Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • English
  • Polski
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Pies dla biegacza – 10 ras kochających wspólne treningi

Pies dla biegacza – 10 ras kochających wspólne treningi

Data publikacji 26.02.2022

Przeczytasz w 7 minut 3092 wyświetleń

Pies dla biegacza – 10 ras kochających wspólne treningi

Bieganie z psem cieszy się coraz większą popularnością! nic dziwnego, bo to świetny sposób na połączenie przyjemnego… z jeszcze przyjemniejszym. Jakie pies dla biegacza nie zostanie z tylu, gdy będziesz bił swój życiowy rekord? Przeczytaj i pędź po legowisko dla nowego pupila!

Jaki powinien być pies dla biegacza? 

Kochamy wszystkie zwierzaki, ale bieganie rządzi się swoimi prawami. Pies dla biegacza powinien być duży. Długość łap musi umożliwić mu nadążenie za swoim właścicielem. Maluchy dreptające na krótkich łapkach po prostu nie dadzą rady na treningu, chociaż oczywiście kochają tak samo mocno jak ich więksi kuzyni! 

Psy dla biegaczy sa także młode. Prosta przyczyna – stary psiak po prostu nie będzie miał tyle energii, ile potrzeba do ostrego, długiego biegania. 

Ostatnie kryterium to zdrowie – zanim na poważnie zaczniesz bieganie z psem, warto zabrać go do weterynarza na kontrolę.  Czynniki wykluczające to między innymi choroby stawów czy nadwaga pupila.

A więc, jakie rasy psów dla biegacza najchętniej wyruszą z Tobą w trasę? 

Numer 1 – husky – błyskawiczny pies dla biegacza!

Husky kocha biegać tak bardzo, że… biegacz może mieć problem z nadążaniem za nim. To niezwykle wytrzymały, potężny pies o silnym instynkcie łowcy i potrzebie przebywania na otwartej przestrzeni. 

Jeśli lubisz szybkie tempo, syberyjski husky będzie Twoim godnym partnerem. Z nim na pewno pobijesz życiowy rekord – nie będziesz miał wyjścia!

husky zaprzęgowy pies
Siberian husky w swoim żywiole!

Jakie inne cechy ma husky? Ten pies dla biegaczy jest niewiarygodnie przyjacielski, wesoły, chętny do wspólnych zabaw, dogaduje się też z innym zwierzętami. Jeżeli szukasz partnera nie tylko do biegania, ale też do spędzania razem czasu i pocieszania w trudnych chwilach, husky jest dla Ciebie! 

Numer 2 – alaskan malamute – pies dla biegaczy długodystansowych

Chociaż pochodzą z różnych regionów świata, alaskan malamute i siberian husky są bardzo często porównywane – obie rasy to psy zaprzęgowe. Malamut to także świetny pies dla biegaczy, ale musisz wiedzieć, że znacząco różni się od husky’ego!

Malamut to pies nastawiony na wytrzymałość dużo bardziej niż na osiąganie kolosalnych prędkości. To główna sportowa różnica między nim a husky’m. Jeśli podobają Ci się psy w tym typie, a jesteś biegaczem długodystansowym, preferującym spokojniejszy bieg, wybierz malamuta. Różnice widać nawet w budowie – malamuty są dużo masywniejsze niż husky. 

alaskan malamute pies
Masywny, wytrzymały alaskan malamute

Decydując się na malamuta musisz wiedzieć, że nie zawsze zaprzyjaźni się z innym zwierzakiem przebywającym w domu. Ich potrzeba dominacji jest ogromna. Jeśli masz ,,pokojowo” nastawioną kotkę lub psiaka niechętnego do królowania, który będzie gotowy się podporządkować, sprawa będzie prostsza.

Numer 3 – doberman 

Doberman to muskularny pies, który potrzebuje ruchu. O jego ułożenie musisz zadbać już od szczeniaka. Ten pies dla biegacza jest niezwykle lojalny, ale nie można mu odmówić temperamentu! Jeżeli nie jesteś zaznajomiony z metodami wychowywania psów, może Ci się przydać pomoc behawiorysty. Zapewniamy jednak, że warto!

biegnący doberman
Ułożony doberman to niezwykle przyjacielski psiak!

Ułożony doberman będzie Twoim wiernym towarzyszem treningu i życia. Nie wierz stereotypom – popkultura całkowicie niesłusznie zrobiła tym zwierzakom zły pijar. Wesołe, przyjacielskie, bezgranicznie kochające swojego właściciela – tak można opisać dobermany!

Numer 4 – wyżły – urodzone psy dla biegaczy

Wyżeł to właściwie nie rasa psa do biegania, a typ. Zaliczamy do niego wyżły weimarskie, węgierskie czy niemieckie. Te psy kochają długodystansowe biegi, dobrze czują się w dużych ogrodach, potrzebują ogromnej ilości ruchu i na pewno nie dają odpocząć na trasie!

pies dla biegacza wyżeł węgierski
Majestatyczny wyżeł węgierski – stworzony do biegania!

Podobnie jak dobermany, wyżły są bardzo lojalne, ale ich ułożenie wymaga mniejszego nakładu energii. Historycznie brały udział w polowaniach, stąd ich mocna muskulatura, silny instynkt łowiecki i niespożyte zasoby energii.

Numer 5 – dalmatyńczyk

Jeśli oglądałeś ,,101 dalmatyńczyków” i zakochałeś się w przeuroczych szczeniaczkach, mamy dobre wieści – dalmatyńczyk to doskonały pies dla biegacza. 

Te duże psy o przepięknym umaszczeniu bez problemu dotrzymają Ci kroku. Chętnie wyskoczą z Tobą na trening, ale też aktywnie pobawią się na świeżym powietrzu. Do kompletu ze smyczą biegową przyda Ci się frisbee!

dalamtyńczyki psy dla biegaczy
Dalmatyńczyki – piękne i energiczne!

Dalmatyńczyki są bardzo pojętne i uwielbiają dzieci. Chcesz mieć towarzysza, który nie tylko przemierzy z Tobą wiele kilometrów, ale także zajmie się Twoimi pociechami oraz zademonstruje zabawne sztuczki? To doskonały pies do tych zadań! 

Numer 6 – owczarek niemiecki – pies dla biegacza lubiącego urozmaicenia

Owczarki niemieckie poza zamiłowaniem do ruchu cechują się ciekawskością i opiekuńczością. Ten zwierzak pokocha treningi połączone z zabawą w tropienie, a w momentach zagrożenia nie pozwoli, by jego opiekunowi stała się krzywda. 

Owczarek nie rozwinie pełni swojego potencjału na miejskiej trasie. To doskonały pies dla biegaczy terenowych, którzy lubią nowe doznania. 

owczarek niemiecki dla biegacza
Potężny owczarek niemiecki – mądry, opiekuńczy, ciekawski!

,,Szarik” dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i kocha ludzi. Jeżeli jesteś człowiekiem zapracowanym, który większość czasu spędza poza domem, Twój pupil nie zniesie tego dobrze. Wymaga wiele uwagi i towarzystwa.

Numer 7 – border collie – inteligentny towarzysz treningów

Border collie to pies dla biegacza, który poza aktywnością wymaga też intelektualnego treningu! Jeżeli szukasz pupila, który chętnie przyswaja nowe sztuczki, bawi się z ludźmi i nawiązuje przyjaźnie, to psiak dla Ciebie.

border collie dla biegacza
Border collie to pies, który daje tyle samo, ile wymaga!

Pamiętaj jednak, że border collie potrzebuje dużo zaangażowania w wychowanie. Nie należy do psów, które zajmują się sobą. Do stworzenia potężnej więzi z właścicielem potrzebują czułości, opieki i serca. Zrezygnuj jeśli nie będziesz w stanie zapewnić mu dużej dozy uwagi.

Numer 8 – chart włoski – pies dla biegacza krótkodystansowego

Charty to psy myśliwskie, które cechuje ogromna energiczność i potrzeba nowych doznań. Chart włoski preferuje krótkie, bardzo szybkie biegi. Jeżeli tempo jest dla Ciebie ważniejsze niż dystans, doskonale się dogadacie.

charty włoskie psy dla biegaczy
Zwinny, szybki i towarzyski – to właśnie charcik włoski!

Ta rasa to kolejny przykład psa bardzo źle znoszącego samotność. Potrzebuje stałego towarzystwa człowieka – chętnie wpakuje Ci się do łóżka i do łazienki. Nie jest łatwy w ułożeniu – jako właściciel będziesz musiał wykazać się stalowym charakterem. Podobnie jednak jak w przypadku dobermana, nagrodą za cierpliwość będzie potężna, wieloletnia przyjaźń.

Numer 9 – rodezjan

Rodezjan, czy też rhodesian ridgeback to duży pies gończy o dużej wytrzymałości. Cechuje go ogromna odwaga – wystarczy powiedzieć, że jego przodkowie polowali na lwy. Dawne rodezjany odwracały uwagę wielkich kotów, ułatwiając łowy swoim opiekunom. Charakterystyczną cechą rodezjanów jest pręga wzdłuż kręgosłupa.

Biorąc pod swój dach rodezjana musisz wykazać się odpowiedzialnością. To psy dla biegaczy mające niezależny charakter, które szanują swoich opiekunów, ale… też chcą mieć coś do powiedzenia! Tak jak przy dobermanie, border collie czy wyżłach, do rodezjana trzeba podchodzić cierpliwie, ale z nieustępliwością. 

rhodesian ridgeback do biegania
Spójrz rodezjanowi w oczy – jak można odmówić mu wspólnego treningu?!

Miej na uwadze, że rhodesiany nie dogadują się z mniejszymi zwierzętami innych gatunków. Masz koty, króliki czy hodowlę chomików? Przemyśl wybór dziesięć razy…

Numer 10 – golden retriever – pies do… życia!

O goldenie retrieverze rzadko myślimy jako o psie sportowym. Faktycznie – daleko mu do wyżła czy rodezjana. Doskonale nada się jednak dla osób lubiących rekreacyjny jogging, nastawionych na przyjemną aktywność, a nie biegi po rekordy. To psiak nie tyle dla biegaczy, co po prostu dla osób aktywnych.

Umieszczamy goldena w tym zestawieniu, bo jesteśmy świadomi, że bieganie to nie wszystko. Goldeny bywają zaś uznawane za… psy idealne. Sporo w tym prawdy.

golden retriever dla biegacza
Golden retriever kocha każdy sposób spędzania czasu z opiekunem – także jogging!

Golden retriever to miłość na czterech łapach. Najpierw da z siebie wszystko na treningu z właścicielem, a później przyniesie kapcie, popilnuje kociaka z którym dzieli teren i wzruszy się na brazylijskiej telenoweli. Należysz do osób zakochanych w goldenach, ale obawiałeś się, że taki pupil nie nadąży za Tobą podczas joggingu? Niepotrzebnie! 

A jeśli niestraszne Ci równie przyjazne, choć bardziej energiczne i uparte rasy… Tak – z labradorem również można biegać

Rasy psów do biegania – co je łączy?

Musisz wiedzieć, że średnie i duże psy z wiekiem są coraz bardziej narażone na choroby stawów. ,,Słyną” z tego owczarki niemieckie, ale także innym czworonogom nie są obce zwyrodnienia.

Jeśli zdecydujesz się zaangażować pupila w trenowanie, znajdź weterynarza, którego będziecie często odwiedzać w celu kontroli stanu zdrowia. Będziesz też musiał dbać o dietę i suplementację aktywnego czworonoga.

Druga sprawa – psy o których myślimy w kontekście sportowym to głównie rasy myśliwskie i pasterskie. Łączy je to, że potrzebują kontaktu z człowiekiem. Zostały w końcu stworzone do współpracy międzygatunkowej! Tresura nie sprawi, że zaczną dobrze znosić wielogodzinną samotność, szczególnie jeśli zostaną zamknięte w ciasnym mieszkaniu.

Pamiętaj, by kupując rasowego psa stawiać wyłącznie na legalne, zarejestrowane hodowle. Zanim pojedziesz po upragnionego szczeniaczka, zweryfikuj hodowlę – skontaktuj się z najbliższym jej oddziałem Związku Kynologicznego w Polsce i sprawdź opinie o hodowcy. Nie wspieraj pseudohodowli – nielegalne rozmnażanie i sprzedaż zwierząt to plaga, z którą każdy powinien walczyć własnym portfelem!

Mogą Ci się spodobać:

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

18 05.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

09 05.2023
Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]

24 04.2023
Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]

18 04.2023
Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]

13 04.2023
Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]

12 04.2023
Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]

06 04.2023
Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

01 04.2023
Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

30 03.2023
Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]

29 03.2023
Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

27 03.2023
Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

23 03.2023
Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]

22 03.2023
Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]

28 02.2023
Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]

27 02.2023
Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]

15 02.2023
Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]

02 02.2023
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

02 02.2023
Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się