Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Data aktualizacji 27.06.2022
Przeczytasz w 5 minut
Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. Niestety, nieszczególnie komfortowa… Jak zadbać o to, żeby pocenie podczas biegu nie psuło Ci treningu? Przeczytaj!
Na treningu biegowym nie potrzebujesz zbyt wiele sprzętu. Warto jednak szczególnie przyłożyć się do wyboru koszulki. Koszulki bawełniane, które każdy ma w swojej szafie, chłoną pot jak gąbka. Bawełna nie jest dobrym wyborem na letnie upały.
Zamiast bawełnianego t-shirtu, na trening zaopatrz się w wysokiej jakości koszulką z technicznego materiału termoaktywnego. Nowoczesne poliestry i poliamidy odprowadzają pot. Nie pozwalają na nadmierne przegrzanie tułowia.
Taka koszulka będzie nie tylko wygodniejsza, ale i zdrowsza. Odprowadzając pot, zapobiegnie zatykaniu się porów. Będziesz mógł pocić się swobodniej, a więc swobodniej chłodzić organizm. Twoje ciało zacznie parować, zamiast dusić się pod mokrym, ,,napchanym” potem materiałem byle jakiej koszulki.
Poza tym – przewiewne spodenki i termoaktywna bielizna bezszwowa. Przewiewne, czyli również z technicznych materiałów. Ubrania nieprędko się zniszczą, a na wygodzie treningu w lecie nie ma co oszczędzać.
Wybierz jasne ubrania. Im jaśniejsze, tym lepsze. Nie będą przyciągać słońca, dodatkowo zwiększając pocenie się podczas biegania.
Pamiętaj, aby dopełnić swój strój do biegania w lecie, doborem ultracienkich, krótkich skarpet dla biegaczy. Zwykłe skarpety bawełniane wchłoną pot, przegrzeją stopy, a po treningu Twoje buty będą nieznośnie cuchnąc. Nic dziwnego, bo zapocone wnętrze buta jest rajem dla bakterii.
W kwestii materiału na letnie skarpety – skoro nie bawełna, to co? Zainteresuj się syntetycznymi włóknami Coolmax, skarpetami z wełny merino (w lecie ta wełna ochładza!) lub z włókien bambusowych.
Dla zdrowia i komfortu – kup sobie porządne letnie skarpetki! Zobaczysz, że bieganie w lecie od razu stanie się przyjemniejsze. Przestaniesz czuć, jak Twoja stopa gotuje się w bucie, a pot wrze….
Na bieganie w upale nigdy nie wychodź bez osłony głowy. Nigdy! Ekspozycja na słońce bez nakrycia głowy to proszenie się o udar. Kiedy zaś będziesz kupował czapkę do biegania, zrób to w sklepie sportowym.
Zwykła kaszkietówka nie jest wykonana z oddychających materiałów. Czapka do biegania w lecie natomiast, odprowadza wilgoć. Tak samo jak z koszulką – głowa będzie Ci parować! Pot przestanie spływać do oczu i sklejać włosy.
Zamiast typowej czapki, możesz też wybrać chustę do biegania z właściwościami chłodzącymi. Ma je w swojej ofercie marka Buff. Na mniej słoneczne, ale wciąż potliwe dni, sprawdzają się także opaski na głowę. Odprowadzają pot, aby nie spływał Ci na twarz.
Przyda Ci się także frotka na nadgarstek. Służy do ocierania potu podczas wysiłku. Kup sobie kilka frotek chłonących pot, a po treningu wrzuć akcesorium do pralki razem z kompletem odzieży.
Mamy dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Wachlarz. Tak – japoński, składany, materiałowy wachlarz. Oczywiście nie chodzi o to, by wachlować się w trakcie biegu – to zdecydowanie wbrew technice. Kiedy jednak będziesz robił chwilę przerwy między kolejnymi kilometrami, takie przenośne źródło chłodnego wiatru postawi Cię na nogi. Zmieści się do biegowej nerki!
Na trening biegowy weź zwykłe chusteczki oraz nawilżane, antybakteryjne. Nawilżane chusteczki są na wagę złota w lecie, a nie zajmują wiele miejsca.
Podczas długiego treningu w upale, przetrzyj nimi twarz, ręce i dekolt, by nieco się orzeźwić. Najlepiej, wybierz chusteczki antybakteryjne przeznaczone dla małych dzieci, bez substancji zapachowych. Nie podrażnią cery.
Zaopatrz się także w większy zapas wody. Jeżeli zechcesz się bardziej odświeżyć, przemyć oczy i ręce, nie będziesz musiał desperacko oszczędzać płynu.
Po odświeżeniu twarzy i dekoltu, posmaruj się kremem SPF. Nawet wodooodporne kosmetyki z filtrami nie wytrzymaja na skórze, którą najpierw zrosił pot, a później przetarły chusteczki! Zawsze miej w nerce małe opakowanie kremu lub sprayu, żeby po powrocie do domu nie musieć wylegiwać się w kefirze.
Wzięcie prysznica przed bieganiem usunie bakterie, które sprawiłyby, że pot szybko zacznie cuchnąć. Ludzki pot sam w sobie pachnie neutralnie. Nieprzyjemnie robi się dopiero, gdy zabiorą się za niego mikroorganizmy…
Bądźmy szczerzy. Człowiek, kiedy zaleje sie potem, od razu ma wrażenie, że cuchnie. Tak nie jest. Idź na trening czysty, a nie będziesz obawiał się o zapach zwalający z nóg przechodniów.
Mimo wszelkiej niewygody, pocenie się podczas biegania jest bardzo dobre. Gorzej, gdyby potu nie było. Oznaczałoby to, że jesteś odwodniony, a organizm oszczędza wilgoć. Przegrzanie ciała mogłoby nawet doprowadzić Cię do szpitala.
Dlatego, podczas biegania w lecę, nie oszczędzaj na nawodnieniu. Pij więcej i miej przy sobie drobne pieniądze, by w razie potrzeby kupić napój izotoniczny w każdym mijanym sklepie. Wciąż nie wszędzie da się płacić kartą bądź telefonem.
Nie obawiaj się tym, co pomyślą ludzie, gdy mokry od stop do głów wpadniesz do sklepu po butelkę wody. W upalne miesiące i tak wszyscy wyglądają, jak świeżo wyjęci z pralki (bez wirowania!).
Pocenie podczas bieganie w upale to coś, czego nie da się powstrzymać. I słusznie – jest potrzebne organizmowi. Zaopatrz się w ubrania odprowadzające pot. Nie zapomnij o skarpetach, w ktorych Twoje stopy nie będą dodatkowo się pocić. Kup porządną czapkę sportową z oddychających materiałów, oraz frotkę na nadgarstek.
Rozważ też zakup zwykłego, składanego wachlarza. Pamiętaj o chusteczkach nawilżających, oraz drobniakach na dokupienie wody. Odświeżaj spoconą twarz w trakcie treningu, a potem uzupełnij krem z filtrem.
Jeżeli upał mocno daje Ci sie we znaki, zostań na bieżni, bądź przynajmniej zmniejsz intensywność treningu. Nie dla ograniczenia potliwości. Dla bezpieczeństwa!
Mogą Ci się spodobać:
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]
Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]
Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]