Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Data publikacji 13.04.2023

Przeczytasz w 13 minut 11769 wyświetleń

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe zainteresowanie i popularność. Podczas zawodów uczestnicy muszą pokonywać nie tylko naturalne przeszkody tworzone przez samą matkę naturę, ale także te najbardziej wymyślne przygotowane przez organizatorów. Skąd wzięła się nazwa OCR? Dlaczego coraz więcej ludzi chce sprawdzać się w ekstremalnych warunkach? Jak przygotować się do startu? Które biegi OCR cieszą się w Polsce największą popularnością? Odpowiadamy!

Czym są biegi OCR i dlaczego są tak popularne?

W Polsce mówi się na nie biegi z przeszkodami albo też biegi ekstremalne. Zaś sam skrót OCR pochodzi z angielskiego: Obstacle Course Racing – wyścig z przeszkodami. Jednakże nie jest to tylko zwykły bieg z przeszkodami. Tego typu biegi to przede wszystkim konfrontacja z samym sobą: ze swoją wytrzymałością, siłą, kondycją, psychiką, ograniczeniami i słabościami.

Jak to się dzieje, że tylu ludzi decyduje się na taką konfrontacje, czerpie z niej radość, a nawet się od niej uzależnia? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Okazuje się, że bardzo wiele osób (a już na pewno biegacze, crossfiterzy i inni) lubi adrenalinę. To ona potrafi uzależniać. Podczas biegów OCR adrenaliny nie brakuje. Jest jej całkiem sporo i to w pozytywnym sensie. Włączają się pierwotne instynkty: walcz, uciekaj, działaj szybko. Nagle zaskakujące staje się, jak wiele człowiek może zrobić pod wpływem tego hormonu.

Uczestnicy zawodów opowiadają, jak szybko i czasem nieświadomie, mózg obmyśla plan na pokonanie danej przeszkody, jak tylko ją zauważy. Okazuje się, że pokonywanie niektórych z nich leży gdzieś w naszej ludzkiej naturze.

Bliskie spotkanie z naturą i szacunek do jej potęgi, to coś, czego brakuje współczesnemu człowiekowi, a pomaga wyzwalać pierwotne, mocne instynkty. Dlatego też biegi OCR cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ skutecznie potrafią oderwać od rzeczywistości, ciągłego siedzenia przed komputerem oraz pokazują nasze granice wytrzymałości i pozwalają je przekraczać. Tym samym zmuszają nie tylko do walki z samym sobą, ale również do refleksji nad swoimi siłami, możliwościami i słabościami. Biegi OCR pozwalają na wszechstronny rozwój ciała nie tylko pod kątem wytrzymałości, kondycji, siły mięśni, ale także pod kątem zakresu ruchu i mobilności.

Na biegu z przeszkodami panuje atmosfera wzajemnej pomocy i łączenia się „ w bólu” na każdej przeszkodzie. Na mecie zaś na każdego czeka duża porcja satysfakcji.

To kolejna rzecz, która przyciąga rzesze młodych ludzi do tej dyscypliny sportu.

Przeszkody na biegach OCR

Bieg OCR to nie jest bieg przez płotki. Ba, płotki to pikuś przy tym, czego doświadczysz na trasie.

Przeszkody tworzone są przez samą naturę, jak i bardzo pomysłowych organizatorów danego biegu. A nieraz są one doskonale połączone. Podczas zawodów można spotkać się m.in. z następującymi przeszkodami:

 • podbiegi i zbiegi w błocie i po korzeniach,
 • kilkadziesiąt metrów biegu w błocie/bagnie po pas,
 • czołganie się po błocie i kamieniach pod zasiekami,
 • przebiegnięcie przez kawałek akwenu wodnego wzdłuż brzegu,
 • pokonywanie kilkumetrowych ścian,
 • wskakiwanie do basenu z zimną wodą i lodem,
 • przechodzenie po równoważni,
 • wspinanie się po linie, konstrukcji z siatek, sznurkowych drabinek,
 • przechodzenie przy użyciu siły rąk przez drabinki poziome, w których poręcze mogą iść w górę, albo dół,
 • robienie fikołka przez bal znajdujący się na 2 metrach wysokości,
 • przeskakiwanie przez opony,
 • bieg z dodatkowym obciążeniem – kawałkiem drewna lub ciężkim workiem,
 • przechodzenie na rękach na poręczach do podciągania

Prawda, że niektóre z nich wydają się straszne i nie do przebycia? Nie martw się. Jeżeli zainteresował Cię temat biegów OCR, to wśród różnorakich wydarzeń znajdziesz takie, które będzie dopasowane do Twoich możliwości zarówno pod względem dystansu, jak i ilości, a także jakości przeszkód (oczywiście pod warunkiem, że już biegasz i trenujesz). Bowiem każdy bieg ma kilka poziomów trudności. Najwięcej z nich ma Runmageddon. Ponadto, jeżeli nie jesteś w stanie pokonać jakiejś przeszkody, to organizatorzy zazwyczaj każą robić karne okrążenie lub burpeesy, a po odpokutowaniu pobiegniesz dalej.

Poniżej poznasz najpopularniejsze biegi OCR w Polsce, a potem dowiesz się, jak się do nich przygotować.

bieg ocr

Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Każdy z poniżej wymienionych biegów ma swoją własną niepowtarzalną atmosferę i różne pomysłowe przeszkody. Każdy z nich wyciśnie z Ciebie ostatnie poty, łzy i sprawi ból. Jednak te wszystkie emocje będą pozytywne. Oczywiście pod warunkiem, że lubisz wyzwania, przygody, walkę i naprawdę dużą dawkę emocji i adrenaliny.

I RUNMAGEDDON

To bez wątpienia najbardziej popularny bieg OCR w Polsce. Z roku na rok przybywa na niego coraz więcej chętnych, by sprawdzić się w biegu i na przeszkodach. W Polsce powoli sama nazwa „Runmageddon” zaczyna pełnić rolę synonimu biegu survivalowego. Mówisz: „biegnę w Runmageddonie” i już większość osób wie, o co chodzi i z czym to się wiąże.

No właśnie, a z czym to się wiąże? Tak jak każdy tego typu bieg, Runmageddon porządnie ubrudzi Twoje ubrania, ręce, twarz, nogi. Spowoduje siniaki i otarcia, jednak na końcu przyniesie Ci sporo satysfakcji. Dostępny jest w kilku formułach, między innymi:

 • Micro – jak twierdzi organizator, na przystawkę. 2 km, 10 przeszkód.
 • Intro – dla początkujących, 3 km trasy i 15 przeszkód do pokonania,
 • Rekrut – dla początkujących bardziej pewnych siebie lub już co nieco bardziej doświadczonych Runmageddończyków, 6 km trasy i 30 przeszkód,
 • Classic – 12 km biegu i 50 przeszkód,
 • Hardcore – dla hardcorowców jest aż półmaraton do przebiegnięcia i 70 przeszkód po drodze,
 • Ultra – to maraton z 140 przeszkodami. Są tacy co dają radę! Jest ich całkiem sporo,
 • 12 H – to formuła Classic, która trwa 12 godzin i jest „zapętlona”.

Ponadto nie brakuje także czegoś dla dzieci jak i całych rodzin.

 • Kids – 1 km, 10 przeszkód, dla dzieci w wieku 4-11 lat,
 • Junior – 2 km, 15 przeszkód, dla młodzieży 12-15 lat,
 • Family – 2 km, 15 przeszkód, dla grup.

Bez wątpienia Runmageddon ma najwięcej propozycji dla swoich uczestników i z łatwością odnajdziesz w nim formułę dla siebie. Potem możesz się już tylko wspinać po szczeblach trudności, aż dojdziesz do:

 • Runmageddonu Global – który odbywa się m.in. na Saharze i w Kaukazie,
 • Runmageddonu Elite – serie dla najszybszych, najsilniejszych i najbardziej wytrwałych. Elite to prawdziwa walka, w której nie pomoże Ci współzawodnik czy wolontariusz. Z każdą przeszkodą musisz się uporać sam.

Jeśli jesteś początkujący, zacznij od Runmageddonu. Znajdziesz w nim formułę odpowiednią dla siebie.

Runmageddony odbywają się w miastach w całej Polsce.

II BARBARIAN RACE

Organizatorzy opisują Barbarian Race jako wyścig armii wojowników prowadzonych przez głównego barbarzyńcę. Przeszkody są równie barbarzyńskie. Tutaj znajdziesz m.in.:

 • ruchome drabinki – przechodzisz po nich, a one się w dodatku ruszają,
 • całe konstrukcje składające się z ruchomych drabinek, worków bokserskich, kółek gimnastycznych, po których trzeba przejść na drugą stronę konstrukcji. Najtrudniejsza wersja takiej przeszkody jest zrobiona nisko nad ziemią. Przechodząc po niej, nie można dotknąć nogami ziemi,
 • wyrzutnie tuż przed basenem – odbijasz się z wyrzutni, aby skacząc nad basenem, dotknąć zawieszonego nad nim dzwoneczka.
Barbarian race bieg ocr
Taki tam spacerek! Źródło: oficjalna strona Barbarian Race.

Jednak wódz barbarzyńca pomyślał również o tych, którzy są początkujący.

Dostępne formaty biegu to:

 • Barbarian Race – to standardowy bieg w wersji Opener, jak i Elite. Opener to coś dla początkujących. Liczy się dobra zabawa i walka. Dystanse są różne, od 6 do 13 km, a po drodze pokonuje się nawet do kilkudziesięciu wyrafinowanych przeszkód.
 • Barbarian Arrow – to 330 metrowy bieg sprinterski w parach. Dystans jest krótki, ale zawiera w sobie 8 przeszkód i prawdziwą walkę z przeciwnikiem.
 • Barbarian Race Kids – bieg dla dzieci od 4 do 12 lat. Przeszkody są dostosowane do możliwości dzieci, a ich przechodzenie odbywa się pod okiem doświadczonych zawodników OCR.
 • Barbarian Hill – bieg w górę pod wiślańską skocznię im. Adama Małysza. To 250 metrowa trasa o nachyleniu 35 stopni.
 • Peak28 – nowa formuła. Bieg nocny, 1600 m, nachylenie 28 stopni. Trasę oświetlają pochodnie, więc klimatu nie brakuje. Na mecie dostaniesz jedzenie! 🙂

Barbarzyńcy z największą kolekcją blizn rywalizują w fali Elite. Tam zawodnicy nie mają żadnej pomocy, a stawką są poważne nagrody. Nieustraszeni mogą odhaczyć Monolit – 3 formuły w jeden weekend i zdobyć ręcznie wykonaną statuetkę.

Barbarian Race to kawał dobrej roboty ze strony organizatorów. Różnorodność formuł, pomysłowość przeszkód, cała atmosfera i otoczka dookoła wydarzenia — w naszym kraju Runmageddon ma poważną, barbarzyńską konkurencję.

III MUD RACE — RADOSNY BIEG OCR

Dokładnie tak — sam organizator nazwy Mud Race najbardziej radosnym OCR-em w Polsce. Ten bieg przeszkodowy nie jest nastawiony na walkę z własnymi demonami. Żadnych ścian, katapult, pochodni i kłód na plecach. Za to dużo błotka — tu bagno, tam kałuża, kawałek do przetarzania się, trochę brodzenia w wodzie po kolana. Będzie mokro i zabawnie: przeszkody zostały opracowane tak, by każdy mógł je pokonać.

Ale, żeby nie było — w Mud Race możesz się popisać fantastyczną kondycją. Uczestnicy pokonujący przeszkody w efektowny sposób dostają punkty za styl.

Mud Race wraca do korzeni biegów OCR. To taki bieg, jak przed laty, gdy przeszkodówki dopiero raczkowały, a organizatorzy nie mieli rzeszy spawaczy tworzących wymyślne narzędzia tortur.

Mud Race Kids to 1,8 kilometra, bieg dla dorosłych to 5 kilometrów. Jako że bieg jest łatwy, nie ma dodatkowego podziału na stopnie trudności dla dorosłych. Możesz wykupić dwa typy pakietów różniące się akcesoriami.

zawodniczka mud race
Gdyby ktoś miał wątpliwości co do nazwy biegu… Tak, to but. Źródło: oficjalna strona Mud Race.

IV HUNT RUN

Chcesz być dzikiem? Da się zrobić!

Hunt Run to błoto, piana, ściany i balie z lodem (szybkie morsowanie!). Czołganie się po wodzie i pod drutami? Jasne! A na koniec wielka impreza na polu namiotowym — bo Hunt Run to nie tylko event biegowy, ale cały festiwal. Nie ma presji na wyniki, jest za to masa dobrej zabawy.

Do dyspozycji różne dystanse. Dla dorosłych:

 • Dobry Dzik – 6 km, 25 przeszkód
 • Nocny Dzik – 6 km, 25 przeszkód
 • Hardy Dzik – 10 km, 30 przeszkód
 • Mocarny Dzik – 18 km, 40 przeszkód

Dla rodzin i dzieci:

 • Family Dzik – 4 km
 • Dziczek – 1 km, od 3 r.ż. (poziom trudności: jeśli umiesz chodzić, możesz startować ;))

Na stronie organizatora porządnie opisano przeszkody, wraz z poradami i nagraniami jak je pokonać. Hunt Run — bieg Dzików — przedstawiła nawet sama Krystyna Czubówna. Czy trzeba coś dodawać?

Kanał @DirtHunterPL

V BIEG KATORŻNIKA

To bieg w katorżniczych warunkach wymyślony przez wojskowych. Bez wątpienia jest też dla ludzi o mocnych nerwach. Organizatorzy podkreślają, że ten bieg upadla, miesza z błotem i katuje. Sama trasa biegu biegnie przez poligon wojskowy i wytyczana jest przez komandosów.

Jego najtrudniejszą wersją jest gra terenowa Ucieczka zakładników. Jest to formuła nie tylko dla tych najbardziej wytrzymałych fizycznie, ale także psychicznie. Podczas ucieczki zakładników możesz być nawet przetrzymywany, przesłuchiwany. Będą Cię popychać bronią, pojawią się też strzały i krzyki wojskowych. Jeżeli chcesz się sprawdzić wręcz w terrorystycznych sytuacjach, to Katorżnik będzie właśnie dla Ciebie. Podczas tego biegu naprawdę można zwątpić, że to wszystko dzieje się „na niby”, a Ty zgodziłeś się za to zapłacić.

Nie przesadzamy — Katorżnik naprawdę nie bierze jeńców. Tam ludzie mdleją, doznają ran głowy, kończą ze szwami, a ratownicy medyczni mają co robić. Organizator ma na to statystyki, które upublicznia przy podsumowaniach imprez.

Katorżnik wychodzi jednak naprzeciw także mniej spragnionym krwi. W 2023 odbywa się dwukilometrowy Katorżnik Babci i Dziadka przeznaczony dla osób 65+. Są też Katorżniki dla dzieci, na dystansie 0,5-2 kilometrów.

VI BIEG MORSKIEGO KOMANDOSA

Bieg OCR szczycący się mianem najtrudniejszego biegu OCR w Polsce. Należy też do najstarszych — pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. To 23 kilometry trasy inspirowanej szkoleniami jednostek specjalnych z całego świata. Opracowano ją we współpracy z komandosami JW Formoza.

Dorośli mogą wziąć udział w kilku wariantach:

 • Operacja Rekrut – 7 km
 • Sprint – 11 km
 • Team Sprint – 11 km w parach
 • Team – 23 km w 4-osobowych zespołach
 • Hard Historyczny – 23 km, upamiętniający wybuch II Wojny Światowej, start o godzinie 04:45
 • Hard – 23 km (to ten właściwy bieg). Wymagane mundury polowe do zorganizowania we własnym zakresie.
 • Hard X – 26 km, tylko dla tych, którzy przynajmniej 2 razy ukończyli 23-kilometrówkę, mieszcząc się w limicie czasowym.

Wojskowej atmosfery dopełniają mundury i atrapy ćwiczebne karabinu AK-47. Z pewnością BMK to największa gratka dla zainteresowanych wojskiem, militariami i historią.

Dla dzieci przeznaczono Bieg Małego Komandosa — grupy wiekowe od 3 do 16 r.ż., dystans 200-21000 metrów.

Przygotowanie do biegów OCR

Nie ma co ukrywać. Do tych biegów trzeba się przygotować. Czeka Cię określona liczba kilometrów trasy i kilka do kilkudziesięciu różnych przeszkód. Miej na uwadze, że będziesz przed nimi stawał już zmęczony, ubłocony, posiniaczony i obolały. Przeszkody często będą brudne od błota i śliskie. Trzeba niezłego hartu ducha, siły fizycznej, a nieraz i pomysłowości, żeby się z nimi uporać.

Oprócz zwykłych treningów biegowych będziesz musiał:

 • wzmocnić obręcz barkową, ręce, plecy, brzuch – niejednokrotnie będziesz musiał się podciągać, toteż nauka podciągania, to podstawowe przygotowanie. Ponadto przyda Ci się pewny i silny chwyt dłoni, aby przejść przez przeszkodę poruszając się po zawieszonych drabinkach i kółkach gimnastycznych.
 • popracować nad wybiciem i siłą mięśni nóg – pokonywanie wielu ścianek czy wyrzutni będzie możliwe, jeśli będziesz miał dobre wybicie.
 • poprawić stabilizację i wzmocnić mięśnie głębokie – to zaś uchroni Cię od upadków i kontuzji, które mogą czaić się za każdym rogiem.
 • zwiększyć swoją elastyczność i zakres ruchu – poprzez regularne rozciąganie. Dzięki temu będzie Ci łatwiej pokonać niektóre przeszkody i będziesz mniej narażony na kontuzje.

Połącz więc treningi biegowe z treningami siłowymi. Rozciągaj się po każdym treningu. Naucz się podciągać i czołgać. Biegaj jak najwięcej w terenie, a nawet na przełaj. Spróbuj crossfitu. Tam nauczysz się wspinania na linie, podciągania i wielu innych przydatnych w pokonywaniu przeszkód rzeczy.

Możesz również skorzystać z treningów przygotowujących do biegów OCR. Znajdziesz je na niektórych siłowniach, np. w Fitness Platinium. Dołącz do grup, które wspólnie trenują, uczą się i dopingują siebie nawzajem (np. Husaria Race Team – topowa drużyna OCR). Z łatwością znajdziesz je w większych miastach.

Niektórzy organizatorzy na swoich stronach internetowych zamieszczają listę możliwych przeszkód, oraz krótkie poradniki na temat tego, jak je pokonać. Dlatego warto dokładnie przejrzeć ich strony i wspomóc się filmami na YouTube.

MOCNA GŁOWA

Jak zaznaczyliśmy na początku, bieg OCR to wyzwanie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Zanim przystąpisz do startu, zastanów się, czy nie masz lęków — woda, robaki, ogień i inne obiekty często spotykanych fobii mogą Cię spotkać na trasie.

Jeśli masz problem z konkretną kategorią urozmaiceń, dokładnie wczytaj się w opis trasy, a nawet skontaktuj się z organizatorem, by zadać dodatkowe pytania.

PRZYGOTUJ ODPOWIEDNIE UBRANIE I BUTY

Pamiętaj, że będziesz cały ubłocony i mokry. Dlatego nie warto iść w nowiusieńkich, drogich ciuchach sportowych. Chyba że takowe kupiłeś specjalnie na tę okazję od organizatora biegu i nie przeszkadza Ci, że skończą w strzępach. Postaw na ubrania szybkoschnące i takie, które zapewnia Ci chociaż namiastkę komfortu termicznego. A ponadto będą lekkie nawet po przemoczeniu. Dlatego zdecydowanie NIE ubieraj bawełny.

Wybierz buty, które zapewnią Ci w tak ekstremalnych warunkach dobrą przyczepność do podłoża. W błocie sprawdzą się takie, które mają głęboki i agresywny bieżnik. Taka podeszwa będzie się dobrze wbijać i trzymać w błocie, a także szybko oczyści się z zabrudzeń.

Wodoodporność czy szybkie wysychanie butów… teoretycznie przydatne, ale i tak Ci nie pomoże na tym rodzaju biegu. Woda jest wszędzie, cały czas, w różnych postaciach. Nawet lepiej jest przemoczyć buty na samym starcie i od razu się przyzwyczaić 😉

przeszkoda - brodzenie w wodzie na runmageddonie
Tyle w temacie wodoodporności butów. Źródło: oficjalna strona Runmageddon.

PORTFEL

Bieg OCR kosztuje organizatora całkiem sporo, więc i całkiem sporo płacą za niego uczestnicy. Start w niektórych wyzwaniach to wydatek nawet kilkuset złotych. Przykład — Runmageddon Rekrut za 299 zł, Bieg Morskiego Komandosa Hard za 299 zł. Gra terenowa Katorżnika, Ucieczka Zakładników – 2000 złotych (tak, trzy zera).

Spokojnie, da się też taniej. W Mud Race możesz wziąć udział za około 100 złotych. Barbarian Race — około 150 złotych. Po prostu sprawdź cennik, zanim nastawisz się akurat na ten konkretny start.


Bieg OCR to wyzwanie, którego nie sposób porównać z żadnym treningiem czy zwykłymi zawodami. Przetestuje całe Twoje ciało, da wycisk głowie, a wspomnienia zostaną z Tobą do końca życia.

Poznałeś najpopularniejsze wydarzenia OCR w naszym kraju — rozważ je w pierwszej kolejności, bo popularność nie wzięła się znikąd. Wiesz, jak się na nie przygotować i co sprawdzić przed zapisem. Zabieraj się za treningi i nie wyrzucaj starej, podartej koszulki sportowej. Wkrótce będziesz miał okazję ostatecznie ją dobić 😉

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

19 07.2023
Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]

18 07.2023
Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]

17 07.2023
Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]

14 07.2023
Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]

10 07.2023
Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]

05 07.2023
Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]

04 07.2023
Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]

23 06.2023
Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]

23 06.2023
Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]

22 06.2023
Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

09 06.2023
Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]

09 06.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się