Znasz to uczucie, kiedy po intensywnym biegu Twoje nogi krzyczą […]
Data aktualizacji 20.04.2022
Przeczytasz w 4 minut
Kontuzja biegacza to ostatni moment, na wybór fizjoterapeuty. Nie ma na co czekać – proponujemy, byś już teraz, na wszelki wypadek zapisał w telefonie numer do dobrego specjalisty. Dzięki temu nie tylko sprawnie poradzisz sobie z każda kontuzją, ale i rozwiążesz treningowe problemy zanim się w nią przerodzą. Fizjoterapia dla sportowców – biegaczy – jak wybrać odpowiednią? Przeczytaj!
Zanim na dobre zaczniesz poszukiwania fizjoterapeuty, otwórz w nowej karcie przeglądarki stronę https://kif.info.pl/rejestr/.
To oficjalny rejestr Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Gdy zainteresuje Cię dany specjalista, wyszukaj jego nazwisko. W ten sposób będziesz miał pewność, że dana osoba ma kwalifikacje do wykonywania zawodu. Dowiesz się jaki tytuł zawodowy posiada, gdzie pracuje i jakie są jej dodatkowe kwalifikacje.
Drugą przydatną stroną jest https://znajdzfizjoterapeute.pl/.
Jak wskazuje adres, to po prostu wyszukiwarka fizjoterapeutów. Tym co najbardziej nas interesuje jest wyszukiwanie po dolegliwościach lub typach terapii.
Jak widzisz, jest nawet specjalny filtr, wyszukujący fizjoterapeutów specjalizujących się w kontuzjach biegaczy! Możesz też przejrzeć specjalistów pod kątem oferowanych przez nich typów terapii i na przykład umówić się na masaż sportowy. Na koniec wybierasz lokalizację i… gotowe!
No dobrze, wcale nie gotowe! W samym Krakowie odnaleźliśmy 78 fizjoterapeutów wyspecjalizowanych w kontuzjach biegaczy… Czym kierować się dalej?
Studia to nie wszystko! Lekarz, fizjoterapeuta, psycholog, trener – każdy, kto zajmuje się zdrowiem musi stale się kształcić. Gdy otworzyłeś listę ,,biegowych fizjoterapeutów” w Twoim mieście, przystąp do weryfikacji ich profili.
Zapoznaj się z opisem ,,o mnie” zredagowanym przez specjalistę. Nie każdy przykłada się do redagowania tej sekcji – to już jego strata. Opis ,,o mnie” to szansa na zaprezentowanie potencjalnym pacjentom swojego podejścia, opowiedzenie o specjalizacji i… pochwalenie się biegowym doświadczeniem!
Zwróć szczególną uwagę na ukończone przez fizjoterapeutę kursy doszkalające. Im więcej interesujących Cię tytułów szkoleń, tym lepiej.
To ile i jak często fizjoterapeuta sie doszkala, świadczy nie tylko o jego wiedzy, ale też zaangażowaniu. Ktoś, kto naprawde chce pomagać ludziom, musi mieć chęć kształcenia. Chcesz trafić na człowieka z pasją, a nie takiego, który chce tylko zarobić, prawda?
Co do doświadczenia zawodowego – to może zabrzmieć kontrowersyjnie, ale więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Z jednej strony, fizjoterapeuta pracujący od wielu lat powinien znać się na rzeczy, ,,widzieć już wszystko”. Z drugiej, istnieje ryzyko, że trafisz na kogoś, kogo wiedza jest przestarzała, a on nie ma chęci się rozwijać. No tak, widział wszystko, więc wie wszystko – chyba każdy z nas trafił kiedyś na takiego ,,specjalistę”.
Na pewno słyszałeś o dietetykach ,,starej daty”, przepisujących pacjentom odchudzające głodówki, czy ginekologach sprowadzających straszne bóle miesiączkowe do ,,urody pacjentki”. Dlatego, w pierwszej kolejności patrz na aktualne szkolenia.
Idealny fizjoterapeuta pracuje długo i wciąż się kształci. Mniej idealny – jest młody, jeszcze nie zdążył nabrać doświadczenia, ale nadąża za współczesną nauką i ciągle się rozwija. Najgorszy – obecny w zawodzie bardzo dlugo, który od 10 lat nie wybrał się na żadne szkolenie, uaktualniające wiedzę na podstawie najnowszych odkryć.
Jak mieć pewność, że specjalista zna się na rzeczy? Zasięgnąć języka wśród osób, które skorzystały z jego usług. Najlepiej zrobić to na jednej z facebookowych grup społecznościowych, zrzeszających biegaczy z całego kraju.
Przed utworzeniem posta, skorzystaj z wyszukiwarki treści w grupie. Temat fizjoterapeutów w różnych miastach regularnie przewija się w dyskusjach. Mnożenie wątków zamiast skorzystać z ,,lupki” nie spotka się z zachwytem grupowiczów. Na polecenia fizjoterapii często są osobne posty.
Nie znalazłeś ani słowa o interesującym Cię fizjoterapeucie? W takim razie utwórz post i podaj grupowiczom powód poszukiwania terapii. Idealnie, jeśli specjalistę poleci Ci osoba zmagająca się z takimi samymi problemami.
Jesteś już o krok od zarezerwowania wizyty? Teraz sprawdź opinie w Google, sprawdź, czy udziela się na portalach naukowych – a może nawet zredagował własną publikację?
Działalność w Internecie – prowadzenie bloga, Instagrama z poradami, pisanie artykułów na biegowe portale – potwierdza pasję niesienia pomocy nie tylko odpłatnie. Z pewnością daje dodatkowy powód, do wybrania akurat tej osoby.
Jeżeli jednak ,,Twój” fizjoterapeuta nie działa w Sieci, nie skreślaj go! Działalność poza gabinetem jest dodatkiem, mile widzianym, ale wciąż nie decydującym. Wielu specjalistów po prostu nie ma na nią czasu – na przykład dlatego, że jeździ na szkolenia.
Fizjoterapia dla sportowców – biegaczy – jak zdecydować, w czyje ręce powierzyć swoją formę? Sprawdź uprawnienia w rejestrze KIF, użyj wyszukiwarki fizjoterapeutów, uważnie przeczytaj profil i zweryfikuj specjalistę zasięgając niezależnych opinii. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach bardziej niż lata stażu liczy się stałe uaktualnianie wiedzy – nie wahaj się dać szansy młodym fizjoterapeutom z pasją do nauki!
Rozważasz wizytę u fizjoterapeuty? Skonsultuj z nim kwestię odnowy biologicznej – może poleci Ci konkretne zabiegi? O odnowie biologicznej biegaczy przeczytaj tutaj: https://sbiegacza.pl/2022/04/16/odnowa-biologiczna-dla-biegacza-na-czym-polega.
Mogą Ci się spodobać:
Znasz to uczucie, kiedy po intensywnym biegu Twoje nogi krzyczą […]
Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych na świecie. Ze […]
Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej – poprawia […]
Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]
Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]
Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]
W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]