Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Bieganie zimą – jak się ubrać? Obowiązkowe wyposażenie zimowego biegacza

Bieganie zimą – jak się ubrać? Obowiązkowe wyposażenie zimowego biegacza

Data aktualizacji 07.11.2022

Przeczytasz w 11 minut

Bieganie zimą – jak się ubrać? Obowiązkowe wyposażenie zimowego biegacza

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym biegaczem, czy też dopiero początkującym, musisz uzupełnić swoją biegową szafę o rzeczy, które pomogą Ci przetrwać zimowe miesiące. Być może już słyszałeś, że przy temperaturze około 0 stopni wystarczy Ci koszulka termoaktywna i kurtka. Nigdy natomiast nie wiesz, czym zaskoczy Cię nadchodząca zima. Być może będzie mroźno, a Tobie na bieganie zimą przyda się dodatkowa warstwa na tułów lub cieplejsze spodnie? Wówczas dobrym pomysłem będzie kurtka do biegania zimą bądź kilka niezbędnych akcesoriów, które ochronią Cię przed mrozem.

W tym poradniku poznasz uniwersalne elementy garderoby, które musi posiadać każdy zimowy biegacz. W końcu chyba nie chcesz przekładać treningu z powodu zbyt niskich temperatur? To przecież brzmi jak wymówka.

W czym biegać zimą, aby nie było za ciepło lub za zimno?

Za ciepło źle, zbyt zimno też niedobrze… Zima to dla niejednego biegacza wybawienie po letnich upałach, a dla drugiego największa zmora!

Jak więc się ubrać, aby się zanadto nie spocić, ale też nie zmarznąć? Jaka kurtka do biegania zimą będzie najodpowiedniejsza?

Na łamach poprzednich artykułów np. w czym biegać jesienią, opisywaliśmy metodę balkonową na dostosowywanie grubości ubioru do temperatury powietrza. Musisz ją koniecznie poznać, bo może znacznie ułatwić Ci przygotowywanie swojego stroju.

Twój ubiór będzie dobrze dopasowany również wtedy, jeżeli zastosujesz poniższą zasadę:

Ubieraj się tak, jakby w rzeczywistości było o 10 stopni cieplej.

Pewnie po wyjściu z domu będzie Ci wtedy dość chłodno, jednak już po rozgrzewce i pierwszym kilometrze rozgrzejesz się, dzięki czemu będziesz biec w komfortowych warunkach. Jeśli to Twoje pierwsze bieganie w zimę, pierwsze 2-3 razy będą niezbyt przyjemne, ale szybko się przyzwyczaisz!

Dodatkowo, powinieneś ubierać się na CEBULKĘ, czyli postawić na nawet trzy warstwy ubrań. Taka metoda ubierania się nie tylko pozwoli Ci ściągnąć jedną z warstw, gdy będzie Ci za ciepło, ale także lepiej izoluje od wiatru i zimna niż jedna czy dwie grube warstwy. Przy ubieraniu się „na cebulkę” każda z warstw ubioru ma być lekka i cienka. Dzięki temu nic nie będzie krępować Twoich ruchów.

biegaczka w kolorowym stroju na zimę
Wybierz intensywne kolory. Będzie Cię widać w razie śnieżycy.

WARSTWA I (BIELIZNA I KOSZULKA)

Ta warstwa to bielizna, która jest wykonana z technicznych materiałów. Zaliczają się do niej nie tylko slipy, bokserki, damskie majtki czy biustonosz do biegania. Warstwą pierwszą będzie również obcisła koszulka termoaktywna. Bardzo dobrze zbierze Twój pot i przeniesie go na zewnątrz, tak, by Twoje plecy pozostały suche aż do końca treningu. Dzięki jej obcisłej strukturze będziesz jeszcze lepiej chroniony przed wiatrem. Koszulka termoaktywna – tak jak sugeruje nazwa – służy utrzymaniu temperatury ciała optymalnej dla warunków atmosferycznych. Ani nie przegrzeje, ani nie wyziębi.

Wszystkie elementy pierwszej warstwy mają za zadanie pozostawiać Twoją skórę suchą, chronić ją przed obtarciami i wiatrem, który łatwo się wciska w najmniejsze zakamarki. Dlatego też elementy te mają być wykonane z technicznego materiału. Pamiętaj, że bawełna chłonie wilgoć ze skóry i ją zatrzymuje. To zaś spowoduje, że jeśli spocisz się już na początku treningu, to do samego końca bawełniana koszulka będzie Cię nieprzyjemnie chłodzić. W zimne dni to pierwszy krok do przeziębienia.

Postaw na bieliznę bezszwową, która dodatkowo ochroni Cię przed potencjalnymi obtarciami. .

WARSTWA II (BLUZA I LEGINSY)

Warstwą drugą jest bluza, która ma Cię ogrzewać. Nie oznacza to jednak, że ma być gruba. Może być równie cienka, co pierwsza warstwa. Przypominamy – ubiór z materiałów technicznych będzie cienki, przy okazji będzie jednak spełniał również rolę ogrzewającą.

Innym ciekawym rozwiązaniem używanym w takich bluzach na bieganie zimą, są długie rękawy, które nakłada się na dłoń i zaczepia o kciuk. Taki rękaw będzie dla Ciebie przydatny zwłaszcza wtedy, kiedy nie lubisz biegać w rękawiczkach – to bywa niewygodne. W końcu, dłonie również trzeba chronić przed zimnem, bo szybko się wyziębiają: skóra staje się szorstka, szczypie, a czasami pęka aż do krwi.

Postaw na bluzę do biegania, która posiada wysoką stójkę zapinaną na zamek. W zimniejsze dni osłoni to szyję przed przewianiem. Natomiast gdyby miałoby Ci być za ciepło, będziesz mógł ją na chwilę rozpiąć i wpuścić do środka nieco chłodu.

Warstwa druga również musi dobrze odprowadzać wilgoć. Spraw sobie (wcześniejszy) mikołajkowy prezent dla biegacza – solidną bluzę treningową!

biegacz w zimowej bluzie
Kiedy śnieg łagodnie prószy, a wiatru brak, mogą wystarczyć już 2 warstwy – o ile bluza będzie technicznie dopracowana.

Warstwą drugą będą również legginsy. Dobrze sprawdzają się leginsy ocieplane, które mają dodatkowo odblaskowe elementy – dni w zimie są tak krótkie, że trudno wrócić z popołudniowego treigu przed zachodem słońca. Postaw na spodnie z wyższym stanem. Dzięki temu będziesz mieć dodatkową warstwę chroniącą nerki przed przewianiem.

Gdy jest wyjątkowo mroźno, a Ty jesteś zmarzluchem, na obcisłych legginsach może pojawić się dodatkowa warstwa: spodnie do biegania, szorty albo spódniczka biegowa. Pozwoli Ci to lepiej ochronić pośladki (które lubią marznąć), nerki oraz miejsca intymne przed zimnem i wiatrem. Co prawda, większość biegaczy rozgrzewa dół ciała samym ruchem, ale jeśli Twoja tolerancja na zimno jest niska, to nie męcz się. W razie czego, tę dodatkową warstwę zdejmiesz i wciśniesz do kieszeni kurtki.

Jeśli nie masz ocieplanych leginsów, a zima Cię zaskoczyła, włóż dresy na zwykłe biegowe getry. Może komfort biegania będzie mniejszy, ale za to utrzymasz dobrą temperaturę.

WARSTWA III (KURTKA DO BIEGANIA ZIMĄ)

To ta warstwa, która ma Cię ochraniać przed warunkami zewnętrznymi, a więc wiatrem, śniegiem, deszczem i zimnem. Kurtka do biegania zimą to temat, nad którym można długo się zastanawiać, za nim wybierze się tę właściwą. Dlatego też, temat ten osobno poruszaliśmy w poradniku: kurtka do biegania – jak wybrać najlepszy model?

bieganie w zimę w kurtce wiatrówce
Lekka wiatrówka nie skrępuje ruchów, ani nie przegrzeje tułowia.

Na bieganie w zimę, zwykła wiatrówka może nie wystarczyć. Dlatego jeśli planujesz regularne treningi w mrozach lub jesteś zmarzluchem, dobrym wyborem będzie kurtka do biegania zimą z ociepleniem.

Niektórym nawet przy niskich temperaturach wystarczy warstwa pierwsza i sama kurtka zimowa, co może okazać się dla Ciebie zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem. Przetestuj. Lepiej, by pierwsze bieganie zimą było trochę za ciepłe, niż za zimne – zawsze można uchylić zamek, a Ty nie chcesz przecież się przeziębić!

Masz kurtkę z membraną?

Będzie ona nieco cieplejsza od zwykłej wiatrówki. Dlatego wraz z warstwą pierwszą (i drugą w razie potrzeby) zapewni Ci więcej ciepła.

Zimy coraz częściej są bardziej mokre niż mroźne. W miastach temperatura utrzymuje się na poziomie około 0 stopni Celsjusza. Pada mokry śnieg, deszcz z śniegiem lub po prostu deszcz. W takich sytuacjach lepiej sprawdzi się kurtka przeciwdeszczowa i to w niej będzie wygodniej biegać.

Oczywiście jeżeli masz tylko kurtkę przeciwwiatrową, to wcale nie oznacza, że na bieganie zimą musisz koniecznie zaopatrzyć się w kurtkę zimową z membraną. Często połączenie bielizny, bluzy i kurtki przeciwwiatrowej będzie wystarczające. Pamiętaj również, że większość wiatrówek wytrzyma lekkie opady.

Zarówno warstwa druga, jak i trzecia nie zawsze będą konieczne. W chłodne i wietrzne dni, gdy jednak mróz zanadto nie doskwiera, możesz po prostu postawić na warstwę pierwszą i wiatrówkę. Kiedy biegasz po trasach osłoniętych od wiatru, a nie jest zbyt zimno, swoją rolę dobrze spełni bluza do biegania – oczywiście założona na koszulkę termoaktywną. To zapewni Twojemu ciału lepszą wentylację niż kurtka do biegania zimą.

Kamizelka do biegania

Wypróbuj również kamizelkę do biegania. W cieplejsze dni wystarczy koszulka, bluza i kamizelka – kurtkę można zostawić w domu. Wtedy zaś, gdy jest bardzo zimno i trzy warstwy (a warstwa zewnętrzna to wiatrówka) nie wystarczają, dodatkowa kamizelka będzie na wagę złota.

Podobnie jak pozostałe ubrania do biegania, również kamizelka powinna być lekka i cienka. Mimo to dobra kamizelka będzie Cię ogrzewać. Zwróć uwagę, czy kamizelka ma na bokach rozciągliwy materiał, który gwarantuje swobodny ruch podczas treningu.

Kamizelka jest szczególnie dobrą opcją, jeśli nie lubisz biegać w długich rękawach. Ochroni przed zimnem klatkę piersiową i plecy, w szczególności nerki.

W czym biegać zimą, aby się nie ślizgać, a w butach było sucho?

Temat zimowych butów do biegania był już szeroko omawiany w tekście buty do biegania zimą – jak wybrać odpowiedni model. Zajrzyj tam koniecznie, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jakich butach masz biegać o tej porze roku.

Niemniej ważne od samych butów okazują się być same skarpetki, stuptuty czy nakładki antypoślizgowe. Bieganie w zimę wymaga dodatkowego zadbania o stopy, bo zimno do nich ciągnie. Równocześnie nie można przesadzić z ociepleniem, bo ugotują się w zimowych biegówkach…

SKARPETKI NA BIEGANIE ZIMĄ

Powinny być oczywiście wykonane z materiału technicznego, który odprowadza wilgoć na zewnątrz. W końcu sucha stopa biegacza to gwarancja dobrego treningu, podczas którego nie złapie się przeziębienia ani grypy.

Biegasz w błocie pośniegowym lub wysokim śniegu? Jest duże ryzyko, że skarpetki po chwili będą zupełnie mokre? Wybierz skarpety z wełny merynosów. Wełna merino optymalnie grzeje nawet, gdy jest mokra – nie wyziębisz stop. Powinny być wysokie, by osłoniły ścięgno Achillesa i zapobiegły dostawaniu się do butów drobinek śniegu.

STUPTUTY NA BIEGANIE W ZIMĘ

Zabezpieczają przed dostaniem się śniegu do środka buta. Naciągnięte na cholewkę spełnią tę rolę poprzez osłonięcie języka buta i ewentualnych szparek pomiędzy sznurówkami. Jednocześnie ogrzewają łydkę, jak i dodatkowo ocieplają Twoją stopę. Stuptuty na pewno są niezbędne wtedy, gdy biegasz w śniegu, po nieutwardzonych i nieodśnieżonych ścieżkach.

Gdy natomiast na chodnikach zalega błoto, osłonią łydkę, but i jego wnętrze przed totalnym zachlapaniem i zabłoceniem.

NAKŁADKI ANTYPOŚLIZGOWE

Zimą zdarzają się i takie dni, gdy na ulicach spotkamy lód. A może biegasz w górskich miejscowościach, gdzie lód o tej porze roku to jeszcze częściej oglądany widok? Nie zawsze da się uniknąć śliskich tras, a przemierzanie ich bez specjalnego sprzętu wymaga przynajmniej zmniejszenia tempa… Na szczęście wystarczy mieć drobne akcesoria, by zapewnić sobie bezpieczeństwo

bieganie w zimę w ubraniach i butach antypoślizgowych

W utrzymaniu stabilności na takiej ekstremalnej nawierzchni pomogą Ci nakładki antypoślizgowe. Takie nakładki są przeważnie uniwersalne i pasują do najróżniejszych butów biegowych. Te przeznaczone do poruszania się po mieście przeważnie są gumowe z pojedynczymi kolcami. Dzięki temu są lekkie i nadmiernie nie obciążają Twoich mięśni. Natomiast nakładki na bardziej wymagające trasy oprócz kolców są wyposażone w cieniutkie łańcuchy, które m.in. wzmacniają całą konstrukcję.

Pozostałe rzeczy niezbędne do biegania zimą

Ubrania do biegania zimą to nie jedyne niezbędne biegaczowi wyposażenie na mrozy. Na trasę nie powinieneś wyruszać bez czapki, odblasków i ewentualnie dodatkowego oświetlenia. Chusta na szyję czy rękawiczki również będą Ci niezmiernie potrzebne, gdy temperatura spada poniżej 5 stopni.

CZAPKA NA BIEGANIE ZIMĄ

Przez głowę ucieka sporo drogocennego ciepła. Ponadto w wietrzną lub bardzo zimną pogodę łatwo przeziębić zatoki i uszy. Czapka jest więc niezbędna. Powinna dobrze osłaniać uszy,czoło, a nawet kark i szyję. Czapka do biegania w zimie ma też oczywiście odprowadzać nadmiar wilgoci czy dawać ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Musi dobrze trzymać się głowy – bez zsuwania się, ani przepuszczania wiatru pod materiałem.

Ponownie, warto zdecydować się na techniczne materiały. Specjalne czapki sportowe zapobiegają przegrzewaniu się skóry głowy podczas wysiłku i doskonale dopasowują się do głowy.

Zwróć uwagę na czapki z przedłużeniem w miejscu uszu i karku – takie rozwiązania pomogą lepiej zabezpieczyć te miejsca. By dodatkowo chronić zatoki, czapka powinna mieć w tamtych okolicach wstawki z nieprzewiewnego materiału.

OSŁONA TWARZY NA BIEGANIE W ZIMĘ

Żeby nie przeziębić się na treningu, należy osłonic drogi oddechowe. Zwykły szalik nie będzie praktyczny. Na twarz, przyda Ci się chusta wielofunkcyjna, czyli Buff.

Posłuży jako szalik, opaska, czapka, a nawet kominiarka (można ja złożyć z dwóch Buffów). Można z nią zrobić naprawdę sporo. Dlatego powinieneś zabierać ją ze sobą na każdy trening – najlepiej założyć ją na rękę. Sięgnij po nią, gdy tylko będziesz potrzebował dodatkowej osłony głowy, uszu, szyi czy twarzy przed wiatrem.

chusta buff z wełny merino
Przykładowa chusta Buff z wełny merynosów, źródło: strona producenta Buff

Taki Buff przyda się również latem, np. do ocierania potu z twarzy – dlatego ten gadżet to mały niezbędnik każdego biegacza. Kupując, dokładnie przeczytaj opisy – są Buffy na zimę i na lato. Te zimowe, wykonane z wełny merino lub wysokiej klasy poliestru sprawdzą się znakomicie.

RĘKAWICZKI

Gdy przedłużony rękawek z Twojej bluzy nie jest już w stanie wystarczająco ogrzewać Twoich dłoni, najwyższy czas sięgnąć po rękawiczki. Jeżeli zaś lubisz chłód wiejący po rękach, a dłonie są sposobem na ochłodzenie ciała, wybierz cienkie rękawiczki z placami. Natomiast gdy Twoje dłonie są permanentnie zziębnięte, na takie klasyczne rękawiczki załóż drugie bez palców – będą Cię dodatkowo ogrzewać.

Zwróć uwagę na to, czy w swoich rękawiczkach z palcami obsłużysz telefon komórkowy. To na wypadek, gdybyś chciał szybko zmienić muzykę bez konieczności ich ściągania.

Idziesz w zwykłych rękawiczkach? Możesz zrobić małą dziurkę na palcu wskazującym lub… przystanąć i obsłużyć telefon nosem.

rozgrzewka w zimie na treningu biegowym
Treningowe rękawiczki przydadzą się nie tylko na samym biegu, ale również podczas solidnej rozgrzewki.

MASECZKA ANTYSMOGOWA

Jeśli stan powietrza na trasie treningu pozostawia wiele do życzenia (a niestety wciąż tak jest…) maska to jeden z najważniejszych punktów. Nieważne czy biegasz na wsi, czy też w mieście. Smog wszędzie może dawać się mocno we znaki. Na wsi wystarczy jeden „uprzejmy” sąsiad i już cała okolica będzie zanieczyszczona dymem. W miastach bywa jeszcze gorzej. O tym, co smog może zrobić nieświadomym, niechroniącym się biegaczom, przeczytasz w tekście bieganie w smogu – czy mogę iść biegać.

Zdecyduj się na maskę, która chroni przede wszystkim przed PM 2,5 oraz spalinami. Musi być ona dobrze dopasowana do Twojej twarzy, a więc wybierz tylko taką, która ma ściśle określony rozmiar. Dodatkowo lepiej sprawdzają się paski zapinane z tyłu głowy – są bardziej szczelne. Aby zaś ułatwić Ci oddychanie i odprowadzanie wilgoci, postaw na model posiadający specjalne zawory.


Jak widzisz, kompletny strój do biegania zimą zawiera sporo elementów. Na dodatek nie powinieneś zapominać o dodatkowym oświetleniu i odblaskach. W końcu o tej porze roku światła słonecznego jest niewiele. Aby w trakcie treningu móc zdjąć jedną z warstw lub schować gdzieś chustę, a nawet czapkę, będziesz potrzebował również pasa czy plecaka biegowego. Wygodnie przechowasz w nim rzeczy, które chwilowo nie są Ci potrzebne.

Mogą Ci się spodobać:

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się