Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Wrastające paznokcie u nóg – sposoby na biegowy problem

Wrastające paznokcie u nóg – sposoby na biegowy problem

Data publikacji 16.01.2023

Przeczytasz w 7 minut 106 wyświetleń

Wrastające paznokcie u nóg – sposoby na biegowy problem

Zdrowe stopy – bez nich daleko się nie zabiegnie. Łatwo nie jest, bo między innymi wrastające paznokcie u nóg to jeden z częstszych problemów biegaczy. Jeśli zaniedbasz sprawę, na dłuższy czas będziesz musiał pożegnać się z treningami… Co zrobić na wrastający paznokieć? Domowe sposoby, profilaktyka, podolog – sprawdź jak to (prawie) bezboleśnie ogarnąć.

Artykuł NIE zawiera drastycznych fotografii.

Wrastające paznokcie u nóg – przyczyny

Wrastający paznokieć u nóg jest powszechnym kłopotem, bo i powszechne są jego przyczyny. Trzeba je znać, bo mając pojecie o przyczynach łatwiej wyeliminować każdą dolegliwość.

Za wrastający paznokieć u nóg odpowiadają::

 • sporty wywołujące trwały nacisk na przednią część stopy – czyli m.in. bieganie, piłka nożna, jazda na rowerze, chodzenie po górach. Według badań z 2017 roku (zespół A. Pico z Extremadura University w Hiszpanii), szczególnie biegający mężczyźni są narażeni na wrastające paznokcie u nóg. Bieganie zwiększa u nich gęstość (twardość) płytki paznokciowej – a im twardsza, tym większa tendencja do wrastania. 
 • za ciasne buty, w tym buty do biegania. Ucisk na palce przyczynia się do deformacji płytki paznokciowej. Wśród kobiet, szczególnie dużą szansę na wrastający paznokieć u nóg mają mają panie chodzące na obcasach.
 • nieprawidłowe obcinanie paznokci. Przycinanie boków na okrągło zwiększa ryzyko wrastania.
 • mechaniczne urazy. Codzienność biegacza – czarne paznokcie po bieganiu, schodzenie paznokci, stłuczenia.
 • zapocenie stóp. Wilgoć powoduje macerację – proces uszkadzania powierzchownych warstw skóry na wałach paznokciowych. Uszkodzona tkanka staje się delikatna, bardziej podatna na wrastanie. 
 • nadwaga. U ciężkich osób nacisk na przednią część stopy jest większy. Często skutkuje to deformacjami płytki.
 • anatomia. Niestety, niektórzy mają szczególną skłonność do wrastania, bo tak ich ukształtowała natura (mają np. przerost wałów paznokciowych). Jeśli dołożą do tego inne problematyczne czynniki, wrastające paznokcie u nóg to kwestia czasu.

Wrastające paznokcie u nóg mogą doprowadzić do poważnej infekcji. Wał paznokciowy, w który ciągle wbija się płytka, pozostaje otwartą raną. Bakterie mają do niej swobodny dostęp, a zapocony, gorący but biegowy to wymarzone środowisko dla rozwijających się drobnoustrojów. Dlatego, gdy tylko zaczniesz odczuwać niepokojące objawy w obrębie paznokcia, działaj!

Wrastający paznokieć u nóg – jak się objawia?

Objawów wrastania paznokci nie da się przeoczyć. Pierwszym jest bowiem kłujący ból, szczególnie przy naciskaniu na obszar paznokcia. Czujesz, że coś wbija się w bok palca – a tym czymś jest oczywiście płytka paznokciowa. Palec pulsuje bólem, dookoła paznokcia robi się zaczerwienienie oznaczające stan zapalny. Gdy zmiana postępuje, coraz trudniej Ci zrobić krok bez skrzywienia się z bólu. 

Wrastający paznokieć – domowe sposoby

Pamiętaj, że na wrastający paznokieć domowe sposoby zadziałają tylko na początku problemu, zanim płytka wrośnie na dobre. Jeżeli widzisz na paznokciu ślad infekcji – np. ropę, a zaczerwienienie i ból są bardzo dotkliwe, nie kombinuj. Biegnij do lekarza (na jednej nodze).

Na wrastający paznokieć u nóg może pomóc:

 • moczenie w gorącej wodzie z solą morską codziennie przez 15-20 minut.
 • moczenie w roztworze octu jabłkowego codziennie przez 15-20 minut
 • moczenie w gorącej wodzie z mydłem antyseptycznym codziennie przez 15-20 minut
 • płyny i maści na wrastające paznokcie
farmacutka szukająca leku na wrastające paznokcie u nóg
Zapytaj farmaceutę o środki na wrastające paznokcie – w każdej aptece znajdzie się maść lub płyn.

Wymienione sposoby pomogą zmiękczyć płytkę paznokciową, złagodzą stan zapalny i powstrzymają rozwój bakterii. Po zastosowaniu, wsuń pod paznokieć odrobinę gazy, watki lub specjalną podkładkę silikonową dostępną w sklepie medycznym. Odsuniesz płytkę paznokciową od mięsa, a paznokieć zacznie rosnąć prawidłowo.

Miej jednak na uwadze, że domowe sposoby nie rozwiążą problemu na dłuższą metę. Jeśli masz anatomiczną tendencję do wrastania płytki, biegasz, uszkadzasz paznokcie, to kłopot wróci prędzej czy później.

Wrastający paznokieć – domowe sposoby. Wycinanie

Możesz samodzielnie wyciąć paznokieć, który zaczyna wrastać. Podkreślamy – zaczyna. Czujesz kłucie przy uciskaniu czubka palca, ale nie ma jeszcze krwi ani ropy.

Kiedy odczuwasz dyskomfort zwiastujący problem, wymocz stopy w gorącej wodzie z solą lub mydłem. Następnie osusz skórę i przez kilka minut potrzymaj na placu okład z lodem. Kiedy palec zdrętwieje, ostrożnie wytnij wrastającą część – używaj do tego sterylnych narzędzi. Następnie odkaź palec, zabandażuj i przez kilka dni wymień buty na wygodniejsze. To czas, by wygrzebać ze schowka letnie japonki i sandały. 

Lecząc wrastające paznokcie u nóg zrób sobie przez te dni przerwę od biegania. Uciskanie, pot i ryzyko potłuczenia stóp nie pomogą w gojeniu. Obserwuj, jak zachowuje się zoperowany palec. Jeżeli wciąż będziesz odczuwał dyskomfort, ruszaj do podologa.

Do podologa ZAWSZE warto iść, gdy masz problem ze stopami. Wrastający paznokieć? Domowe sposoby mogą pomóc, ale tylko lekarz zrobi to na 100%. 

Wrastające paznokcie u nóg – jak zapobiegać?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Jak wygląda profilaktyka wrastania paznokci? 

 • Buty z szerokim przodem cholewki. Palce powinny swobodnie czuć się w Twoim obuwiu codziennym i sportowym. Ciasnota zwiększa ryzyko deformacji płytki paznokciowej. Zachęcamy kobiety, by do minimum ograniczyły chodzenie w dopasowanych butach na obcasach (zwłaszcza tych w szpic). Pamiętaj także, że obuwie do biegania powinno być o 1 rozmiar większe od noszonego na co dzień.
 • Skarpety. Ciasne skarpety również zwiększają ryzyko wrastania paznokci. Dopasuj ten element odzieży do rozmiaru stopy tak, by móc swobodnie poruszać palcami. 
 • Suche stopy. Szczególnie do biegania stawiaj na przewiewne obuwie i materiał skarpet. Zapocona, zmacerowana skóra jest podatna na wrastanie paznokci.
 • Chodź po domu na bosaka lub klapkach. Daj stopom te kilka godzin luzu dziennie.
 • Zrezygnuj ze spania w skarpetach. Unikniesz ucisku w obrębie palców i zapocenia stóp w nocy.
 • Prawidłowo obcinaj paznokcie. Ścinaj płytkę na  wprost, bez zaokrąglania brzegów. Paznokieć trzeba ściąć na krótko, ale nie do samej skóry. Zostawiaj 2-3 milimetry odrostu. 
miękkie pantofle z odkrytymi palcami na wrastające paznokcie u nóg
Na wrastający paznokieć u nóg może pomóc wymiana zabudowanych pantofli na miękki klapki.

Wrastające paznokcie u nóg – co zrobi podolog?

Konsultacja podologiczna jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła – szczególnie biegaczowi może tylko pomóc. 

Biegasz? Więc jesteś w grupie ryzyka. Chodzisz na obcasach? Twoje stopy często są spocone? Masz nadwagę? Gratulacje – jesteś na topowym miejscu w rankingu zagrożonych wrastaniem paznokci… 

Podolog używa różnych metod leczenia wrastających paznokci. Najczęściej stosowane  to tzw. tamponowanie, czyli podłożenie pod płytkę paznokciową jałowego opatrunku. 

Bardzo popularne jest wykorzystywanie klamer ortonyksyjnych – to drucik zakładany na paznokieć tak, żeby ściskał boki płytki. Działa trochę jak aparat ortodontyczny. Przy noszeniu takiej klamry płytka rośnie na prosto, z dala od wałów paznokciowych. Z klamrą można bez problemu biegać.

klamra ortonyksyjna na wrastający paznokieć u nóg zakładana u lekarza
Tak wygląda klamra na wrastające paznokcie u nóg.

Podolog może wybrać też akrylowanie płytki, taping wałów okołopaznokciowych, przycinanie, zalecenie wkładek ortopedycznych czy konkretnego sposobu przycinania paznokci. Metod jest sporo, więc jeśli wrastające paznokcie u nóg to Twój stały problem, najlepiej po prostu z nich skorzystać. W przeciwieństwie do domowych sposobów, medyczne metody zawsze przynoszą rezultaty.

W najtrudniejszych przypadkach, lekarz wypisuje skierowanie do chirurga na plastykę wałów paznokciowych, a nawet usunięcie płytki. 

Pamiętaj, że im wcześniej udasz się do podologa, tym mniejsze ryzyko, że skończysz terapię u chirurga. Wrastające paznokcie u nóg najczęściej można zlikwidować nieinwazyjnie pod warunkiem, że nie zapuścisz stóp. 


Biegacze to sportowcy szczególnie narażeni na wrastające paznokcie u nóg. Tak to już jest w tym sporcie! 

Mimo iż wrastanie płytki to powszechna dolegliwość, trzeba podejść do niej poważnie. Wrastanie paznokci powoduje rany, a rany są podatne na infekcje. Zaniedbanie nawet tych najmniejszych urazów, może na długo wyłączyć Cię z możliwości trenowania.

Wrastający paznokieć? Domowe sposoby mogą Ci pomóc na najwcześniejszym etapie. Do skutecznych metod należy moczenie w odkażająco-zmiękczających roztworach, stosowanie aptecznych preparatów, samodzielne wycinanie w sterylnych warunkach i wymiana obuwia.

Jeżeli pojawiły się oznaki infekcji – ropa, duży stan zapalny, dotkliwy ból – nie zwlekaj z pójściem do podologa. Współczesna medycyna zna rozmaite sposoby zapobiegania i leczenia. Wrastający paznokieć u nóg da się pożegnać raz na zawsze, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Warunek? Nie broń się przed lekarzem, gdy dotkliwie czujesz, że robi się poważnie.

Mogą Ci się spodobać:

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

16 01.2023
Wrastające paznokcie u nóg – sposoby na biegowy problem

Wrastające paznokcie u nóg – sposoby na biegowy problem

Zdrowe stopy – bez nich daleko się nie zabiegnie. Łatwo […]

04 01.2023
Jak biegać dłużej – 8 wskazówek dla początkującego biegacza

Jak biegać dłużej – 8 wskazówek dla początkującego biegacza

Łapiesz zadyszkę już po 10–20 minutach? Jesteś zmęczony, mięśnie odmawiają […]

03 01.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

29 12.2022
Jak bieganie zmienia sylwetkę? Będziesz pod wrażeniem!

Jak bieganie zmienia sylwetkę? Będziesz pod wrażeniem!

Bieganie odmienia zdrowie, samopoczucie i całe życie. Nie obędzie się […]

27 12.2022
Postanowienia noworoczne dla biegacza – 10 obowiązkowych na 2023 rok

Postanowienia noworoczne dla biegacza – 10 obowiązkowych na 2023 rok

Nowy Rok to nowy ja zostaw tym, którzy nie biegają […]

23 12.2022
Jak się odstresować? 10 sposobów – nie tylko dla biegaczy

Jak się odstresować? 10 sposobów – nie tylko dla biegaczy

Stres to jeden z największych wrogów współczesnego człowieka… Co prawda […]

22 12.2022
Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]

19 12.2022
Domowy izotonik – jak go zrobić? 10 przepisów dla biegacza i nie tylko

Domowy izotonik – jak go zrobić? 10 przepisów dla biegacza i nie tylko

Ceni i skład napojów izotonicznych dostępnych w popularnych sklepach potrafią […]

16 12.2022
Kiedy biegać – rano czy wieczorem?

Kiedy biegać – rano czy wieczorem?

To pytanie przeważnie nurtuje początkujących biegaczy. Ponownie zaś zastanawia tych, […]

12 12.2022
Jak nie przytyć w święta? Proste i skuteczne metody

Jak nie przytyć w święta? Proste i skuteczne metody

Niektórzy dbający o sylwetkę już od początku grudnia zaczynają się […]

09 12.2022
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

07 12.2022
Jak Twoje bieganie może pomóc światu?

Jak Twoje bieganie może pomóc światu?

Bieganie odmienia życie – i to nie tylko życie samego […]

07 12.2022
Roztrenowanie – na czym polega, kiedy i jak je robić? Poradnik 

Roztrenowanie – na czym polega, kiedy i jak je robić? Poradnik 

W życiu biegacz przychodzi czasem moment, gdy trzeba dać sobie […]

07 12.2022
Ból pięty po bieganiu – co go powoduje?

Ból pięty po bieganiu – co go powoduje?

Ból pięty po bieganiu to częsta dolegliwość, której absolutnie nie […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

02 12.2022
Motywacja do odchudzania – 10 sposobów (bez mówienia o zdrowiu!)

Motywacja do odchudzania – 10 sposobów (bez mówienia o zdrowiu!)

Dla milionów ludzi, na drodze do zdrowej sylwetki stoi jedna […]

29 11.2022
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

28 11.2022
VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]

24 11.2022
Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]

24 11.2022
Nie tylko bieganie – co ćwiczyć żeby schudnąć? 2 najskuteczniejsze metody

Nie tylko bieganie – co ćwiczyć żeby schudnąć? 2 najskuteczniejsze metody

Szczupła sylwetka – oczywistym wyborem wydaje się bieganie. Nic dziwnego, […]

23 11.2022
10 rzeczy, po których rozpoznasz biegacza poza treningiem

10 rzeczy, po których rozpoznasz biegacza poza treningiem

Bieganie to nie sport – to stan umysłu. Każdy biegający […]

22 11.2022
Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]

21 11.2022
Jak robić zdjęcia sportowe?

Jak robić zdjęcia sportowe?

Fotografia sportowa otwiera wiele kreatywnych możliwości i jest świetną okazją […]

21 11.2022
7 najważniejszych porad na temat obstawiania lekkoatletyki

7 najważniejszych porad na temat obstawiania lekkoatletyki

Lekkoatletyka to nie tylko bieganie. To cały zestaw dyscyplin, na […]

21 11.2022
Co to jest slow jogging i czy warto go wypróbować?

Co to jest slow jogging i czy warto go wypróbować?

Jak sama nazwa wskazuje, slow jogging to wolny (a nawet […]

21 11.2022
Motywacja do biegania – 12 wskazówek motywacyjnych dla początkujących biegaczy

Motywacja do biegania – 12 wskazówek motywacyjnych dla początkujących biegaczy

Z motywacją bywa różnie. Ona po prostu przychodzi i odchodzi. […]

14 11.2022
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

14 11.2022
Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się