Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Bieganie po mieście – 5 zasad kulturalnego biegacza miejskiego

05.12.2021

Bieganie po mieście – 5 zasad kulturalnego biegacza miejskiego

Bieganie po mieście – 5 zasad kulturalnego biegacza miejskiego

Nieważne czy wielkie czy małe miasto, wszystkich biegaczy dotyczą zasady kultury osobistej! Niestety, niektórzy o tym zapominają, robiąc zły pijar wszystkim miłośnikom tego sportu… Dołóż od siebie dobrą cegiełkę i wprowadź w życie zasady kulturalnego biegacza miejskiego – 5 kluczowych poznasz w tym krótkim artykule!

Zasada 1 – bezpieczne i kulturalne bieganie po mieście

Pierwsza zasada, o której wielu biegaczy niestety zapomina – uważaj na ludzi. Potrącanie przechodniów to nie tylko wstyd, ale i niebezpieczeństwo. Zatłoczone chodniki nie ułatwiają zrobienia dobrego treningu, ale to nie usprawiedliwia biegaczy myślących tylko o sobie.

Jeżeli koniecznie chcemy biegać na 200%, najlepiej zaplanować trasę w taki sposób, żeby nie przebiegała przez miejsca pełne innych osób. Park, przedmieścia, mniejsze uliczki bez tłoku – to dobre miejsca na bieganie w mieście. Znajdziemy je i w stolicy i w niewielkiej mieścinie, wystarczy się tylko rozejrzeć!

Uważanie dotyczy nie tylko omijania pieszych, ale też rozsądnego przebiegania przez drogę. Życzylibyśmy sobie, żeby każdy biegacz dokładnie się rozglądał i pozwalał samochodom spokojnie przejechać, niestety bywa z tym różnie.

Zasada 2 – nie tylko Ty się spieszysz!

Kolejna rzecz którą robią tylko niekulturalni biegacze to nadmierne okazywanie zniecierpliwienia czekając na przykład na zmianę świateł. Intensywne truchtanie w miejscu jest całkiem normalne i kulturalne, ale już przeklinanie czy głośne narzekanie nawet bez wulgaryzmów jest kompletnie nie na miejscu. Innym przechodniom też nie jest miło w nieskończoność czekać na zielone. Nie uprzykrzajmy im tego dodatkowo.

Uporczywe naciskanie przycisku zmiany świateł nic nie da! Jeśli sygnalizacja jest dla nas tak bardzo irytująca, lepiej po prostu zaplanować trasę bez niej.

Zasada 3 – ścieżki rowerowe a bieganie po mieście

Gdy wchodzimy na trasę rowerową powinniśmy biec prawą krawędzią, sygnalizować schodzenie w lewo, rozglądać się i ściszyć muzykę by docierał do nas dźwięk dzwonka. Żadnych wymachów i ćwiczeń na ścieżce rowerowej – to kolejny niekulturalny i przy okazji niebezpieczny nawyk niektórych biegaczy. 

Zarówno biegacze jak i rowerzyści kochają ruch, panuje więc pomiędzy nimi swego rodzaju porozumienie. Zatłoczony chodnik czasem zmusza nas, by bieganie w mieście obejmowało pewne odcinki ścieżek rowerowych. 

Zasada 4 – bieganie po mieście w nocy a straszenie ludzi

Bieganie w mieście po zmroku to jedyna opcja, gdy w ciągu dnia nie mamy czasu na trening. Wybierając mało ruchliwe miejsca – na przykład park, powinniśmy szczególnie uważać na inne osoby. Samotna kobieta idąca po nocy może pomyśleć, że ktoś ją goni i po prostu się wystraszyć!

Widząc na przodzie samotnego przechodnia który ogląda się za siebie słysząc kroki, nie wahajmy się krzyknąć ,,jestem biegaczem!”. Gdy chodzi o komfort poruszania się po mieście, lepiej nie pozwalać na niedopowiedzenia!

Nikt nie chciałby znaleźć się sam na sam w parku z szybką osobą mającą złe zamiary. By bieganie w mieście było kulturalne, ciągle miejmy na uwadzę perspektywę innych osób!

Zasada 5 – ścisz głośność!

Ostatnia zasada, która pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji. Muzyka w słuchawkach musi pozwalać nam słyszeć co dzieje się dookoła. Maksymalna głośność i ,,odlatywanie” na treningu może kiedyś bardzo się na nas zemścić. 

Żeby bieganie w mieście z głośnikiem zamiast słuchawek było kulturalne, także nie możemy włączyć muzyki ,,na full”. Powód jest prosty – nie każdy chce słuchać tego co my. Nawet biegacz absolutnie pewny że ma świetny gust powinien maksymalnie zachować tę informację dla siebie.

Bieganie po mieście – jak to robić kulturalnie? Tak naprawde wsytarczy pamiętac o jednej kluczowej zasadzie – nie jesteś w mieście sam! Uważaj, rozglądaj się, słuchaj co dzieje się dookoła – to nie tylko przejaw kultury, ale i rozsądku!

Biegasz po mieście? Pamiętaj o butach dopasowanych do nawierzchni. Sprawdź nasze porady, a unikniesz odcisków i kontuzji: https://sbiegacza.pl/2019/04/18/jakie-musza-byc-buty-do-biegania-po-asfalcie/!