Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Data publikacji 11.05.2023
Przeczytasz w 5 minut
71 wyświetleń
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból oraz zimne okłady. Tak to już bywa – miłość bywa trudna, także ta do sportu! Co zrobić, gdy jako biegacz odczujesz ból mięśni ud z przodu? Czy jest się czego obawiać, a może lepiej zacisnąć zęby i zrealizować treningowe założenia na dzisiaj? Wstrzymaj się na kilka minut z wiązaniem butów i przeczytaj, jak się sprawy mają.
Poniższe porady nie zastąpią konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem. Zawsze warto dla pewności przedstawić swój problem specjaliście.
Ból mięśni ud z przodu świadczy o problemie z mięśniem czworogłowym. Najczęściej są to po prostu zakwasy – czworogłowy uda jest bardzo obciążony podczas biegania, więc szczególnie odczuwa mocne sesje treningowe.
Dołożyłeś dodatkowe kilometry? Podkręciłeś tempo? Skusił Cię stromy podbieg? Przy zwiększeniu intensywności treningu, zakwasy łapią nawet zawodowych atletów. Możesz pomóc mięśniom w regeneracji chłodnym okładem, masaże, ciepłą kąpielą i przede wszystkim odpoczynkiem. Nie trenuj na zakwasach. Nie zrobisz dobrych wyników, a tylko rozdrapiesz jeszcze niezagojone mikrourazy.
Serio, trenowanie z zakwaszonymi nogami to na dłuższą metę treningowy strzał w kolano (w udo?). Takie praktyki będą Cię tylko osłabiać. Mięsień niedoregenerowany jest bardziej podatny na poważne urazy, które poznasz w dalszej części tego artykułu.
Jeżeli ból mięśni uda z przodu pojawia się po solidnym treningu, to na 90% typowa potreningowa bolesność. Rozumiemy zaniepokojenie – czasem zakwasy rzeczywiście potrafią dać w kość tak bardzo, że człowiek ma ochotę dzwonić do fizjoterapeuty. Albo i do księdza.
Zakwasy po treningu o umiarkowanej intensywności powinny znikać do 48 godzin. Po ostrym trzeba się nastawić na nawet 72h bólu. Zdarza się jednak, że organizmowi nawet taki czas nie wystarcza na zagojenie mikrourazów. Jeżeli bolesność potreningowa ciągnie się przez wiele dni, świadczy to o problemach z regeneracją.
Przyczyną jest najprawdopodobniej niedostatek białka. Białko, jako podstawowy budulec organizmu, jest niezbędne do sprawnego regenerowania mięśni. Przy przeciągających się zakwasach, zasadne jest włączenie do diety większej ilości protein.
Regenerację opóźnia także słaby sen i duży wysiłek pomiędzy treningami. Mięśnie po prostu potrzebują trochę spokoju, by goić się między kolejnymi biegami. Dlatego, jeśli znowu się nie wyspałeś, a w ciągu dnia nie miałeś kiedy usiąść, warto odpuścić sobie wyczerpujące wybieganie na rzecz drzemki.
Ambitnym biegaczom (a zwłaszcza ambitnym i początkującym!) często zdarzają się naciągnięcia mięśnia czworogłowego.
Dobre wieści – naciągnięcia w mięśniu czworogłowym mimo swojej uciążliwości są niegroźną kontuzją łatwą w leczeniu, trzeba tylko odrobiny cierpliwości.
Z aktywnym naciągnięciem nie możesz iść biegać. Daj sobie kilka dni przerwy. Okładaj udo chłodnymi kompresami, zastosuj maść przeciwzapalną i odpoczywaj ile wlezie. Po dwóch dniach możesz stosować maści rozgrzewające, wcześniej tylko chłódź, by jak najszybciej pozbyć się stanu zapalnego. Nie masuj, bo możesz pogorszyć sprawę.
Jeżeli po tygodniu ból nie minie, sprawa jest poważniejsza, niż się wydawało. Ruszaj do lekarza na prześwietlenie – Twój ból mięśnia uda z przodu może wynikać z naderwania lub nawet zerwania.
Naciągnięcia i uciążliwe zakwasy mijają na przestrzeni kilku dni. Niestety, biegaczy spotykają także poważniejsze urazy powodujące ból w przedniej części uda:
Najprościej mówiąc – częściowe lub całkowite oderwanie części mięśnia od kości. Dochodzi do niego wskutek działania dużej siły zewnętrznej. Nagły zryw podczas treningu, gwałtowna zmiana kierunku + niedoregenerowanie jeszcze po poprzednim biegu + pech.
Bólowi w przedniej części uda towarzyszy obrzęk, zasinienie, trudności w poruszaniu kolanem. Kiedy mięsień się zrywa, czujesz to w jednej chwili – jakby coś puściło Ci w udzie. Na nodze nie da się nawet całkowicie stanąć, o bieganiu nie ma więc mowy. Nie jest możliwe pełne napięcie mięśnia, siły w nodze brak.
Nie ma na co czekać. Jedynym sposobem radzenia sobie z naderwaniami i zerwaniami jest udanie się do lekarza. Dopiero prześwietlenie pozwoli określić skalę zniszczeń oraz ustalić plan rekonwalescencji. Nie kombinuj samodzielnie.
To, ile boli naderwany mięsień, zależy od stopnia uszkodzenia. Przy niewielkim naderwaniu trzeba się nastawić na minimum 5-7 dni przerwy od biegania. W przypadku zerwania mówimy o tygodniach – konieczne jest operacyjne zszycie mięśnia.
Typowemu biegaczowi zawsze przychodzi na myśl rozchodzenie bólu – chęć treningu po prostu bywa za silna. Zdecydowanie jednak odwodzimy Cię od pomysłu biegania z podejrzanym bólem. Czy to mocne zakwasy, czy naciągnięcie, a już w ogóle naderwanie i zerwanie, o bieganiu nie ma mowy. Ból mięśni ud z przodu, z tyłu, z boku – gdziekolwiek się znajduje i daje Ci w kość, to powód do spędzenia dnia na kanapie.
Czworogłowy to potężny mięsień, więc załatwienie go nie jest takie proste… ale niektórzy bardzo się starają. Na urazy czwórki narażeni są wszyscy zaniedbujący regenerację i rozgrzewkę oraz mający dietetyczne braki (zwłaszcza w dawkowaniu białka).
Naciągnięcie osłabionego mięśnia to częsty, na szczęście łatwo wyleczalny uraz, ale o bieganiu przez kilka dni nie ma mowy. W przypadku mocnego bólu, opuchlizny i zasinień, mogło dojść do przerwania ciągłości mięśnia – nie obejdzie się bez lekarza i prześwietlenia.
Mogą Ci się spodobać:
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]
Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]
W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]
Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]
Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]
Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]
Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]
Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]
Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]
Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]
Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]