Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Data publikacji 09.03.2022
Przeczytasz w 3 minut
1323 wyświetleń
Zaczynasz bieganie i kilkaset metrów to dla Ciebie absolutnie wystarczający dystans? Najprawdopodobniej popełniasz jeden z głównych błędów początkujących biegaczy – oddychasz nieprawidłowo. Jak oddychać podczas biegania? Sprawdź porady i spróbuj jeszcze raz ruszyć na trening!
Podczas biegu powinieneś łapać powietrze równocześnie ustami i nosem – sam nos nie ma takiej ,,przepustowości’ by zaopatrzyć Cię w tlen podczas wzmożonego wysiłku. Na początku może być trudno sie przyzwyczaić. Naturalnie jesteśmy przyzwyczajeni do wdychania powietrza tylko nosem, gdzie jest podgrzewane i dalej transportowane do płuc.
Nie ma innej rady – dopóki nie nauczysz się oddychać odruchowo, kontroluj to i świadomie bierz wdech również przez usta. Tak samo z wydechem. Zwrócenie uwagi już na ten pozornie niewielki szczegół znacząco poprawi komfort podczas biegania, spowolni pojawianie się zmęczenia i generalnie umożliwi wejście na wyższe obroty.
Co z oddychaniem zimą? Łapanie lodowatego powietrza prosto do gardła nie jest ani przyjemne ani zdrowe. Rozwiązaniem jest komin ogrzewający dolną część twarzy. Dzięki niemu będziemy oddychać ciepłym powietrzem niezależnie od panującej aury.
Trening biegowy wymaga pracy także nad mięśniami, których nie widać! Oddychanie przez przeponę jest wydajniejsze niż przez klatkę piersiową. Pozwala zaczerpnąć więcej tlenu, co niezbędne podczas intensywnego treningu biegowego. Dopóki nie popracujesz nad oddychaniem przeponowym grozi Ci ,,łykanie” powietrza, kolka wysiłkowa i jedna porażka treningowa za drugą.
Postaraj się codziennie przez kilka minut poćwiczyć przeponę – bez obaw, nie grożą Ci od tego zakwasy! Ćwiczenia są proste – nabieraj maksymalnie dużo powietrza tak by wypełnić nim brzuch, napinaj mięśnie brzucha na wdechu, licz sekundy na wdechu i wydechu. Trening oddechu to szeroki temat, ale plan i dokładną instrukcję ćwiczeń bez problemu znajdziesz w sieci.
Ćwiczenia przepony wykonuj starannie i sumiennie. Tylko regularna praca nad oddechem pozwoli Ci nabrać wprawy do wykorzystania w praktyce – podczas robienia swojej pierwszej ,,piątki”!
Oddychanie zgodnie z rytmem biegu – najpierw świadome a potem odruchowe – to świetny sposób na rozsądne gospodarowanie tlenem i zasobami energetycznymi. Dla początkujących odpowiedni będzie rytm 3:3. Polega to na tym, że przez 3 kroki bierzesz wdech, przez następne 3 wydychasz. I tak przez cały czas.
Gdy zaczniesz zwiększać tempo biegu spróbuj robić to samo w rytmie 2:2. Sprinterzy stosują rytm 1:1, ale to już zaawansowana szkoła jazdy. Z czasem jednak oddychanie rytmiczne wejdzie Ci w krew – tak jak spora ilość życiodajnego tlenu do zużycia na trasie!
Jeśli chcesz uniknąć palenia w gardle i bolesnej kolki (a chcesz), unikaj płytkiego oddechu w biegu. Gdy czujesz że brakuje Ci powietrza po prostu przystań, pooddychaj głęboko i spokojnie, a potem ruszaj w dalszą trasę. Nie licz, że uda się wyregulować oddech gdy wypadłeś z rytmu – po prostu ułatwić sobie zadanie odpoczywając przez kilka-kilkanaście sekund.
Druga sprawa – ruszając w drogę wyprostuj się. Zgarbiona postawa powoduje, że klatka piersiowa nie może się swobodnie poruszać, a więc pompować tlenu. Proste plecy, uważne oddychanie, przystawanie w razie potrzeby – oto jak zwiększyć swoją szansę na udany trening.
Jak oddychać podczas biegu? Koniecznie oddychaj nosem, licz kroki i oddychaj do rytmu oraz sumiennie ćwicz przeponę. W razie konieczności nie wahaj się przystanąć i nabrać powietrza na spokojnie, zamiast walczyć o tlen płytkim, mało ekonomicznym oddechem. Trening czyni mistrza – także trening prawidłowego oddychania przy bieganiu!
Mamy dla Ciebie 9 propozycji na ćwiczenia przepony – sprawdź: https://sbiegacza.pl/2022/05/13/najlepsze-cwiczenia-przepony-dla-biegaczy!
Mogą Ci się spodobać:
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]
Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]
Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]
Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]
Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]