Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Data publikacji 28.02.2022
Przeczytasz w 3 minut
582 wyświetleń
Bieganie to bez żadnych wątpliwości piękny i satysfakcjonujący sport. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na jego bezpieczne uprawianie. Kto nie powinien biegać? Sprawdź – lepiej wiedzieć o tym jeszcze zanim zarazisz się biegowym bakcylem.
Bieganie w celu zrzucenia nadprogramowych kilogramów to nic nowego. Nie zawsze jednak jest to rozsądny krok! Przy dużej nadwadze i otyłości bieganie jest bardzo szkodliwe! Dlaczego?
Mięśnie, a przede wszystkim stawy (i kolana) osoby otyłej na co dzień znoszą bardzo duży wysiłek. Bieganie dodatkowo obciąża układ ruchu, który może po prostu tego nie wytrzymać. Efektem biegania z dwucyfrową liczbą nadmiernych kilogramów będą bóle i duże ryzyko kontuzji – to może zakończyć biegową karierę jeszcze zanim na dobre się rozpocznie.
Jesteś otyły i chcesz zmienić swój stan zdrowia? Świetnie! Zanim jednak wskoczysz w biegówki i ruszysz na trening zrzuć niech tłuszczu dzięki diecie i lekkim ćwiczeniom nieobciążającym kolan. Dobrym pomysłem będzie rowerek stacjonarny bądź pływanie. Gdy Twoja masa ciała się zmniejszy ruszaj na coraz dłuższe spacery, próbuj truchtać i ogólnie przyzwyczajaj ,,zastane” ciało do wysiłku. Na prawdziwe bieganie przyjdzie jeszcze czas!
Ruch to zdrowie, ale do ruchu… potrzeba zdrowia. Wracamy do kwestii obciążania stawów treningiem biegowym. Jeżeli cierpisz na zwyrodnienia albo jesteś po kontuzjach, pod żadnym pozorem nie zabieraj się za bieganie bez zielonego światła od lekarza! Możesz pogorszyć swoją sytuację.
Jeśli specjalista odradzi Ci bieganie, bezwzględnie się do tego zastosuj. Na pewno zamiast tego usłyszysz propozycje innych, równie satysfakcjonujących i bezpiecznych sposobów na aktywność fizyczną. Na treningi biegowe przyjdzie czas jeśli kondycja Twoich stawów sie poprawi.
Przy chorobach układu krążenia, a już szczególnie po zawale, absolutnie nie można samowolnie zaczynać treningów biegowych. Ten rodzaj aktywności zaliczmy do intensywnych, a więc obciążających nie tylko układ ruchu, ale i serce. U zawałowców jakikolwiek ostry wysiłek fizyczny jest niewskazany. Także przy innych zaburzeniach nie wolno ryzykować. Każdy plan na trening powinien zostać skonsultowany z prowadzącym kardiologiem.
Istnieją także inne choroby i czasowe problemy zdrowotne w przypadku których przed wskoczeniem w biegowe buty trzeba wskoczyć do gabinetu lekarskiego. Do grupy osób ewentualnie wykluczonych należą astmatycy, diabetycy, osoby z problemami z kręgosłupem, anemicy i kobiety w ciąży. W ostatnim przypadku – oczywiście ciąża to nie choroba, ale ,,rewolucyjny” stan organizmu kobiety nakazuje wstrzymać się z dokładaniem sobie wysiłku bez aprobaty ginekologa.
Anemicy nie są co prawda grupą powszechnie wymienianą w kontekście przeciwwskazań do biegania. Fakty są jednak takie, że w przypadku osłabienia organizmu lepiej poczekać. Uzupełnienie niedoborów i pełny powrót do formy to podstawa, by na poważnie myśleć o bieganiu nie ryzykując omdlenia na trasie.
Przy problemach z kręgosłupem trzeba indywidualnie skonsultować się z lekarzem bądź fizjoterapeutą. To przeciwwskazanie w wielu przypadkach możliwe do zniwelowania. Wystarczy dobrać niezbyt intensywny plan treningowy i sprzęt dopasowany do potrzeb pacjenta.
Czy każdy może biegać? Niestety nie – otyłość i niektóre choroby przynajmniej czasowo wykluczają z możliwości trenowania. Wiele z nich da się zwalczyć odpowiednim podejściem medycznym oraz sumienna współpracą z lekarzem! Przede wszystkim nie wolno ignorować przeciwwskazań i biegać licząc, że mimo ich posiadania ,,jakoś to będzie”. ,,Jakoś” to także ,,bardzo źle”, prawda? Nie o to chodzi w bieganiu – najpierw zadbaj o zdrowie, a potem zastanów się jak je spożytkować w sportowy sposób!
Profilaktyczne badania to jeden ze sposobów na wykluczenie wszelkich możliwych przeciwwskazań do rozpoczęcia treningów! Przeczytaj jakich testów nie powinien bać się żaden biegacz – dla własnego dobra: https://sbiegacza.pl/2021/05/29/badania-dla-sportowcow-jakie-testy-sa-wskazane-dla-biegaczy!
Mogą Ci się spodobać:
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]