Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Data aktualizacji 12.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

jak poprawić jakość snu - porady

Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić na niego szczególną uwagę z racji na duży wysiłek, jakiemu stale poddaje swoje ciało. Bez prawidłowego nocnego wypoczynku szybko nabawi się kontuzji, psychicznego przemęczenia, nie może też liczyć na poprawę wyników… Przeczytaj, jak poprawić jakość snu i niezwłocznie zastosuj te metody — z wysypianiem się nie ma na co czekać!

1 – Poprawa jakości snu dzięki wygodzie

Trudno porządnie się wyspać, gdy materac jest ubity, kołdra za ciepła, a poduszka ma za sobą najlepsze czasy… W pierwszej kolejności zatroszcz się o to, by wyposażenie Twojego łóżka było w pełni komfortowe

Zainwestuj w poduszkę dopasowującą się do Twojej szyi i głowy. Przetestuj różne materiały pościeli, takie jak włókno bambusowe, flanela, kora czy satyna. Dokładnie wyprostuj prześcieradło przed położeniem się do łóżka. Wymień materac na sprężysty, nowy model (powinno się to robić nie rzadziej, niż co 7 lat). Warto zwrócić uwagę na superwygodne, ekologiczne materace z pianek z olejów roślinnych — dostaniesz takie w Plantpur: https://plantpur.pl/

Wyrób sobie nawyk dokładnego ścielenia łóżka od razu po wstaniu. Ubij poduszkę, rozprostuj kołdrę, pozbądź się zagnieceń prześcieradła. Bo przecież… jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz!

wygodne łóżko a poprawa jakości snu
Łóżko powinno z każdej strony zachęcać wygodą.

2 – Powietrze i temperatura

Przed pójściem spać dokładnie przewietrz sypialnię i przykręć grzejniki. Powietrze w pomieszczeniu powinno być czyste, świeże, bez sztucznych zapachów. Optymalna temperatura do snu nie przekracza 20 stopni Celsjusza.

W dobrze przewietrzonej, chłodnawej sypialni śpi się najlepiej. Przez najbliższe godziny nie może przecież brakować Ci tlenu. Kiedy zaś jesteś zawinięty w kołdrę, a do tego w pokoju jest ciepło, w środku nocy obudzisz się zlany potem. Zatroszcz się o świeżość w sypialni, a głęboki sen przyjdzie natychmiast.

3 – Lekka aktywność fizyczna

Planujesz intensywny trening? Zrób go nie później, niż 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Ostry wysiłek fizyczny powoduje wyrzut pobudzających hormonów, a to gwarantuje trudności z zaśnięciem. Swoje treningi biegowe na wysokich obrotach zawsze planuj na jak najwcześniejszą porę dnia. 

Jeżeli chcesz się poruszać niedługo przed snem, wybierz spacer lub krótki jogging na świeżym powietrzu. Pomogą Ci dotlenić mózg, co przełoży się na lepszy sen. W domu możesz natomiast praktykować jogę lub stretching — aktywności, które relaksują psychicznie i fizycznie. 

4 – Wieczór bez elektroniki

Na minimum 1 godzinę przed pójściem spać wyłącz komputer, telewizor i odłóż smartfona. Sprzęty elektroniczne emitują niebieskie światło. Niebieskie światło działa pobudzająco — organizm myśli, że to światło dzienne, przez co zaburza się wydzielanie melatoniny. Przed snem znacznie lepiej jest poczytać tradycyjną książkę na luźny temat.

Połóż smartfona daleko od łóżka, by nie kusiło Cię zaglądanie do niego gdy już położysz się spać. No nocnym stoliku połóż tradycyjny budzik i lampkę z żarówką emitującą ciepłe światło.

Elektronika utrudnia zaśnięcie nie tylko z powodu światła. Surfowanie po Internecie, wdawanie się w dyskusje, oglądanie reportaży — tam, gdzie ekrany, tam źródło silnych emocji. Sam wiesz, że gdy targają Tobą uczucia i myśli, spanie nie wchodzi w grę. Wieczorem po prostu lepiej ograniczać wystawianie się na takie bodźce.

kobieta czytająca ksiązkę w łóżku
Analogowa książka zrelaksuje Cię skuteczniej, niż smartfon.

5 – Właściwa kolacja

Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 2 godziny przed pójściem spać. Powinien składać się z węglowodanów złożonych i białka. Dobre na kolację będą takie posiłki, jak na przykład:

  • żytni makaron z kurczakiem, 
  • pełnoziarnisty chleb z twarożkiem
  • sałatka z kaszy gryczanej i tuńczyka
  • owsianka z serkiem wiejskim
  • jogurt białkowy z otrębami

W kolacji nie powinno być dużej ilości cukrów prostych ani tłuszczu

Cukry proste gwałtownie pobudzają. W dodatku wkrótce po zjedzeniu ich znowu będziesz głodny. Z dużym prawdopodobieństwem zakończysz wieczór w lodówce… Po 18:00 schowaj miseczkę z czekoladą do szafki! Tłuszcz z kolei wymaga od organizmu sporego wysiłku przy trawieniu. To również nie pomoże Ci zasnąć.

Rezygnowanie z kolacji gdy jesteś głodny to zły pomysł. Poprawa jakości snu nie nastąpi, jeśli pójdziesz do łóżka pustym brzuchem. Po prostu zachowaj odpowiedni odstęp między ostatnim posiłkiem a snem.

6 – Jak poprawić jakość snu… w łazience?

Przed snem warto urządzić sobie relaksującą kąpiel z olejkami eterycznymi. Wybierz olejek z rumianku, lawendy lub drzewa sandałowego. Dodaj kilka kropel do wody, a rozluźnisz się psychicznie i fizycznie.

Im częściej masz czas na taką kąpiel, tym lepiej — przecież odrobina luksusu jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Koniecznie zafunduj ją sobie na koniec wyczerpującego dnia, a wyśpisz się po królewsku. 

7 – Relaksujące dźwięki

Nie od dziś wiadomo, że kontakt z przyrodą działa uspokajająco. Możesz z tego skorzystać również kiedy leżysz w łóżku, z dala od łąk i lasów. Dźwięki natury pomogą Ci w zasypianiu. 

Bez problemu znajdziesz playlisty z relaksującymi odgłosami na YouTubie — włącz, wsłuchaj się w muzykę przyrody i wyobraź sobie, że znajdujesz się na łonie natury. Szczególnie dobrze w roli usypiacza spisuje się szum fal, śpiew ptaków oraz odgłosy deszczu

8 – Poprawa jakości snu a kofeina i alkohol

Ostatnią porcję kofeiny w ciągu dnia przyjmij nie później, niż 6 godzin przed snem

Są ludzie, którzy po kawie wypitej wieczorem zasypiają bez problemu. Może nawet sam do nich należysz. Musisz jednak wiedzieć, że sen po niedawno spożytej kofeinie zawsze ma gorszą jakość. Układ nerwowy jest pobudzony znacznie dłużej, niż czujesz.

Również alkohol to zły kompan wieczorową porą. Wbrew mitom, po alkoholu wcale nie tak łatwo się wyspać. Etanol sieje spustoszenie w układzie nerwowym — zaśniesz, ale taki wypoczynek nie będzie odżywczy. 

9 – Ciepły napój

Skoro nie pić kawy ani alkoholu, to co pić? Ziołowe napary — melisa, rumianek, lipa, bezkofeinowa herbata rooibos pomagają w zrelaksowaniu się. Nie dodawaj do nich cukru ani miodu, bo, jak już wiesz, węglowodany proste mogą Cię nadmiernie rozbudzić.

picie melisy żeby poprawić jakość snu
Kubek melisy rozluźni Cię przed snem. Położysz się bez gonitwy myśli.

10 – Zachowaj regularność

Wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze, na dłuższą metę zaowocuje poprawą jakości snu. Wieczorem, mózg sam wyczuje, że zbliża się pora spania i zacznie wyciszać cały organizm. Już po kilku dniach regularności zauważysz, że niedługo przed planowaną porą spania zaczynasz się robić senny.

Kiedy kładziesz się o różnych porach — raz o 22:00, drugi raz o 03:00, a w kolejny dzień o północy — stale… bierzesz swój mózg z zaskoczenia. Spodziewał się snu o innej godzinie, a Ty nagle kładziesz się do łóżka! Minie wiele minut (a nawet godzin), zanim przestawi się w tryb wypoczynku i pozwoli Ci zasnąć. 


Jak poprawić jakość snu? Podejdź do tego kompleksowo. Zadbaj o wygodne wyposażenie łózka i świeżą atmosferę w sypialni. Skomponuj lekką kolację na bazie węglowodanów złożonych i białka. Wieczorem zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń, kofeiny i alkoholu — to tylko Cię rozbudzi. Zamiast nich urządź sobie kąpiel z olejkami eterycznymi, wypij ziołowy napar oraz posłuchaj dźwięków natury. Staraj się kłaść do łóżka o stałej porze — to wyreguluje Twój biologiczny zegar.

Mogą Ci się spodobać:

01 10.2024
Męskie stylizacje na sportowo – idealne na jesień

Męskie stylizacje na sportowo – idealne na jesień

Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]

18 09.2024
Jak przygotować się do biegu? Rady dla początkujących

Jak przygotować się do biegu? Rady dla początkujących

Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]

13 09.2024
Skuteczne metody na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z butów

Skuteczne metody na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z butów

Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]

20 08.2024
Dobre praktyki kupowania sprzętu do biegania przez Internet

Dobre praktyki kupowania sprzętu do biegania przez Internet

Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]

13 08.2024
Przygotowanie motoryczne: klucz do lepszego biegania!

Przygotowanie motoryczne: klucz do lepszego biegania!

Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]

23 07.2024
Masaże dla biegaczy – czy warto z nich korzystać?

Masaże dla biegaczy – czy warto z nich korzystać?

Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]

19 07.2024
Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

09 07.2024
Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia?

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]

09 07.2024
Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]

04 07.2024
Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]

03 07.2024
Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]

28 06.2024
Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]

18 06.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się