Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Data publikacji 24.03.2019
Przeczytasz w 6 minut
2068 wyświetleń
Jeżeli to Twoja pierwsza biegowa zima, to z pewnością zastanawiasz się, jak się ubrać? A może też wcześniej biegałeś tylko od czasu do czasu, również w te chłodną porę roku i nigdy nie przywiązywałeś wagi do odpowiedniego ubioru.
Natomiast chcąc biegać regularnie naprawdę musisz przeanalizować swoją biegową garderobę i sprawdzić, czy masz wszystko, co pozwoli Ci się cieszyć bieganiem bez niepotrzebnych odmrożeń, czy późniejszych przeziębień. Z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić.
Naprawdę warto nie bagatelizować tej sprawy. Ta pierwsza warstwa ma pełnić funkcję izolującą. Dlatego też powinna przylegać do ciała. Luźny T-shirt, czy koszula nie będzie Cię dobrze izolował przed zimnem. Najlepszym wyborem będzie bielizna termoaktywna, ponieważ:
Taką pierwszą warstwą może być bluza z długim rękawem, oraz legginsy, czy też długie getry. Zimą warto pomyśleć o leginsach ocieplanych. Dodatkowo możesz pod to założyć również bieliznę bezszwową, oraz szybkoschnącą. Znacznie poprawi ona Twój komfort. Ona również powinna odprowadzać nadmierną ilość ciepła na zewnątrz.
Zaopatrz się w specjalny biustonosz do biegania. Zwróć uwagę, aby on również odprowadzał pot. Pamiętaj, że biustonosz do fitnessu, to zupełnie co innego niż do biegania.
Druga warstwa nie powinna już przylegać do ciała. Powinna być nieco luźna i łatwa do zdjęcia. Wszystko po to, aby pomiędzy bielizną, a bluzą wytworzyć poduszkę powietrzną, która dodatkowo będzie izolować Cie przed zimnem. Ta część również ma odprowadzać wilgoć na zewnątrz i przepuszczać powietrze. A więc i w tym wypadku bawełna będzie kiepskim pomysłem.
Druga warstwa, to warstwa środkowa, którą powinieneś zakładać w mroźne dni. Gdy temperatura oscyluje wokół zera możesz ją pominąć i na warstwę pierwszą od razu założyć warstwę trzecią opisaną poniżej.
Ta najbardziej zewnętrza warstwa powinna spełniać funkcję wiatro-, jak również wodoodporną. Ponieważ, to właśnie wiatr, deszcz, czy też śnieg przyczynią się do wychłodzenia organizmu przy nieodpowiednim ubiorze. Taka kurtka do biegania, czy też kamizelka (na cieplejsze dni) powinna być lekka i nie może krępować Twoich ruchów.
Te części garderoby nie tylko powinny ochronić Twoją głowę, czy szyję. Służą one przede wszystkim do ochrony uszu, zatok (dlatego czapka powinna być nasunięta, aż po brwi), szyi. Naprawdę idealnie będzie się tu sprawdzać wielofunkcyjna chusta typu Buff. Spełni ona rolę szalika, kominiarki, opaski, czy po prostu chusty na głowę. Istnieje wiele sposobów jej zakładania. Jeżeli przeszkadza Ci mroźne powietrze w oddychaniu, możesz taką chustę nałożyć aż po nos i dodatkowo ochronić policzki przed mrozem.
Jeżeli Buff wykorzystasz na ochronę szyi i części twarzy, to powinieneś zaopatrzyć się jeszcze w czapkę. Ona również powinna odprowadzać wilgoć. Także odpada czapka wełniana, czy bawełniana. Nie powinna też być zbyt gruba, żebyś się nie przegrzał. Jeżeli masz wyjątkowo wrażliwe uszy i chcesz je dodatkowo ochronić, to możesz nałożyć również nauszniki.
Pełnią bardzo ważną funkcję. Chronią Twoje ścięgna Achillesa. Dlatego skarpetki w porze zimowej powinny sięgać grubo za kostki. Stopki więc odpadają. Takie skarpetki powinny również odprowadzać wilgoć (czyli być wykonane z włókien syntetycznych). Są również dostępne specjalne skarpetki dla biegaczy, które zapobiegają otarciom i wentylują stopę.
Miej na uwadze, że mokre skarpetki w trakcie treningu nie wróżą nic dobrego. Dlatego, jeżeli już się tak zdarzy, musisz po treningu od razu się porządnie rozgrzać.
Dłonie nie mniej są narażone na zmarznięcie. Jeżeli potem nie chcesz mieć tarki na rękach, lub też popękanej skóry do krwi, to posmaruj je najpierw tłustym kremem, a potem załóż rękawiczki. Najlepiej aby były one długie i sięgały za nadgarstek – chodzi tu o ochronę stawów. Naciągnij również rękaw bluzy na rękawiczki, aby się dodatkowo chronić. Są również specjalne bluzy z przedłużonym rękawem, które dodatkowo będą chronić nadgarstki.
Jeżeli specjalnie będziesz wybierał rękawiczki do biegania, to warto również zwrócić uwagę na to, czy mają odblaski, oraz czy będziesz miał możliwość obsłużyć w nich dotykowy ekran.
Niekoniecznie. Równie dobrze możesz biegać w tych samych, co biegasz przez resztę roku, jeżeli jesteś pewien, że nadadzą się one na takie warunki atmosferyczne, a przede wszystkim zimową nawierzchnię.
Gdy na zewnątrz drogi i chodniki są nieco oblodzone, to dokup do swoich sprawdzonych butów nakładki antypoślizgowe, które ochronią Cię przed poślizgnięciami.
Jeżeli jednak chcesz do biegania zimą mieć cieplejsze buty, to wybierz wtedy bytu z membraną i odpowiednio agresywną bieżnią. Takie buty są bardziej szczelne. Natomiast ich dobra szczelność oznacza, że może Ci się szybciej spocić stopa. Dlatego też w takim wypadku musisz mieć bardzo dobre skarpetki odprowadzające pot.
To część garderoby, która da dobrą, dodatkową ochronę udom, pachwinom, oraz narządom damskim, jak i męskim. Oczywiście zakładane powinny być na leginsy, czy też getry. Spódniczka, jak również spodenki potrafią nadać dodatkowych walorów estetycznych. Sprawią, że poczujesz się bardziej pewny siebie. Przecież nie każdy lubi biegać w obcisłych rzeczach, w których dokładnie widać zarys ciała (dotyczy to szczególnie kobiet).
To niezbędne akcesoria każdego zimowego biegacza. Zimą nawet za dnia potrafi być dość ponuro. Do tego wszystkiego szybko się robi ciemno. Nie pozwól żeby zaskoczyła Cię noc. Zawsze miej przy sobie czołówkę w szczególności podczas popołudniowego biegania.
Odblaski są obowiązkowe. Chodzi nie tylko o Twoje bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo innych na drodze. Nikt nie chce Cię przez przypadek potrącić. Ty na pewno też nie chcesz być potrącony. Dlatego dbaj o swoją widoczność. Najlepiej, gdy odblaski są już usytuowane na:
Możesz założyć również dodatkowe elementy odblaskowe, lub też odblaskową cieniutką kamizelkę.
Prawdopodobnie ubiór do biegania na zimę wyciągnie z Ciebie dodatkowe pieniądze. Jednakże naprawdę warto zaopatrzyć się właśnie w te rzeczy, które nie tylko zadbają o Twój komfort termiczny, ale także ochronią przed przeziębieniami.
Mogą Ci się spodobać:
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]