Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Roztrenowanie – na czym polega, kiedy i jak je robić? Poradnik 

Roztrenowanie – na czym polega, kiedy i jak je robić? Poradnik 

Data aktualizacji 07.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Roztrenowanie – na czym polega, kiedy i jak je robić? Poradnik 

W życiu biegacz przychodzi czasem moment, gdy trzeba dać sobie na wstrzymanie. Roztrenowanie – co to jest? Jakie korzyści ze sobą niesie i przede wszystkim, kiedy amator może potrzebować roztrenowania? Przeczytaj – może właśnie na Ciebie pora!

Roztrenowanie – co to?

Roztrenowanie to 2-4 tygodni planowanej przerwy od intensywnego biegania, a nawet całkowita rezygnacja z aktywności. Im intensywniej, częściej trenowałeś, tym dłuższy wypoczynek. Przy treningach rekreacyjnych co drugi dzień, większości biegaczy wystarcza 14 dni odpoczynku. Zaawansowani biegacze trenujący codziennie, przyjmują dłuższy czas odpoczynku – minimum 3 tygodnie.

Roztrenowanie może być zaplanowane – i takie jest najlepsze – lub przymusowe. Leczenie kontuzji wymaga odpoczynku, o czym na pewno poinformuje Cię fizjoterapeuta. Na szczęście, dbając o regenerację, zmniejszasz ryzyko, że na kanapę wbrew Twojej woli położy Cię efekt ciągłego przeciążania organizmu. Mają je w planach przede wszystkim biegacze startujący w zawodach. Przygotowania do sezonu startowego, a potem realizacja napiętego kalendarza imprez, zmęczyłaby nawet robota. Roztrenowanie najczęściej przypada na środek lata oraz końcówkę jesieni, kiedy to kończą się sezony startowe. Kolekcjonerzy osiągnięć robią przynajmniej jedną przerwę w roku. Ci najzagorzalsi, dwie.

Coraz częściej jednak, na roztrenowanie decydują się także całkowici amatorzy – i dobrze, bo to praktyka, przy której liczba medali na ścianie nie gra żadnej roli. Nie każdy biegacz musi wprowadzać okresy odpoczynku. Ci biegający czysto dla przyjemności, na krótkich dystansach, bez presji na tempo, nigdy nie czują potrzeby zrobienia przerwy od wysiłku. Ba, bieganie to dla nich żaden wysiłek. Pewne jest jednak, że lepiej zrobić roztrenowanie, a nie potrzebować, niż nie zrobić, a potrzebować. 

Po poprawnie przeprowadzonym roztrenowaniu, z dużym prawdopodobieństwem wrócisz do sportu silniejszy – znamy przypadki biegaczy, którzy po miesiącu luzu nagle pobili swoje życiówki. 

Roztrenowanie dobrze jest zaplanować na zapas, biorąc pod uwagę święta i urlopy.

Po co robić roztrenowanie?

Bieganie wymaga regeneracji. A regeneracja, to nie tylko bieżące gojenie mikrourazów mięśni, kości i stawów przez 48h przerwy między jednostkami treningowymi. 

Dojść do siebie musi układ nerwowy – to on steruje Twoimi mięśniami, więc również dostaje wycisk podczas treningów. Dzień przerwy między biegami to za krótko, żeby w pełni się zregenerował. Układ nerwowy trudno przeciążyć – potrzeba do tego długotrwałego wysiłku na wysokich obrotach. Taki jest charakterystyczny właśnie dla sezonu startowego. Równocześnie, trudniej go naprawić. Organizm poradzi sobie z tym tylko kiedy dasz mu czas.

Podczas roztrenowania, podnosi się do pionu również układ odpornościowy. Mikrourazy wywołane sportem powodują przewlekły stan zapalny. To nadwyręża immunologię organizmu, bo podtrzymuje mechanizmy obronne w ciągłej gotowości. Przez kilka tygodni odpoczynku, urazy, które nie zdążyły się zregenerować w krótkich przerwach między sesjami biegania, wreszcie się zagoją, a stan zapalny zniknie.

Do tego dochodzi konieczność regeneracji układu hormonalnego. Intensywny sport powoduje również zwiększenie poziomu kortyzolu – hormonu stresu – odpoczynek wręcz przeciwnie. Roztrenowanie jest sposobem, by przywrócić swoje hormony do równowagi.

Nie można w tym wszystkim zapominać o zdrowiu psychicznym – równie ważnym, co to fizyczne. Pozostawanie bez końca w reżimie treningowym może doprowadzić do sportowego wypalenia i przewlekłego obniżenia nastroju. Tak to już jest, że im bardziej musisz coś robić, tym mniej masz na to ochotę. Bez znaczenia, czy musisz, bo naciskają na Ciebie zewnętrzne siły,  czy dlatego, że sam wywołujesz na sobie presję. Roztrenowanie przez 2-4 tygodnie to element dbania o siebie – przez ten okres, poświęć czas przeznaczany na trenowanie czystemu relaksowi.

Kiedy potrzebujesz roztrenowania?

Już wiesz, że roztrenowanie to temat nie tylko dla profesjonalnego biegacza. Są chwile, gdy amator biegający dla przyjemności, powinien odwiesić buty na kołek na przynajmniej 2 tygodnie.

 • Ostatnio mocno dokręciłeś śrubę i zaczynasz mieć dość. Niezależnie od tego, czy zwiększyłeś intensywnośc biegania z racji sezonu startowego, czy dla własnych ambicji – gdy czujesz, że przesadziłeś (a czujesz – bądź ze sobą szczery) – roztrenowanie jest konieczne. Pozostawanie w reżimie treningowym przebijającym Twoje aktualne możliwości, na dłuższą metę doprowadzi do przetrenowania. Przetrenowanie to paskudztwo, które doceni tylko ten, kto je przeżył.
 • Obserwujesz objawy przetrenowania. Czujesz ból stawów, Twoje tętno spoczynkowe wzrosło, nie masz apetytu i gorzej sypiasz. Libido drastycznie spadło, a na samą myśl o wysiłku chce Ci się płakać. Jedynym lekarstwem na przetrenowanie jest jego przeciwieństwo – roztrenowanie.
 • Trafiłeś na ścianę. Od przynajmniej kilku tygodni nie jesteś w stanie poprawić swoich wyników. Odpocznij, a kiedy organizm całkowicie dojdzie do siebie, będziesz zaskoczony swoimi zresetowanymi możliwościami.
 • Ciągle łapią Cię choroby. Podatność na infekcje świadczy o osłabieniu organizmu. Zmniejsz intensywność treningów oraz przyłóż większą uwagę do codziennego odżywiania. Warto wykonać badania krwi pod kątem niedoborów. Do kompletu porządnie sie wysypiaj – 7-9h na dobę.
 • Masz trudny okres w życiu. Obciążenie psychiczne i dodatkowa aktywności fizyczna wynikająca z codziennych obowiązków, nie sprzyja dobremu bieganiu. Masz wyczerpującą sesję egzaminacyjną? Urodziło Ci się dziecko, więc śpisz po 3h na dobę? W pracy się pokomplikowało, mąż chce rozwodu, bank podniósł raty, a do tego trzeba biegać? Biegać nie trzeba o ile nie jesteś zawodowcem – skoncentruj się na priorytetach.
 • Masz mentalnie dość biegania. Żeby zrobić roztrenowanie, nie muszą Cię boleć stawy. Wystarczy, że boli Cię dusza – przestałeś czerpać przyjemność z treningu. Najchętniej rzuciłbyś to wszystko w diabły – i tak właśnie trzeba zrobić. Przez 2-4 tygodnie ponownie zatęsknisz za bieganiem.
Po bieganiu jesteś wyczerpany w złym sensie?

Od czego zacząć roztrenowanie?

Roztrenowanie z przyczyn fizycznych – zakończenie intensywnego okresu treningowego, objawy przetrenowania, ściana – rozpocznij od konsultacji z fizjoterapeutą. Ona nigdy nie zaszkodzi. Pozwól specjaliście skontrolować, czy w Twoim ciele nie stało się nic, co w przyszłości może przerodzić się w kontuzję. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Roztrenowania z przyczyn mentalnych – wszelkie przeciążenia psychiczne – rozpocznij natomiast od przemyślenia aktualnego stylu życia. Jak radzisz sobie ze stresem? Nie tylko tym biegowym. Tym codziennym, gdy świat wali się na głowę, a Ty nie możesz spać przez gonitwy myśli. Nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa – skoro zaczynasz odpoczynek będziesz miał więcej czasu na zadbanie o siebie. Niestety, bieganie nie jest lekiem na całe zło.

Co dalej?

Podczas roztrenowania nie musisz całkowicie rezygnować z aktywności. Wystarczy zmniejszyć jej intensywność do poziomu rekreacyjnego – tak by trening był przyjemnym resetem głowy. 

Odradzamy gry zespołowe i sporty walki – są kontuzjogenne. Twoje ciało zmęczone bieganiem zdecydowanie nie potrzebuje wyskoków, kopniaków ani zderzania się z zawodnikami.

 • Jeśli nie chcesz całkowicie się rozleniwiać, postaw na jogę, pływanie, rowerowe wycieczki, naukę tańca towarzyskiego. Te aktywności, na które niekoniecznie masz czas w okresie biegowym, a nie wymagają od Twojego ciała forsownych treningów. Czysta przyjemność bez zakwasów.
 • Sprawdź najnowsze bestsellery, zaktualizuj listę seriali na Netflixie, ściągnij grę, która kupiłeś dawno temu i jeszcze nie zdążyłeś odpalić. To Twój moment, by nadrobić kanapowe rozrywki.
 • Spędzaj czas z bliskimi. Konieczności zrobienia przerwy wykańcza tych, którzy zostali do niej zmuszeni z przyczyn fizycznych. Rodzina i przyjaciele zadbają o Twój stan psychiczny, gdy podejmujesz roztrenowanie wbrew swojej woli.
 • Zaplanuj przyszłe starty. Ledwo kończy się sezon, a Ty już myślisz o następnych wyścigach? W porządku! Otwieraj kalendarz imprez, wybieraj, notuj w kalendarzu i przybij do ściany następny hak na medale.
 • Dbaj o dietę. Kiedy ograniczasz aktywność, nie porzucaj pełnowartościowego odżywiania. Na nie jest miejsce zawsze. Konieczne będzie dopasowanie kaloryczności jadłospisu do aktualnego poziomu aktywności i celu. Niektórzy biegacze, podczas roztrenowania po intensywnym sezonie, odzyskują 2-3 kilogramy zrzucone dla poprawy wyników. 

Wykorzystaj okres roztrenowania na zadbanie o siebie, swoje relacje z bliskimi, rozsądne odżywianie i nadrabianie rozrywek. Gdy zajmiesz się życiem, 2-4 tygodnie miną jak z bicza strzelił – a po nich wrócisz na trasę z nową energią.

roztrenowanie - medytacja w spokoju
Medytujesz w biegu? Tym razem spróbuj na siedząco!

A po roztrenowaniu?

Koniecznie zaplanuj harmonogram treningów. Ponowne wbicie się w biegową rutynę może nie być łatwe, zwłaszcza jeśli będziesz odpoczywał aż przez miesiąc. Roztrenowanie zakończ dokładnie w ten dzień, w którym było to zaplanowane. Ani dnia dłużej!

Kiedy odpoczynek dobiegnie końca, wracaj do intensywnych treningów stopniowo. Przez pierwsze 3 tygodnie postaw na spokojne wybiegania i czerpanie przyjemności z biegu. Tygodniowy utrzymuj kilometraż na poziomie 50-60% dystansu robionego przed przerwą. Zwiększaj stopniowo, o około 10% co 7 dni.

Od 4 tygodnia możesz wdrażać treningi szybkościowe – tempówki. Po miesiącu od roztrenowania wracaj do interwałów i podbiegów. Twoje ciało będzie wystarczająco rozgrzane, by z powrotem przestawiać się na tryb maksymalnej wydajności.

W okresie przygotowującym do wysiłku po roztrenowaniu, nie zaniedbuj treningu wzmacniającego. Skoro przez jakiś czas będziesz biegał lżej, nie ma usprawiedliwienia dla opuszczania sesji ogólnorozwojowych!


Roztrenowanie – co to? Okres 14-30 dni ograniczenia aktywności fizycznej. Jest standardowym punktem rocznego planu biegaczy startujących w zawodach. Przydaje się jednak również amatorowi. Organizm biegacza to szalenie skomplikowana maszyna – potrzebuje dłuższych przerw, niż 48h na puszczenie zakwasów. Roztrenowanie jest chwilą na zresetowanie kondycji fizycznej i psychicznej. Dzięki niemu stęsknisz się za bieganiem – i dobrze! Nie zapomnisz, za co pokochałeś ten sport!

Mogą Ci się spodobać:

18 06.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

18 06.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

23 05.2024
Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się