie tylko bieganie!

Pamiętaj także o ćwiczeniu przepony. Trening przepony powinno się wdrażać już na początku biegowej kariery, ale lepiej późno, niż wcale.

Z troski o mięśnie, nigdy nie pomijaj rozciągania po treningu. Poza nim spróbuj rolowania – automasażu pomagającego ciału się zregenerować.

Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów? Zmodyfikuj styl życia

Trening to nie wszystko. Poprawę kondycji, a więc i formy na wyścigi, przyniesie Ci kilka czynników.

Rzuć papierosy – tak, ten punkt musiał się pojawić. Papierosy ograniczają Twoją wydolność, niezależnie czy jesteś tego świadomy. Da się biegać będąc nałogowcem, ale z papierosem w ustach nigdy nie prześcigniesz samego siebie. Jeżeli przed debiutem zapomnisz jego smak, zwiększysz szansę na wysokie miejsce.

bieganie a papierosy bieg na 5 kilometrów przygotowanie
Mistrzowie nie palą!

Zrzuć nadmiar tłuszczu, jeżeli go masz. Redukcja tkanki tłuszczowej podwyższy V2Omax. Lżejsza sylwetka lepiej gospodaruje tlenem. Po zdrowym schudnięciu zauważysz poprawę wyników biegowych – paliwo w postaci tlenu nie będzie marnować się na ruszanie ,,oponką” okalająca brzuch.

Badania – dla zdrowia i kondycji

Ilu biegaczy poprawiłoby swoją formę, gdyby wyeliminowało ukryte ,,niedociągnięcia” zdrowotne? Tego nikt nie wie – wie za to, że niedobory nie są egzotycznym zjawiskiem wśród sportowców

Witamina D, witaminy z grupy B, żelazo, witaminy E, K i E wspomagające regenerację… Jest tego sporo! Gdy postanowisz bardziej przyłożyć się do biegania, by doskonalić formę przed zawodami, zrób badania krwi. Z pewnością nie zaszkodzą, a mogą okazać się wręcz ,,game changerem” w Twoim sportowym życiu.

Druga sprawa – jeśli nie zrobiłeś do tej pory badań wydolnościowych, myśl o biegowym debiucie powinna Cię do tego zmotywować. Dzięki nim ocenisz aktualną formę, wskażesz słabe strony, a to pierwszy krok do ich wyeliminowania.

Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów? Gdy wkrótce wielki dzień

Kilka dni przed debiutem  zrezygnuj z kulinarnych eksperymentów – nie chcesz przecież się rozchorować! Dla pewności wrzuć więcej węglowodanów do diety, żebyś na pewno wystartował z pełnym zapasem glikogenu. Na tak krótkim wyścigu nie musisz przywiązywać wielkiej uwagi do ,,ładowania węglami”, ale na pewno nie zaszkodzi Ci zgromadzenie większej ilości paliwa.

bieg na 5 kilometrów przygotowanie odpoczynek
Odpocznij – jeszcze się nabiegasz!

Przed biegiem na 5 kilometrów wyśpij się i odpuść ostry trening. Mięśnie mają być zregenerowane, umysł czysty, wypoczęty, gotowy do działania.

Bieg na 5 kilometrów – przygotowanie psychiczne

Na pierwszych wyścigach cel jest jeden – ukończenie go. To już sukces, z którego powinieneś być dumny. Nastaw się na kontrolę tempa podczas zawodów, a nie gorączkowe wyprzedzanie rywali. To zgubiło już niejednego.

Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów? Pamiętając o opłaceniu pakietu startowego, zarezerwowaniu hotelu, regeneracji i zabraniu najwygodniejszych butów. 

Porównaj swoją formę sprzed kilku miesięcy, bądź dumny z tego co osiągnąłeś i po prostu to pokaż. Wszystko będzie dobrze!

Jak się przygotować do biegu na 5 kilometrów? Trenuj tempo, pracuj nad V2Omax, pozbądź się szkodliwych nałogów, zrzuć nadmiar tłuszczu i wykonaj badania. Po tym, ze świadomością, że zrobiłeś ile sie dalo, ciesz się startem. To Twój sukces, niezależnie od miejsca w rankingu.

Pierwsze zawody? Te 10 rzeczy musisz wiedzieć – przeczytaj: https://sbiegacza.pl/2022/04/02/pierwszy-start-w-zawodach-10-rzeczy-ktore-musi-wiedziec-nowicjusz!

Mogą Ci się spodobać:

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

01 06.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

02 02.2023
Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

19 12.2022
Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]

29 11.2022
Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]

29 11.2022
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

28 11.2022
VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]

24 11.2022
Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]

22 11.2022
Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się