10 najciekawszych imprez biegowych z Polski i świata

Ciekawe imprezy biegowe odbywają się na całym globie. Event sportowy z piwem lub pączkami w roli głównej? Międzynarodowe mistrzostwa w bieganiu z bardzo niecodziennym obciążeniem na plecach? Przedstawiamy 10 imprez dla biegaczy, podczas których sportowa rywalizacja schodzi na bardzo daleki plan!

Ciekawe imprezy biegowe za granicą i w Polsce

Interesujące pomysły na eventy dla biegaczy nie znają się na mapie! Niektóre imprezy wymyślone za granicą zostały w podobnej formie przeniesione do Polski. Nasi rodacy mają też własne niezwykłe pomysły!

Piwna Mila

Gwiazdą trasy jest złocisty trunek. Biegacze decydujący się na start mają bezpośrednio przed ruszeniem wypić piwo – i to niejedno! Piwna Mila rządzi się 10 zasadami, po raz pierwszy spisanymi jeszcze w ubiegłym wieku w kanadyjskim Kingston. 

Zasady Piwnej Mili nakazują uczestnikowi wypicie czterech piw, a następnie pokonanie czterech okrążeń stadionu. Łącznie jest to 1609 metrów, czyli właśnie mila. Piwo o przynajmniej 5-procentowej zawartości alkoholu powinno się pić z puszki o pojemności minimum 355 ml. Obowiązuje równouprawnienie – mężczyzn i kobiety piją tyle samo. Każdy kto będzie wymiotował w trakcie biegu musi po czwartym okrążeniu wykonać jedno dodatkowe – karne. To ciekawa impreza dla biegaczy gdzie przydadzą się nie tylko mocne nogi, ale i mocna głowa!

Piwna Mila jest w różnych formach organizowana także w Polsce. Patronują jej często browary rzemieślnicze o lokalnym zasięgu. Znajdzie się i wariant wyścigu dla abstynentów – można przebiec Milę ,,pod wpływem” bezalkoholowego trunku. 

Bieg z żoną na plecach

Dokładnie tak! Podczas tej imprezy dla biegaczy uczestnik ma za zadanie przetransportować wybrankę życia – lub ,,pożyczoną żonę” – do mety na własnych plecach. Technika noszenia dowolna! Nagroda dla zwycięzcy? Piwo ważące tyle co żona! Kobieta musi przy tym ważyć chociaż 49 kilogramów – jeżeli jest lżejsza, trzeba ją dociążyć.

imprezy biegowe w Polsce - bieg z żoną na plecach, uczestnicy
Test dla małżeństwa i ciekawa impreza sportowa? Czemu nie! Źródło: https://exumag.com/bieg-z-zona-na-plecach-i-inne-dziwne-zawody/

Pomysł zrodził się w 1992 roku w Finlandii i do tej pory cieszy się popularnością w wielu krajach. Doczekał się nawet własnych mistrzostw, odbywających się co roku w fińskim Sonkajärvi. Biorą w nich udział także nasi rodacy. 

W Polsce oficjalne zawody odbywają się od 2014 roku. Nie brakuje ponadto organizowanych na mniejszą skalę eventów. Niektórzy mówią, że jeśli małżeństwo przetrwa ,,wife carrying”, przetrwa wszystko!

Przesiecki Bieg Icemana

To ekstremalny bieg górski odbywany zimową porą w Karkonoszach. Uczestnicy zostawiają w domach ciepłe kurtki i getry – trasę powinno się pokonywać ubranym jak najlżej. Buty, bielizna, ewentualnie top – oto strój biegowy na event w Przesiece!

Ta ciekawa impreza biegowa została zorganizowana po raz pierwszy w 2012 roku. Trasa obejmuje 10 kilometrów. Dlaczego ,,bieg Icemana”? Inspiracją był aktualnie zamieszkały w Przesiece Holender Wim Hof – biegacz słynący z niewrażliwości na trudne warunki atmosferyczne. Między innymi wbiegł na Kilimandżaro ubrany w spodenki, buty i nic poza tym!

Color Obstacle Rush

,,Kolorowy bieg” zawdzięcza swoją nazwę głównej atrakcji trasy. Biegacze obsypywani są barwnymi proszkami i oblewani farbami. Trasa obejmuje 5 kilometrów urozmaiconych łatwymi do pokonania przeszkodami – tutaj liczy się zabawa, a nie wyniki sportowe. 

Nie brakuje muzyki, śmiechu oraz oczywiście ogromnej dawki pozytywnej energii! Poza biegiem, wszyscy obecni mogą korzystać z różnorodnych atrakcji – znajdą się dmuchańce dla dzieci, wata cukrowa i koncerty. 

ciekawe imprezy biegowe - fotografia z color obstacle rush
Koszulki umazane farbą? To musi być Color Obstacle Rush – niezwykła impreza biegowa dla spragnionych energii! Źródło: https://www.gingerbread.org.uk/support-us/other-ways-to-give/fundraise-for-us/join-a-gingerbread-event/color-obstacle-rush/

Najbliższe wyjątkowe imprezy biegowe we wszystkich kolorach tęczy mają odbyć się w jesieni w największych polskich miastach. Zainteresowany? Śledź doniesienia! Możesz to robić na oficjalnej stronie: https://colorobstaclerush.pl/.

Bieg Tropem Wilczym

Przechodzimy na chwilę do poważnego tematu. Bieg Tropem Wilczym służy oddaniu czci Żołnierzom Wyklętym. Celem jest popularyzowanie wiedzy historycznej oraz umacnianie patriotyzmu – nie od dzisiaj wiadomo, jak wielką rolę może w tej kwestii odegrać sport.

Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku z inicjatywy działaczy społecznych. Uczestnicy – 50 osób – biegali w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Do 2020 roku wydarzenie zyskało ogromną popularność. Podczas ostatniej edycji, Bieg Tropem Wilczym wystartował w 370 miastach na całym świecie, w tym między innymi w afgańskich i kosowskich garnizonach.

Z powodu pandemii tegoroczną edycję biegu przeniesiono z 16 maja na 15 sierpnia. Możesz śledzić aktualności na oficjalnej stronie: https://tropemwilczym.org/. Z pewnością jakiś bieg ku pamięci Wyklętych odbędzie się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania!

Ciekawe imprezy biegowe za granicą

Kreatywność entuzjastów biegania nie ma granic! Regularnie przekonujemy się o tym śledząc nowinki z całego świata. Jakie ciekawe imprezy biegowe odbywają się poza naszym krajem?

Walt Disney World Marathon

Ta ciekawa impreza dla biegaczy organizowana jest corocznie w Walt Disney World Resort na Florydzie. Trasa obejmuje zlokalizowane na terenie kompleksu parki tematyczne Disneya. Nagroda dla zwycięzcy? Zasponsorowanie wymarzonej wycieczki!

Po raz pierwszy impreza odbyła się w 1994 roku. Wydarzenie trwa 4 dni, a biegacze mają do wyboru trasy różnej długości: 5-kilometrów, 10-kilometrów, półmaraton i maraton. Najwytrwalsi decydują się na ukończenie wszystkich, czyli Dopey Challenge. Opłata za start zależy od długości trasy, a wszyscy uczestnicy w ramach biletu otrzymują pamiątkowe koszulki oraz medale.

zdjęcie grupy biegaczy, ciekawa impreza biegowa w parku Disneya
Niezwykła impreza biegowa w parku Disneya, źródło: https://disneyparks.disney.go.com/blog/2012/09/the-20th-anniversary-walt-disney-world-marathon-its-a-sell-out/

Za inicjatywą stoi organizacja runDisney, która poza WDWM organizuje także szereg innych imprez sportowych na terenie Disneylandu. Biegacze mogą wybrać między innymi Półmaraton Księżniczki, Półmaraton Dzwoneczka czy Star Wars Half-Marathon – The Dark Side. Chciałbyś pobiec z Goofym lub Myszką Miki, ale Stany Zjednoczone to dla Ciebie zbyt daleko? Podobny wyjątkowy event dla biegaczy runDisney organizuje w Paryżu.

The Great American Bacon Race

Główną gwiazdą tej imprezy dla biegaczy jest bekon. Wzdłuż trasy rozstawione są stoiska, przy których do woli można częstować się przepysznym, smażonym boczkiem. 

Impreza odbywa się w Orlando na Florydzie – chyba nikogo nie dziwi, że taki ciekawy event dla biegaczy zaproponowali właśnie Amerykanie! Uczestnicy biegają po parku Billa Frederica, na trasie długości 5 kilometrów. Dla dzieci przeznaczona jest krótsza (ale tak samo smaczna) kilometrowa wersja – Bacon Dash.

Opłata za start zależy od wieku uczestnika. Dzieci poniżej 12 roku życia płacą 10 dolarów, a starsi niepełnoletni 20. W ramach biletu uczestnik otrzymuje koszulkę oraz swobodny dostęp do zlokalizowanych na trasie zasobów bekonu. Dorośli – ich wpis kosztuje 35 dolarów – dodatkowo dostają karnet na drinka. 

The Big Five Marathon

Ten bieg odbywa się w prywatnym rezerwacie dzikich zwierząt. Ta wyjątkowa impreza dla biegaczy zawdzięcza swoja nazwę pięciu zamieszkałym w nim królom fauny – lwu, słoniowi, lampartowi, bawołowi i nosorożcowi.

Impreza odbywa się czerwcową porą w Entabeni w RPA. Pogoda jest wtedy sucha i oczywiście bardzo gorąca. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają helikoptery oraz strażnicy z bronią. 

ciekawy event dla biegaczy maraton na safari
Bieganie z lwami? To z pewnością niezwykły event sportowy! źródło: https://www.africanbudgetsafaris.com/blog/the-big-five-marathon-wildlife-adventure-running-challenge-in-one/

Ze względu na warunki terenowe trasa jest bardzo wymagająca. W dodatku, aby ją ukończyć, konieczna jest trzykilometrowa wspinaczka na wysokość 500 metrów. Z pewnością podczas takiego biegu można się niesamowicie zmęczyć, ale i przestraszyć – mało kto jest przyzwyczajony do omijania lwów podczas treningu!

Krispy Kreme Challenge

Kolejne pyszne interesujące wydarzenie biegowe z amerykańskim rodowodem! Tym razem uczestnicy biegną do kawiarni Krispy Kreme, gdzie mają za zadanie zjeść 12 pączków – to 2400 kalorii z cukrów prostych i tłuszczu!

Uczestnicy biegną dokładnie do tej samej kawiarni, a po pochłonięciu donutów wracają na miejsce startu – kampus uczelni. To ciekawa impreza dla biegaczy, którzy lubią nie tylko słodycze, ale i pomaganie. Dochód z biegu wędruje bowiem do UNC Children’s Hospital’s.

Pomysł pojawił się w 2004 roku. Grupka przyjaciół z North Carolina State University w przerwie między zajęciami nabrała ogromnej ochoty na coś słodkiego. Mieli tylko godzinę – do zlokalizowanej 2,5 mili dalej kawiarni Krispy Kreme musieli więc pobiec. Ukończenie Krispy Kreme Challenge jest dzisiaj tradycją North Carolina State University.

Marathon du Medoc

Jeszcze jeden smakowity i niezwykle ciekawy event biegowy pochodzi tym razem prosto z Francji. Trasa maratonu przebiega przez winnice. Trunków można skosztować w 21 miejscach oraz zagryźć je wykwintnymi serami, pasztecikami i owocami morza. Na 39 kilometrze, w ramach nagrody za wytrwałość, uczestnicy mają prawo do steka z antrykotu! Jakby atrakcji dla zmysłów było za mało, biegacze przebierają się w zabawne stroje, a każdy uczestnik otrzymuje w nagrodę butelkę wina Medoc.

przebrani biegacze, niezwykła impreza biegowa
Pyszny, wyjątkowy event biegowy – aż chce się pakować walizki! źródło: https://www.sources-caudalie.com/coup-denvoi-du-marathon-du-medoc/

Żeby smakujący specjałów kuchni francuskiej biegacze nie zapomnieli co się robi podczas maratonu, trasę patrolują wolontariusze odpowiedzialni za tempo wyścigu. Maraton należy przebiec maksymalnie w 6,5h. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej smacznej imprezie i być może wziąć udział – Francja jest przecież popularnym kierunkiem turystycznym – odsyłamy do oficjalnej strony wydarzenia: https://www.marathondumedoc.com/. Ceny wpisowego zaczynają się od 90 euro.

Ciekawe imprezy dla biegaczy można by wymieniać jeszcze długo. Na całym świecie rozgrywane są kameralne eventy sportowe kierowane do lokalnych społeczności. Nie brakuje ich także w naszym kraju – być może najbliższe niezwykłe biegowe doświadczenie jest niedaleko Ciebie!

Zainteresował Cię temat imprez, w których nie chodzi tylko o sportową rywalizację? Zobacz nasz artykuł o charytatywnych wydarzeniach dla biegowych: https://sbiegacza.pl/2019/07/25/pomaganie-przez-bieganie-czyli-akcje-charytatywne-dla-biegaczy/.