> Porady > 10 przyczyn dlaczego bieganie jest popularne

06.04.2022

10 przyczyn dlaczego bieganie jest popularne

Sportowy tryb życia zyskuje na zasłużonej popularności! Stoi za tym wiele czynników i nic nie wskazuje na to, żeby tendencja miała się odwrócić. Wciąż jednak ,,kanapowcy” zadają sobie pytanie ,,dlaczego bieganie jest popularne?”. Zastanowialiśmy się nad tym także my – przeczytaj!

Przyczyna 1 – dlaczego bieganie jest popularne? Media społecznościowe!

Na pierwszym miejscu podziękujmy wszystkim biegaczom, którzy dzielą się swoją pasją na Instagramie i Facebooku. Nic nie inspiruje do spróbowania aktywności fizycznej tak bardzo, jak uśmiechnięte osoby promieniejące dobrą energią.

media społecznościowe dla biegaczy
Pokaż światu jak trenujesz i bądź motywacją!

Każdy, kto scrollując Instagrama zabrnął pod hashtag #bieganie, prędzej czy później zechce spróbować tego na własnej skórze. Pierwszy krok jest najważniejszy – dalej już jakoś… biegnie!

Przyczyna 2 – dostęp do wiedzy

Teraz… odrobinę podziękujemy między innymi sobie! Blogi i profile popularyzujące wiedzę biegową motywują i dają narzędzia, by pokochać sport

Bez wiedzy na temat tego jak biegać, nie da się cieszyć treningiem. Aktywność będzie się wiązała z bólem, zadyszką, kolką. Tego nie da się lubić, ale można łatwo wyeliminować po lekturze kilku przystępnych artykułów. 

Dziękujemy więc wszystkim biegaczom i zawodowym trenerom, którzy za darmo dają początkującym wiedzę o uprawianiu tego sportu. W ten sposób wiele osób, którym bieganie przyszło do głowy, nie zniechęci się po pierwszym treningu wykonanym na opak.

Przyczyna 3 – dlaczego bieganie jest popularne? Bo poprawia nastrój!

O tym jak bieganie wpływa na psychikę można pisać książki. Redukcja stresu, satysfakcja z własnych osiągnięć, lepsze dotlenienie przekładające się na poprawę humoru… Bieganie dodaje skrzydeł i są na to naukowe dowody. ,,Haj biegacza” wynikający z wydzielania hormonów szczęścia podczas wysiłku to coś, co przyda się każdemu.

trailowe bieganie a redukcja stresu
Bieganie pomaga uwolnić się od złych emocji!

Przyczyna 4 – bieganie a sylwetka

Chcemy być zdrowi i szczupli, a sport jest najlepszym narzędziem do realizacji tego celu. Spalanie kalorii na świeżym powietrzu jest przyjemnym sposobem na wypracowanie wymarzonej sylwetki.

Każdy, kto chce zmienić swój wygląd i uzupełnić pokłady pewności siebie decyduje sie na jakis sport. Bieganie jest częstym wyborem, bo…

Przyczyna 5 – bieganie jest dla prawie każdego

Biegać może prawie każdy. Wykluczone sa tylko osoby z duża nadwagą, problemami z sercem czy zwyrodnieniami układu ruchu. Nawet kobiety w ciąży biegają, jeżeli ich prowadzący ginekolog nie ma nic przeciwko.

Dźwiganie ciężarów czy sporty walki nie są rozrywką uniwersalną. Bieganie ,,na luzie”, w ramach rekreacji, to coś, na co można zdecydować się nawet w starszym wieku. Jeżeli więc decydujemy się na uprawianie sportu, myśl o bieganiu pojawia się automatycznie.

zawody biegowe  biegnąca kobieta
Łatwiej być biegaczem niż jakimkolwiek innym sportowcem!

Masz dobre zdrowie? W takim razie, żeby biegać musisz tylko chcieć. Nie potrzebujesz genetyki kulturysty, refleksu karateki ani taktycznego umysłu piłkarza. 

Przyczyna 6 – biegać można wszędzie

Basen? To zależy od lokalizacji – mało komu chce się jeździć na drugi koniec miasta. Zajęcia fitness? Trudno na nie trafić w małej miejscowości. Biegać zaś można i na wsi i w mieście, w lesie i nad jeziorem, a nawet po klatce schodowej czy dookoła domu. Tam gdzie da się chodzić, da się i biegać!

Przyczyna 7 – dlaczego bieganie jest popularne? Bo biegacze są super!

Chcesz zdobyć przyjaciół na całe życie? Ruszaj tam, gdzie jest pełno biegaczy. Sportowa pasja łączy jak nic innego. Rozmawianie pomaga kontrolować tętno, a ,,endorfinowy haj” dba o dobry humor biegowych partnerów.

wspólne bieganie po mieście
Bieganie łączy ludzi!

Wspólne bieganie stworzyło już niejedno małżeństwo i paczkę przyjaciół. Biegacze to ludzie pogodni, cieszący się sportem, otwarci na nowe doświadczenia. Nawzajem motywują się w osiąganiu celów oraz jeżdżą na zawody – medale schodzą wtedy na dalszy plan!

Przyczyna 8 – zawody biegowe są wszędzie!

Trenowanie z myślą o starcie w prawdziwych zawodach sportowych? W naszym kraju gwarantuje to w zasadzie tylko bieganie. Żeby dostać się na zawody w piłce nożnej, sztukach walki czy kulturystyce trzeba mieć dużo szczęścia i doskonalić formę latami.

W pierwszych zawodach biegowych możesz wziąć udział gdy tylko 5 kilometrów przestanie być wyzwaniem. A okazji jest co niemiara – dni miasta, święta patriotyczne, rozpoczęcie wakacji, Mikołajki – każda okazja jest dobra, żeby zorganizować mało wymagające zawody, na których będziesz się świetnie bawił.

Na zawodach poznajesz wspaniałych ludzi, zbierasz wspomnienia i… medale – czytaj dalej!

Przyczyna 9 – o medale nie tak trudno!

Kupując pakiet startowy na prawdziwe zawody biegowe zwykle kupujesz też medal pamiątkowy. No chyba, że będziesz na podium – wtedy dostaniesz jeszcze lepszy. Na pewno zaś możesz spodziewać się koszulki i innych akcesoriów. Pamiątki przywozisz z każdych wyścigów!

dużo medali za zawody biegowe
Medale pasowałyby do Twojego wystroju domu? Zapisz się trochę ,,piątek”!

Przyznaj – nie chciałbyś mieć kolekcji medali, unikatowych koszulek czy ściany oklejonej numerami startowymi? Satysfakcja z każdej zdobyczy świadczącej o ukończeniu wyzwania wciąga, jak nic innego. Na zawodach biegowych dostaniesz ją nawet kończąc w ogonie.

Tak – kolekcjonerzy bardzo chętnie biegają, a medale pamiątkowe są po prostu piękne! 

Przyczyna 10 – biegać możesz tak jak chcesz!

To jak poważnie podejdziesz do biegania, zależy tylko od Ciebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś w ramach treningu biegowego wykorzystał mapę okolicznych zabytków. 

Możesz biegać i zbierać śmieci w ramach dbania o przyrodę – to tak zwany plogging

Możesz biegać z psem.

Możesz biegać do tyłu, a nawet wystartować w mistrzostwach świata w tej dziedzinie. 

Możesz biegać po lesie i zbierać grzyby.

Możesz robić marszobiegi od jednego przystanku tramwajowego do drugiego.

A możesz też zaopatrzyć się w pulsometr i ścigać się o każdą sekundę, pilnując stref tętna. 

Biegaj jak chcesz – tylko pilnuj techniki i dobierz porządne buty, żeby Twój styl treningu pozostał zdrowy!

Dlaczego bieganie jest popularne? Bo biegacze motywują, biegać może każdy, zawody nie wymagają lat przygotowań, a podczas treningu możesz do woli szaleć. Chyba przy okazji dostarczyliśmy Ci argumentów, by przekonać znajomych do biegania… Wykorzystaj je!

Bieganie w grupie ma ogrom zalet – przeczytaj o nich tutaj: https://sbiegacza.pl/2021/12/09/bieganie-w-grupie-dlaczego-to-wspanialy-pomysl-5-zalet-treningow-w-towarzystwie.