Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Wrastające paznokcie u nóg – sposoby na biegowy problem

Wrastające paznokcie u nóg – sposoby na biegowy problem

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wrastające paznokcie u nóg – sposoby na biegowy problem

Zdrowe stopy – bez nich daleko się nie zabiegnie. Łatwo nie jest, bo między innymi wrastające paznokcie u nóg to jeden z częstszych problemów biegaczy. Jeśli zaniedbasz sprawę, na dłuższy czas będziesz musiał pożegnać się z treningami… Co zrobić na wrastający paznokieć? Domowe sposoby, profilaktyka, podolog – sprawdź jak to (prawie) bezboleśnie ogarnąć.

Artykuł NIE zawiera drastycznych fotografii.

Wrastające paznokcie u nóg – przyczyny

Wrastający paznokieć u nóg jest powszechnym kłopotem, bo i powszechne są jego przyczyny. Trzeba je znać, bo mając pojecie o przyczynach łatwiej wyeliminować każdą dolegliwość.

Za wrastający paznokieć u nóg odpowiadają::

 • sporty wywołujące trwały nacisk na przednią część stopy – czyli m.in. bieganie, piłka nożna, jazda na rowerze, chodzenie po górach. Według badań z 2017 roku (zespół A. Pico z Extremadura University w Hiszpanii), szczególnie biegający mężczyźni są narażeni na wrastające paznokcie u nóg. Bieganie zwiększa u nich gęstość (twardość) płytki paznokciowej – a im twardsza, tym większa tendencja do wrastania. 
 • za ciasne buty, w tym buty do biegania. Ucisk na palce przyczynia się do deformacji płytki paznokciowej. Wśród kobiet, szczególnie dużą szansę na wrastający paznokieć u nóg mają mają panie chodzące na obcasach.
 • nieprawidłowe obcinanie paznokci. Przycinanie boków na okrągło zwiększa ryzyko wrastania.
 • mechaniczne urazy. Codzienność biegacza – czarne paznokcie, schodzenie płytki, stłuczenia.
 • zapocenie stóp. Wilgoć powoduje macerację – proces uszkadzania powierzchownych warstw skóry na wałach paznokciowych. Uszkodzona tkanka staje się delikatna, bardziej podatna na wrastanie. 
 • nadwaga. U ciężkich osób nacisk na przednią część stopy jest większy. Często skutkuje to deformacjami płytki.
 • anatomia. Niestety, niektórzy mają szczególną skłonność do wrastania, bo tak ich ukształtowała natura (mają np. przerost wałów paznokciowych). Jeśli dołożą do tego inne problematyczne czynniki, wrastające paznokcie u nóg to kwestia czasu.

Wrastające paznokcie u nóg mogą doprowadzić do poważnej infekcji. Wał paznokciowy, w który ciągle wbija się płytka, pozostaje otwartą raną. Bakterie mają do niej swobodny dostęp, a zapocony, gorący but biegowy to wymarzone środowisko dla rozwijających się drobnoustrojów. Dlatego, gdy tylko zaczniesz odczuwać niepokojące objawy w obrębie paznokcia, działaj!

Wrastający paznokieć u nóg – jak się objawia?

Objawów wrastania paznokci nie da się przeoczyć. Pierwszym jest bowiem kłujący ból, szczególnie przy naciskaniu na obszar paznokcia. Czujesz, że coś wbija się w bok palca – a tym czymś jest oczywiście płytka paznokciowa. Palec pulsuje bólem, dookoła paznokcia robi się zaczerwienienie oznaczające stan zapalny. Gdy zmiana postępuje, coraz trudniej Ci zrobić krok bez skrzywienia się z bólu. 

Wrastający paznokieć – domowe sposoby

Pamiętaj, że na wrastający paznokieć domowe sposoby zadziałają tylko na początku problemu, zanim płytka wrośnie na dobre. Jeżeli widzisz na paznokciu ślad infekcji – np. ropę, a zaczerwienienie i ból są bardzo dotkliwe, nie kombinuj. Biegnij do lekarza (na jednej nodze).

Na wrastający paznokieć u nóg może pomóc:

 • moczenie w gorącej wodzie z solą morską codziennie przez 15-20 minut.
 • moczenie w roztworze octu jabłkowego codziennie przez 15-20 minut
 • moczenie w gorącej wodzie z mydłem antyseptycznym codziennie przez 15-20 minut
 • płyny i maści na wrastające paznokcie
farmacutka szukająca leku na wrastające paznokcie u nóg
Zapytaj farmaceutę o środki na wrastające paznokcie – w każdej aptece znajdzie się maść lub płyn.

Wymienione sposoby pomogą zmiękczyć płytkę paznokciową, złagodzą stan zapalny i powstrzymają rozwój bakterii. Po zastosowaniu, wsuń pod paznokieć odrobinę gazy, watki lub specjalną podkładkę silikonową dostępną w sklepie medycznym. Odsuniesz płytkę paznokciową od mięsa, a paznokieć zacznie rosnąć prawidłowo.

Miej jednak na uwadze, że domowe sposoby nie rozwiążą problemu na dłuższą metę. Jeśli masz anatomiczną tendencję do wrastania płytki, biegasz, uszkadzasz paznokcie, to kłopot wróci prędzej czy później.

Wrastający paznokieć – domowe sposoby. Wycinanie

Możesz samodzielnie wyciąć paznokieć, który zaczyna wrastać. Podkreślamy – zaczyna. Czujesz kłucie przy uciskaniu czubka palca, ale nie ma jeszcze krwi ani ropy.

Kiedy odczuwasz dyskomfort zwiastujący problem, wymocz stopy w gorącej wodzie z solą lub mydłem. Następnie osusz skórę i przez kilka minut potrzymaj na placu okład z lodem. Kiedy palec zdrętwieje, ostrożnie wytnij wrastającą część – używaj do tego sterylnych narzędzi. Następnie odkaź palec, zabandażuj i przez kilka dni wymień buty na wygodniejsze. To czas, by wygrzebać ze schowka letnie japonki i sandały. 

Lecząc wrastające paznokcie u nóg zrób sobie przez te dni przerwę od biegania. Uciskanie, pot i ryzyko potłuczenia stóp nie pomogą w gojeniu. Obserwuj, jak zachowuje się zoperowany palec. Jeżeli wciąż będziesz odczuwał dyskomfort, ruszaj do podologa.

Do podologa ZAWSZE warto iść, gdy masz problem ze stopami. Wrastający paznokieć? Domowe sposoby mogą pomóc, ale tylko lekarz zrobi to na 100%. 

Wrastające paznokcie u nóg – jak zapobiegać?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Jak wygląda profilaktyka wrastania paznokci? 

 • Buty z szerokim przodem cholewki. Palce powinny swobodnie czuć się w Twoim obuwiu codziennym i sportowym. Ciasnota zwiększa ryzyko deformacji płytki paznokciowej. Zachęcamy kobiety, by do minimum ograniczyły chodzenie w dopasowanych butach na obcasach (zwłaszcza tych w szpic). Pamiętaj także, że obuwie do biegania powinno być o 1 rozmiar większe od noszonego na co dzień.
 • Skarpety. Ciasne skarpety również zwiększają ryzyko wrastania paznokci. Dopasuj ten element odzieży do rozmiaru stopy tak, by móc swobodnie poruszać palcami. 
 • Suche stopy. Szczególnie do biegania stawiaj na przewiewne obuwie i materiał skarpet. Zapocona, zmacerowana skóra jest podatna na wrastanie paznokci.
 • Chodź po domu na bosaka lub klapkach. Daj stopom te kilka godzin luzu dziennie.
 • Zrezygnuj ze spania w skarpetach. Unikniesz ucisku w obrębie palców i zapocenia stóp w nocy.
 • Prawidłowo obcinaj paznokcie. Ścinaj płytkę na  wprost, bez zaokrąglania brzegów. Paznokieć trzeba ściąć na krótko, ale nie do samej skóry. Zostawiaj 2-3 milimetry odrostu. 
miękkie pantofle z odkrytymi palcami na wrastające paznokcie u nóg
Na wrastający paznokieć u nóg może pomóc wymiana zabudowanych pantofli na miękki klapki.

Wrastające paznokcie u nóg – co zrobi podolog?

Konsultacja podologiczna jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła – szczególnie biegaczowi może tylko pomóc. 

Biegasz? Więc jesteś w grupie ryzyka. Chodzisz na obcasach? Twoje stopy często są spocone? Masz nadwagę? Gratulacje – jesteś na topowym miejscu w rankingu zagrożonych wrastaniem paznokci… 

Podolog używa różnych metod leczenia wrastających paznokci. Najczęściej stosowane  to tzw. tamponowanie, czyli podłożenie pod płytkę paznokciową jałowego opatrunku. 

Bardzo popularne jest wykorzystywanie klamer ortonyksyjnych – to drucik zakładany na paznokieć tak, żeby ściskał boki płytki. Działa trochę jak aparat ortodontyczny. Przy noszeniu takiej klamry płytka rośnie na prosto, z dala od wałów paznokciowych. Z klamrą można bez problemu biegać.

klamra ortonyksyjna na wrastający paznokieć u nóg zakładana u lekarza
Tak wygląda klamra na wrastające paznokcie u nóg.

Podolog może wybrać też akrylowanie płytki, taping wałów okołopaznokciowych, przycinanie, zalecenie wkładek ortopedycznych czy konkretnego sposobu przycinania paznokci. Metod jest sporo, więc jeśli wrastające paznokcie u nóg to Twój stały problem, najlepiej po prostu z nich skorzystać. W przeciwieństwie do domowych sposobów, medyczne metody zawsze przynoszą rezultaty.

W najtrudniejszych przypadkach, lekarz wypisuje skierowanie do chirurga na plastykę wałów paznokciowych, a nawet usunięcie płytki. 

Pamiętaj, że im wcześniej udasz się do podologa, tym mniejsze ryzyko, że skończysz terapię u chirurga. Wrastające paznokcie u nóg najczęściej można zlikwidować nieinwazyjnie pod warunkiem, że nie zapuścisz stóp. 


Biegacze to sportowcy szczególnie narażeni na wrastające paznokcie u nóg. Tak to już jest w tym sporcie! 

Mimo iż wrastanie płytki to powszechna dolegliwość, trzeba podejść do niej poważnie. Wrastanie paznokci powoduje rany, a rany są podatne na infekcje. Zaniedbanie nawet tych najmniejszych urazów, może na długo wyłączyć Cię z możliwości trenowania.

Wrastający paznokieć? Domowe sposoby mogą Ci pomóc na najwcześniejszym etapie. Do skutecznych metod należy moczenie w odkażająco-zmiękczających roztworach, stosowanie aptecznych preparatów, samodzielne wycinanie w sterylnych warunkach i wymiana obuwia.

Jeżeli pojawiły się oznaki infekcji – ropa, duży stan zapalny, dotkliwy ból – nie zwlekaj z pójściem do podologa. Współczesna medycyna zna rozmaite sposoby zapobiegania i leczenia. Wrastający paznokieć u nóg da się pożegnać raz na zawsze, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Warunek? Nie broń się przed lekarzem, gdy dotkliwie czujesz, że robi się poważnie.

Mogą Ci się spodobać:

18 06.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

18 06.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

23 05.2024
Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się