Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Jak bieganie zmienia sylwetkę? Będziesz pod wrażeniem!

Jak bieganie zmienia sylwetkę? Będziesz pod wrażeniem!

Data publikacji 29.12.2022

Przeczytasz w 6 minut 1119 wyświetleń

Jak bieganie zmienia sylwetkę? Będziesz pod wrażeniem!

Bieganie odmienia zdrowie, samopoczucie i całe życie. Nie obędzie się również bez rewolucji w wyglądzie ciała. Sporo się o niej mówi, ale bez szczegółów – wyjaśniamy więc, jak bieganie zmienia sylwetkę, a po Twojej stronie leży przetestowanie tego na własnym ciele. Sylwetki biegaczy zwalają z nóg – ta którą widzisz w lustrze też może!

Utrata zbędnych kilogramów

Samo bieganie nie gwarantuje, że schudniesz. Jednakże, większośc osób, które zdecydowały się zacząc aktywny tryb życia, zrzuca zbędne kilogramy nawet jeśli nie to jest ich głównym celem.

Nic dziwnego. Bieganie spala setki kalorii. Szacuje się, że godzina intensywnego biegu spala około 500  kcal – to tyle, co tabliczka czekolady. Sylwetki biegaczy są szczupłe, gdy oni sami należą do miłośników słodyczy i przekąsek. To wszystko można sprawnie wybiegać!

Odchudzające zasługi biegania leżą nie tylko w spalaniu kalorii. 

Sport poprawia nastrój. Po treningu, przestajesz szukać pocieszenia w szafce z przekąskami. Trenowanie motywuje też do zdrowszego odżywiania. Szybko zauważasz, że jedząc wartościowo czujesz się jeszcze lepiej, niż wtedy, gdy tylko się ruszasz. Do kompletu, ruch pomaga pozbyć się stresu – a komu nigdy nie zdarzyło się zajadać nerwów bombonierką… 

Sylwetka biegaczki i biegacza to po równo zasługa spalania kalorii i pozytywnych zmian w psychice. Zamiast iść jeść, pójdziesz pobiegać. Ciało momentalnie to odczuje, a Ty zauważysz wizualne rezultaty. Po dwóch miesiącach, zauważą je wszyscy dookoła.

Kompozycja ciała

Bieganie nie powoduje znacznego przyrostu tkanki mięśniowej. Jednakże, wzmacnia mięśnie, które już masz. A masz ich sporo – po prostu do tej pory pozostają uśpione pod warstwą tłuszczyku. Kiedy wstaniesz z kanapy, szybko odżyją.

Jak bieganie wpływa na pośladki, brzuch, ramiona i nogi? Rzeźbi je, ale nie rozbudowuje. Dzięki regularnym treningom, całe ciało staje się smukłe, lekko umięśnione. Będziesz szczupły, ale z wyraźnie odznaczającym się zarysem mięśni.  Metamorfoza obejmie również górne partie – po dobrym bieganiu czujesz zakwasy nawet w barkach.

Jak bieganie zmienia sylwetkę, jeśli połączysz wzmacnianie mięśni z redukcją tkanki tłuszczowej? Nie do poznania. 

Czy wiesz, że sylwetki biegaczy i innych atletów inspirowały starożytnych rzeźbiarzy? 

Wejdźmy w szczegóły – wpływ biegania na poszczególne partie ciała warto omówić dokładniej.

Bieganie a mięśnie brzucha

Zaznaczmy – od biegania nie zrobisz kaloryfera na brzuchu. Do tego jest potrzebny trening siłowy. Niemniej, gdy spalisz nadmiar tkanki tłuszczowej (już wiesz, że z bieganiem to proste) i wzmocnisz mięśnie tułowia, brzuch zmieni się całkowicie.

Podczas biegania, brzuch intensywnie pracuje. To on ma za zadanie utrzymanie poprawnej postawy przy każdym ruchu. 

Szczególnie angażują się mięśnie skośne – te położone z boku. Może o tym nie wiesz, ale gdy brniesz do przodu biegowym krokiem, delikatnie skręcasz tułów w prawo i w lewo. To aktywuje skosy budujące kształt talii. 

Ponadto, żeby zachować prostą postawę, napinają się mięśnie głębokie brzucha. One działają jak gorset. Im mocniejsze są mięśni głębokie, tym bardziej ściskają konstrukcję brzucha. Efekt? Staje się płaski.

Zobaczysz, że po porządnym treningu biegowym będziesz czuł zakwasy na brzuchu.

Dzięki wzmocnieniu mięśni skośnych i głębokich, brzuch staje się smuklejszy, zbity. Znikają boczki, a tułów przestaje wyskakiwać znad paska spodni. Zacznij biegać,a wkrótce trzeba będzie kupić nowe spodnie.

Sylwetka biegaczki? Wąska talia, płaski brzuch, żadnej oponki i kłopotliwych boczków. Nikt nie wygląda w przylegających sukienkach tak fantastycznie, jak biegające panie.

jak bieganie zmienia sylwetkę mierzenie brzucha

Ramiona biegaczy

Co mają ramiona do biegania? Bardzo dużo. W biegu, ręce pracują z podobną intensywnością, co nogi. To bowiem dodatkowy silnik każdego biegacza. Mocne ramiona pomagają w utrzymaniu szybkiego tempa – a nic nie wzmacnia ich tak skutecznie, jak ciągłe machanie na treningach. Dzięki niemu, na ramionach zaczynają się odznaczać bicepsy. Jeśli do kompletu zredukujesz tłuszczyk, zobaczysz też triceps. Pożegnasz motylki na ramionach, ponieważ skóra ulegnie ujędrnieniu. 

Tłuszczyk pod pachami? On tez zniknie dzięki jędrniejszej skorze oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

Żeby sylwetka biegaczki i biegacza prezentowała sie jeszcze lepiej, uzupełnij biegi treningami wzmacniającymi na ramiona. Bez obaw – nie będziesz mieć bicepsów jak Arnold Schwarzenegger. Kulturystycznego efektu nie da się zrobić przypadkiem. Biegacz trenując uzupełniająco, zawsze zachowa atletyczne wymiary.

Co bieganie daje na pośladki?

Bieganie bardzo mocno angażuje mięśnie pośladkowe. Sprawia, że stają się bardziej krągłe, podniesione, jędrniejsze, ale bez nadmiernej rozbudowy. Z pewnością ten sport nie da Ci takiego efektu, jak wyciskanie ciężarów na siłowni. 

Nowe pośladki to zasługa po równo wzmocnienia mięśni i redukcji tłuszczu. Wysiłek fizyczny podciągnie pośladki do góry (wbrew jednemu z mitów, pośladki nie opadają od biegów – jest wręcz przeciwnie). Z kolei redukcja tkanki tłuszczowej odsłoni okrągły kształt mięśnia. 

Jak bieganie zmienia sylwetkę? Od przodu i… od tyłu! Jeśli chcesz mieć kształtny, ale nie ogromny pośladek, to sport dla Ciebie.

Czy od biegania rosną mięśnie nóg?

Nogi budzą chyba najwięcej obaw. Szczególnie panie obawiają się, że biegi poskutkują ich nadmierną rozbudową. Żeby wyjaśnić, jak bieganie zmienia sylwetkę w tym zakresie, musimy krótko wyjaśnić, o co chodzi z rodzajami włókien mięśniowych.

Twoje mięśnie są zbudowane z dwóch rodzajów włókien:

  • szybkokurczliwych – pracują podczas krótkich, intensywnych wysiłków. To one wchodzą do gry przy podnoszeniu ciężarów czy sprintach. Żeby nie urwały się, przy szarpnięciu, włókna szybkokurczliwe zwiększają swoją objętość pod wpływem treningów.
  • wolnokurczliwych – działają, gdy wysiłek jest długi, ale umiarkowany. To włókna pracujące podczas biegania długodystansowego. Są wytrzymałe, a jako że nie pracują przy dźwiganiu ciężarów, nie muszą się pogrubiać z obawy o zerwanie szarpnięciem. Treningi angażujące te włókna ni skutkują przyrostem dużej ilości masy mięśniowej.

Musisz też wiedzieć, że dominujące znaczenie ma Twoja dieta. Mięśnie urosną tylko jeśli będziesz w nadwyżce kalorycznej. 

Jeśli będziesz biegać sprinty i jeść więcej kalorii, niż spalasz, rozbudujesz mięśnie nóg. Najwyższa intensywność i krótki czas to domena włókien szybkokurczliwych, czyli podatnych na rozrost. 

Jeżeli jednak postawisz na długie bieganie w umiarkowanym tempie, będą pracować włókna wolnokurczliwe. One nie nabierają dużej objętości. Nawet jeśli wejdziesz na nadwyżkę kaloryczną, mięśnie pozostaną smukłe, bo włókna wolnokurczliwe po prostu nie rosną dużo.

Sylwetki biegaczy długodystansowych pozostają smukłe. Zarysowane mięśnie nigdy nie są ogromne. Sylwetki biegaczy-sprinterów są bardziej masywne. Wybór należy do Ciebie

sylwetki biegaczy - nogi u kobiety

Sylwetki biegaczy – skóra

Na wygląd sylwetki wpływa również kondycja skóry. Im bardziej jędrna, tym szczuplejsze wydaje się ciało. Pod napiętą skórą mięśnie prezentują się okazale, a tłuszczyk nie podskakuje. Cellulit staje się znacznie mniej widoczny. Bieganie ujędrnia skórę jak najdroższy lifting w luksusowej klinice medycyny estetycznej. 

Jest za to znacznie tańsze i przyjemniejsze.

Dlaczego tak się dzieje? Intensywny wysiłek fizyczny podnosi tętno. Dzięki lepszemu ukrwieniu wszystkich tkanek w ciele, wzmocnieniu ulegają nie tylko mięśni, ale również każda warstwa skóry. Skóra mocniejsza, to skóra jędrna, napięta, zbita

Nic dziwnego, że sylwetka biegaczki i biegacza wygląda na 20 lat młodszą, niż wskazuje na to numer PESEL. Sport po prostu zatrzymuje ciało w czasie! To co – spróbujesz takiej kuracji odmładzającej?

jak bieganie zmienia sylwetkę - wysportowana biegaczka młoda

Jak bieganie zmienia sylwetkę? O 180 stopni. Sprawne, jędrne, smukłe i wyrzeźbione ciało jest w zasięgu Twoich możliwości. Zobaczysz, że gdy zaczniesz biegać, nawet zdrowe odżywianie przyjdzie Ci dużo łatwiej!

Mogą Ci się spodobać:

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

18 05.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

09 05.2023
Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]

24 04.2023
Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]

18 04.2023
Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]

13 04.2023
Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]

12 04.2023
Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]

06 04.2023
Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

01 04.2023
Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

30 03.2023
Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]

29 03.2023
Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

27 03.2023
Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

23 03.2023
Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]

22 03.2023
Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]

28 02.2023
Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]

27 02.2023
Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]

15 02.2023
Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]

02 02.2023
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

02 02.2023
Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się