Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> 10 najciekawszych imprez biegowych z Polski i świata

10 najciekawszych imprez biegowych z Polski i świata

Data aktualizacji 02.07.2021

Przeczytasz w 7 minut

10 najciekawszych imprez biegowych z Polski i świata

Ciekawe imprezy biegowe odbywają się na całym globie. Event sportowy z piwem lub pączkami w roli głównej? Międzynarodowe mistrzostwa w bieganiu z bardzo niecodziennym obciążeniem na plecach? Przedstawiamy 10 imprez dla biegaczy, podczas których sportowa rywalizacja schodzi na bardzo daleki plan!

Ciekawe imprezy biegowe za granicą i w Polsce

Interesujące pomysły na eventy dla biegaczy nie znają się na mapie! Niektóre imprezy wymyślone za granicą zostały w podobnej formie przeniesione do Polski. Nasi rodacy mają też własne niezwykłe pomysły!

Piwna Mila

Gwiazdą trasy jest złocisty trunek. Biegacze decydujący się na start mają bezpośrednio przed ruszeniem wypić piwo – i to niejedno! Piwna Mila rządzi się 10 zasadami, po raz pierwszy spisanymi jeszcze w ubiegłym wieku w kanadyjskim Kingston. 

Zasady Piwnej Mili nakazują uczestnikowi wypicie czterech piw, a następnie pokonanie czterech okrążeń stadionu. Łącznie jest to 1609 metrów, czyli właśnie mila. Piwo o przynajmniej 5-procentowej zawartości alkoholu powinno się pić z puszki o pojemności minimum 355 ml. Obowiązuje równouprawnienie – mężczyzn i kobiety piją tyle samo. Każdy kto będzie wymiotował w trakcie biegu musi po czwartym okrążeniu wykonać jedno dodatkowe – karne. To ciekawa impreza dla biegaczy gdzie przydadzą się nie tylko mocne nogi, ale i mocna głowa!

Piwna Mila jest w różnych formach organizowana także w Polsce. Patronują jej często browary rzemieślnicze o lokalnym zasięgu. Znajdzie się i wariant wyścigu dla abstynentów – można przebiec Milę ,,pod wpływem” bezalkoholowego trunku. 

Bieg z żoną na plecach

Dokładnie tak! Podczas tej imprezy dla biegaczy uczestnik ma za zadanie przetransportować wybrankę życia – lub ,,pożyczoną żonę” – do mety na własnych plecach. Technika noszenia dowolna! Nagroda dla zwycięzcy? Piwo ważące tyle co żona! Kobieta musi przy tym ważyć chociaż 49 kilogramów – jeżeli jest lżejsza, trzeba ją dociążyć.

imprezy biegowe w Polsce - bieg z żoną na plecach, uczestnicy
Test dla małżeństwa i ciekawa impreza sportowa? Czemu nie! Źródło: https://exumag.com/bieg-z-zona-na-plecach-i-inne-dziwne-zawody/

Pomysł zrodził się w 1992 roku w Finlandii i do tej pory cieszy się popularnością w wielu krajach. Doczekał się nawet własnych mistrzostw, odbywających się co roku w fińskim Sonkajärvi. Biorą w nich udział także nasi rodacy. 

W Polsce oficjalne zawody odbywają się od 2014 roku. Nie brakuje ponadto organizowanych na mniejszą skalę eventów. Niektórzy mówią, że jeśli małżeństwo przetrwa ,,wife carrying”, przetrwa wszystko!

Przesiecki Bieg Icemana

To ekstremalny bieg górski odbywany zimową porą w Karkonoszach. Uczestnicy zostawiają w domach ciepłe kurtki i getry – trasę powinno się pokonywać ubranym jak najlżej. Buty, bielizna, ewentualnie top – oto strój biegowy na event w Przesiece!

Ta ciekawa impreza biegowa została zorganizowana po raz pierwszy w 2012 roku. Trasa obejmuje 10 kilometrów. Dlaczego ,,bieg Icemana”? Inspiracją był aktualnie zamieszkały w Przesiece Holender Wim Hof – biegacz słynący z niewrażliwości na trudne warunki atmosferyczne. Między innymi wbiegł na Kilimandżaro ubrany w spodenki, buty i nic poza tym!

Color Obstacle Rush

,,Kolorowy bieg” zawdzięcza swoją nazwę głównej atrakcji trasy. Biegacze obsypywani są barwnymi proszkami i oblewani farbami. Trasa obejmuje 5 kilometrów urozmaiconych łatwymi do pokonania przeszkodami – tutaj liczy się zabawa, a nie wyniki sportowe. 

Nie brakuje muzyki, śmiechu oraz oczywiście ogromnej dawki pozytywnej energii! Poza biegiem, wszyscy obecni mogą korzystać z różnorodnych atrakcji – znajdą się dmuchańce dla dzieci, wata cukrowa i koncerty. 

ciekawe imprezy biegowe - fotografia z color obstacle rush
Koszulki umazane farbą? To musi być Color Obstacle Rush – niezwykła impreza biegowa dla spragnionych energii! Źródło: https://www.gingerbread.org.uk/support-us/other-ways-to-give/fundraise-for-us/join-a-gingerbread-event/color-obstacle-rush/

Najbliższe wyjątkowe imprezy biegowe we wszystkich kolorach tęczy mają odbyć się w jesieni w największych polskich miastach. Zainteresowany? Śledź doniesienia! Możesz to robić na oficjalnej stronie: https://colorobstaclerush.pl/.

Bieg Tropem Wilczym

Przechodzimy na chwilę do poważnego tematu. Bieg Tropem Wilczym służy oddaniu czci Żołnierzom Wyklętym. Celem jest popularyzowanie wiedzy historycznej oraz umacnianie patriotyzmu – nie od dzisiaj wiadomo, jak wielką rolę może w tej kwestii odegrać sport.

Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku z inicjatywy działaczy społecznych. Uczestnicy – 50 osób – biegali w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Do 2020 roku wydarzenie zyskało ogromną popularność. Podczas ostatniej edycji, Bieg Tropem Wilczym wystartował w 370 miastach na całym świecie, w tym między innymi w afgańskich i kosowskich garnizonach.

Z powodu pandemii tegoroczną edycję biegu przeniesiono z 16 maja na 15 sierpnia. Możesz śledzić aktualności na oficjalnej stronie: https://tropemwilczym.org/. Z pewnością jakiś bieg ku pamięci Wyklętych odbędzie się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania!

Ciekawe imprezy biegowe za granicą

Kreatywność entuzjastów biegania nie ma granic! Regularnie przekonujemy się o tym śledząc nowinki z całego świata. Jakie ciekawe imprezy biegowe odbywają się poza naszym krajem?

Walt Disney World Marathon

Ta ciekawa impreza dla biegaczy organizowana jest corocznie w Walt Disney World Resort na Florydzie. Trasa obejmuje zlokalizowane na terenie kompleksu parki tematyczne Disneya. Nagroda dla zwycięzcy? Zasponsorowanie wymarzonej wycieczki!

Po raz pierwszy impreza odbyła się w 1994 roku. Wydarzenie trwa 4 dni, a biegacze mają do wyboru trasy różnej długości: 5-kilometrów, 10-kilometrów, półmaraton i maraton. Najwytrwalsi decydują się na ukończenie wszystkich, czyli Dopey Challenge. Opłata za start zależy od długości trasy, a wszyscy uczestnicy w ramach biletu otrzymują pamiątkowe koszulki oraz medale.

zdjęcie grupy biegaczy, ciekawa impreza biegowa w parku Disneya
Niezwykła impreza biegowa w parku Disneya, źródło: https://disneyparks.disney.go.com/blog/2012/09/the-20th-anniversary-walt-disney-world-marathon-its-a-sell-out/

Za inicjatywą stoi organizacja runDisney, która poza WDWM organizuje także szereg innych imprez sportowych na terenie Disneylandu. Biegacze mogą wybrać między innymi Półmaraton Księżniczki, Półmaraton Dzwoneczka czy Star Wars Half-Marathon – The Dark Side. Chciałbyś pobiec z Goofym lub Myszką Miki, ale Stany Zjednoczone to dla Ciebie zbyt daleko? Podobny wyjątkowy event dla biegaczy runDisney organizuje w Paryżu.

The Great American Bacon Race

Główną gwiazdą tej imprezy dla biegaczy jest bekon. Wzdłuż trasy rozstawione są stoiska, przy których do woli można częstować się przepysznym, smażonym boczkiem. 

Impreza odbywa się w Orlando na Florydzie – chyba nikogo nie dziwi, że taki ciekawy event dla biegaczy zaproponowali właśnie Amerykanie! Uczestnicy biegają po parku Billa Frederica, na trasie długości 5 kilometrów. Dla dzieci przeznaczona jest krótsza (ale tak samo smaczna) kilometrowa wersja – Bacon Dash.

Opłata za start zależy od wieku uczestnika. Dzieci poniżej 12 roku życia płacą 10 dolarów, a starsi niepełnoletni 20. W ramach biletu uczestnik otrzymuje koszulkę oraz swobodny dostęp do zlokalizowanych na trasie zasobów bekonu. Dorośli – ich wpis kosztuje 35 dolarów – dodatkowo dostają karnet na drinka. 

The Big Five Marathon

Ten bieg odbywa się w prywatnym rezerwacie dzikich zwierząt. Ta wyjątkowa impreza dla biegaczy zawdzięcza swoja nazwę pięciu zamieszkałym w nim królom fauny – lwu, słoniowi, lampartowi, bawołowi i nosorożcowi.

Impreza odbywa się czerwcową porą w Entabeni w RPA. Pogoda jest wtedy sucha i oczywiście bardzo gorąca. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają helikoptery oraz strażnicy z bronią. 

ciekawy event dla biegaczy maraton na safari
Bieganie z lwami? To z pewnością niezwykły event sportowy! źródło: https://www.africanbudgetsafaris.com/blog/the-big-five-marathon-wildlife-adventure-running-challenge-in-one/

Ze względu na warunki terenowe trasa jest bardzo wymagająca. W dodatku, aby ją ukończyć, konieczna jest trzykilometrowa wspinaczka na wysokość 500 metrów. Z pewnością podczas takiego biegu można się niesamowicie zmęczyć, ale i przestraszyć – mało kto jest przyzwyczajony do omijania lwów podczas treningu!

Krispy Kreme Challenge

Kolejne pyszne interesujące wydarzenie biegowe z amerykańskim rodowodem! Tym razem uczestnicy biegną do kawiarni Krispy Kreme, gdzie mają za zadanie zjeść 12 pączków – to 2400 kalorii z cukrów prostych i tłuszczu!

Uczestnicy biegną dokładnie do tej samej kawiarni, a po pochłonięciu donutów wracają na miejsce startu – kampus uczelni. To ciekawa impreza dla biegaczy, którzy lubią nie tylko słodycze, ale i pomaganie. Dochód z biegu wędruje bowiem do UNC Children’s Hospital’s.

Pomysł pojawił się w 2004 roku. Grupka przyjaciół z North Carolina State University w przerwie między zajęciami nabrała ogromnej ochoty na coś słodkiego. Mieli tylko godzinę – do zlokalizowanej 2,5 mili dalej kawiarni Krispy Kreme musieli więc pobiec. Ukończenie Krispy Kreme Challenge jest dzisiaj tradycją North Carolina State University.

Marathon du Medoc

Jeszcze jeden smakowity i niezwykle ciekawy event biegowy pochodzi tym razem prosto z Francji. Trasa maratonu przebiega przez winnice. Trunków można skosztować w 21 miejscach oraz zagryźć je wykwintnymi serami, pasztecikami i owocami morza. Na 39 kilometrze, w ramach nagrody za wytrwałość, uczestnicy mają prawo do steka z antrykotu! Jakby atrakcji dla zmysłów było za mało, biegacze przebierają się w zabawne stroje, a każdy uczestnik otrzymuje w nagrodę butelkę wina Medoc.

przebrani biegacze, niezwykła impreza biegowa
Pyszny, wyjątkowy event biegowy – aż chce się pakować walizki! źródło: https://www.sources-caudalie.com/coup-denvoi-du-marathon-du-medoc/

Żeby smakujący specjałów kuchni francuskiej biegacze nie zapomnieli co się robi podczas maratonu, trasę patrolują wolontariusze odpowiedzialni za tempo wyścigu. Maraton należy przebiec maksymalnie w 6,5h. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej smacznej imprezie i być może wziąć udział – Francja jest przecież popularnym kierunkiem turystycznym – odsyłamy do oficjalnej strony wydarzenia: https://www.marathondumedoc.com/. Ceny wpisowego zaczynają się od 90 euro.

Ciekawe imprezy dla biegaczy można by wymieniać jeszcze długo. Na całym świecie rozgrywane są kameralne eventy sportowe kierowane do lokalnych społeczności. Nie brakuje ich także w naszym kraju – być może najbliższe niezwykłe biegowe doświadczenie jest niedaleko Ciebie!

Zainteresował Cię temat imprez, w których nie chodzi tylko o sportową rywalizację? Zobacz nasz artykuł o charytatywnych wydarzeniach dla biegowych: https://sbiegacza.pl/2019/07/25/pomaganie-przez-bieganie-czyli-akcje-charytatywne-dla-biegaczy/.

Mogą Ci się spodobać:

03 04.2024
Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się