Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Data aktualizacji 26.05.2022

Przeczytasz w 6 minut

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie prosiłeś! Czarne paznokcie na stopach są dobrze znanym problemem biegaczy, chociaż początkującego mogą niech przestraszyć.. Co oznaczają czarne paznokcie u nóg po bieganiu, jak im zapobiegać i kiedy warto udać się na wizytę u podologa? Przeczytaj!

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu – co je powoduje?

Czernienie paznokci u stóp to efekt wylewu krwi z pękniętego naczynka. Krew dostaje się między warstwy paznokcia, tworząc efekt wizualny rodem z horroru. Bardziej fachowa nazwa na czarne paznokcie na stopach to krwiaki podpaznokciowe.

Dzieje się tak, ponieważ tysiące uderzeń stóp na treningu biegacza to ogromny nacisk na naczynia krwionośne. Każdy krok jest dla nich jak trzęsienie ziemi. W dodatku, gdy biegniesz, stopa dostaje od serca dodatkową porcję krwi. W efekcie, presja wywierana na naczynia z zewnątrz i od wewnątrz staje się nie do zniesienia – po prostu pękają.

Czarnego paznokcia możesz się nabawić jednym, mocnym uderzeniem, lub właśnie pod wpływem długotrwałego wysiłku. Tak samo, jak przy klasycznych siniakach

czarny paznokieć stłuczenie
To taki krwiak, jak po przytrzaśnięciu palca drzwiami.

Czarne paznokcie u nóg to częsta dolegliwość, która sama w sobie nie jest groźna, ale da się ją ograniczyć.

U kogo pojawiają się czarne paznokcie u nóg po bieganiu?

Czarne paznokcie na stopach pojawiają się u osób drastycznie zwiększających kilometraż. To kłopot początkujących biegaczy, jak i zaawansowanych, przygotowujących się do maratonu. 

Kiedy przesadzisz z długością treningu, spodziewaj się krwiaka podpaznokciowego, bo to normalna reakcja ciała na wysiłek, do którego nie zdążyło się przystosować. Na przyszłość, dokładaj kilometrów stopniowo – wyjdzie to na zdrowie nie tylko Twoim palcom u stóp.

Krwiaki pojawiają się również podczas biegów po nieregularnym podłożu. To standardowy pedicure biegaczy ultra.

Problem pojawia się także u pronatorów – osób, które podczas kroku kierują stopę do wewnątrz. Z pronacją można walczyć doborem obuwia, ale także ćwiczeniami wzmacniającymi stopy.

Ostatnia zagrożona grupa – ciężcy biegacze. Niekoniecznie z nadwagą, ale po prostu masywną posturą, wypracowaną treningami siłowymi i pracą fizyczną. Kilogramy to zawsze dodatkowy nacisk na stopy. 

Czarne paznokcie na stopach – jak zapobiec doborem obuwia?

Jak zwykle przy problemach ze stopami biegaczy – nowe buty to rozwiązanie większości kłopotów!

Kiedy dobierasz buty do biegania, musisz pamiętać, by wziąć większy rozmiar. Do numeru noszonego na co dzień dodaj przynajmniej 0,5 centymetra, gdy chcesz rekreacyjnie biegać po mieście. Na ścieżki terenowe, długie wybiegania i podbiegi, dolicz 1 centymetr. 

Im bardziej wymagająca trasa, tym więcej luzu potrzeba

Zwróć uwagę także na szerokość obuwia oraz miękkość noska. Stopy biegacza potrzebują przestrzeni oraz delikatnej osłony, która nie będzie ani trochę ugniatała. czarne paznokcie u nóg po bieganiu robią się mimo większego rozmiaru? W takim razie, następnym razem postaw na model z szerszą cholewką i miękkim wykończeniem czubka

czarne paznokcie u nóg po bieganiu a buty do biegania
Szerokie buty z miękką cholewką – wybierz takie obuwie biegowe, które nie będzie uciskać napuchniętej stopy.

Nowych butów nie kupuj w Internecie, tylko udaj się do sklepu sportowego. Tam będziesz mógł z każdej strony dotknąć oraz dokładnie przymierzyć obuwie.

Nie u każdego sportowca zmiana obuwia zniweluje problem raz na zawsze. Czernienie paznokci po bieganiu jest reakcją na intensywny wysiłek, do której część osób po prostu ma predyspozycje.

Co jeszcze można zrobić na czerniejące paznokcie u nóg?

Do biegania zakładaj lekkie skarpety, w których Twoje stopy nie będą dodatkowo się przegrzewać. Przegrzewanie zwiększa opuchliznę stóp, a nawet najlepsze obuwie nie uratuje grubych, ,,duszących” skarpet.

Rozgrzewaj stopy przed bieganiem. Niezależnie od treningu, dodatkowo wzmacniaj je ćwiczeniami. Przyłóż się do tego zwłaszcza jeśli jesteś pronatorem lub osobą z dużą masą ciała. Silniejsze stopy będa mniej podatne na drobne urazy, ale także poważne kontuzje związane z przeciążeniem śródstopia. 

Przycinaj paznokcie na krótko. Jeżeli zaczną wystawać za palce, będą napierały na czubek buta przy każdym kroku. Czarne paznokcie po bieganiu murowane!

czarne paznokcie u nóg u biegaczy sposoby sprzęt do pedicure
Przytnij paznokcie zanim zrobią sie czarne!

Jeżeli często kupujesz nowe buty, warto skusić się na indywidualnie dopasowaną wkładkę, którą będziesz przekładał do każdej następnej pary. Wymiany butów to konieczność co kilkaset kilometrów, mimo że Twoje stopy wolą stałe, dopasowane podłoże. 

Czarne paznokcie u nóg od biegania – jak je zwalczyć w domu?

Stało się – zauważyłeś czerniejące paznokcie u nóg. Co z nimi zrobić?

Niewielki krwiak pod paznokciem wchłonie się sam. Paznokieć nie będzie już jednak wyglądał idealnie, bo krew wsiąkła między warstwy – zostanie czerwona, a na koniec żółta plama. Pozostaje przycinać go w miarę odrastania i uzbroić się w cierpliwość.

Gojenie krwiaka podpaznokciowego możesz wesprzeć okładem z octu jabłkowego. Pobudzi krążenie w uszkodzonym palcu – w ten sposób pomoże w przesunięciu nadmiarowej krwi. Ból zmniejszą zwykłe zimne okłady.

Chcesz odsłonić stopy i wstydzisz się czarnych paznokci? Użyj plastra. Jeśli zaś koniecznie chcesz pomalować paznokcie zwykłym lakierem, zmyj go gdy już nie będzie musiał dobrze wyglądać. Lepiej mieć zmianę pod wizualną kontrolą.

Czarne paznokcie u nóg – kiedy iść do lekarza?

Napływająca do palca krew powoduje puchnięcie, a rozlana krew dodatkowo naciska na czubek palca. Palec staje się tkliwy, płytka paznokcia pofałdowana, ból obejmuje coraz większy obszar i nie ustępuje.

Kiedy boli, sprawa staje się poważna – nie ma na co czekać. Trzeba dać ujście nadmiarowej krwi – nakłuć palec i spuścić nadmiar płynu.

Zachęcamy, by zabiegu spuszczania krwi nie przeprowadzać samodzielnie. Jest prosty, ale mimo wszystko, warto by stopom przyjrzał się lekarz. U podologa będziesz miał pewność co sterylności warunków, a przy okazji skonsultujesz swoje problemy. Upewnisz się także, że zmiana nie ma podłoża nowotworowego, ani nie towarzyszy jej grzybica.

czarne paznokcie u nóg zabieg chrurgiczny
Czerniejące paznokcie u nóg? Gdy ból się nasila, nie zwlekaj z wizyta u lekarza.

Spodziewaj się, że stracisz czarny paznokieć. Jeśli nie będziesz czekał z udaniem się na zabieg, odrośnie. Gorzej jeśli dopuścisz do zainfekowania urazu albo rozwoju zapalenia. Wtedy konieczna będzie rekonstrukcja paznokcia. Nie warto czekać, aż obolały palec uniemożliwi Ci normalne chodzenie – od momentu zauważenia obserwuj czy krwiak się wchłania.

Nie ignoruj nawracającego czernienia paznokci. Warto skonsultować je z lekarzem, kiedy zmiany butów i ostrożne zwiększanie intensywności treningów nie pomaga. Może świadczyć o nieprawidłowościach w budowie stop, które da się skorygować doborem wkładek. 


Czarne paznokcie po bieganiu to problem tysięcy sportowców – od początkujących, do ultrasów. To wylew krwi z naczynka pękniętego na skutek długiego wysiłku. Czerniejące paznokcie u nóg grożą szczególnie biegaczom pronującym, ciężkim, biegającym w trudnym terenie i na długich dystansach.

Krwiak podpaznokciowy zwykle wchłania się sam. Nawracający kłopot warto skonsultować z podologiem. Jeżeli czarny paznokieć boli i puchnie, wizyta u lekarza jest niezbędna.

Problem czerniejących paznokci można ograniczyć doborem odpowiednio większych, miękkich butów do biegania . Trzeba też dbać o stopy – przycinać paznokcie na krótko, żeby nie napierały na czubek buta. 

Na koniec – przekonaj się do ćwiczeń wzmacniających stopy – sprawdź nasze propozycje: https://sbiegacza.pl/2019/06/24/cwiczenia-stopy-dla-biegacza-10-waznych-cwiczen-ktorych-nie-mozesz-przegapic

Mogą Ci się spodobać:

19 07.2024
Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

09 07.2024
Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia?

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]

09 07.2024
Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]

04 07.2024
Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]

03 07.2024
Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]

28 06.2024
Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]

18 06.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się