Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Data aktualizacji 18.05.2022
Przeczytasz w 4 minut
Bieganie to piękny sport – wiele się mówi o jego zaletach. Niestety, są też momenty, w których bieganie szkodzi. Kiedy, mimo najszczerszych chęci, trzeba odwiesić buty do biegania na kołek? Przeczytaj – te 5 sytuacji to czerwone światło!
Problemy z oddechem podczas biegania mogą brać się z błędów technicznych, ale także z problemów z sercem. To bardzo intensywny sport, zmuszający ,,pompke” do wchodzenia na wyższe obroty. Powinni się go wystrzegać wszyscy mający wady serca, po zawale i z nabytymi chorobami układu krążenia.
Serdecznie zachęcamy Cię, byś przed rozpoczęciem biegania wykonał badania kardiologiczne. Lepiej wykluczyć przeciwwskazania do uprawiania sportu zanim dadzą Ci o sobie znać na trasie.
Bieganie samo w sobie nie zwiększa podatności na choroby kolan, stóp bądź kręgosłupa – o ile dbasz o technikę, masz odpowiednie buty i prawidłową masę ciała.
Jeżeli po bieganiu bolą kolana, stopy czy kręgosłup, coś jest nie tak. Trzeba jak najszybciej namierzyć przyczynę problemu, najlepiej we współpracy z fizjoterapeutą. Może ona leżeć w wadach postawy i stóp, których nie jesteś jeszcze świadomy.
To nie wyrok. Osoby z problemami z kręgosłupem i stopami biegają, ale potrzebują specjalnie dobranego obuwia i wkładek. Konieczna może być też redukcja masy ciała.
Niezdrowa, zbyt obfita dieta jest szkodliwa i bez biegania, ale uprawianie sportu paradoksalnie może Ci przeszkodzić w zdrowym odżywianiu.
Treningi spalają ogrom kalorii, co, jeśli nie zbilansujesz diety, doprowadzi do ataków głodu, a nawet zaburzeń odżywiania – kompulsywnego objadania się.
Dzięki trenowaniu, niekoniecznie przytyjesz. Wzrost masy ciała to jednak dopiero konsekwencja złych relacji z jedzeniem. Jeśli bieganie nie pójdzie w parze z pełnowartościową, dopasowaną do stopnia aktywności dietą, napady obżarstwa zaburzą Twoja gospodarkę hormonalną i stan psychiczny.
Nawet jeśli Twoim celem jest schudnięcie, nie bój sie jeść więcej, gdy praktykujesz aktywny tryb życia. Twoje ciało po prostu tego potrzebuje. Już jeden napad głodu po treningu mówi, że coś jest nie tak. Warto wtedy udać się do dietetyka po przykładowy jadłospis, zamiast kompensować spożyte kalorie na dodatkowym treningu!
Bieganie na zakwasach, z morderczym kacem, migreną, biorąc leki przeciwbólowe – to prosta droga do katastrofy. Niestety, chęć realizacji planu treningowego potrafi przysłonić zdrowy rozsądek.
Gdy za ambitnie podchodzisz do biegania, szkodzisz sobie na każdym polu. Spodziewaj się przetrenowania i kontuzji wynikających z przeciążeń. Złamanie zmęczeniowe, zerwanie ścięgna Achillesa, naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda, omdlenie na trasie – to wszystko kwestia czasu, jeśli zaniedbujesz odpoczynek.
Musisz umieć odpuścić sobie trening, kiedy czujesz, że Twoje ciało nie ma na niego ochoty. Przytępienie oznak buntu lekami i mówieniem ,,jakoś dam radę”, to żadne rozwiązanie. Rezygnacja z treningu, gdy czujesz się źle, nie ma nic wspólnego ze słabością, a jest wyłącznie przejawem zdrowego rozsądku.
Nie potrafisz odpuścić? W takim razie wpadłeś w pułapkę – przejdź do następnego punktu i wykręć numer do psychoterapeuty.
Jeśli czytasz nasze artykuły nie od dziś, wiesz, że ogromną uwagę przykuwamy do stanu psychicznego sportowców. Uzależnić można się od wszystkiego – także od biegania.
Uzależnienie od sportu rujnuje życie osobiste, zdrowie psychiczne i fizyczne. Wymaga psychoterapii. Nigdy nie jest pozytywne – wbrew temu, co czasem żartobliwie mówimy.
Gdy nie możesz spać, bo myślisz o treningu, a inne rozrywki już dla Ciebie nie istnieją, zatraciłeś granicę między pasją, a obsesją i uzależnieniem. Nie wychodzisz ze znajomymi, bo idziesz biegać. Zaniedbujesz bliskich, bo liczą się tylko treningi. Wydajesz horrendalne pieniądze na sprzęt do biegania, którego nawet nie potrzebujesz.
Sport ma być dodatkiem do zwykłego, codziennego życia – nigdy odwrotnie. Bieganie szkodzi, gdy trasa, wynik i medale są dla Ciebie najważniejsze na świecie.
Bieganie szkodzi, gdy masz ku niemu przeciwwskazania zdrowotne, nie potrafisz zadbać o technikę i biegasz w byle jakim obuwiu. Zaszkodzi również, jeśli Twoja dieta nie jest dostosowana do dużej aktywności fizycznej.
Trzeba pamiętać także o możliwości uzależnienia się od biegania i konsekwencjach trenowania, mimo sygnałów ostrzegawczych ze strony ciała.
Bieganie często szkodzi nam na własne życzenie – świadome lub nie. Jak każdy sport, grozi wpadnięciem w pułapkę nadmiernych ambicji i nawarstwiających się zaniedbań. Uważaj – ciesz się bieganiem roztropnie, z szacunkiem do swojego ciała!
Przeczytaj więcej o uzależnieniu od biegania – jak się objawia i co za nim stoi? Kliknij: https://sbiegacza.pl/2022/03/18/uzaleznienie-od-biegania-co-je-powoduje-i-czy-zawsze-jest-pozytywne
Mogą Ci się spodobać:
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]