Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Jaka muzyka do biegania by trening był jeszcze przyjemniejszy?

Jaka muzyka do biegania by trening był jeszcze przyjemniejszy?

Data publikacji 14.11.2022

Przeczytasz w 6 minut 1429 wyświetleń

Jaka muzyka do biegania by trening był jeszcze przyjemniejszy?

Lubisz słuchać muzyki podczas treningu biegowego? Ba, kto nie lubi! Jeśli tak jak nam muzyka towarzyszy Ci na każdym odcinku trasy koniecznie przeczytaj ten artykuł! Jaka muzyka do biegania uskrzydli Cię jak nigdy do tej pory? Sprawdź, zaktualizuj playlistę i ruszaj przetestować ją na treningu!

Piosenki do biegania które znasz

Umówmy się — nic nie ma prawa zakłócać nam treningu. A już szczególnie konieczność zwolnienia, żeby zmienić piosenkę! Dlatego właśnie biegowy trening nie jest dobrym momentem na testowanie nowej playlisty podsuniętej nam przez Spotify. ,,Odkryj w tym tygodniu” czy ,,Utwory, które Ci umknęły” lepiej zostawić na porę potreningowego relaksu czy seans rozluźniania mięśni w wannie.

Co mniej wrażliwi zapytają ,,czy nie można wytrzymać tych kilku minut”? Faktycznie, piosenka skończy się szybko… dla każdego, kto nie biega. Na treningu liczy się każda minuta (a nawet sekunda). Przy przekraczaniu granic swojej wytrzymałości te 4 minuty trwają tyle, co dla spacerowicza 4 godziny.

Wniosek? Kompletując treningową playlistę, wybierz ulubione utwory, których zawsze miło posłuchać. Nie wrzucaj na nią nic nowego, co mogłoby negatywnie zaskoczyć Cię podczas bicia życiówek. 

Nie da się nie zauważyć pewnych trendów. Jakie utwory są najpopularniejsze wśród biegaczy? Te, które nie od dzisiaj królują w radiach! Między innymi:

  • Beyonce – Run the World (Girls)
  • Avicii – Wake me Up
  • Eye of the Tiger – Survivor
  • AC/DC – Highway to Hell
  • Bon Jovi – It’s my Life
  • Bon Jovi – Livin’ on a Prayer
  • Bad Romance – Lady Gaga
  • Kanye West – Stronger
  • Queen – We are the Champions
  • Nirvana – Smells Like Teen Spirit
  • Guns 'n’ Roses- Welcome to the Jungle

Najpopularniejsza współcześnie muzyka to połączenia klasyków ze stosunkowo nowymi utworami, które kilka lat temu podbiły listy przebojów. Co wspólnego mają ze sobą te piosenki, poza tym, że są znane na całym świecie?

Uderzenia na minutę a wydajność treningowa 

Muzyka do biegania to coś, czego nie odpuściliby sobie badacze! Według eksperymentów, przeprowadzonych w 2009 roku przez zespół greckiego naukowca Costasa Karageorghisa, najlepsza do biegania jest muzyka o BPM (beats per minute) 120-150. Takie tempo najlepiej stymuluje mózg, a zatem i całe ciało, do wzmożonego wysiłku. Kompletując biegową playlistę warto więc skupić się na ulubionych piosenkach mających właśnie taki zakres BPM.

Typowe piosenki do biegania mają BPM od 120 w górę. To wspólna cecha najpopularniejszych treningowych hitów na całym świecie. To, do czego da się tańczyć, nadaje się też do biegów.

BPM możesz sprawdzić za pomocą dostępnych w sieci mierników czy nawet zdać się na intuicję. Generalnie, na trening wybieraj szybkie utwory. Romantyczne ballady zostaw na spokojny, niedzielny spacer.

Pozytywna muzyka do biegania!

Piosenki z pozytywnym przekazem czy po prostu dobrze Ci się kojarzące — to one powinny rządzić na Twojej biegowej playliście! Zajrzyj do wakacyjnych list przebojów sprzed lat. Do których z nich bawiłeś się przy ognisku ze znajomymi? A może playlista weselna z przebojami, do której przetańczyłeś całą noc podczas najważniejszego dnia w życiu, zawiera tytuły w sam raz na bieganie? To jest to – uważaj tylko, by skupić się na biegu, a nie na wspomnieniach!

biegaczka ze słuchawkami stojąca na ulicy
Nie stój! Na nostalgię będzie czas podczas rozciągania!

Szukaj utworów z tekstami motywującymi do walki, mówiącymi o pokonywaniu samego siebie i byciu ,,ostatnim pozostałym na nogach”. Miłośnicy rocka i metalu zapewne doskonale wiedzą co mamy na myśli, ale także inne gatunki nie boją się tekstów z kategorii ,,never surrender”. Muzyka to przecież jedna z rzeczy, które motywują na do życia — jej rodzaj nie ma tu nic do rzeczy.

Utwory Guns 'n’ Roses, Queen czy Beyonce są tak często wybierane jako piosenki do biegania, bo dzięki swojej radiowej popularności, towarzyszyły milionom osób w pięknych chwilach. Kojarzą się z imprezami z młodych lat, pierwszymi koncertami i ogniskami, na które wymykaliśmy się z przyjaciółmi…

Jaki gatunek to najlepsza muzyka do biegania?

Odpowiedź jest krótka — taki jak lubisz. Jeśli na co dzień słuchasz muzyki klasycznej, amerykański rap czy death metal nie zrobi z Ciebie maratończyka. Wybierz swoje ulubione utwory o szybkim tempie, z pozytywnym przekazem oraz skojarzeniami i ciesz się treningiem podwójnie!

Uprzedzamy tych, którzy sądzą, że od zdenerwowania się beznadziejną muzyką można pobiec szybciej — nic z tego! Pobiegniesz tylko z mniejszą przyjemnością! Być może ,,zepniesz się”, by zakończyć trening choć odrobinę sprawniej i rzeczywiście ugrasz kilka sekund, ale to po prostu nie ma sensu. Nawet jeśli przygotowujesz się do zawodów, trening powinien być dla Ciebie przyjemnością. Kto wie — może miła dla ucha playlista zmotywuje Cię do wydłużenia trasy? Z ukochanymi utworami ciężko tak po prostu rozstać się na mecie.

Co z gotowymi playlistami?

Jeśli korzystasz z serwisów typu Spotify, to może juz widziałeś setki gotowych playlist o tytułach: workout, running, energy workout etc, Nie korzystasz? Cóż… jeśli interesuje Cię bieganie z motywującą muzyką, to dobry moment, by zacząć. Koszty nie są wysokie. Część muzycznych serwisów streamingowych w ogóle jest bezpłatna, pod warunkiem, że będziesz dzielnie znosił ograniczenia podstawowej wersji.

Jeśli nie masz pomysłu na własna playlistę z muzyką do biegania, algorytmy serwisu oraz inni użytkownicy ułożą ją za Ciebie.

muzyka do biegania na spotify
To tylko kilka playlist zatytułowanych ,,running” – są ich setki! Źródło: Spotify

Muzyka, którą proponują algorytmy serwisów streamingowych, jest dopasowana do Twoich preferencji na podstawie lubianych utworów. Spełnia także wszystkie kryteria idealnej muzyki treningowej. Utwory na playlistach zadedykowanych biegaczom są:

  • szybkie, energetyczne
  • z wyrazistą linią melodyczną
  • popularne wśród osób z gustem podobnym do Ciebie
  • z motywującym tekstem — o walce, pokonywaniu słabości, dążeniu do celu, czy… bieganiu!

Przejrzyj playlistę przed przetestowaniem jej na treningu. Pozbądź się z niej utworów, których nie lubisz (nawet najlepsze algorytmy mają wpadki), a nic Ci nie przeszkodzi w pobiciu swojej życiówki!

muzyka do biegania na spotify playlista bpm 170-190
170-190 BPM — sporo! To playlista do podkręcania tempa!

Jak i na czym słuchać?

Aby przyjemnie słuchało Ci się muzyki do biegania, a równocześnie robiło to, co najważniejsze — biegało na wysokich obrotach — warto zaopatrzyć się w słuchawki bezprzewodowe. Są znacznie wygodniejsze od zwykłych słuchawek z długim kablem. O nic się nie zaczepią, a przy dużym tempie to mogłoby się skończyć zniszczeniem telefonu.

Od niedawna rynku znajdziesz specjalne modele bezprzewodowych słuchawek dedykowane biegaczom — słuchawki open-ear z przewodzeniem kostnym. Aktualnie są dość drogie (około 400 złotych), ale z pewnością wkrótce znajdzie się wiele tańszych modeli wykorzystujących technologię przewodzenia kostnego. Z takimi słuchawkami możesz robić treningi na maksymalnych obrotach, a na pewno nie zmienią położenia!

słuchawki shokz openmove
Słuchawki Shokz Openmove, źrodlo: strona producenta Shokz

Muzyka pochodzi z reguły ze smartfona, ulokowanego w etui na ramieniu. Sportowy pokrowiec na telefon to znacznie lepsza opcja, niż trzymanie ciężkiego telefonu w dłoni — ani to wygodne, ani bezpieczne dla sprzętu.

Piosenki możesz zabrać ze sobą także w niektórych zegarkach. Nowoczesne smartwatche do biegania mają wbudowaną pamięć, która pomieści wystarczająco dużo utworów i sprawnie połączy się ze słuchawkami bezprzewodowymi. Jeśli zależy Ci na tej funkcji, zwróć na nią uwagę przed zakupem smartwatcha do biegania — wciąż nie wszystkie modele mają tę dodatkową pamięć. Nawet najwyższa półka cenowa tego nie gwarantuje.


Jaka muzyka do biegania uprzyjemni Ci trening? Przede wszystkim taka, jaką znasz i lubisz, pozytywnie Ci się kojarzy oraz jest dość szybka. Zrezygnuj z testowania nieznanych utworów czy prób przekonywania się do nielubianego gatunku. Muzyka na bieganie ma być dla Ciebie przyjemnym urozmaiceniem motywującym na trasie, a nie irytującym ,,brzęczykiem” powodującym, że zechcesz przerwać trening, zanim jeszcze go zaczniesz.

Jeśli nie masz natchnienia do ułożenia własnej składanki, zainspiruj się gotowymi — piosenki do biegania to jeden z najpopularniejszych tematów playlist w muzycznych serwisach streamingowych.

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

19 07.2023
Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]

18 07.2023
Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]

17 07.2023
Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]

14 07.2023
Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]

10 07.2023
Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]

05 07.2023
Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]

04 07.2023
Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]

23 06.2023
Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]

23 06.2023
Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]

22 06.2023
Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

09 06.2023
Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]

09 06.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się