Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Garmin Vivoactive 4 – czy warto dziś kupić ten smartwatch do biegania?

Garmin Vivoactive 4 – czy warto dziś kupić ten smartwatch do biegania?

Data aktualizacji 17.10.2023

Przeczytasz w 7 minut

garmin vivoactive 4 czy jest dobry

Garmin Vivoactive 4 to jeden z najpopularniejszych zegarków do biegania z kolekcji Garmin. Mimo iż nie należy do nowych modeli, tysiące sportowców decydują się by po niego sięgnąć. Jak prezentuje się ta propozycja Garmin? Czy warto ją kupić, choć na rynku jest już nowszy model – Garmin Vivoactive 5? Przeczytaj – sytuacja z opłacalnością jest dość niecodzienna.

Seria Garmin Vivoactive

Kolekcja Vivoactive z pewnością ma specjalne miejsce w sercu marki Garmin. Pierwszy model ukazał się w 2015 roku i był swoistym przełomem w podejściu do zegarków. Vivoactive miał nie być tylko zegarkiem sportowym – te Garmin produkował już od 2001 roku – ale pełnoprawnym konkurentem lifestyle’owych smartwatchy. Taki kierunek obrała kolekcja i konsekwentnie się go trzyma.

Pierwszy Vivoactive nie robi dzisiaj wrażenia. Ba – robić wrażenie może jedynie wysoka cena w stosunku do ograniczonych funkcjonalności.

garmin vivoactive pierwszy model
Tak zaczynała seria Vivoactive. Model wciąż możesz dostać w oficjalnym sklepie, za kwotę 250 euro. Źródło: strona sklepu producenta Garmin.

Co innego, gdy spojrzymy na Vivoactive 4 – aktualnie najpopularniejszego i do niedawna najnowszego przedstawiciela serii.

Garmin Vivoactive 4 ukazał się na rynku we wrześniu 2019 roku. Cztery lata później – we wrześniu 2023 – wkroczył jego następca – Garmin Vivoactive 5. Poprzedni model, tak samo jak jeszcze starszy Vivoactive 3, wciąż jednak można kupić, zarówno u producenta, jak i w zewnętrznych sklepach. Czy to wciąż na tyle dobry zegarek, by bez żalu zignorować nowszą wersję?

Czym się różni Garmin Vivoactive 4s od zwykłego 4?

Pomiędzy czwórką a wersją 4s nie ma różnic w funkcjonalnościach, odmienny jest tylko rozmiar zegarka oraz wytrzymałość baterii.

Podstawowa wersja ma średnicę 45 milimetrów (260×260 px), wersja pomniejszona tylko 40 milimetrów (218×218 px). Waga odpowiednio 50,5 grama i 40 gramów. Ta dość spora różnica przypadnie do gustu zwłaszcza biegaczkom o drobnych dłoniach.

Czas pracy podstawki dochodzi do 8 dni. Wersja Garmin Vivoactive 4s poddaje się dzień wcześniej. Jest to czas pracy w trybie smartwatcha, gdy uruchomisz tryb GPS bateria będzie oczywiście spadała szybciej. Tryb GPS z muzyką może działać odpowiednio 6 i 5 godzin.

różowy zegarek biegowy garmin vivoactive 4s
Garmin Vivoactive 4s można dostać w różowej wersji, zaprojektowanej z myślą o kobietach. Źródło: strona sklepu producenta Garmin.

Design Garmin Vivoactive 4

Jak przystało na zegarek sportowo-lifestylowy, zegarek wyróżnia się elegancką estetyką, nieprzypominającą na pierwszy rzut oka zegarka sportowego. Koperta jest wykonana z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym, rama koperty ze stali szlachetnej, zastosowano wytrzymałe, przejrzyste szkiełko Gorilla Glass 3. Obsługuje gesty na ekranie dotykowym, na boku obudowy znajdują się dwa przyciski funkcyjne, które ułatwiają nawigację po menu.

zegarek garmin vivoactive 4 jak wygląda
Vivoactive 4 wpisuje sie w estetykę nowoczesnych lifestyle’owych smartwatchy. Źródło: strona sklepu producenta Garmin.

Vivoactive 4 oferuje możliwość personalizacji dzięki wymiennym paskom. Paski są dostępne w różnych materiałach – silikon i skóra – co pozwala na dostosowanie zegarka do różnych okazji i preferencji. Wyświetlacz z gatunku miłych dla oka, transrefleksyjny, w technologii MiP. Przejrzysty, tak jak tego oczekujemy od sportowych smartwatchy. Można pobrać różne tarcze, by jeszcze dokładniej spersonalizować sprzęt.

Jakie funkcje znajdziesz w tym modelu?

Oczywiście nie kupujemy zegarka od Garmin, by podziwiać jego walory wizualne – najwazniejsze jest wnętrze 😉 A to, jak przystało na produkt tej marki, imponuje. Flagowe funkcjonalności Garmin Vivoactive 4 i 4s to:

  • czujnik tętna, z alertami o zbyt wysokim pulsie spoczynkowym, mierzy tętno też pod wodą,
  • mierzenie dystansu, tempa, spalonych kalorii, kroków, kadencji, wysokości – wszystko co najważniejsze w kontekście treningów biegacza,
  • 3,5 GB pamięci na muzykę, możliwość płacenia zbliżeniowo (GarminPay), odbieranie powiadomień i wiadomości, odpowiadanie na SMS-y – to, co trzeba, by na czas treningu zostawić smartfona w domu,
  • parowanie z zewnętrznym czujnikiem tętna,
  • dostęp do Garmin Coach – treningowego modułu standardowo obecnego w smartwatchach marki. Można wybierać plany biegowe pod konkretne cele, jak również tworzyć i zapisywać własne treningi.
  • animowane instrukcje wykonywania ćwiczeń – przydatne na siłowych treningach uzupełniających,
  • monitorowanie oddechu, poziomu stresu, nawodnienia, snu, cyklu menstruacyjnego – komplet do dbania o zdrowie oraz regenerację potreningową,
  • ćwiczenia oddechowe służące relaksacji,
  • monitor energii na przestrzeni dnia, pomocny w planowaniu pór treningu,
  • funkcje dla rowerzystów i pływaków, więc zegarek sprawdzi się też w treningach triathlonisty,
  • moduły bezpieczeństwa – zapisywanie i przesyłanie lokalizacji do kontaktów, wykrywanie zdarzeń,
  • pierwszorzędne wykonanie, z solidnych materiałów,
  • połączenie z aplikacjami sportowymi,
  • do pełnego skorzystania z możliwości zegarka trzeba używać platformy Garmin Connect. Tam znajdziesz dziesiątki superdrobiazgowych statystyk i wykresów.

Niestety, Garmin Vivoactive 4 nie umożliwia prowadzenia rozmów telefonicznych – to nawet dzisiaj nie jest w każdym zegarku sportowym. Poza tym jest tu wszystko, czego potrzeba biegaczowi, także temu zaawansowanemu. Nie dziwi więc, że po czterech latach ten poręczny model, napakowany przydatnymi technologiami, wciąż jest chętnie wybierany przez aktywnych.

Wersja Garmin Vivoactive 4s, co już podkreślaliśmy, różni się wyłącznie wymiarami i czasem pracy na baterii. Technologie pozostają te same.

zegarek garmin vivoactive 4 w trybie funkcjonalności
Od lewej – pomiar energii w ciągu dnia, saturacja, poziom stresu. Do ustawienia jest też polska wersja językowa! Źródło: strona sklepu producenta Garmin.

Ile kosztuje Garmin Vivoactive 4 i 4s?

Podstawowa wersja Garmin Vivoactive 4 z paskiem silikonowym kosztuje 330 euro. Za skórzany pasek trzeba sporo dopłacić – cena rośnie do 380 euro. W zewnętrznych sklepach ceny zaczynają się od około 1100 złotych.

Po przeliczeniu na złotówki dużo taniej wypada Garmin Vivoactive 4s. Podstawowa wersja z silikonowym paskiem to koszt 280 euro. W zależności od wybranej koperty i paska może wzrosnąć do 350 euro.

Kto miał do czynienienia z zegarkami Garmin ten wie, że jak na tę markę, to nie jest dużo. I w dużej mierze właśnie kwestia cenowa przyczynia się do stałej popularności tego smartwatcha. Nawet najstarsze smartwatche od Garmin startują z pułapu 500 złotych, a Vivoactive 4, choć nie pierwszej świeżości, spełnia aktualne standardy elektroniki sportowej.

[stan na 17.10.23]

Garmin Vivoactive 4s – opinie na przestrzeni lat

Vivoactive 4 to smartwatch, do którego ciężko się przyczepić. Oceny użytkowników i recenzentów lawirują między 4 a 5 gwiazdek. Sprzęt robi wszystko to, co powinien.

W przeszłości czwórka była nowatorskim hitem, dziś jej funkcjonalności są standardem w smartwatchach fitness. Model wyblakł nieco na tle całej biegowej elektroniki. W porównaniu nawet z innymi seriami Garmin, zwłaszcza Fenix czy najnowszą odsłoną Epix… nie ma czego porównywać, ale i cena robi swoje.

Podsumowując – normalny smartwatch do biegania, za normalne pieniądze. Bez wodotrysków, za to solidnie i przydatnie. Na pierwszy smartwatch sportowy nadaje się bardzo dobrze, na kolejny również.

garmin vivoactive 4s w trybie funkcji
Wersja 4s. Od lewej – wykres snu, wykres tętna, wizualizacja ćwiczeń oddechowych. Źródło: strona sklepu producenta Garmin.

Wybrać ten, czy nowszy Garmin Vivoactive 5?

Jako że czwórka ma już swojego następcę, krótko podsumowaliśmy zmiany zachodzące w modelu z września 2023. Garmin Vivoactive 4s opinie zbiera bardzo dobre, podstawowa wersja 4 także, ale…

Nowsza odsłona jest dostępna w jednym rozmiarze (42 milimetry). Możesz wybrać spośród 4 kolorów Znajdziesz w niej:

  • ekran AMOLED, wyraźnie czytelniejszy, rozdzielczość 390×390 px, masa 36 gramów (jeszcze mniej niż 4s)
  • zaktualizowany czujnik tętna
  • zaktualizowany moduł GPS
  • dodano trenera snu, pomagającego wyrobić dobre nawyki spania, a co rano zegarek przedstawia dokładny raport z parametrami snu
  • tryb medytacji z instruktażem
  • podsumowanie efektów treningu, stopnia obciążenia i potrzebnego czasu na regenerację
  • więcej aplikacji sportowych, ponad 30
  • w trybie zegarka bateria trzyma 11 dni, w trybie treningowym 8 godzin
  • tryb wózka inwalidzkiego i treningi dla niepełnosprawnych
  • 4 GB pamięci na muzykę
  • odbieranie wiadomości ze zdjęciami
  • ramka z aluminium (zamiast stali szlachetnej jak w poprzednikach)
  • poza tym wszystko, co w czwórce (dzwonienia wciąż nie ma)

Nie ma wątpliwości, że Garmin Vivoactive 5 to naprawdę nowa wersja, a nie odgrzany kotlet z dodatkowymi średnio przydatnymi funkcjami. Biegaczy zainteresuje przede wszystkim aktualizacja GPS i czujnika pulsu – teraz oferują większą precyzję. Lżejszy, bardziej czytelny, zmieści więcej muzyki, jeszcze lepiej pomoże w regeneracji.

garmin vivoactive 5 design i interfejs
Interfejs Vivoactive 5 został znacznie przeprojektowany względem poprzednika. Źródło: strona sklepu producenta Garmin.

Czy warto dopłacić do piątki, zamiast kupić starego dobrego Garmin Vivoactive 4? I tutaj Garmin zabił nam ćwieka.

Wersja 5 jest tańsza od poprzednika. W niecały miesiąc po premierze cena w oficjalnym sklepie wynosi 300 euro. Tańsza jest tylko skromna wersja Vivoactive 4s, a zwykła czwórka kosztuje, przypomnijmy, od 330 euro w górę. Owszem, w polskich sklepach wyrwiesz czwórkę taniej niż piątkę (w jej przypadku sklepy trzymają się 1400 złotych, o 200-300 więcej), ale to nie dziwi – wobec nowej premiery magazyny trzeba opróżnić. [stan na 17.10.23].

Garmin Vivoactive 4 to naprawdę dobry zegarek. Jeżeli masz opcję, by odkupić go z drugiej ręki, lub trafisz na wyjątkowo atrakcyjną ofertę w sklepie zewnętrznym, nie pożałujesz. Jednak nie widzimy powodu, by płacić więcej za STARSZY model, gdy nowy został tak wyraźnie ulepszony. Czy Garmin wprowadzi korekty cen w najbliższym czasie? Zobaczymy i ewentualnie ponownie rozważymy kwestię wyboru.


Zegarek Garmin Vivoactive 4s i 4 to bardzo dobre opcje dla biegaczy. Precyzyjne czujniki, przejrzysty ekran, solidność, statystyk i wskazówek aż nadto. Na bieganie, na trening uzupełniający, wycieczkę rowerową, basen – ponad 20 sportowych aplikacji to ilość w sam raz. Mimo tego, dziś nie warto kupować czwórki, a przynajmniej nie w oficjalnym sklepie Garmin. Tańsza i wyraźnie ulepszona jest wersja z września 2023 roku – Garmin Vivoactive 5.

Mogą Ci się spodobać:

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

17 10.2023
Garmin Vivoactive 4 – czy warto dziś kupić ten smartwatch do biegania?

Garmin Vivoactive 4 – czy warto dziś kupić ten smartwatch do biegania?

Garmin Vivoactive 4 to jeden z najpopularniejszych zegarków do biegania […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 07.2022
Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Chcesz jeszcze lepiej monitorować swoją formę? Wracasz do biegania po […]

13 07.2022
Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Elektronika dla biegaczy – o tym można pisać grube książki! […]

13 06.2022
Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarki Garmin to najwyższa półka, jeśli chodzi o sprzęt sportowy […]

16 05.2022
Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Nadszedł czas – czas kupienia prawdziwego zegarka do biegania! Rynek […]

29 04.2022
Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Polar Ignite 2 to druga odsłona dobrze przyjętego zegarka ze […]

05 03.2022
Garmin Fenix 7 –  kolejna odsłona giganta! Sprawdzamy o co ten hałas!

Garmin Fenix 7 – kolejna odsłona giganta! Sprawdzamy o co ten hałas!

O tej premierze nie mogło nie być głośno! Pojawienie się […]

12 01.2022
Jaki funkcjonalny smartwatch wybrać?

Jaki funkcjonalny smartwatch wybrać?

Planujesz zakup zegarka? Interesują Cię urządzenia, które sprawdzą się nie […]

21 12.2021
Zegarki do biegania Garmin – przegląd modeli

Zegarki do biegania Garmin – przegląd modeli

Dobry zegarek do biegania to podstawa. Wie o tym każdy […]

24 07.2020
Jaki zegarek do biegania wybrać? Ranking najlepszych zegarków dla biegaczy w 2020 roku

Jaki zegarek do biegania wybrać? Ranking najlepszych zegarków dla biegaczy w 2020 roku

Wybór zegarka na co dzień często jest trudnym zadaniem ze […]

06 01.2020
Prezent dla biegacza na święta i nie tylko, czyli jakie gadżety dla biegacza sprawdzą się najlepiej?

Prezent dla biegacza na święta i nie tylko, czyli jakie gadżety dla biegacza sprawdzą się najlepiej?

Prezent dla biegacza kupić niełatwo – zwłaszcza, gdy sami jesteśmy […]

18 04.2019
Przydatne akcesoria dla biegacza – 24 rzeczy, które uratują Cię na trasie i ułatwią bieganie.

Przydatne akcesoria dla biegacza – 24 rzeczy, które uratują Cię na trasie i ułatwią bieganie.

Na początku biegowej przygody zazwyczaj nie potrzeba wiele. Po prostu […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się