Joga dla biegacza – co daje i jak zacząć?

Joga i bieganie to połączenie, o którym słyszy się coraz częściej. Potrafi ono przynieść biegaczom, którzy niekiedy nawet codziennie wystawiają swoje organizmy na zaawansowane treningi, ulgę i ukojenie po ciężkiej trasie.

Joga dla biegacza wiąże się jednak także z wieloma innymi korzyściami. W tym artykule podopowiadam, co dokładnie może dać Ci trening jogi, jeśli regularnie biegasz, oraz jak postawić swoje pierwsze kroki, które skierują Cię na matę.

Joga dla biegacza – co daje?

Joga łączy w sobie trening ciała i umysłu. Nie oznacza to, że musisz do niej pochodzić w sposób duchowy. Dobrze jednak, abyś wiedział, że przy włączeniu do swojego biegowego planu regularnych praktyk jogi, możesz spodziewać się pozytywnego wpływu zarówno na swoje ciało, jak i na umysł. To co – jesteś gotowy, żeby zagłębić się w korzyści, jakie może dać joga dla biegaczy? Zaczynamy!

Regeneracja dla mięśni

Pierwszą korzyścią, którą przyniesie Ci praktykowanie jogi, jest ulga dla mięśni. Być może to właśnie jest powód, dla którego w ogóle zainteresowałeś się jogą. Jeśli nie radzisz sobie z tym, jak spięte są Twoje mięśnie, a stosowanie różnych technik regeneracji, nie jest wystarczające, ukojenie może przynieść Ci właśnie joga. Przy regularnej praktyce w pewnością dość szybko odczujesz jej pozytywny wpływ.

Joga ma co nieco wspólnego z rozciąganiem, które i tak wykonujesz regularnie, aby zwiększasz swój zakres ruchu. Jednak jestem pewna, że znajdziesz w niej pozycje, o których wcześniej nie słyszałeś. Dodatkowo w jodze ważne są także sekwencje asan wykonywanych po sobie w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu jesteś w stanie np. mocniej rozciągnąć mięśnie nóg w pozycji gołębia, by zaraz dać im ulgę w przeciwstawnej pozycji jaką jest pies z głową w dół z uniesioną nogą.

Poprawa wydolności oddechowej

Dzięki jodze możesz pozbyć się problemów z zadyszką, jeśli do tej pory się u Ciebie pojawiały. Poza wykonywaniem pozycji ważny jest w niej także oddech. Głębokie, regularne wdechy i spokojne wydechy, połączone z ruchem mogą przyczynić się do rozluźnienia mięśni międzyżebrowych. A to w efekcie będzie prowadzić do zwiększenia pojemności płuc. Zwróć uwagę na różne techniki oddechowe, np. Pranajamę.

Lepsza stabilność

Dzięki jodze może poprawić się Twoja równowaga, która, jak dobrze wiemy, jak istotna podczas biegów. Praktyka mocno angażuje mięśnie głębokie – kiedy trwasz w pozycji, jednocześnie oddychając, pracuje całe Twoje ciało.

Joga może stać się Twoją siłą, dzięki której poprawisz swoje biegowe wyniki.

Nie daj się zwieźć stwierdzeniom, że joga to tylko jakieś proste pozycje czy samo rozciąganie. Jest ona czymś zdecydowanie więcej. Dzięki niej możesz zyskać siłę i wzmocnić swoje ciało, co pozwoli Ci poprawiać swoje biegowe wyniki.

Zapobieganie kontuzjom

Joga i bieganie może przynieść Ci jeszcze jedną bardzo ważną korzyść, jeśli często zmagasz się z kontuzjami. Może to być związane z tym, że nie pozwalasz swojemu organizmowi na wystarczającą regenerację przed kolejnym treningiem. Chcesz realizować założony plan, to zrozumiałe. Praktykowanie jogi pozwoli Ci skrócić czas potrzebny organizmowi na odpoczynek.

Lepsze samopoczucie

Biegacz zregenerowany, to biegacz szczęśliwy. Jeśli na myśl o kolejnym treningu, czujesz niechęć i marzysz o jego przełożeniu, bo czujesz, że nie dasz rady, to wskazówka, że pora coś zmienić. Dzięki jodze czeka Cię szybsza regeneracja, co zdecydowanie może poprawić się Twoje samopoczucie, a także motywację do biegania (oraz oczywiście wyniki!).

Joga stanie się także chwilą dla Ciebie, podczas której będziesz mógł odetchnąć i odpocząć. Jeśli podczas biegu zawsze masz ze sobą słuchawki i towarzyszy Ci muzyka czy ulubiony podcast, czas praktyki będzie dla Ciebie momentem na zrelaksowanie się.

Joga dla biegaczy – jak zacząć?

Mam nadzieję, że teraz słysząc stwierdzenie joga a bieganie, nie widzisz wyłącznie różnic, a wiele połączeń między tymi dwoma formami aktywności. Przejdźmy więc do tego, jak zacząć praktykować jogę.

Najlepszą rzeczą, którą mogę Ci polecić, jest udanie się na kilka lekcji w szkole jogi. To doskonały sposób na zbudowanie sobie solidnych podstaw, które potem możesz wykorzystywać podczas samodzielnej praktyki w domu. Możesz zdecydować się także na kurs jogi dla początkujących, składający się zazwyczaj z kilkunastu lekcji. Oko doświadczonego nauczyciela szybko wyłapie błędy, które mógłbyś powielać.

Jeśli jednak chcesz zacząć praktykować jogę w domu, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj tylko, że przyda Ci się mata do jogi, dzięki której zadbasz o swoje bezpieczeństwo podczas praktyki. Możesz zacząć od krótkich filmów z podstawami, które znajdziesz np. na Youtubie. Z czasem rozszerzaj swój zakres ruchów i szukaj treningów jogi dedykowanych biegaczom. W ten sposób znajdziesz najlepszą odpowiedź na swoje potrzeby. Polecam Ci zajrzeć także do artykułu, w którym znajdziesz 7 ćwiczeń, które warto wdrożyć do planu treningowego.

Pamiętaj jednak, że joga to nie są wyścigi. Jeśli nawet przy regularnym rozciąganiu Twoje mięśnie są pospinane, nie oczekuj od siebie zbyt wiele od razu. Wchodź w pozycje stopniowo i daj sobie czas. Nie oglądaj się na innych czy na swojego nauczyciela i idź swoim tempem.

Jestem pewna, że joga dla biegaczy przyniesie Ci wiele korzyści i stanie się urozmaiceniem Twojego biegowego planu treningowego! Trzymam za Ciebie kciuki i mam nadzieję, że już wkrótce pierwszy raz staniesz na macie.