Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Data publikacji 23.05.2023
Przeczytasz w 9 minut
35 wyświetleń
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki mamy klimat? Przedstawiamy sposoby, dzięki którym odżyjesz, nabierzesz chęci do wyjścia z domu i treningu. Przydadzą się także, gdy po skończonym bieganiu rozgrzany i zmęczony wpadniesz do domu. Poznaj, wypróbuj i… ciesz się słoneczną pogodą, zanim znowu się ochłodzi.
Uniwersalny sposób na szybkie orzeźwienie to prysznic w chłodnej wodzie. Woda nie powinna być tak zimna, żeby sprawiać Ci dyskomfort. Wystarczy lekki chłód, czy wręcz letnia temperatura. Każdy ma inną tolerancję na zimno, więc kieruj się swoimi odczuciami.
Pamiętaj, że nie należy wskakiwać pod chłodny strumień z marszu. Najpierw ustaw ciepłą wodę i stopniowo obniżaj temperaturę, tak by ciało nadążało z przyzwyczajeniem.
Chłodny prysznic warto wziąć przed i po treningu. Przed bieganiem doda Ci energii wysysanej przez cały dzień upału. Ponadto, kiedy pójdziesz na trening czysty, będziesz czuł się komfortowo – nie będziesz się obawiał, że przez pot i bakterie z całego dnia najzwyczajniej w świecie cuchniesz. Taki prysznic wzięty po bieganiu pomoże z kolei złagodzić potreningową bolesność mięśni i ponownie doładuje siły uszczuplone wysiłkiem fizycznym w wysokiej temperaturze.
Robienie w ciągu dnia chłodnych okładów na szczególnie wrażliwe punkty ciała to kolejny sposób na szybkie orzeźwienie. Połóż mokry ręcznik na kark, nadgarstki, pachwiny, zgięcia kończyn i twarz, a Twoje ciało ogarnie przyjemny chłodek. Okłady możesz robić w zasadzie przez cały dzień, gdy tylko masz taką okazję.
Zwilżony ręcznik możesz dodatkowo włożyć do zamrażarki na kilka minut. Tylko nie zapomnij o nim, bo trudno zrobić szczelny okład z ręcznika zamrożonego na kość! 😉
Zorganizuj sobie duży atomizer, czyli butelkę z końcówką do rozpylania cieczy. Będziesz mógł trzymać w nim chłodną wodę do szybkiego pryskania twarzy gdy zrobi Ci się za gorąco. Chowaj ją z dala od słóńca – pod biurkiem, w szafce, za łóżkiem, gdziekolwiek bez dostępu do promieni.
Mniejsze atomizery, np. po perfumach możesz zabrać ze sobą na trening. Zmieszczą się w sportowej nerce. Jedno psiknięcie chłodną wodą prosto w twarz przyniesie Ci ulgę na kolejnych kilometrach.
W razie trudności ze znalezieniem atomizera w sklepie – kupisz je w Internecie za dosłownie kilka złotych. Załatw zestaw duży + mały psikacz dla każdego domownika. Będą wdzięczni!
Biegaczowi nie trzeba tłumaczyć, jak istotne jest nawodnienie zwłaszcza w lecie. Na każdy trening, także krótki weź przynajmniej 250 ml napoju. Popijaj w trakcie biegu drobnymi łykami. Nie czekaj na uczucie pragnienia – kiedy już nadejdzie nie oderwiesz się od butelki, a szybkie picie dużymi łykami wcale nie sprzyja nawodnieniu! Musisz pić dużo, by organizm miał z czego się pocić – pot ochłodzi Twoje ciało.
Na dłuższe wybieganie zamiast wody zabierz napój izotoniczny z węglowodanami i solą. Obecność węglowodanów i sodu pomaga utrzymać optymalny poziom nawodnienia głębokich tkanek.
W lecie o nawodnienie trzeba dbać przez cały dzień, nie tylko w porze okołotreningowej. Butelka wody mineralnej powinna towarzyszyć Ci gdziekolwiek przebywasz. Żeby nie znudził Ci się smak, dodaj do niej sok z cytryny, plaster ogórka i kilka listków mięty – wtedy będzie bardziej orzeźwiająca.
Orientalny gadżet zyskuje na znaczeniu w upał. Wachlarz wykonany z gęstego materiału w każdej chwili orzeźwi Cię chłodnym podmuchem, o jaki tak ciężko w lecie. Składane modele zmieszczą się do każdej torebki, treningowej nerki i schowka samochodowego. Panowie też powinni sięgnąć po wachlarz – upalny dzień to nie czas na przejmowanie się konwenansami 😉
Tylko nie wybieraj typowo ozdobnego wachlarza z koronkowych tkanin, bo takie nie zagarniają powietrza. Więcej się namachasz niż ochłodzisz.
Woda i napoje izotoniczne to nie wszystko, co warto pić w lecie. Bardzo dobrym pomysłem jest eksperymentowanie z owocowymi smoothies. Obowiązkowo schłodzone w lodówce, napakowane kostkami lodu. Smoothies można zrobić ze wszystkich owoców – najlepiej wybierać te świeże, sezonowe.
Koktajle na jogurtach proteinowych, twarogach i odżywkach białkowych podane w schłodzonej wersji mogą zastąpić stały posiłek. W upalny dzień często tracimy apetyt, więc duża szklanka dobroci posłuży nie tylko ochłodzeniu, ale również odżywieniu. Po treningu zaserwuj sobie na przykład bananowego szejka z jogurtem naturalnym wysokobiałkowym, a błyskawicznie uzupełnisz proteiny, nawodnienie i postawisz się na nogi węglowodanami.
Śmiało używaj także świeżo wyciskanych soków, wody kokosowej, przygotuj domową lemoniadę czy dzbanek herbaty z lodem. Dzięki urozmaiconym (i przede wszystkim zimnym!) napojom ani przez chwilę nie będzie Ci groziło odwodnienie.
Zimne przekąski to kolejny dietetyczny sojusznik w upalne dni. Przed bieganiem orzeźwią Cię i dodadzą energii do wysiłku, po bieganiu uzupełnią spaloną energię dawką węglowodanów i białka. Co warto mieć pod ręką?
Drobne przekąski pełne witamin, białka, cukru i kojącego chłodu pomogą przetrwać każdy upał. Niech talerz pełen smakołyków zawsze czeka na Ciebie w lodówce.
W lodówce przechowuj także słodycze – batoniki proteinowe, czekoladę, ciasteczka z kremem, czyli to co biegowe łasuchy lubią najbardziej 😉 Zachowają apetyczną formę, a nutka chłodu sprawi, że jeszcze bardziej docenisz chwilę słodkiej przyjemności.
Kolejny sposób na to, jak się ochłodzić dietetycznymi zmianami, to postawienie na lżejszy jadłospis. Mniej tłuszczu, a więcej świeżych warzyw i owoców zmniejszy uczucie ciężkości potęgowane przez upał. Korzystaj z sezonu owocowo-warzywnego!
Wkomponuj do jadłospisu więcej posiłków na zimno – obiady wcale nie muszą być prosto z rozgrzanej patelni, choć pewnie do takich właśnie się przyzwyczaiłeś.
Zamiast schabowego w panierce, lepszym wyborem okaże lekki schab grillowany. Sałatka z kurczakiem podana na zimno będzie solidnym daniem obiadowym, a makaron z krewetkami i warzywami można spokojnie zjeść bez podgrzewania. Spróbuj – może taka wersja dobrze znanych dań będzie Ci lepiej smakowała w gorące dni?
Naturalne materiały – bawełna, len, bambus czy jedwab – bardzo dobrze spisują się w ciepłe miesiące. Uzupełnij szafę o spodnie i koszulki wykonane w 100% z takich tkanin. Koniecznie w jasnych kolorach odbijających promienie słoneczne.
Na bieganie wręcz przeciwnie – najlepszym wyborem będą techniczne ubrania sportowe z syntetycznych materiałów. Umożliwią komfortowe pocenie się dla chłodzenia organizmu poddanego wysiłkowi – podczas wysiłku potliwości nie należy powstrzymywać. Nowoczesne syntetyki przeznaczone dla sportowców sprawnie odprowadzają wilgoć na zewnątrz, bez uczucia przyklejonej do ciała mokrej ścierki. Zainwestuj również w skarpety z włóknem Coolmax, niezastąpione podczas biegowych treningów latem.
Pamiętaj o osłonie głowy. Czapka z daszkiem bądź chusta wielofunkcyjna muszą chronić Cię przed słońcem w każdych okolicznościach. Do kompletu zawsze zabieraj okulary przeciwsłoneczne z prawdziwymi filtrami, kupione u rzetelnego optyka.
Przebywanie przez kilka godzin w dusznym, gorącym pomieszczeniu każdemu odebrałoby siły… Jak tu zmobilizować się do pójścia na trening, gdy więdniesz nawet od siedzenia?
O wietrzeniu w upał oczywiście nie ma mowy, ale w ochłodzeniu pomieszczenia przyda się trochę niezastąpionego sprzętu.
W schłodzonym mieszkaniu zachowasz trzeźwy umysł i energię. Po treningu na słońcu wrócisz do czterech ścian z podwójną przyjemnością.
Pod wieczór zawsze porządnie przewietrz mieszkanie. Gdy tylko temperatura spadnie, uchyl okno, zaciągnij moskitierę i pootwieraj drzwi w całym domu, by chłodny podmuch dotarł w każdy zakamarek. Po przewietrzeniu temperatura się obniży, powietrze nabierze świeżości, a Tobie będzie się znacznie lepiej spało.
Postaw przed wentylatorem miskę z lodem, a efekt chłodzący będzie jeszcze lepszy. Skrzydła wentylatora będą zgarniały chłodne powietrze w Twoją stronę. Koniecznie spróbuj orzeźwić się w ten sposób na pół godziny przed treningiem.
Alkohol oraz kofeina przyjmowane w nadmiarze działają odwadniająco. Zawierające je napoje dawkuj więc z dużym umiarem. Odpuść kofeinowe napoje w porze przedtreningowej, a alkoholu… najlepiej pozbądź się z życia do zera. Zimne piwo wcale nie jest idealnym letnim napojem!
Oczywiście chłodnej wody. Dwa w jednym – sposób na to, jak się schłodzić, a przy tym odprężyć stopy zmęczone bieganiem. Będą wdzięczne za chłodną kąpiel po wyjęciu z butów sportowych. Na drugi dzień nie będziesz tak mocno czuł w nich efektów treningu.
Co ro ma do schładzania organizmu? A to, że dzięki zrobieniu zapasu jedzenia ograniczysz stanie nad gorącą kuchenką w ciągu dnia – to przecież ostatnie, o czym marzy człowiek mierzący się z upałem. Zyskasz też sporo czasu na trening!
Jeśli lubisz pikantne jedzenie, nie żałuj go sobie w upały. Fakt – po wzięciu do ust czegoś ostrego natychmiast robi Ci się gorąco. Jednakże kapsaicyna pobudza potliwość. Całościowo więc, ostre jedzenie pomaga organizmowi tolerować upał dzięki wspieraniu naturalnego mechanizmu chłodzenia.
Pod względem merytorycznym jesteś już przygotowany na upały – wiesz jak się ochłodzić na szybko, co jeść, nosić i jak zadbać o komfortową temperaturę w Twoim domu. Pozostaje już tylko sprawić sobie atomizer na wodę, porządny wentylator i techniczne ubrania odprowadzające pot przeznaczone na treningi!
Mogą Ci się spodobać:
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]
Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]
W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]
Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]
Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]
Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]
Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]
Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]
Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]
Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]
Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]