Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Czym są interwały? wyjaśniamy na czym polega popularny trening!

05.10.2021

Czym są interwały? wyjaśniamy na czym polega popularny trening!

Czym są interwały? wyjaśniamy na czym polega popularny trening!

Treningi interwałowe zyskały ogromną popularność, głównie dzięki spektakularnym rezultatom, które można dzięki nim osiągnąć. Trening interwałowy pozwala na szybkie spalenie tkanki tłuszczowej i poprawę wydolności organizmu. Sprawdza się więc zarówno u osób, dla których priorytetem jest odchudzanie, jak i tych, które chcą poprawić kondycje. Interwały – co to? Wyjaśniamy!

Co to są interwały?

Trening interwałowy można wykonywać w dowolnych warunkach i można do niego wykorzystać trening biegowy, podstawowe ćwiczenia w domu lub sprzęt fitness. A dokładniej, co to są interwały? Trening interwałowy to wykonywanie dość intensywnych ćwiczeń w seriach, pomiędzy którymi wprowadza się lżejsze ćwiczenia lub przerwę. Ważne, aby podczas wykonywania ćwiczeń tętno wzrosło i była zaangażowana jak największa ilość dużych grup mięśniowych (np. skakanie na skakance, burpees, przysiady z uniesionymi rękoma, pajacyki). Interwały – co to w praktyce?Może to być np. naprzemienny szybki i wolny bieg lub wykonywanie przysiadów przez 1 minutę w szybkim tempem i 20 – sekundowa przerwa. Oczywiście niezbędne jest wykonanie kilku takich serii, aby interwały przynosiły efekty.

Interwały – co to i jak je wykonać?

Co jest potrzebne do wykonania treningu interwałowego? Zależy to od rodzaju wybranych ćwiczeń, ale na pewno warto zadbać o wygodny strój sportowy. Niezależnie też, czy ćwiczymy na siłowni, na świeżym powietrzu, czy w domu niezbędne są dobre buty sportowe, które zapewnią odpowiednią amortyzację, zmniejszając ryzyko kontuzji i urazów. Warto, aby buty sportowe dobrać do rodzaju wykonywanej aktywności – buty do biegania są dość sztywne i mają grubą podeszwę, dzięki czemu dobrze zabezpieczają stopę i cały układ ruchu, a buty do fitness są lżejsze i mają miękką podeszwę, co sprawia, że są idealne do ćwiczeń na siłowni i w domu. Co to są interwały? Rodzaj treningu świetny dla sylwetki i samopoczucia!