Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Data aktualizacji 17.01.2020
Przeczytasz w 7 minut
„Ciemno, ciemno. Nic nie widzę. Gdzie ja biegnę?” – czy właśnie tak wygląda trening z Twoją obecną czapką?
Skoro tu trafiłeś, to znaczy, że masz już dość swojej bawełnianej czapki z przysłowiowym pomponem, która po chwili treningu jest cała mokra od potu, podskakuje z każdym ruchem, zsuwa się na oczy lub odsłania uszy i zatoki, które ma przecież chronić. Niestety, większość zwykłych czapek nie sprawdzi się podczas biegania. Nie tylko nie będą się dobrze trzymać głowy, a Ty będziesz musiał je co chwilę poprawiać, ale także nie zapewnią odpowiedniego komfortu termicznego. Będzie w nich albo za ciepło, albo za zimno.
W tym artykule poznasz najważniejsze cechy dobrej czapki do biegania zimą. Takiej, która będzie się trzymać głowy, nie zrobi na niej mokrego kompresu, a także osłoni przed zimnem i wiatrem newralgiczne miejsca, czyli w szczególności uszy i zatoki. Dlaczego żaden biegacz nie może obyć się bez tego elementu? Dowiesz się tego z artykułu: czapka do biegania – czy jest konieczna.
Wiele osób zastanawia się, jak się ubrać na bieganie zimą. Biegowa czapka na tę porę roku powinna być zrobiona z odpowiedniego materiału, musi dopasowywać się do Twojej głowy, chronić uszy i zatoki, zapewniać Ci optymalne ciepło w środku, a jednocześnie całkowitą suchość.
Jaka czapka zapewni spełni wszystkie te wymagania?
Taka, która charakteryzuje się pięcioma ważnymi cechami.
Twoja czapka do biegania, nawet ta zimowa, musi być zrobiona z oddychającego materiału, który w dodatku odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Tym samym ryzyko spocenia się pod czapką spadnie do minimum.
A czy wiesz, jakiego materiału powinieneś unikać?
Bawełny i wełny (poza odmianą merino)! Wszak to z niej najczęściej są zrobione standardowe czapki. Bawełna to materiał, którego zawsze powinieneś unikać w czasie treningów. Pochłania wilgoć i nie przenosi jej na zewnątrz, za to tworzy coś w rodzaju zimnego kompresu. Ponadto jest stosunkowo ciężka, szczególnie gdy przesiąknie potem lub deszczem.
Z jakiego materiału powinna być więc wykonana czapka do biegania na zimę?
Twoja czapka powinna być wykonana z poniższych materiałów lub ich mieszanek:
Niektóre modele czapek posiadają specjalną wstawkę z wiatroodpornego materiału w najbardziej newralgiczne miejscach, np. na zatokach. Kupując czapkę zwróć na to uwagę, bo taki model zapewni Ci dodatkową ochronę.
Czapka, która jest przeznaczona do biegania w temperaturze 5-10 stopni, raczej kiepsko się sprawdzi w pięciostopniowym mrozie – chyba że jesteś wyjątkowo odporny, a Twój organizm dobrze toleruje lub wręcz woli zimno. Gdy jednak tak nie jest, czapka również musi być dostosowana do danych zakresów temperatur. Gdy więc na zewnątrz jest:
Niskie temperatury sprzyjają kominiarkom. To rozwiązanie ochroni całą Twoją głowę wraz z szyją przed mrozem i wiatrem. Szukaj kominiarki bezszwowej, która nie będzie podrażniać skóry. Zwróć również uwagę, aby przód tego okrycia był pokryty siateczką ułatwiającą oddychanie.
Są również czapki z membraną, czyli wodoodporne. Właściwość membrany sprawia, że jest w nich dość ciepło. Dlatego też dobrze się sprawdzą nie tylko podczas deszczu w temperaturze oscylującej wokół zera, ale także nawet przy sporych mrozach.
Jak już wspomnieliśmy: najbardziej należy chronić uszy, zatoki, a nawet kark. Dlatego zwróć uwagę, czy model czapki, który Cię zainteresował, ma specjalne przedłużenia na uszy czy kark. Pozwalają one lepiej chronić te miejsca przed zimnem i przewianiem. Pomagają w tym również specjalne wiatroodporne wstawki.
Są czapki płytsze i głębsze. Te płytsze sprawdzą się dobrze przy temperaturach dodatnich i intensywnych treningach, zaś te głębsze przy lekkim wybieganiu i mrozie. Oczywiście to, czy lepsza będzie dla Ciebie to pierwsze rozwiązanie, czy też głęboka czapka, zależy między innymi od kształtu Twojej głowy.
Czapka do biegania ma się mocno trzymać na Twojej głowie i być do niej dobrze dopasowana. Dlatego też lepiej unikaj czapek z przedłużonym czubkiem, który będzie podskakiwał przy każdym kroku. Tak czapka może łatwiej zsuwać się z głowy, a podskakujący czubek szybko Cię zirytuje. Z drugiej strony czapka nie może za mocno uciskać, bo spowoduje to ból głowy czy uszu.
Dlatego też, jeżeli kupujesz czapkę przez internet, najpierw zmierz obwód głowy, prowadząc miarkę przez czoło. Wynik porównaj z deklarowanym obwodem czapki lub tabelą rozmiarową podawaną przez producenta. Najczęściej czapki biegowe mają jednak jeden uniwersalny rozmiar – dodawana jest do nich elastyna, która sprawia, że czapka dopasuje się do głowy pokaźnego mężczyzny, ale i niskiej kobiety. Jeżeli jednak masz wątpliwości, czy dany model będzie idealnie leżał, poszukaj takiego z opisanym obwodem głowy.
Jakie udogodnienia mogą być zastosowane w czapkach?
Jednym z nich będzie na przykład specjalny otwór do poprowadzenia słuchawek lub miejsce na kucyk z tyłu głowy.
Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w czapkę z odblaskowymi elementami. To zwiększa Twoją widoczność na trasie.
Przemyśl również sprawę dodatkowych paneli lub wstawek z wiatroodpornego materiału. Specjalna tkanina najlepiej ochroni Cię przed mroźnymi powiewami.
Nie każdy lubi czapki. Na szczęście bardzo mroźne zimy należą już do rzadkości, a jeśli mrozy już się pojawiają, nie utrzymują się zbyt długo. Temperatura zimą często mieści się w granicach +5 do -5 stopni C. Jeśli więc nie jesteś zmarzluchem, przeprowadzasz intensywne treningi, a temperatura wciąż jest bliska zeru, zamiast czapki możesz wspomóc się opaską lub chustą typu Buff.
Opaska zapewnia zdecydowanie lepszą wentylację niż czapka, jednocześnie ochrania najważniejsze miejsca głowy. Decydując się na to rozwiązanie, wybierz wyprofilowaną opaskę, która będzie dobrze osłaniała uszy i zatoki. Na zimniejsze dni warto zaopatrzyć się w opaskę z wełny merino. Będzie Cię lepiej ogrzewać.
Opaska powinna być dobrze dopasowana, aby w trakcie biegu utrzymywała się na właściwym miejscu. Pamiętaj również, że im szersza opaska, tym więcej osłoni i ogrzeje. Ten skrawek materiału świetnie się sprawdzi również jako element podtrzymujący włosy.
Nieraz zdarza się, że biegacze zakładają najpierw opaskę, a na nią jeszcze czapkę. Takie połączenie zapewni Ci więcej ciepła i ochrony przed wiatrem, gdy nie masz cieplejszej czapki na zimniejsze dni.
Buff to chusta wielofunkcyjna, która sprawdzi się jako opaska, komin do biegania, czapka, kominiarka (połączenie dwóch buffów), czy szalik. Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie powinna mieć swoje miejsce w każdej biegowej szafie.
Do biegania zimą wybieraj buffy wykonane z materiału thermonet (większość chust wykonana jest z mikrofibry). Lepiej trzyma ciepło i usuwa wilgoć na zewnątrz.
Zimą zawsze warto mieć coś na głowie. W końcu zapalenie ucha czy zatok to nic przyjemnego, a choroba wykluczy Cię z biegania na pewien czas.
Mogą Ci się spodobać:
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]
Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]
Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]