Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Data publikacji 15.05.2022
Przeczytasz w 4 minut
499 wyświetleń
Słońce, śpiew ptaków, rozkoszne słońce i… owady, które nigdy nie pogardzą poczęstunkiem! Niestety – taki już urok ciepłych miesięcy! Jaka ochrona przed owadami ułatwi Ci trening na świeżym powietrzu? Przeczytaj, zastosuj i ciesz się niezmąconym spokojem na trasie!
Komary uwielbiają biegaczy! Nic dziwnego, że atakują Cię bez przerwy – wyczuwają amoniak i kwas mlekowy, które wydzielasz pod wpływem wzmożonego wysiłku. Pot działa jak magnes na samice komarów. Możesz wykorzystać ich doskonały węch do małego oszustwa!
Komary nie będą zachwycone zapachem cytryny, eukaliptusa, goździków, sosny, lawendy czy wanilii. Warto zainwestować w olejki eteryczne o tych intensywnych zapachach i skropić się nimi przed wyruszeniem na trasę. Weź olejek ze sobą do podręcznego atomizera i dołóż dodatkową porcję, gdy zaczną atakować.
Ostry aromat olejków stłumi zapach potu. To wystarczy, by zmylić komary – zanim zorientują się, że zostały oszukane, będziesz już daleko!
Zamiast olejków, możesz też użyć po prostu spreju na komary. Niestety, zapach tych środków jest generalnie nieprzyjemny, a u części osób skóra źle na nie reaguje… Radzimy więc sięgnąć po nie w drugiej kolejności, gdy naturalne olejki zawiodą.
Mitów o komarach jest całe mnóstwo – obalamy jeden z nich!
To nieprawda, że jedzenie czosnku zmienia zapach potu na taki, który odstrasza komary i inne owady? Niestety, nie ma na to dowodów. Komary nie boją się także witamin z grupy B, an nie czają się szczególnie na cukrzyków, którzy mają więcej acetonu we krwi.
Dietą nie da się wygrać z komarami, muchami ani kleszczami!
Do odpierania ataku owadów przydadzą Ci się okulary. Najlepiej, jeśli będą to okulary przeciwsłoneczne, z atestami. Będą chronić nie tylko przed insektami, ale także psującym wzrok światłem UV. Koniecznie zaopatrz się w nie zanim nadejdzie pełnia lata!
Gdy biegasz w parku lub w lesie, zawsze zakładaj czapkę. To kwestia ochrony przed kleszczami. Kleszcze tylko czekają na możliwość schowania się w Twoich włosach, a choroby, które przenoszą, długo by wymieniać! Po treningu w czapce i tak obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu tych paskudnych insektów – są tyle sprytne, co łakome i groźne.
Czy masz już swoją chustę Buff? Jeśli nie, wybierz oryginalną chustę Buff chroniącą przed owadami. Zastosowana w niej technologia Insect Shield jest całkowicie bezpieczna dla ludzi. Materiał chusty nasączono permetryną – bezzapachowym środkiem odstraszającym owady. Działa nie tylko na komary, ale też kleszcze, muszki, muchy i mrówki.
Na koniec – kolor ubrań. Noś jasne, jaskrawe barwy. Naukowcy zauważyli, że ciemne, ,,zwierzęce” barwy przyciągają kąsające insekty! Poza tym, będziesz się w nich bardziej pocił, co dodatkowo przyciągnie latające chmary.
Niestety – czasem trzeba po prostu zejść z drogi insektom. Biegaj wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, bo wtedy komary są najmniej aktywne. Omijaj zbiorniki wodne, a jeśli to możliwe, trzymaj się ściśle centrum miasta. Bieganie w parku i tak nie jest przyjemne, gdy atakują Cię latające insekty.
Jeśli zaatakuje Cię osa – uciekaj, zamiast odganiać ją rękami. Tylko ją zirytujesz i nabierze chęci do ścigania Cię.
Gdy już dojdzie do ukąszenia przez komara, nie drap się. Łatwo powiedzieć, ale to prawda, że im bardziej drapiesz, tym bardziej swędzi! Zaciśnij zęby, odwróć uwagę (sprawdź na przykład, co nowego wrzuciliśmy na Instagram S_Biegacza!), a swędzenie minie niezauważenie.
Ochrona przed owadami na zewnątrz sprowadza się w pierwszej kolejności do oszukiwania ich zapachem. Żeby zamaskować zapach potu, spróbuj olejków eterycznych – najpierw sięgnij po cytrynowy. Działa też między innymi lawenda i eukaliptus. Jeżeli mimo tego owady zechcą zaatakować, na drodze powinny stanąć im okulary, chusta i czapka.
Po każdym treningu w zalesionym terenie (także miejskim parku), obejrzyj ciało w poszukiwaniu kleszczy. Niestety, podstępne pasożyty co roku kładą do szpitalnego łóżka setki osób, które zaniedbały ten rytuał.
Zapomnij o jedzeniu czosnku – to nie działa!
A na koniec – spróbuj sią nie denerwować na komary, muszki i osy – one też nie maja łatwego życia! Codziennie czyhają na nie tysiące niebezpieczeństw, nie tylko ze strony ,,dwunogów”!
Przeczytaj więcej o dobieraniu okularów do biegania – uchronisz się dzięki nim przed owadami, ale także szkodliwym działaniem ,,błysków”: https://sbiegacza.pl/2021/12/23/jak-okulary-do-biegania-przydaja-sie-na-trening/
Mogą Ci się spodobać:
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]