Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Pies dla biegacza – 10 ras kochających wspólne treningi

Pies dla biegacza – 10 ras kochających wspólne treningi

Data publikacji 26.02.2022

Przeczytasz w 7 minut 1593 wyświetleń

Pies dla biegacza – 10 ras kochających wspólne treningi

Bieganie z psem cieszy się coraz większą popularnością! nic dziwnego, bo to świetny sposób na połączenie przyjemnego… z jeszcze przyjemniejszym. Jakie pies dla biegacza nie zostanie z tylu, gdy będziesz bił swój życiowy rekord? Przeczytaj i pędź po legowisko dla nowego pupila!

Jaki powinien być pies dla biegacza? 

Kochamy wszystkie zwierzaki, ale bieganie rządzi się swoimi prawami. Pies dla biegacza powinien być duży. Długość łap musi umożliwić mu nadążenie za swoim właścicielem. Maluchy dreptające na krótkich łapkach po prostu nie dadzą rady na treningu, chociaż oczywiście kochają tak samo mocno jak ich więksi kuzyni! 

Psy dla biegaczy sa także młode. Prosta przyczyna – stary psiak po prostu nie będzie miał tyle energii, ile potrzeba do ostrego, długiego biegania. 

Ostatnie kryterium to zdrowie – zanim na poważnie zaczniesz bieganie z psem, warto zabrać go do weterynarza na kontrolę.  Czynniki wykluczające to między innymi choroby stawów czy nadwaga pupila.

A więc, jakie rasy psów dla biegacza najchętniej wyruszą z Tobą w trasę? 

Numer 1 – husky – błyskawiczny pies dla biegacza!

Husky kocha biegać tak bardzo, że… biegacz może mieć problem z nadążaniem za nim. To niezwykle wytrzymały, potężny pies o silnym instynkcie łowcy i potrzebie przebywania na otwartej przestrzeni. 

Jeśli lubisz szybkie tempo, syberyjski husky będzie Twoim godnym partnerem. Z nim na pewno pobijesz życiowy rekord – nie będziesz miał wyjścia!

husky zaprzęgowy pies
Siberian husky w swoim żywiole!

Jakie inne cechy ma husky? Ten pies dla biegaczy jest niewiarygodnie przyjacielski, wesoły, chętny do wspólnych zabaw, dogaduje się też z innym zwierzętami. Jeżeli szukasz partnera nie tylko do biegania, ale też do spędzania razem czasu i pocieszania w trudnych chwilach, husky jest dla Ciebie! 

Numer 2 – alaskan malamute – pies dla biegaczy długodystansowych

Chociaż pochodzą z różnych regionów świata, alaskan malamute i siberian husky są bardzo często porównywane – obie rasy to psy zaprzęgowe. Malamut to także świetny pies dla biegaczy, ale musisz wiedzieć, że znacząco różni się od husky’ego!

Malamut to pies nastawiony na wytrzymałość dużo bardziej niż na osiąganie kolosalnych prędkości. To główna sportowa różnica między nim a husky’m. Jeśli podobają Ci się psy w tym typie, a jesteś biegaczem długodystansowym, preferującym spokojniejszy bieg, wybierz malamuta. Różnice widać nawet w budowie – malamuty są dużo masywniejsze niż husky. 

alaskan malamute pies
Masywny, wytrzymały alaskan malamute

Decydując się na malamuta musisz wiedzieć, że nie zawsze zaprzyjaźni się z innym zwierzakiem przebywającym w domu. Ich potrzeba dominacji jest ogromna. Jeśli masz ,,pokojowo” nastawioną kotkę lub psiaka niechętnego do królowania, który będzie gotowy się podporządkować, sprawa będzie prostsza.

Numer 3 – doberman 

Doberman to muskularny pies, który potrzebuje ruchu. O jego ułożenie musisz zadbać już od szczeniaka. Ten pies dla biegacza jest niezwykle lojalny, ale nie można mu odmówić temperamentu! Jeżeli nie jesteś zaznajomiony z metodami wychowywania psów, może Ci się przydać pomoc behawiorysty. Zapewniamy jednak, że warto!

biegnący doberman
Ułożony doberman to niezwykle przyjacielski psiak!

Ułożony doberman będzie Twoim wiernym towarzyszem treningu i życia. Nie wierz stereotypom – popkultura całkowicie niesłusznie zrobiła tym zwierzakom zły pijar. Wesołe, przyjacielskie, bezgranicznie kochające swojego właściciela – tak można opisać dobermany!

Numer 4 – wyżły – urodzone psy dla biegaczy

Wyżeł to właściwie nie rasa psa do biegania, a typ. Zaliczamy do niego wyżły weimarskie, węgierskie czy niemieckie. Te psy kochają długodystansowe biegi, dobrze czują się w dużych ogrodach, potrzebują ogromnej ilości ruchu i na pewno nie dają odpocząć na trasie!

pies dla biegacza wyżeł węgierski
Majestatyczny wyżeł węgierski – stworzony do biegania!

Podobnie jak dobermany, wyżły są bardzo lojalne, ale ich ułożenie wymaga mniejszego nakładu energii. Historycznie brały udział w polowaniach, stąd ich mocna muskulatura, silny instynkt łowiecki i niespożyte zasoby energii.

Numer 5 – dalmatyńczyk

Jeśli oglądałeś ,,101 dalmatyńczyków” i zakochałeś się w przeuroczych szczeniaczkach, mamy dobre wieści – dalmatyńczyk to doskonały pies dla biegacza. 

Te duże psy o przepięknym umaszczeniu bez problemu dotrzymają Ci kroku. Chętnie wyskoczą z Tobą na trening, ale też aktywnie pobawią się na świeżym powietrzu. Do kompletu ze smyczą biegową przyda Ci się frisbee!

dalamtyńczyki psy dla biegaczy
Dalmatyńczyki – piękne i energiczne!

Dalmatyńczyki są bardzo pojętne i uwielbiają dzieci. Chcesz mieć towarzysza, który nie tylko przemierzy z Tobą wiele kilometrów, ale także zajmie się Twoimi pociechami oraz zademonstruje zabawne sztuczki? To doskonały pies do tych zadań! 

Numer 6 – owczarek niemiecki – pies dla biegacza lubiącego urozmaicenia

Owczarki niemieckie poza zamiłowaniem do ruchu cechują się ciekawskością i opiekuńczością. Ten zwierzak pokocha treningi połączone z zabawą w tropienie, a w momentach zagrożenia nie pozwoli, by jego opiekunowi stała się krzywda. 

Owczarek nie rozwinie pełni swojego potencjału na miejskiej trasie. To doskonały pies dla biegaczy terenowych, którzy lubią nowe doznania. 

owczarek niemiecki dla biegacza
Potężny owczarek niemiecki – mądry, opiekuńczy, ciekawski!

,,Szarik” dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i kocha ludzi. Jeżeli jesteś człowiekiem zapracowanym, który większość czasu spędza poza domem, Twój pupil nie zniesie tego dobrze. Wymaga wiele uwagi i towarzystwa.

Numer 7 – border collie – inteligentny towarzysz treningów

Border collie to pies dla biegacza, który poza aktywnością wymaga też intelektualnego treningu! Jeżeli szukasz pupila, który chętnie przyswaja nowe sztuczki, bawi się z ludźmi i nawiązuje przyjaźnie, to psiak dla Ciebie.

border collie dla biegacza
Border collie to pies, który daje tyle samo, ile wymaga!

Pamiętaj jednak, że border collie potrzebuje dużo zaangażowania w wychowanie. Nie należy do psów, które zajmują się sobą. Do stworzenia potężnej więzi z właścicielem potrzebują czułości, opieki i serca. Zrezygnuj jeśli nie będziesz w stanie zapewnić mu dużej dozy uwagi.

Numer 8 – chart włoski – pies dla biegacza krótkodystansowego

Charty to psy myśliwskie, które cechuje ogromna energiczność i potrzeba nowych doznań. Chart włoski preferuje krótkie, bardzo szybkie biegi. Jeżeli tempo jest dla Ciebie ważniejsze niż dystans, doskonale się dogadacie.

charty włoskie psy dla biegaczy
Zwinny, szybki i towarzyski – to właśnie charcik włoski!

Ta rasa to kolejny przykład psa bardzo źle znoszącego samotność. Potrzebuje stałego towarzystwa człowieka – chętnie wpakuje Ci się do łóżka i do łazienki. Nie jest łatwy w ułożeniu – jako właściciel będziesz musiał wykazać się stalowym charakterem. Podobnie jednak jak w przypadku dobermana, nagrodą za cierpliwość będzie potężna, wieloletnia przyjaźń.

Numer 9 – rodezjan

Rodezjan, czy też rhodesian ridgeback to duży pies gończy o dużej wytrzymałości. Cechuje go ogromna odwaga – wystarczy powiedzieć, że jego przodkowie polowali na lwy. Dawne rodezjany odwracały uwagę wielkich kotów, ułatwiając łowy swoim opiekunom. Charakterystyczną cechą rodezjanów jest pręga wzdłuż kręgosłupa.

Biorąc pod swój dach rodezjana musisz wykazać się odpowiedzialnością. To psy dla biegaczy mające niezależny charakter, które szanują swoich opiekunów, ale… też chcą mieć coś do powiedzenia! Tak jak przy dobermanie, border collie czy wyżłach, do rodezjana trzeba podchodzić cierpliwie, ale z nieustępliwością. 

rhodesian ridgeback do biegania
Spójrz rodezjanowi w oczy – jak można odmówić mu wspólnego treningu?!

Miej na uwadze, że rhodesiany nie dogadują się z mniejszymi zwierzętami innych gatunków. Masz koty, króliki czy hodowlę chomików? Przemyśl wybór dziesięć razy…

Numer 10 – golden retriever – pies do… życia!

O goldenie retrieverze rzadko myślimy jako o psie sportowym. Faktycznie – daleko mu do wyżła czy rodezjana. Doskonale nada się jednak dla osób lubiących rekreacyjny jogging, nastawionych na przyjemną aktywność, a nie biegi po rekordy. To psiak nie tyle dla biegaczy, co po prostu dla osób aktywnych.

Umieszczamy goldena w tym zestawieniu, bo jesteśmy świadomi, że bieganie to nie wszystko. Goldeny bywają zaś uznawane za… psy idealne. Sporo w tym prawdy.

golden retriever dla biegacza
Golden retriever kocha każdy sposób spędzania czasu z opiekunem – także jogging!

Golden retriever to miłość na czterech łapach. Najpierw da z siebie wszystko na treningu z właścicielem, a później przyniesie kapcie, popilnuje kociaka z którym dzieli teren i wzruszy się na brazylijskiej telenoweli. Należysz do osób zakochanych w goldenach, ale obawiałeś się, że taki pupil nie nadąży za Tobą podczas joggingu? Niepotrzebnie! 

A jeśli niestraszne Ci równie przyjazne, choć bardziej energiczne i uparte rasy… Tak – z labradorem również można biegać

Rasy psów do biegania – co je łączy?

Musisz wiedzieć, że średnie i duże psy z wiekiem są coraz bardziej narażone na choroby stawów. ,,Słyną” z tego owczarki niemieckie, ale także innym czworonogom nie są obce zwyrodnienia.

Jeśli zdecydujesz się zaangażować pupila w trenowanie, znajdź weterynarza, którego będziecie często odwiedzać w celu kontroli stanu zdrowia. Będziesz też musiał dbać o dietę i suplementację aktywnego czworonoga.

Druga sprawa – psy o których myślimy w kontekście sportowym to głównie rasy myśliwskie i pasterskie. Łączy je to, że potrzebują kontaktu z człowiekiem. Zostały w końcu stworzone do współpracy międzygatunkowej! Tresura nie sprawi, że zaczną dobrze znosić wielogodzinną samotność, szczególnie jeśli zostaną zamknięte w ciasnym mieszkaniu.

Pamiętaj, by kupując rasowego psa stawiać wyłącznie na legalne, zarejestrowane hodowle. Zanim pojedziesz po upragnionego szczeniaczka, zweryfikuj hodowlę – skontaktuj się z najbliższym jej oddziałem Związku Kynologicznego w Polsce i sprawdź opinie o hodowcy. Nie wspieraj pseudohodowli – nielegalne rozmnażanie i sprzedaż zwierząt to plaga, z którą każdy powinien walczyć własnym portfelem!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego  musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

20 05.2022
Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na […]

18 05.2022
Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Bieganie to piękny sport – wiele się mówi o jego […]