Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Data aktualizacji 09.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

duathlon jak się przygotować

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a na przygotowanie do triathlonu nieco za wcześnie… W takim razie wybierz coś pośrodku! Jak wygląda ten rodzaj współzawodnictwa? Jak w nim wystartować, by przetrwać i zawiesić na kołku pierwszy duathlonowy medal? Przeczytaj jak się przygotować do duathlonu, a potem bierz się do pracy!

Co to jest duathlon?

Duathlon to wyścig, w którym najpierw biegniesz, potem jedziesz rowerem, a potem znowu biegniesz. Tyle! Jak sama nazwa wskazuje, duathlon to tylko dwie dyscypliny. Tylko i aż. 

Dystans znacznie różni się długością. Najczęściej spotykane  dystanse to:

  • supersprint – 2,5 km biegu – 10 km jazdy – 2,5 km biegu
  • sprint – 5 km – 20 km – 2,5 km
  • standard – 10 km – 40 km – 5 km
  • średni – 10 km – 60 km – 10 km 
  • długi – 10 km – 150 km – 30 km

Jak widzisz, między długościami odcinków biegowych nie ma jednej prawidłowości. Jeśli ma to być Twój pierwszy taki wyścig, zdecyduj się na dystans supersprint lub sprint. Uwierz – to będzie dostateczne wyzwanie jak na pierwszy raz. Wyścig może być szosowy lub terenowy – wybór zależy od tego, gdzie biegasz na co dzień i jaki masz rower.

Duathlon nie zdobył takiej popularności, jak triathlon – a szkoda, bo to niezwykle wymagające zawody i niezniszczalni zawodnicy! Podwojny wyścig również ma swoje prestiżowe serie zawodów – Powerman Duathlon – rankingi i gwiazdy. 

Z gwiazd, trzeba wymienić polskiego ultrasa Adriana Kosterę – Człowieka z Marzeń, który w swojej karierze pokonał między innymi najdłuższy duathlon świata 60 km – 900 km – 211 km

Spokojnie, na takie osiągnięcia dopiero przyjdzie czas! Na razie zabieraj się za przygotowanie do najkrótszego dystansu!

Jak rozplanować treningi?

Duathlon zmusza do trenowania dwóch dyscyplin równocześnie. To wiąże się z podwójną organizacją codzienności. Obie dyscypliny powinieneś trenować po 2 razy w tygodniu, a do tego dołożyć uzupełniające treningi wzmacniające. Jeden dzień pozostaw na regenerację – całkowity odpoczynek od aktywności fizycznej.

duathlon plan treningowy

Co do rozkładu treningów w ciągu tygodnia, nie ma reguły. Inaczej będzie wyglądał treningowy tydzień osoby pracującej na różnych zmianach, rodzica i singla pracującego zdalnie. 

Dla osób z napiętym grafikiem, najbardziej optymalne czasowo są treningi na zakładkę – jednego dnia bieganie i rower, z jednodniową przerwą między łączonymi sesjami. Przy niewielkim zasobie czasowym codziennie, treningi można rozbić – jednego dnia bieganie, drugiego rower, dzień przerwy, bieganie, rower. 

Wszystko da się połączyć na podstawie indywidualnego planu dnia. Nie ma jednej uniwersalnej metody na trenowanie do duathlonu.

A może trener?

Najlepszym wyjściem jest oddanie planowania treningów doświadczonemu trenerowi. On dopasuje rozkład sesji do Twojego codziennego życia. Rozplanowanie wybiegań przeplatanych wielokilometrowymi wycieczkami rowerowymi potrafi przysporzyć siwych włosów.

Rozumiemy, że w życiu bywa różnie, więc nie będziemy ustalać gotowej rozpiski, która tylko Cię zdenerwuje zupełnym niedopasowaniem do Twojej codzienności. Z trenerską rozpiską nie przetrenujesz się, a duathlon ukończysz przygotowany, bez zmieniania grafiku w pracy.

Mamy jednak jedną uniwersalną poradę…

…sprzedaj samochód

Albo przynajmniej pozwól mu odpocząć w garażu. Zdemontuj koło, żeby Cię nie kusił.

Im więcej będziesz jeździł na rowerze, tym mniejsza szansa, że wyścig Cię zaskoczy. Na rowerze jedź do pracy, po dziecko do szkoły, na zakupy – wszędzie. Kiedy wkomponujesz rower w swoją codzienność, w ciągu tygodnia mimochodem odhaczysz treningi do duathlonu. Takie nieoficjalne treningi też się liczą!

jeżdżenie na rowerze po parku

Przy okazji, przygotowanie do duathlonu nauczy Cię bardziej ekologicznego stylu życia. O oszczędności na paliwie nie wspominając.

Do duathlonu trenuj przesiadki

Bieganie – rower – bieganie. Niby dwie dyscypliny, ale tak naprawdę trzy. Pomiędzy nimi trzeba zmienić sposób poruszania się, a to nie takie proste, jak brzmi. 

Dla układu nerwowego, przerzucenie się z biegania na rower to szok. Z tym szokiem trzeba się oswoić przed pierwszym startem w duathlonie. Serio – bez przyzwyczajenia, przewrócisz się albo wsiadając na rower po intensywnym biegu, albo z niego zsiadając.

Mini-duathlon w domowych warunkach? Przed wejściem na rower, 5 razy okrąż blok biegiem. Wsiadaj i jedź – ostrożnie, bo może zakręcić Ci się w głowie! Ruszaj na 30-kilometrową przejażdżkę. Wracaj, błyskawicznie przypnij rower linką i biegnij. Biegnij! Drugi bieg – ten po rowerze – to kluczowy etap wyścigu!

Kluczowy etap wyścigu, który trzeba pokonać ostatkiem sił!

Trenuj na zmęczonych nogach

Finalny odcinek jest kluczowy. Po zejściu z roweru, będziesz musiał wykrzesać z siebie zachomikowane pokłady energii i dobrnąć do mety mimo braku czucia poniżej kolan. Dlatego, staraj się wykształcić odporność na ból i miękkość nóg, dopadającą po kilkunastu kilometrach. 

Ciekawostka – trening na zmęczonych nogach praktykują najlepsi japońscy biegacze długodystansowi! Oni mogą, to Ty też. Kiedy podczas biegu poczujesz, że nogi już nie dają rady, przejdź do marszobiegu. Nie przejmuj się tempem – najważniejsze to pozostać w ruchu i jakoś brnąc przed siebie. 

Przed duathlonem naucz się naprawiać rower

Złośliwości rzeczy martwych możesz zapobiec… przeglądając instruktaże, poradniki rowerowe i dokładnie przyglądając się swojemu wehikułowi. Im sprawniej będziesz radził sobie z wykonywaniem podstawowych napraw, tym mniejsza szansa, że duathlon zakończy się w połowie.

duathlon przygotowanie naprawianie roweru

Na pierwszy wyścig absolutnie nie musisz kupować nowego roweru! Wystarczy Ci wysłużony, wierny dwukołowiec, na którym jeździsz na co dzień. Zadbaj tylko o jego konserwację – nasmaruj, dopompuj, wymień dętkę ze zdartym bieżnikiem. Tylko nie wybieraj się na terenową trasę rowerem szosowym – dobierz wyścig do sprzętu, nie sprzęt do wyścigu.

Dopasuj kask

Kask jest obowiązkowy. Dobrze wiemy, że część rekreacyjnych kolarzy dobiera go ,,byle był”. Na SBiegacza zawsze powtarzamy, że bezpieczeństwo to podstawa, a start w zawodach jest doprawdy ostatnim momentem, aby o nie zadbać.

kask na duathlon przygotowanie

Kask nie ma prawa uciskać, przechylać się, zostawiać luzu. Przy machaniu głową musi pozostać na swoim miejscu. Biegaczki (i biegacze z długimi włosami) powinny dobrze zmierzyć kask z uwzględnieniem fryzury. Im prostsza, tym lepsza.

Weź okulary przeciwsłoneczne

Nawet jeśli nie zapowiada się na słoneczną pogodę, wybierając się na duathlon spakuj przeciwsłoneczne okulary. Chodzi nie tylko o wygodę biegu i ochronę oczu przed promieniowaniem UV. Okulary osłaniają przed piaskiem, kamykami i owadami, ktore mogłyby wpaść Ci do oczu podczas pędzenia na rowerze. 

A co z butami?

Istnieją specjalne buty na duathlon zapinane do pedałów roweru. Na pierwszy podwójny wyścig wystarczą Ci jednak zwykłe buty, w których biegasz na co dzień. Te zapinane są dla osób ścigających się o medale. Kręcą nogami jak pralka w trybie wirowania – to jednak nie dotyczy debiutantów.

Większe wyzwanie – większe dbanie o siebie

Kiedy w bieganiu robi się poważnie, czas równie poważnie podejść do diety, rzucić nałogi i zacząć się wysypiać. Trenujesz więcej, więc i Twoje ciało potrzebuje większej troski. Trening do duathlonu ma skończyć się nowym medalem, a nie przetrenowaniem bądź kontuzją.Budowanie formy to nie tylko treningi. Najlepszym przygotowaniem do duathlonu, triathlonu, ultramaratonu, maratonu, innego -onu, jest po prostu zdrowsze życie. Niby to oczywiste… ale najciemniej jest pod latarnią.

Przeczytaj opis wyścigu

Dla pewności powtórzymy – na debiutancki duathlon wybierz najkrótszy dystans. 

Po namierzeniu wyścigu, w którym będziesz chciał wziąć udział, wczytaj się w opis trasy, przejrzyj mapki i uwagi organizatora. Najlepiej, jeśli impreza będzie się rozgrywać w miejscu, które już znasz, ale nie jest to konieczne do skutecznego startu.

strefa zmian na duathlonie

Na miejscu, trasa duathlonu będzie dobrze oznaczona. Niemniej, im dokładniej ją poznasz zza biurka, tym pewniej poczujesz się przed startem. Przejrzyj ją nawet na zdjęciach z Map Google.

Przeczytaj regulamin

W wyścigach multisportowych przegrywają nie Ci, którzy ostatni dobiegli do mety, albo w połowie trasy zawiodła ich kondycja. Przegrywają Ci, którym nie chciało się dokładnie przeczytać regulaminu wyścigu i przez to zaliczyli dyskwalifikację. Na przykład za śmiecenie – podwójny wstyd.

Zapoznaj się z procedurami w strefie zmian, regułami co do zakładania kasku i potencjalnymi wymaganiami dotyczącymi stroju. W strefach zmian jest zakaz nagości i czasem dotyczy to również odsłaniania torsu. Każdy organizator ma swój regulamin – nie pozostaje nic innego, jak sumiennie go przeczytać i zastosować się do zaleceń.

Ciesz się swoim duathlonem!

Wiemy, że ta długa lista przygotowań i obostrzeń może przerażać przyszłych debiutantów. Zupełnie niepotrzebnie. Pierwszy multisportowy wyścig to nie Ironman, Igrzyska Olimpijskie ani egzamin na prawo jazdy. Tutaj najważniejsze jest dotarcie do mety, dobra zabawa i piękne wspomnienia. Niezależnie od tego, na którym miejscu zakończysz wyścig, sam start to sukces. 

Oczywiście, stres jest standardowym wyposażeniem każdego debiutanta. Dlatego dołącz do facebookowej grupy dla biegaczy i duathlonistów, oraz zaobserwuj na Instagramie sportowców startujących w zawodach. Nic nie motywuje tak, jak ciepła społeczność, która chętnie przyjmie jeszcze jednego członka.

Duathlon jest dla każdego. Im lepszą masz kondycję, tym łatwiej go ukończysz, ale satysfakcje poczujesz również zamykając ogonek biegaczy. Pamiętaj o odpoczynku, diecie i swoim bezpieczeństwie. To ten wyścig jest dla Ciebie – nie ty dla niego!


Duathlon to wspaniała przygoda! Przygotuj się kondycyjnie biorąc pod uwagę Twój plan dnia. Wykonuj treningi łączone, lub – jeśli pozwala Ci na to czas – osobno trenuj obie dyscypliny. Dołóż do tego wzmacniający trening uzupełniający. Jeden dzień w tygodniu poświęć na odpoczynek. Masz problem z upchnięciem treningów dwóch dyscyplin w grafiku? Zaangażuj trenera.

Ćwicz nieoczywiste rzeczy – przesiadanie się z roweru na bieg, bieganie siłą woli na zmęczonych nogach i dokonywanie szybkich napraw. Przed wyjazdem na wyścig, zapoznaj się z regulaminem oraz opisem trasy. 

I najważniejsze – baw się dobrze! 

Mogą Ci się spodobać:

08 04.2025
Jak się ubrać na jogę, gdy jesteś biegaczem?

Jak się ubrać na jogę, gdy jesteś biegaczem?

Znasz to uczucie, kiedy po intensywnym biegu Twoje nogi krzyczą […]

09 03.2025
Gdzie można obstawiać lekkoatletykę?

Gdzie można obstawiać lekkoatletykę?

Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych na świecie. Ze […]

04 03.2025
Dlaczego podczas treningów należy chronić skórę przed słońcem?

Dlaczego podczas treningów należy chronić skórę przed słońcem?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej – poprawia […]

12 12.2024
Modne dresy damskie: jakie kolory i wzory dominują w trendach?

Modne dresy damskie: jakie kolory i wzory dominują w trendach?

Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]

09 12.2024
Poznaj 5 powodów, dla których warto inwestować w ponadczasowe sukienki!

Poznaj 5 powodów, dla których warto inwestować w ponadczasowe sukienki!

Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]

05 12.2024
Najczęstsze błędy przy wyborze odzieży sportowej – czego unikać?

Najczęstsze błędy przy wyborze odzieży sportowej – czego unikać?

Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]

21 11.2024
Catering dietetyczny w Łodzi – wsparcie dla biegaczy na każdym kilometrze

Catering dietetyczny w Łodzi – wsparcie dla biegaczy na każdym kilometrze

Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]

23 10.2024
Pakiet badań dla sportowców – Witaminy i minerały

Pakiet badań dla sportowców – Witaminy i minerały

W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]

01 10.2024
Męskie stylizacje na sportowo – idealne na jesień

Męskie stylizacje na sportowo – idealne na jesień

Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]

18 09.2024
Jak przygotować się do biegu? Rady dla początkujących

Jak przygotować się do biegu? Rady dla początkujących

Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]

13 09.2024
Skuteczne metody na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z butów

Skuteczne metody na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z butów

Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]

20 08.2024
Dobre praktyki kupowania sprzętu do biegania przez Internet

Dobre praktyki kupowania sprzętu do biegania przez Internet

Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]

13 08.2024
Przygotowanie motoryczne: klucz do lepszego biegania!

Przygotowanie motoryczne: klucz do lepszego biegania!

Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]

23 07.2024
Masaże dla biegaczy – czy warto z nich korzystać?

Masaże dla biegaczy – czy warto z nich korzystać?

Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]

19 07.2024
Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

09 07.2024
Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia?

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]

09 07.2024
Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]

04 07.2024
Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]

03 07.2024
Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]

28 06.2024
Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]

18 06.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się