Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Trening > Najważniejsze mięśnie biegacza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Najważniejsze mięśnie biegacza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Data publikacji 23.03.2020

Przeczytasz w 8 minut 5017 wyświetleń

Najważniejsze mięśnie biegacza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czy zastanawiałeś się kiedyś podczas biegu, jakie mięśnie pracują w danym momencie i za co tak naprawdę odpowiadają?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy też już bardziej zaawansowanym biegaczem, przyda Ci się niezbędne minimum informacji na temat swoich mięśni. Każdy szanujący się biegacz powinien mieć podstawową wiedzę na temat prawidłowego ruchu biegowego. Dlaczego? Dzięki temu będziesz w stanie zauważyć ewentualne nieprawidłowości w swoim treningu oraz je korygować. Wiedza ta jest niezbędna dla każdego, kto chce biegać zdrowo, zapobiegać kontuzjom oraz poprawiać swoje wyniki. Dzięki niej zdasz sobie sprawę, co powinieneś zmienić w pierwszej kolejności, a także jakie dodatkowe ćwiczenia wdrożyć, by kompleksowo pracować nad swoim ciałem i biegiem.

Najważniejsze mięśnie biegacza – co robią i co się dzieje, gdy są słabe?

Nie tylko mięśnie nóg pracują podczas biegu, choć oczywiście to one odgrywają kluczową rolę. Dlatego omówimy je jako pierwsze. Czy próbowałeś jednak biegać z zawiązanymi rękoma? Albo ze skuloną lub zgarbioną sylwetką? Na pewno zauważysz diametralną różnice w swoim ruchu oraz komforcie biegu.

Mięśnie nóg

POŚLADKI

Pośladki odpowiedzialne są za stabilizację miednicy i wyprost w biodrze. Jeśli są mocne, pomagają utrzymywać wyprostowaną sylwetkę i odpowiednią postawę. Oznacza to, że dzięki nim możliwe jest utrzymywanie tułowia, miednicy i nóg w jednej linii. Ponadto pozwalają przyspieszać. Niestety u wielu biegaczy te mięśnie są słabe. Nic w tym dziwnego: obecnie nasze społeczeństwo spędza większość dnia w pozycji siedzącej, podczas której pośladki są rozciągnięte.

Jakie są skutki słabej pupy?

Słabe mięśnie nie są w stanie odpowiednio wykonać swojej pracy, dlatego też jest ona rekompensowana poprzez obciążanie innych mięśni czy kości. Przykładowo: kiedy mimowolnie nie chcesz angażować tych mięśni w pozycji stojącej, wygina się odcinek lędźwiowy, co prowadzi do nadmiernej lordozy. To zaś całkowicie zaburza ruch biegowy. Brak mocnych pośladków jest równoznaczny z bólami w odcinku lędźwiowym, bólami przedziału przedniego kolana czy piszczeli. Dodatkowo może nawet doprowadzić do zapalenia ścięgna Achillesa albo kontuzji uda.

Podczas lądowania powinny napinać się właśnie pośladki, następnie dwugłowy, a na końcu czworogłowy uda. Jeśli pośladki nie spełniają swojej funkcji, całość obciążenia spoczywa na udach. Nie oznacza to jednak, że przy takim ruchu to właśnie uda są narażone na uraz. Wbrew pozorom taka sytuacja może się zakończyć kontuzją kolana, a nawet stopy.

Jakie są najlepsze ćwiczenia na pośladki?

 • przysiady z mini band lub sztangą,
 • hip trusty,
 • odwodzenie nóg do boku z mini band,
 • side walki.

CZWOROGŁOWY UDA

Mięsień z przodu uda, czyli czworogłowy, absorbuje uderzenie podczas lądowania: tym samym ochrania kolano przed wstrząsami. Odpowiada również za jego wyprost (oznacza to, że się wtedy napina), dzięki czemu można poruszać się do przodu. Odgrywa on również kluczową rolę podczas wyhamowywania, co jest szczególnie odczuwalne podczas ostrożnego schodzenia ze stromego, górskiego zbocza, a także napędzania.

Zbyt mocno spięty czy też słaby mięsień czworogłowy może stać się przyczyną bólu kolana.

Jak ćwiczyć mięsień czworogłowy?

 • przysiady z gumą oporową zahaczoną o stopy, a rękoma przytrzymywaną przed klatką piersiową,
 • przysiady do boku,
 • przysiady sumo.

Ponadto ważne jest rozciąganie po bieganiu tego mięśnia.

DWUGŁOWY UDA

Mięsień z tyłu uda, który jest antagonistą mięśnia czworogłowego, to właśnie dwugłowy uda. To dzięki niemu możliwe jest przyspieszanie. Ponadto bierze również udział w zginaniu kolana i prostowaniu nogi w biodrze.

Dwugłowy uda jest często zaniedbywany, szczególnie wtedy, gdy jesteś stałym bywalcem bieżni mechanicznej, gdzie mięsień ten pracuje w bardzo małym stopniu. Tak naprawdę stosunek siły pomiędzy czworogłowym a dwugłowym powinien wynosić 3:2. To pozwala na utrzymanie równowagi mięśniowej.

Mimo wszystko podczas biegania najmocniej jest angażowany czworogłowy, a o wzmacnianiu dwugłowego niestety często się zapomina. To zaś może doprowadzić do nierównowagi mięśniowej. Co za tym idzie? Ponownie problemy z kolanem. Np. mocno przykurczona grupa mięśni kulszowo-goleniowych (dwugłowy, półbłoniasty i półścięgnisty) powoduje zaburzenie ślizgu w stawie kolanowym i nadmierny nacisk na rzepkę.

Jakie są najlepsze ćwiczenia na dwugłowy uda?

 • przyciąganie pięt do pośladków z gumą zahaczoną o stopy i słup,
 • martwy ciąg z gumą,
 • martwy ciąg jednonóż.

Nie zapominaj także o rozciąganiu tych mięśni. Wzmacniaj je szczególnie wtedy, gdy dużo biegasz na bieżni.

ŁYDKI

Łydka, czyli mięsień brzuchaty i płaszczkowaty, który leży głębiej, pozwalają na odbijanie się od ziemi. Pracują również przy zgięciu podeszwowym stopy, a to oznacza, że odrywają stopę od podłoża, pozwalają więc na wybicie i zginanie stopy. Odpowiedzialne są za szybkość i dynamikę. To one bardzo mocno pracują, gdy biega się z lądowanie na śródstopiu, ponieważ ustawiają stopę na palcach.

Podczas lądowaniu na śródstopiu łydka spełnia również rolę amortyzacyjną, a więc przyjmuje energię lądowania i oddaje ją do wybicia. Łydki ochraniają też Twoje kolano przed wstrząsami – pod warunkiem, że lądujesz na śródstopiu, a nie na pięcie. Są również odpowiedzialne za stabilizację stawu skokowego.

Jakie są skutki słabych łydek?

Jeśli Twój mięsień brzuchaty i płaszczkowaty nie będzie dobrze wyćwiczony, nawet nie masz co myśleć o tym, aby popracować nad techniką biegu i zacząć lądować na śródstopiu. Zapalenie ścięgna Achillesa gwarantowane.

Jak wzmacniać łydkę?

 • wspinanie na palce,
 • skakanie obunóż,
 • skakanie jednonóż.

Spięte łydki dokuczają niejednemu biegaczowi, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie rozciąganie, a także rolowanie, czyli automasaż mięśniowo-powięziowy.

mięśnie biegacza

MIĘŚNIE STÓP

Stopy przyjmują na siebie wielkie obciążenia, pełnią rolę stabilizacji i amortyzacji. To one ratują na trudnym terenie. Dają również nieocenioną ilość informacji do mózgu na temat podłoża i potencjalnych zagrożeń (pod warunkiem, że biegasz na śródstopiu i w butach minimalistycznych lub na bosaka). Pomimo że mięśnie stóp są niewielkie, pozostają stale aktywne i stabilizują całe ciało.

Niestety obecnie mięśnie stóp są bardzo osłabione. Związane jest to z całodziennym korzystaniem z butów, między innymi takich, które mają dużą warstwę amortyzacji, a dodatkowo promują lądowanie na pięcie w czasie biegania. Słabe mięśnie stóp nie pozwolą Ci biegać ze śródstopia, będą też powodem zapalenia rozcięgna podeszwowego. Stabilizacja będzie na niskim poziomie, co będzie przyczyną dalszych nieprzyjemnych kontuzji.

Jak ćwiczyć mięśnie stóp?

Najlepszym ćwiczeniem na stopy jest po prostu chodzenie boso. Ponadto w ich wzmocnieniu pomoże również:

 • unoszenie się na palcach,
 • skakanie na jednej nodze,
 • stanie na jednej nodze.

Mięśnie korpusu i ręce

Bieg to nie tylko nogi, to także korpus i ręce, których ruch wychodzi z korpusu.

BRZUCH

Niejeden zawodowy biegacz czy nawet amator, który chce osiągać poważne wyniki na zawodach, ma umięśniony brzuch. Najbardziej to widać u zawodników krótkodystansowych. Mięśnie brzucha są arcyważne w bieganiu. Dzięki nim utrzymywana jest odpowiednia postawa, możliwe jest także przyspieszanie i utrzymywanie prędkości biegu. Silne mięśnie brzucha odpowiadają również za stabilność tułowia (brak chwiania się), a co za tym idzie za zmniejszanie wydatków energetycznych.

Jakie są skutki słabych mięśni brzucha?

Oprócz licznych możliwych kontuzji, słabe mięśnie brzucha będą powodować bóle pleców.

Jak wzmacniać mięśnie brzucha?

Najlepszym ćwiczeniem wzmacniającym będą różne rodzaje wykonywania deski. Będzie ona mocno angażować nie tylko brzuch, ale także plecy, pośladki, barki i przedramiona.

PLECY

Z brzucha i pleców wychodzi ruch kończyn, które są motorem napędowym. Masz słabe plecy i brzuch? Nie pobiegniesz szybciej. Oczywiście główną rolą mięśni pleców jest sprawianie, by sylwetki biegaczy pozostawały proste w ruchu.

Jakie są skutki słabych pleców?

Garbienie się i zmniejszanie objętości płuc, a co za tym idzie, mała ilość pobieranego tlenu podczas wysiłku i szybkie męczenie się.

Jak wzmacniać plecy?

 • podciąganie,
 • unoszenie tułowia w leżeniu przodem,
 • wiosłowanie z gumą oporową.

RĘCE

Ręce pomagają nogom w poruszaniu się do przodu. Dają nieocenioną pomoc przy przyspieszaniu. W końcu nie bez powodu spirinterzy mają pięknie umięśnione ręce. Przyjrzyj się ich biegowi. Praca rąk jest bardzo mocna. W biegach długodystansowym tak mocne angażowanie rąk jest niewskazane, ponieważ niepotrzebnie męczy. Natomiast bieg bez ich ruchu jest bardzo nieefektywny i nieekonomiczny, a na dłuższą metę prawie niemożliwy. Mimo wszystko niektórzy tak biegają. Ręce pomagają również przy łapaniu równowagi.

Słabe ręce biegacza długodystansowego przyczynią się do szybszego męczenia się, kłopotliwe będzie również utrzymywanie prędkości.

Jak wzmacniać ręce?

 • pompki,
 • deska,
 • podciąganie.

UWAGA: pamiętaj, aby podczas biegu rozluźnić barki. Ich spięcie powoduje garbienie się i zbędną stratę energii.

INNE MIĘŚNIE

To jeszcze nie wszystko. Jest jeszcze wiele mięśni, które biorą udział w bieganiu. Ważne są również mięśnie oddechowe, to one pozwalają na wydajne pobieranie powietrza, a ich odpowiednie ćwiczenia zwiększają pojemność płuc. To ważne zwłaszcza wówczas, gdy w codziennych treningach towarzyszy Ci maseczka antysmogowa do biegania.

Jak więc widzisz, podczas samego biegu pracuje praktycznie całe ciało (chyba, że biegasz nieprawidłowo, np. w ogóle nie pracujesz rękoma). Dlatego tak ważne jest, aby wzmacniać te wszystkie mięśnie i oprócz biegania wykonywać inne ćwiczenia ogólnorozwojowe, siłowe i wzmacniające. Wtedy zminimalizujesz ryzyko kontuzji i będziesz biegać lepiej.

Jak tam Twoje mięśnie brzucha? Jeśli zastanawiasz się, czy bieganie pomoże Ci poprawić ich kondycję, sprawdź artykuł: https://sbiegacza.pl/2022/02/17/bieganie-a-miesnie-brzucha-jak-wplywa-na-nie-ten-sport!

Mogą Ci się spodobać:

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

01 06.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

02 02.2023
Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

19 12.2022
Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]

29 11.2022
Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]

29 11.2022
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

28 11.2022
VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]

24 11.2022
Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]

22 11.2022
Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się