Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
17
> Porady > Co zyskasz, gdy zaczniesz biegać?

18.10.2021

Co zyskasz, gdy zaczniesz biegać?

Co zyskasz, gdy zaczniesz biegać?

Bieganie jest sportem wielowymiarowym, który działa na twój organizm, duszę i ciało po różnymi kątami. Uprawiany regularnie jest w stanie zmodyfikować dosłownie całe twoje życie, przenosząc je na zupełnie nowy poziom. Warunek jest jeden. Musisz biegać i musisz robić to tak, by stawać się w tym bieganiu coraz lepszy, a nie osiadać na laurach i nie biegać w sposób wygodny i komfortowy. Ćwiczenia fizyczne najlepiej działają wtedy, gdy są pewnym wyzwaniem. Gdy widzisz, że zaczynasz osiągać pewne cele i stajesz się lepszy, zaczynasz coraz bardziej wierzyć w swoje możliwości i to nie tylko podczas biegania, ale też i w innych sferach życia. Jakie korzyści z biegania oprócz poprawienia formy możesz zyskać? Sprawdź

1. Poprawa sprawności fizycznej

Zanim przejdziemy do tych bardziej górnolotnych i tych powiązanych ze sferą psychiczną korzyści z biegania, wypadałoby chociażby wspomnieć o tym, że bieganie jest jednym z lepszych sposobów na uzyskanie bardzo dobrej sprawności fizycznej. A chyba chcesz być sprawny, czyż nie? Nawet jeśli nie zależy ci na osiągnięciu kondycji pozwalającej na przebiegnięcie całego maratonu bez najmniejszej nawet zadyszki, zapewne nie chciałbyś musieć przerywać zabawy z dziećmi tylko dlatego, że na dłuższą aktywność nie miałbyś już siły. Ogólnie rzecz biorąc osobom sprawnym żyje się łatwiej. To one mogą bez trudu nosić zakupy w rękach, dobiegać do odjeżdżających tramwajów czy autobusów oraz wchodzić nawet i na dziesiąte piętro w momencie, gdy winda się zepsuje. Gdy jesteś sprawny, czujesz się lepiej. Kondycja fizyczna poprawia przy okazji twoją odporność i sprawia, że rzadziej chorujesz, bo twój organizm staje się na tyle silny, iż uczy się odpierać ataki różnych bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.

2. Poprawa kondycji psychicznej

W dzisiejszych czasach nieraz za ważniejszą od tej fizyczności uznaje się natomiast ludzką psychikę. Czy jednak aby na pewno próbujesz o nią dbać na co dzień? Zapewne nie, bo w tym momencie wszyscy ludzie są mocno obciążani chociażby poprzez ciągłą pracę, branie nadgodzin i całą masę innych obowiązków, a także uleganie presji społeczeństwa. Ćwiczenia fizyczne nie zwalczą twoich problemów. Nie odwalą za ciebie całej brudnej roboty, nie postawią się szefowi w momencie, gdy ten poprosi cię o ponowne zostanie w pracy i nie wytłumaczą dziecku, że tym razem nie dasz rady pójść z nim na plac zabaw. One jednak pozwolą ci radzić sobie z wszystkimi podobnymi sytuacjami dużo lepiej i z dużo większym spokojem. Dadzą ci siłę do stawiania czoła najróżniejszym problemom. Nieraz pozwolą ci także spojrzeć na te problemy z dystansem, by znaleźć dla nich zupełnie inne i nieraz lepsze rozwiązanie.

3. Znakomita sylwetka bez nadwagi

Akurat ta korzyść jest dostrzegalna przez wszystkich. Wszyscy zdają sobie sprawę z jej obecności i właśnie z uwagi na nią większość osób decyduje się na samodzielne bieganie. O zdrowiu fizycznym zwykle nie myślimy bowiem wtedy, gdy nic nam jeszcze nie dokucza i gdy czujemy się przynajmniej względnie dobrze. Często też przyzwyczajamy się do swojego obniżonego samopoczucia i uznajemy je za normę, dlatego nawet nie wiemy, że moglibyśmy czuć się inaczej. Sylwetka jest jednak dla nas wyraźnie widoczna. Widzisz przecież, jak się prezentujesz i widzisz, czy jesteś w stanie dopasować się do otoczenia, czy może wręcz przeciwnie – wyróżniasz się na jego tle i to w ten niekorzystny sposób. O swoją sylwetkę zadbasz z pomocą diety, ale też i aktywności fizycznej. Jeżeli tylko zaczniesz uprawiać jakikolwiek sport, zaczniesz też szybciej chudnąć, a bieganie będzie pod tym względem chyba najlepsze, bo w porównaniu do różnych innych dyscyplin sportowych ono przepala jednak najwięcej kalorii.

Wymienione wyżej korzyści z biegania są najważniejsze, ale nie wolno zapominać też o tym, że bieganie jest po prostu… przyjemne. Nawet jeśli wydaje ci się to niemożliwe, wkrótce sam się o tym przekonasz. Tylko zacznij biegać!

Mogą Ci się spodobać:

16 lut
Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]

18 maj
Jak biegać bez obciążania kolan?

Jak biegać bez obciążania kolan?

Ból kolan to jedna z najczęstszych przypadłości, jaka dotyka biegaczy. […]

19 lut
Jaka muzyka do biegania by trening był jeszcze przyjemniejszy?

Jaka muzyka do biegania by trening był jeszcze przyjemniejszy?

Lubisz słuchać muzyki podczas treningu biegowego? Ba, kto nie lubi! […]

22 cze
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

04 lis
Co to jest slow jogging i czy warto go wypróbować?

Co to jest slow jogging i czy warto go wypróbować?

Jak sama nazwa wskazuje, slow jogging to wolny (a nawet […]

11 wrz
Co daje rolowanie mięśni – 9 zalet rolowania

Co daje rolowanie mięśni – 9 zalet rolowania

Rolowanie mięśni to ostatnio bardzo modny temat. Słyszysz o rolowaniu […]