Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Nike Air Zoom Vomero – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Nike Air Zoom Vomero – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Data publikacji 28.12.2021

Przeczytasz w 9 minut 835 wyświetleń

Nike Air Zoom Vomero – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty do biegania Nike są produkowane z myślą o nieco innych odbiorcach. Każdy model ma motyw przewodni i skupia się na konkretnych zadaniach. Dlatego mimo pozornych podobieństw, a nawet stosowania podobnych technologii, efekt końcowy w poszczególnych butach może być zgoła odmienny.

Widać to na przykładzie butów Nike Air Zoom Vomero. To model, który wykorzystuje w podeszwie środkowej poduszkę gazową znaną z wielu innych butów, na przykład Nike Air Zoom Pegasus.

Mimo to powstał but o nieco innych parametrach. Najnowszy model, Zoom Vomero 16, ma zapewniać maksymalną amortyzację i komfort w czasie biegu. Te buty znajdziesz w sklepie https://www.11teamsports.pl/category/bieganie-mezczyzna-buty.

Jak najnowszy model poradził sobie z postawionymi przed nim zadaniami? Przeanalizowaliśmy wszystkie zalety i wady butów Nike Air Zoom Vomero.

Nike Air Zoom Vomero – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Air Zoom Vomero 16?

Model Vomero 16 jest butem szerokim przede wszystkim w przodostopiu. Na środku stopy cholewka się zwęża i podobną szerokość ma również z tyłu. Już na pierwszy rzut oka widać jednak, że ma dość korpulentny kształt. Cechuje się bowiem mięsistym wypełnieniem.

Ważną rolę w takim układzie buta odgrywa język. W dolnej części jest dość mocno osadzony w cholewce. Poza tym jest bardzo miękki. Znalazło się na nim dużo wyściółki, co wpisuje się w charakter całej cholewki.

Na cholewce wyróżnia się charakterystyczny pasek w śródstopiu. Umożliwia ściąganie i dopasowanie cholewki. Wzmocnienia z syntetycznego materiału zobaczymy z kolei na zapiętku. Tę część buta wieńczy miękki, obszyty materiałem kołnierz. Krawędzie butów są z kolei wzmocnione pianką EVA.

Mimo że Nike Air Zoom Vomero są wykonane z solidnych i dość grubych materiałów, producent nie zapomniał o wentylacji. Widać ją przede wszystkim w przedniej części buta. Tam znajdują się liczne perforacje.

Wnętrze buta i podeszwa

Jak można wywnioskować z powyższego opisu, wnętrze cholewki jest miękkie i przyjemne w dotyku. W środku znajduje się tekstylna wkładka. Można ją wyjąć i zamienić na własną.

Sercem każdych butów do biegania jest jednak podeszwa. W Vomero, w podeszwie środkowej, znajdziemy dwa rodzaje materiałów. Pierwszy to pianka Zoom X – miękka i lekka. Jest rozmieszczona na całej długości butów, ale najwięcej znajdziemy jej pod piętą. W tym miejscu podeszwa ma wysokość 29,5 milimetra.

Drugim systemem amortyzującym jest poduszka gazowa Zoom Air. Znajduje się w przedniej części podeszwy, blisko stopy.

Zewnętrzna część podstawy butów Air Zoom Vomero jest wykonana z gumy węglowej. Warto tu wymienić przede wszystkim trwałą gumę, którą Nike klasyfikuje pod numerem OG/RS-002.

To właśnie z niej wykonany jest bieżnik butów. Można go zaliczyć do tych bardziej agresywnych. Po wewnętrznej stronie butów dominują kołki o kształcie zbliżonym do kwadratu. Na zewnątrz z kolei mamy głównie paski.

Design butów Nike Air Zoom Vomero 16

W butach Vomero uwagę zwraca również niski kołnierz. Co prawda zapiętek usytuowano dość wysoko, ale przejście między nim a przodem cholewki jest zdecydowanie obniżone. Taki kształt sprawia, że but jest mocno wyrazisty. Łatwo go odróżnić od innych modeli Nike.

czarne nike zoom vomero
Buty Nike Air Zoom Vomero 16, wersja czarno-biała, źródło: Strona producenta Nike

Męskie Nike Vomero są aktualnie dostępne w czterech wariantach kolorystycznych. Za podstawowy można uznać ten, na którego amerykański gigant postawił w materiałach promocyjnych. Była to wersja czarno-biała.

To już klasyczny schemat dla butów Nike. Czarną cholewkę urozmaica biały logotyp firmy. Oprócz tego znajdziemy na niej jeszcze pojedyncze, niewielkie białe akcenty. Jasne są natomiast boki podeszwy. Jej spód jest z kolei niemal jednolicie czarny. Gdy zajrzymy do środka buta, zobaczymy zaś wkładkę w kolorze Volt. Tego intensywnego akcentu nie widać jednak w czasie chodzenia.

szary model nike zoom vomero
Buty Nike Air Zoom Vomero 16, wersja szara, źródło: Strona producenta Nike

Bardziej urozmaiconą kolorystycznie cholewkę ma kolejna wersja. Tym razem czarne pozostają przód i kołnierz cholewki. Boczne paski na śródstopiu są szare, w odcieniu Smoke Grey. Logotyp Nike to z kolei srebrny metalik. Szare są również boki cholewki.

szary model nike air zoom vomero 16 ze wstawkami kumkwat
Buty Nike Air Zoom Vomero 16, wersja szara ze wstawkami kumkwat, źródło: Strona producenta Nike

Jeśli decydujemy się na męskie Nike Vomero 16, nie mamy co liczyć na ekstrawaganckie, jaskrawe kolory. Trzecia wersja kolorystyczna to przede wszystkim szarość. Materiały na cholewkę przybierają głównie odcień Cool Grey.

Do tego dochodzi czarne logo Nike i spód buta w tym samym kolorze. A także białe boki podeszwy. Mamy jednak również bardziej żywy akcent. Niewielki panel przy górnej części wiązań to kolor kumkwat. Ta sama barwa przebija na bokach cholewki spod siateczki. Wytłumia ją jednak kolor szary.

jasne nike zoom vomero
Buty Nike Air Zoom Vomero 16, wersja Iron Grey, źródło: Strona producenta Nike

Niemal bliźniaczy układ ma czwarty wariant Zoom Vomero. Można go właściwie uznać za jaśniejszą wersję poprzedniego. Tym razem producent użył odcieni Iron Grey oraz Wolf Grey.

Spod nich wybija się nie kumkwat, a czerwień Light Crimson. Widzimy ją również na języku. Uzupełnieniem jest biel i czerń podeszwy zewnętrznej.

Męskie buty Nike Vomero można kupić w rozmiarach 38,5 – 49,5.

Nike Air Zoom Vomero 16 damskie – kolorystyka

czarne nike air zoom vomero 16 dla kobiet
Buty Nike Air Zoom Vomero 16, wersja czarna damska, źródło: Strona producenta Nike

Kiedy zmienimy płeć poszukiwanych butów, znajdziemy sześć wersji kolorystycznych. Aż trzy z nich opierają się na niemal w pełni czarnej cholewce. Niemal, bo przełamują ją pojedyncze akcenty.

Pierwsza z nich jest identyczna do czarno-białych butów męskich. Druga różni się jedynie kolorem logotypu Nike – jest wymalowany złotą barwą.

Najwięcej oryginalnych akcentów ma wersja trzecia. To nie tylko logo producenta w kolorze Aurora Green. To również jasny Ghost Aqua w dolnej części języka. I jeszcze Marina, czyli barwa obecna na niewielkiej wstawce w górnej części języka oraz dużo większej w tylnej części podeszwy.

damskie nike air zoom vomero
Buty Nike Air Zoom Vomero 16, wersja Light Marine, źródło: Strona producenta Nike

Pozostałe trzy modele mają bardziej stonowane, typowo kobiece barwy. Pierwszy z nich to cholewka utrzymana w tonie Light Marine ze słuszną domieszką szarości Football Grey. W ten sposób powstał układ bardzo delikatny, wizualnie lekki. W tym bucie znajdziemy też domieszkę Mystic Navy – na logo Nike. Całość uzupełnia biel i czerń podeszwy.

buty Air Zoom Vomero 16 białe
Buty Nike Air Zoom Vomero 16, wersja biała, źródło: Strona producenta Nike

Buty do biegania dla kobiet Nike Vomero są dostępne również w kolorze białym. Obok klasycznej bieli przeważa w nich odcień Pure Platinum. Znak producenta zbytnio nie wyróżnia się na takim jasnym tle, ale w słońcu widać, że to srebrny metalik. Podeszwa jest biała, jej spód niemal w stu procentach czarny.

buty nike air zoom vomero w kolorze różowym
Buty Nike Air Zoom Vomero 16, wersja różowa, źródło: Strona producenta Nike

Ostatni z aktualnie dostępnych wariantów kobiecej wersji butów Nike Zoom Vomero to cholewka na bazie różu. A dokładniej odcieni Regal Pink i Pink Glaze. Mocniejszy róż przebija się na bocznych paskach, wyziera spod siateczki.

Logotyp Nike i podeszwa są białe. Charakterystyczny jest też biały bieżnik. To jedyny wariant Vomero 16 bez czarnych spodów.

Damskie buty do biegania Vomero amerykański producent przygotował w rozmiarach 35,5-44,5.

Jak buty Nike Zoom Vomero pomagają w trakcie biegu?

Buty Nike Vomero 16 z pewnością spełniają założenie producenta, które dotyczyło komfortu na trasie. Są bowiem obuwiem z dużą amortyzacją. Połączenie pianki Zoom X oraz poduszki gazowej Zoom Air stworzyło solidną warstwę, które dobrze opiekuje się stopami w czasie biegu.

Pianka przede wszystkim chroni je przed nadmiernymi wstrząsami. W tym modelu stawy faktycznie będą narażone na mniejsze drgania niż w większości butów do biegania.

Poduszka Zoom Air pozwala natomiast efektywnie wykorzystać energię. Po założeniu tych butów czuć różnicę, wybicie jest bardziej dynamiczne. Z pewnością pomaga w tym również standardowy dla Nike drop 10 mm. Co prawda amortyzacja w przedniej części podeszwy może wydawać się nieco twardsza, ale świetnie spełnia powierzone jej zadanie.

Tak zbudowana podeszwa pozwala również na łatwe zwiększenie szybkości biegu. Dobra amortyzacja i duży komfort w przypadku Vomero 16 idzie więc w parze z niezłą dynamiką. I to mimo sporej wagi buta – 309 g.

Na liście zalet tego modelu trzeba także zaliczyć dobrą stabilizację stopy. Jest większa niż w modelu Nike Vomero 15.

Godna odnotowania jest również wytrzymałość butów z tej serii. Zwłaszcza podeszwa Vomero jest niezwykle wytrzymała. W tych butach można z powodzeniem pokonywać setki kilometrów. Dobrze sprawdzają się nawet w trudnych warunkach. Na przykład amortyzacja nie traci swoich właściwości nawet na mrozie.

Do tego dochodzi dobre dopasowanie cholewki. Kołnierz przyjemnie układa się wokół kostki. Testy prowadzone z udziałem profesjonalnych biegaczy pozwoliły też Nike lepiej rozmieścić perforacje na cholewce.

Listę zalet uzupełnia bieżnik. Jak na buty na asfalt jest dość agresywny.

rozciąganie buty nike air zoom vomero
Buty Nike Air Zoom Vomero 16 dobrze sprawdzą się jako komfortowe buty do biegania, źródło: Strona producenta Nike

Technologie w butach Nike Vomero

Najważniejsze rozwiązania technologiczne w butach Vomero to wspomniane już systemy amortyzacyjne. Pianka Zoom X to materiał zaczerpnięty z przemysłu kosmicznego. Zapewnia aż 85 procent zwrotu energii. Wywodzi się z butów, które Nike w 2017 roku przygotowało dla Eliuda Kipchoge’a w ramach projektu bicia rekordu świata w maratonie.

Piankę uzupełniają gazowe poduszki. System Zoom Air to poduszki z włókien syntetycznych. Są płaskie i wytrzymałe, zapewniają sprężysty krok.

Wady butów Nike Air Zoom Vomero

Dla niektórych biegaczy minusem będzie wykończenie cholewki butów Nike Vomero. A dokładniej ich kołnierz. Jest on bowiem dość niski w przejściu. Między wysokim zapiętkiem a językiem cholewka znacznie się obniża. To może być problemem dla osób, których kostka znajduje się wysoko.

Do wad może także należeć wspomniana twarda amortyzacja na przodzie stopy. Przy długim wybieganiu może powodować dyskomfort. Podeszwa staje się wówczas odczuwalnie nieco szorstka.

Z butami Vomero 16 trzeba również uważać na śliskich nawierzchniach. W takich warunkach łatwo stracić w nich przyczepność. Niekoniecznie będą więc nadawać się do treningów w deszczu.

U kogo buty Nike Air Zoom Vomero sprawdzą się najlepiej?

Niektórzy porównują buty Nike Air Zoom Vomero 16 do czołgu. To przez ich solidną budowę, dużą wytrzymałość i sporą masę. A jednocześnie komfort, który zapewniają stopie. Jest w tym obuwiu bezpieczna niczym żołnierze w czołgu.

Ten model jest skierowany do osób ze stopą neutralną. Zoom Vomero 16 to uniwersalny but treningowy. Idealnie sprawdzi się u osób, które dużo biegają. Mogą to być nawet wybiegania liczące 30 i więcej kilometrów. Porządna amortyzacja sprawi, że stopy zakończą taki trening w dobrym stanie.

Co istotne, z Nike Vomero mogą korzystać nawet ciężsi biegacze. Będzie to więc idealny but dla osób z nadwagą. A także dla tych, które mają kilka nadmiarowych kilogramów i chcą je zrzucić w czasie biegowych treningów. Z tego powodu Vomero nadają się też dla początkujących fanów joggingu.

W tym modelu obuwia można biegać przy niskich temperaturach. Perforacje nie będą nadmiernie ochładzać stopy nawet zimą. A solidnie przymocowany język zapewni stopom odpowiednio dużo ciepła.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

21 05.2022
Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! […]

19 05.2022
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

14 05.2022
Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Huarache to klasyk wśród propozycji tej marki. Zwalają z […]

11 05.2022
Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade to historia z 2013 roku. Miały być rewolucją […]

03 05.2022
Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Chcesz kupić markowe buty do biegania od słynnego producenta? Nie […]

26 04.2022
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

21 04.2022
New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

Marki New Balance nie trzeba nikomu przedstawiać! Ich odzież i […]

18 04.2022
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

15 04.2022
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

11 04.2022
Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu […]

18 03.2022
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

11 03.2022
Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

04 03.2022
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

25 02.2022
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 02.2022
Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak […]

17 02.2022
Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie […]

13 02.2022
Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na […]

07 02.2022
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

27 01.2022
Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. […]