Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Data publikacji 18.11.2019

Przeczytasz w 10 minut 9689 wyświetleń

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe zainteresowanie i popularność. Podczas zawodów uczestnicy muszą pokonywać nie tylko naturalne przeszkody tworzone przez samą matkę naturę, ale także te najbardziej wymyślne przygotowane przez organizatorów. Skąd wzięła się nazwa OCR? Dlaczego coraz więcej ludzi chce sprawdzać się w ekstremalnych warunkach? Jak przygotować się do startu? Które biegi OCR cieszą się w Polsce największą popularnością? Odpowiadamy!

Biegi OCR – czym są i dlaczego są tak popularne?

W Polsce mówi się na nie biegi z przeszkodami albo też biegi ekstremalne. Zaś sam skrót OCR pochodzi z angielskiego: Obstacle Course Racing – wyścig z przeszkodami. Jednakże nie jest to tylko zwykły bieg z przeszkodami. Tego typu biegi to przede wszystkim konfrontacja z samym sobą: ze swoją wytrzymałością, siłą, kondycją, psychiką, ograniczeniami i słabościami.

Jak to się dzieje, że tylu ludzi decyduje się na taką konfrontacje, czerpie z niej radość, a nawet się od niej uzależnia? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Okazuje się, że bardzo wiele osób (a już na pewno biegacze, crossfiterzy i inni) lubi adrenalinę. To ona potrafi uzależniać. Podczas biegów OCR adrenaliny nie brakuje. Jest jej całkiem sporo i to w pozytywnym sensie. Włączają się pierwotne instynkty: walcz, uciekaj, działaj szybko. Nagle zaskakujące staje się, jak wiele człowiek może zrobić pod wpływem tego hormonu.

Uczestnicy zawodów opowiadają, jak szybko i czasem nieświadomie, mózg obmyśla plan na pokonanie danej przeszkody, jak tylko ją zauważy. Okazuje się, że pokonywanie niektórych z nich leży gdzieś w naszej ludzkiej naturze.

Bliskie spotkanie z naturą i szacunek do jej potęgi, to coś, czego brakuje współczesnemu człowiekowi, a pomaga wyzwalać pierwotne, mocne instynkty. Dlatego też biegi OCR cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ skutecznie potrafią oderwać od rzeczywistości, ciągłego siedzenia przed komputerem oraz pokazują nasze granice wytrzymałości i pozwalają je przekraczać. Tym samym zmuszają nie tylko do walki z samym sobą, ale również do refleksji nad swoimi siłami, możliwościami i słabościami. Biegi OCR pozwalają na wszechstronny rozwój ciała nie tylko pod kątem wytrzymałości, kondycji, siły mięśni, ale także pod kątem zakresu ruchu i mobilności.

Na wielu biegach z przeszkodami panuje atmosfera wzajemnej pomocy i łączenia się „ w bólu” na każdej przeszkodzie. Na mecie zaś na każdego czeka duża porcja satysfakcji.

To kolejna rzecz, która przyciąga rzesze młodych ludzi do tej dyscypliny sportu.

Przeszkody na biegach OCR

Przeszkody tworzone są przez samą naturę, jak i bardzo pomysłowych organizatorów danego biegu. A nieraz są one doskonale połączone. Podczas zawodów można spotkać się m.in. z następującymi przeszkodami:

 • podbiegi i zbiegi w błocie i po korzeniach,
 • kilkadziesiąt metrów biegu w błocie/bagnie po pas,
 • czołganie się po błocie i kamieniach pod zasiekami,
 • przebiegnięcie przez kawałek akwenu wodnego wzdłuż brzegu,
 • pokonywanie kilkumetrowych ścian,
 • wskakiwanie do basenu z zimną wodą i lodem,
 • przechodzenie po równoważni,
 • wspinanie się po linie, konstrukcji z siatek, sznurkowych drabinek,
 • przechodzenie przy użyciu siły rąk przez drabinki poziome, w których poręcze mogą iść w górę, albo dół,
 • robienie fikołka przez bal znajdujący się na 2 metrach wysokości,
 • przeskakiwanie przez opony,
 • bieg z dodatkowym obciążeniem – kawałkiem drewna lub ciężkim workiem,
 • przechodzenie na rękach na poręczach do podciągania

Prawda, że niektóre z nich wydają się straszne i nie do przebycia? Nie martw się. Jeżeli zainteresował Cię temat biegów OCR, to wśród różnorakich wydarzeń znajdziesz takie, które będzie dopasowane do Twoich możliwości zarówno pod względem dystansu, jak i ilości, a także jakości przeszkód (oczywiście pod warunkiem, że już biegasz i trenujesz). Bowiem każdy bieg ma kilka poziomów trudności. Najwięcej z nich ma Runmageddon. Ponadto musisz wiedzieć, że jeżeli nie jesteś w stanie pokonać jakiejś przeszkody, to organizatorzy zazwyczaj każą robić karne okrążenie lub burpeesy.

Poniżej poznasz najpopularniejsze biegi OCR w Polsce, a potem dowiesz się, jak się do nich przygotować.

bieg ocr

Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Każdy z poniżej wymienionych biegów ma swoją własną niepowtarzalną atmosferę i różne pomysłowe przeszkody. Każdy z nich wyciśnie z Ciebie ostatnie poty, łzy i sprawi ból. Jednak te wszystkie emocje będą pozytywne. Oczywiście pod warunkiem, że lubisz wyzwania, przygody, walkę i naprawdę dużą dawkę emocji i adrenaliny.

I RUNMAGEDDON

To bez wątpienia najbardziej popularny bieg OCR w Polsce. Z roku na rok przybywa na niego coraz więcej chętnych, by sprawdzić się w biegu i na przeszkodach. W Polsce powoli sama nazwa „Runmageddon” zaczyna pełnić rolę synonimu biegu survivalowego. Mówisz: „biegnę w Runmageddonie” i już większość osób wie, o co chodzi i z czym to się wiąże.

No właśnie, a z czym to się wiąże? Tak jak każdy tego typu bieg, Runmageddon porządnie ubrudzi Twoje ubrania, ręce, twarz, nogi. Spowoduje siniaki i otarcia, jednak na końcu przyniesie Ci sporo satysfakcji. Dostępny jest w kilku formułach, między innymi:

 • Intro – dla początkujących, 3 km trasy i 15 przeszkód do pokonania,
 • Rekrut – dla początkujących bardziej pewnych siebie lub już co nieco bardziej doświadczonych Runmageddończyków, 6 km trasy i 30 przeszkód,
 • Classic – 12 km biegu i 50 przeszkód,
 • Hardcore – dla hardcorowców jest aż półmaraton do przebiegnięcia i 70 przeszkód po drodze,
 • Ultra – to maraton z 140 przeszkodami. Są tacy co dają radę! Jest ich całkiem sporo,
 • 12 H – to formuła Classic, która trwa 12 godzin i jest „zapętlona”.

Dla tych, którzy boją się podjąć nawet formuły Intro lub też chcą się rozgrzać przed właściwym biegiem, organizatorzy proponują 2-kilometrowy bieg Micro z dziesięcioma przeszkodami. Ponadto nie brakuje także czegoś dla dzieci w wieku 4-11 lat, młodzieży 12-15 lat, jak i całych rodzin.

Bez wątpienia Runmageddon ma najwięcej propozycji dla swoich uczestników i z łatwością odnajdziesz w nim formułę dla siebie. Potem możesz się już tylko wspinać po szczeblach trudności, aż dojdziesz do:

 • Runmageddonu Global – który odbywa się m.in. na Saharze i w Kaukazie,
 • Runmageddonu Elite – serie dla najszybszych, najsilniejszych i najbardziej wytrwałych. Elite to prawdziwa walka, w której nie pomoże Ci współzawodnik czy wolontariusz. Z każdą przeszkodą musisz się uporać sam.

Jeśli jesteś początkujący, zacznij od Runmageddonu. Znajdziesz w nim formułę odpowiednią dla siebie.

II BARBARIAN RACE

Organizatorzy opisują Barbarian Race jako wyścig armii wojowników prowadzonych przez głównego barbarzyńcę. Przeszkody są równie barbarzyńskie. Tutaj znajdziesz m.in.:

 • ruchome drabinki – przechodzisz po nich, a one się w dodatku ruszają,
 • całe konstrukcje składające się z ruchomych drabinek, worków bokserskich, kółek gimnastycznych, po których trzeba przejść na drugą stronę konstrukcji. Najtrudniejsza wersja takiej przeszkody jest zrobiona nisko nad ziemią. Przechodząc po niej, nie można dotknąć nogami ziemi,
 • wyrzutnie tuż przed basenem – odbijasz się z wyrzutni, aby skacząc nad basenem, dotknąć zawieszonego nad nim dzwoneczka.

To akurat najtrudniejsze przeszkody Barbariana.

Jednak wódz barbarzyńca pomyślał również o tych, którzy są początkujący. Dlatego w ich formułach są przeszkody o dwóch stopniach trudności. Dostępne formaty biegu to:

 • Barbarian Race – to standardowy bieg w wersji Opener, jak i Elite. Opener to coś dla początkujących. Liczy się dobra zabawa i walka. Dystanse są różne, od 6 do 13 km, a po drodze pokonuje się nawet do kilkudziesięciu wyrafinowanych przeszkód.
 • Barbarian Arrow – to 330 metrowy bieg sprinterski w parach. Dystans jest krótki, ale zawiera w sobie 8 przeszkód i prawdziwą walkę z przeciwnikiem.
 • Barbarian Race Kids – bieg dla dzieci od 4 do 12 lat. Przeszkody są dostosowane do możliwości dzieci, a ich przechodzenie odbywa się pod okiem doświadczonych zawodników OCR.
 • Barbarian Hill – bieg w górę pod wiślańską skocznię im. Adama Małysza. To 250 metrowa trasa o nachyleniu 35 stopni.

III SPARTAN RACE

Przyszedł do Polski z Ameryki Północnej. Spartan podchodzi do tematu OCR bardzo kompleksowo, bo nie ogranicza się on tylko do biegu, lecz tworzy filozofię, całą społeczność, treningi i specjalną dietę. Odbywa się on w aż 130 krajach na całym świecie. W przeszkodach dominuje błoto, drut kolczasty, wysokie ściany, a nawet ogień. Niestety bieg Spartan dostępny jest tylko w 3 formułach:

 • Spartan Sprint – 5 km sprintu z 20 przeszkodami,
 • Spartan Super – to 13 km biegu i 25 przeszkód,
 • Spartan Beast – dla najlepszych i najsilniejszych jest 20 km biegu i 30 przeszkód

Są również dostępne biegi dla dzieci i młodzieży.

IV MASAKRATOR RUN

Organizatorzy zapewniają, że Masakrator potrafi zaskoczyć również tych, co uważają się za doświadczonych zawodników OCR. Przeszkody są nieraz kilkumetrowe, ale sam bieg jest znacznie łatwiejszy od pomysłów Barbariana i niektórych formuł Runmageddonu. Jednakże Masakraton wyróżnia się bardzo ciekawymi wydarzenia m.in. takimi jak:

 • Masakrator Horror na Haloween – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bieg odbywa się po zmroku. Na trasie są nie tylko przeszkody, ale także straszydła,
 • Masakrator Suchych vs mokrych majtek – czyli bieg dla morsów poprzez śnieg i lodowatą wodę

V BIEG KATORŻNIKA

To bieg w katorżniczych warunkach wymyślony przez wojskowych. Bez wątpienia jest też dla ludzi o mocnych nerwach. Organizatorzy podkreślają, że ten bieg upadla, miesza z błotem i katuje. Sama trasa biegu biegnie przez poligon wojskowy i wytyczana jest przez komandosów. Jego najtrudniejszą wersją jest tzw. „Ucieczka zakładników”. Jest to formuła nie tylko dla tych najbardziej wytrzymałych fizycznie, ale także psychicznie. Podczas ucieczki zakładników możesz być nawet przetrzymywany, przesłuchiwany. Będą Cię popychać bronią, pojawią się też strzały i krzyki wojskowych. Jeżeli chcesz się sprawdzić wręcz w terrorystycznych sytuacjach, to Katorżnik będzie właśnie dla Ciebie. Podczas tego biegu naprawdę można zwątpić, że to wszystko dzieje się „na niby”, a Ty zgodziłeś się za to zapłacić.

Przygotowanie do biegów OCR

Nie ma co ukrywać. Do tych biegów trzeba się przygotować. Czeka Cię określona liczba kilometrów trasy i kilka do kilkudziesięciu różnych przeszkód. Miej na uwadze, że będziesz przed nimi stawał już zmęczony, ubłocony, posiniaczony i obolały. Przeszkody często będą brudne od błota i śliskie. Trzeba niezłego hartu ducha, siły fizycznej, a nieraz i pomysłowości, żeby się z nimi uporać.

Oprócz zwykłych treningów biegowych będziesz musiał:

 • wzmocnić obręcz barkową, ręce, plecy, brzuch – niejednokrotnie będziesz musiał się podciągać, toteż nauka podciągania, to podstawowe przygotowanie. Ponadto przyda Ci się pewny i silny chwyt dłoni, aby przejść przez przeszkodę poruszając się po zawieszonych drabinkach i kółkach gimnastycznych.
 • popracować nad wybiciem i siłą mięśni nóg – pokonywanie wielu ścianek czy wyrzutni będzie możliwe, jeśli będziesz miał dobre wybicie.
 • poprawić stabilizację i wzmocnić mięśnie głębokie – to zaś uchroni Cię od upadków i kontuzji, które mogą czaić się za każdym rogiem.
 • zwiększyć swoją elastyczność i zakres ruchu – poprzez regularne rozciąganie. Dzięki temu będzie Ci łatwiej pokonać niektóre przeszkody i będziesz mniej narażony na kontuzje.

Połącz więc treningi biegowe z treningami siłowymi. Rozciągaj się po każdym treningu. Naucz się podciągać i czołgać. Biegaj jak najwięcej w terenie, a nawet na przełaj. Spróbuj crossfitu. Tam nauczysz się wspinania na linie, podciągania i wielu innych przydatnych w pokonywaniu przeszkód rzeczy.

Możesz również skorzystać z treningów przygotowujących do biegów OCR. Znajdziesz je na niektórych siłowniach, np. w Fitness Platinium. Dołącz do grup, które wspólnie trenują, uczą się i dopingują siebie nawzajem (np. Husaria Race Team – topowa drużyna OCR). Z łatwością znajdziesz je w większych miastach.

Niektórzy organizatorzy na swoich stronach internetowych zamieszczają listę możliwych przeszkód, oraz krótkie poradniki na temat tego, jak je pokonać. Dlatego warto dokładnie przejrzeć ich strony i wspomóc się filmami na Youtube.

PRZYGOTUJ ODPOWIEDNIE UBRANIE I BUTY

Pamiętaj, że będziesz cały ubłocony i mokry. Dlatego nie warto iść w nowiusieńkich, drogich ciuchach sportowych. Chyba, że takowe kupiłeś specjalnie na tę okazję od organizatora biegu. Postaw na ubrania szybkoschnące i takie, które zapewnia Ci chociaż namiastkę komfortu termicznego. A ponadto będą lekkie nawet po przemoczeniu. Dlatego zdecydowanie NIE ubieraj bawełny.

Wybierz buty, które zapewnią Ci w tak ekstremalnych warunkach dobrą przyczepność do podłoża. W błocie sprawdzą się takie, które mają głęboki i agresywny bieżnik. Czyli między innymi te, które mają na podeszwie luźno rozstawione długie kołki o małej średnicy. Taka podeszwa będzie się dobrze wbijać i trzymać w błocie, a także szybko oczyści się z zabrudzeń. Buty powinny być szybkoschnące i z łatwością odprowadzać wodę na zewnątrz. To zwiększy komfort Twojego biegu.

Mogą Ci się spodobać:

30 09.2022
5 mrocznych sekretów biegaczy – dla NIE-BIEGACZY o mocnych nerwach!

5 mrocznych sekretów biegaczy – dla NIE-BIEGACZY o mocnych nerwach!

Biegacze potrafią przerazić zwykłych śmiertelników… a czasem nawet samych siebie. […]

29 09.2022
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Pragniesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i chcesz zadbać o swoje […]

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się