Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Data publikacji 13.07.2022

Przeczytasz w 6 minut 172 wyświetleń

Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Elektronika dla biegaczy – o tym można pisać grube książki! Pulsoksymetr – co to jest i czy warto się nim interesować w kontekście sportowym? Kiedy się przydaje? Warto kupić akurat smartwatch z pulsoksymetrem, jeśli masz do wyboru tańszy model bez takiej funkcji? Tak wiele pytań… a odpowiedzi poniżej!

Pulsoksymetr – co to jest? 

Zacznijmy od tego, co to jest pulsoksymetr – do czego służy ten sprzęt pomiarowy? Do mierzenia saturacji krwi. Saturacja jest fachowym określeniem na poziom natlenienia. Wiele mówi na temat wydajności poboru tlenu przez płuca. 

Pulsoksymetr stacjonarny znajdziesz w każdym szpitalu. To na nim są badane osoby z problemami oddechowymi. 

Są też domowe, poręczne pulsoksymetry napalcowe – podpina się je do palca wskazującego. Są tanie (okolica 100 złotych), więc w zasadzie każdy może sprawić sobie pulsoksymetr do domu. Na fali pandemii COVID-19, polski rząd postanowił rozdawać takie pulsoksymetry seniorom.

pulsoksymetr co pokazuje model na palec
Pulsoksymetr na palec.

Pulsometr napalcowy nie nadaje się do biegania. Pomiary tym sprzętem wykonuje się siedząc spokojnie. W ostatnich latach, biegacze mogą sobie jednak sprawić smartwatch z pulsoksymetrem. To właśnie zegarek z pulsoksymetrem o którym można myśleć w kontekście wykorzystania na treningu. 

Pulsoksymetr – co to jest w porównaniu z pulsometrem? Bardziej zaawansowanym akcesorium pomiarowym. Pulsometr mierzy wyłącznie tempo pracy serca, które jeszcze nic nie mówi o poziomie natlenienia krwi. O ile pulsometr to typowy sprzęt dla wytrzymałościowca, pulsoksymetr nie zdobył popularności wśród biegaczy… i raczej nie zdobędzie.

Pulsoksymetr – co to jest? Zasada działania

Pulsoksymetr – co pokazuje, już wiesz. Ale w jaki sposób pulsoksymetr mierzy natlenienie krwi z palca? 

Do takiego pomiaru nie jest potrzebna żadna próbka krwi. Wystarczy zmierzenie światła. Czerwone krwinki zbudowane z hemoglobiny pochłaniają bowiem światło czerwone i podczerwone. 

Pulsoksymetr na palec świeci w skórę i mierzy, ile promieniowania zostało pochłonięte. W ten sposób jest w stanie obliczyć, jak wiele hemoglobiny sie pod nia znajduje, a więc ile tlenu zawiera krew. Wynik podaje w procentach.

Zegarek z pulsoksymetrem działa na takiej samej zasadzie. Spód koperty świeci w nadgarstek i mierzy stopień pochłaniania promieni. 

Saturacja krwi – prawidłowa wartość

Prawidłowa saturacja krwi u zdrowej, niepalącej osoby, to 95-100%. O niedotlenieniu mowa, kiedy poziom ten spadnie poniżej 90%. Pogorszenie wydolności da się zaobserwować już przy nieco wyższym procencie – zwłaszcza podczas intensywnego treningu, przy spadku saturacji momentalnie opadniesz z sił.

Jeśli poziom natlenienia zejdzie poniżej 90%, czas ruszać do lekarza. Im szybciej, tym lepiej. Warto zabrać ze sobą towarzystwo. Niestety, znaczący spadek saturacji to powód do niepokoju oraz gwałtowne pogorszenie samopoczucia. Świadczy o poważnych nieprawidłowościach w pracy płuc.

Pulsoksymetr – do czego służy biegaczowi?

Pulsoksymetr to sprzęt, który można wykorzystać do lepszego poznania swojego ciała, kontroli formy i zdrowia. Głównie tego ostatniego, ale znajdzie się dla niego też zastosowanie treningowe..

Zwiększenie saturacji krwi ma przełożenie na wyniki biegowe na długich dystansach. Lepsze natlenienie krwi = wydajniejsza praca odżywionych nim mięśni. Smartwatch z pulsoksymetrem warto włączyć przy treningu przepony i testowaniu strategii oddechowych. 

Jeśli Twoja saturacja plasuje się w dolnej granicy normy, zaobserwujesz, jak ćwiczenia i techniki relaksacyjne zwiększają tę liczbę. Będziesz miał czarno na białym, czemu po serii głębokich, przeponowych oddechów rozjaśnił Ci się umysł. Z taką pomocą, łatwiej doskonalić oddech. W miarę treningów i tak nauczyłbyś się oddychać jak zawodowiec… ale używanie pulsoksymetru może trochę przyspieszyć ten proces.

smartwatch z pulsoksymetrem w górach
Na nizinach, saturacja raczej Cię nie zaskoczy, W wysokich, górach za granicą, zauważysz lekki spadek.

Pulsoksymetr – co pokazuje w wysokich górach – powyżej 2000 m n.p.m? Na takich wysokościach, poziom tlenu w powietrzu jest niższy – trudniej więc o prawidłowe natlenienie krwi. Nie dojdzie jeszcze do niedotlenienia, ale saturacja spadnie w okolice 93%. Wysokogórski wędrowiec musi dodatkowo przyłożyć się do głębokiego oddychania, aby nie opaść z sił. Polskie góry nie popsują saturacji… ale bieganie w hipoksji jest możliwe także w polskich miastach!

Zegarek z pulsoksymetrem warto zabrać nie tylko na wyjazd w Himalaje. Przydaje się planując trening w hipoksji – w specjalnej komorze hipoksyjnej. Będziesz miał lepszy wgląd na to, jak Twoje ciało radzi sobie z niedostatkiem tlenu w powietrzu. Wiedza to pierwszy krok do świadomego rozwijania wydolności.

Smartwatch z pulsoksymetrem nie jest niezbędny do poprawiania wydolności. Ba – większość biegaczy, nawet tych górskich, nigdy jej nie mierzyła. Zegarek z pulsoksymetrem może jednak dostarczyć Ci ciekawych obserwacji, gdy świadomie zrobisz ,,coś” z tlenem.

Smartwatch z pulsoksymetrem a kontrola zdrowia

Wspomnieliśmy, że za sprawa COVID-19 seniorzy mogą starać się o darmowy pulsoksymetr do domu. No właśnie – mierzenie saturacji mówi wiele o stanie płuc. Spadki są powodem do niepokoju i szybkiej konsultacji z pulmonologiem.

Po pulsoksymetr dla biegacza sięgnęli sportowcy, których do łóżka powalił COVID-19. Mimo, że do wirusa świat już się przyzwyczaił, przypominamy – COVID-19 dalej istnieje i psuje wydolność płuc biegaczy. 

Wracając do formy po COVID-19 (lub innej chorobie płuc), pomiary saturacji wskazują, jak stan zdrowia się poprawia. O tym, że płuca nie są jeszcze gotowe na intensywny wysiłek, lepiej przekonać się pomiarem, niż treningiem zakończonym zawrotami głowy. 

Smartwatch z pulsoksymetrem czy domowy pulsometr na palec przydadzą się także… palaczom, którzy chcą rzucić. U palaczy saturacja krwi jest niższa (92-93%), a po odstawieniu używki, organizm zaczyna odżywać. 

Pulsoksymetr – co to jest? Sprzęt pomagający wytrzymać głód nikotynowy. Nic nie motywuje tak, jak widoczny czarno na białym postęp. 

Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Smartwach z pulsoksymetrem w żadnym wypadku nie należy do niezbędnika biegacza. Pomiar saturacji to coś, co przydaje się już bardzo zaawansowanym sportowcom, u których każdy detal jest na wagę złotego medalu. Smartwatch z pulsoksymetrem u zdrowego amatora to opcjonalny pomocnik i… ciekawostka.

Kupowanie smartwatcha z pulsoksymetrem tylko ze względu na pulsoksymetr nie ma sensu. Nie masz problemu z płucami i oddechem? Nie rzucasz palenia (albo masz wystarczająco duzo motywacji do rzucania)? I tak masz za dużo liczb w swoim biegowym życiu? Nie potrzebujesz pulsoksymetru.

zegarek z pulsoksymetrem bieganie
Pulsoksymetr to nie pulsometr! Zegarek z pulsoksymetrem jest dla ciekawskich.

A co gdy masz okazję kupić zegarekz pulsoksymetrem, napakowany oprócz tego przydatnymi funkcjami? Jeśli ciekawią Cię niuanse pracy ciała i chcesz wiedzieć o swojej formie absolutnie wszystko – w porządku! Pulsoksymetr – co to jest? Z perspektywy nie-medycznej… ,,fajny bajer”. 

Po prostu nie traktuj go jako game changera w decydowaniu między modelami zegarków. A już na pewno nie myl z pulsometrem – ten jest w smartwatchach do biegania obowiązkowy. 

Trzeba zaznaczyć, że nawet najlepszy smartwatch z pulsoksymetrem nie zastąpi profesjonalnego sprzętu. Samodzielne monitorowanie saturacji to również żadne zastępstwo regularnych wizyt u lekarza, kiedy wracasz do formy po chorobie płuc.


Pulsoksymetr – co to jest? Niewielki sprzęt do pomiaru saturacji – stopnia natlenienia krwi. Pomaga monitorować stan zdrowia. Pulsoksymetr na palec nie jest sprzętem do biegania – trzeba siedzieć spokojnie. Smartwatch z pulsoksymetrem to jednak co innego.

Biegaczowi może się przydać w kilku przypadkach – szczególnie wracając do intensywnych treningów po chorobie płuc. Smartwatch z pulsoksymetrem nie jest jednak obowiązkowy. Miliony biegaczy kompletnie nie przejmują się saturacją – skoro oddech działa, płuca działają, biega się dobrze – po co to mierzyć? Z ciekawości!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jaki model torebek damskich wybrać?

Jaki model torebek damskich wybrać?

Nie musisz mieć dziesiątek torebek, aby wyglądać stylowo. Do podstawowej […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

30 08.2022
Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Zakup bieżni elektrycznej to decyzja na wiele lat – a […]

29 08.2022
Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Bieganie to sport, który może wydawać się wymagający, jednak jest […]

19 08.2022
Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Powszechnym, błędnym przekonaniem na temat odzieży sportowej jest to, że […]

12 08.2022
Jak wybrać matę do akupresury?

Jak wybrać matę do akupresury?

Domowy zestaw do akupresury to prosty i skuteczny sposób na […]

04 08.2022
Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Jeżeli raz użyjesz tego produktu, zachwycisz się jego właściwościami. Ręczniki […]

18 07.2022
Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Chcesz jeszcze lepiej monitorować swoją formę? Wracasz do biegania po […]

15 07.2022
Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Dobry stanik do biegania to obowiązkowy element wyposażenia każdej biegaczki. […]

13 07.2022
Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Elektronika dla biegaczy – o tym można pisać grube książki! […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

11 07.2022
Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Odzież treningowa może przybierać różne formy, a jedną z takich […]

04 07.2022
Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Regularne uprawianie aktywności fizycznej to najlepszy sposób na to, aby […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

27 06.2022
W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Sport […]

27 06.2022
Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Są tanie, nie zajmują dużo miejsca, do tego pozwalają osiągać […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

13 06.2022
Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarki Garmin to najwyższa półka, jeśli chodzi o sprzęt sportowy […]

25 05.2022
Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Zbliża się czerwiec, a więc to ostatni dzwonek na uzupełnienie […]

16 05.2022
Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Nadszedł czas – czas kupienia prawdziwego zegarka do biegania! Rynek […]

29 04.2022
Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Polar Ignite 2 to druga odsłona dobrze przyjętego zegarka ze […]

03 04.2022
Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Chcesz kupić sobie plecak do biegania? Zwróć szczególna uwgae na […]

01 04.2022
Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Akcesoria do biegania, które koniecznie trzeba mieć? Chusta do biegania […]

29 03.2022
Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Chcesz połączyć przyjemne z… przyjemnym? Bieganie z psem to jest […]

28 03.2022
Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kije do biegania przydają się nie tylko na trasach ultra! […]

26 03.2022
Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Nawodnienie biegacza trzeba gdzieś zapakować! Bez solidnego bidonu ani rusz! […]

25 03.2022
Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Wraz z pierwszymi tegorocznymi promieniami słońca coraz śmielej myślimy o […]

15 03.2022
Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki zwykle kojarzą się nam ze sportowymi zawodami, […]

15 03.2022
Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Czy rękawiczki do biegania czymkolwiek różnią się od naszego ,,zwykłego” […]