Znasz to uczucie, kiedy po intensywnym biegu Twoje nogi krzyczą […]
Data aktualizacji 16.01.2023
Przeczytasz w 7 minut
Zdrowe stopy – bez nich daleko się nie zabiegnie. Łatwo nie jest, bo między innymi wrastające paznokcie u nóg to jeden z częstszych problemów biegaczy. Jeśli zaniedbasz sprawę, na dłuższy czas będziesz musiał pożegnać się z treningami… Co zrobić na wrastający paznokieć? Domowe sposoby, profilaktyka, podolog – sprawdź jak to (prawie) bezboleśnie ogarnąć.
Artykuł NIE zawiera drastycznych fotografii.
Wrastający paznokieć u nóg jest powszechnym kłopotem, bo i powszechne są jego przyczyny. Trzeba je znać, bo mając pojecie o przyczynach łatwiej wyeliminować każdą dolegliwość.
Za wrastający paznokieć u nóg odpowiadają::
Wrastające paznokcie u nóg mogą doprowadzić do poważnej infekcji. Wał paznokciowy, w który ciągle wbija się płytka, pozostaje otwartą raną. Bakterie mają do niej swobodny dostęp, a zapocony, gorący but biegowy to wymarzone środowisko dla rozwijających się drobnoustrojów. Dlatego, gdy tylko zaczniesz odczuwać niepokojące objawy w obrębie paznokcia, działaj!
Objawów wrastania paznokci nie da się przeoczyć. Pierwszym jest bowiem kłujący ból, szczególnie przy naciskaniu na obszar paznokcia. Czujesz, że coś wbija się w bok palca – a tym czymś jest oczywiście płytka paznokciowa. Palec pulsuje bólem, dookoła paznokcia robi się zaczerwienienie oznaczające stan zapalny. Gdy zmiana postępuje, coraz trudniej Ci zrobić krok bez skrzywienia się z bólu.
Pamiętaj, że na wrastający paznokieć domowe sposoby zadziałają tylko na początku problemu, zanim płytka wrośnie na dobre. Jeżeli widzisz na paznokciu ślad infekcji – np. ropę, a zaczerwienienie i ból są bardzo dotkliwe, nie kombinuj. Biegnij do lekarza (na jednej nodze).
Na wrastający paznokieć u nóg może pomóc:
Wymienione sposoby pomogą zmiękczyć płytkę paznokciową, złagodzą stan zapalny i powstrzymają rozwój bakterii. Po zastosowaniu, wsuń pod paznokieć odrobinę gazy, watki lub specjalną podkładkę silikonową dostępną w sklepie medycznym. Odsuniesz płytkę paznokciową od mięsa, a paznokieć zacznie rosnąć prawidłowo.
Miej jednak na uwadze, że domowe sposoby nie rozwiążą problemu na dłuższą metę. Jeśli masz anatomiczną tendencję do wrastania płytki, biegasz, uszkadzasz paznokcie, to kłopot wróci prędzej czy później.
Możesz samodzielnie wyciąć paznokieć, który zaczyna wrastać. Podkreślamy – zaczyna. Czujesz kłucie przy uciskaniu czubka palca, ale nie ma jeszcze krwi ani ropy.
Kiedy odczuwasz dyskomfort zwiastujący problem, wymocz stopy w gorącej wodzie z solą lub mydłem. Następnie osusz skórę i przez kilka minut potrzymaj na placu okład z lodem. Kiedy palec zdrętwieje, ostrożnie wytnij wrastającą część – używaj do tego sterylnych narzędzi. Następnie odkaź palec, zabandażuj i przez kilka dni wymień buty na wygodniejsze. To czas, by wygrzebać ze schowka letnie japonki i sandały.
Lecząc wrastające paznokcie u nóg zrób sobie przez te dni przerwę od biegania. Uciskanie, pot i ryzyko potłuczenia stóp nie pomogą w gojeniu. Obserwuj, jak zachowuje się zoperowany palec. Jeżeli wciąż będziesz odczuwał dyskomfort, ruszaj do podologa.
Do podologa ZAWSZE warto iść, gdy masz problem ze stopami. Wrastający paznokieć? Domowe sposoby mogą pomóc, ale tylko lekarz zrobi to na 100%.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Jak wygląda profilaktyka wrastania paznokci?
Konsultacja podologiczna jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła – szczególnie biegaczowi może tylko pomóc.
Biegasz? Więc jesteś w grupie ryzyka. Chodzisz na obcasach? Twoje stopy często są spocone? Masz nadwagę? Gratulacje – jesteś na topowym miejscu w rankingu zagrożonych wrastaniem paznokci…
Podolog używa różnych metod leczenia wrastających paznokci. Najczęściej stosowane to tzw. tamponowanie, czyli podłożenie pod płytkę paznokciową jałowego opatrunku.
Bardzo popularne jest wykorzystywanie klamer ortonyksyjnych – to drucik zakładany na paznokieć tak, żeby ściskał boki płytki. Działa trochę jak aparat ortodontyczny. Przy noszeniu takiej klamry płytka rośnie na prosto, z dala od wałów paznokciowych. Z klamrą można bez problemu biegać.
Podolog może wybrać też akrylowanie płytki, taping wałów okołopaznokciowych, przycinanie, zalecenie wkładek ortopedycznych czy konkretnego sposobu przycinania paznokci. Metod jest sporo, więc jeśli wrastające paznokcie u nóg to Twój stały problem, najlepiej po prostu z nich skorzystać. W przeciwieństwie do domowych sposobów, medyczne metody zawsze przynoszą rezultaty.
W najtrudniejszych przypadkach, lekarz wypisuje skierowanie do chirurga na plastykę wałów paznokciowych, a nawet usunięcie płytki.
Pamiętaj, że im wcześniej udasz się do podologa, tym mniejsze ryzyko, że skończysz terapię u chirurga. Wrastające paznokcie u nóg najczęściej można zlikwidować nieinwazyjnie pod warunkiem, że nie zapuścisz stóp.
Biegacze to sportowcy szczególnie narażeni na wrastające paznokcie u nóg. Tak to już jest w tym sporcie!
Mimo iż wrastanie płytki to powszechna dolegliwość, trzeba podejść do niej poważnie. Wrastanie paznokci powoduje rany, a rany są podatne na infekcje. Zaniedbanie nawet tych najmniejszych urazów, może na długo wyłączyć Cię z możliwości trenowania.
Wrastający paznokieć? Domowe sposoby mogą Ci pomóc na najwcześniejszym etapie. Do skutecznych metod należy moczenie w odkażająco-zmiękczających roztworach, stosowanie aptecznych preparatów, samodzielne wycinanie w sterylnych warunkach i wymiana obuwia.
Jeżeli pojawiły się oznaki infekcji – ropa, duży stan zapalny, dotkliwy ból – nie zwlekaj z pójściem do podologa. Współczesna medycyna zna rozmaite sposoby zapobiegania i leczenia. Wrastający paznokieć u nóg da się pożegnać raz na zawsze, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Warunek? Nie broń się przed lekarzem, gdy dotkliwie czujesz, że robi się poważnie.
Mogą Ci się spodobać:
Znasz to uczucie, kiedy po intensywnym biegu Twoje nogi krzyczą […]
Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych na świecie. Ze […]
Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej – poprawia […]
Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]
Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]
Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]
W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]