Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Bieganie metodą Skarżyńskiego – na czym polega trening według polskiej legendy?

Bieganie metodą Skarżyńskiego – na czym polega trening według polskiej legendy?

Data aktualizacji 27.05.2022

Przeczytasz w 4 minut

Bieganie metodą Skarżyńskiego – na czym polega trening według polskiej legendy?

Bieganie metodą Skarżyńskiego to zbiór zasad treningowych, wypracowanych na podstawie wieloletniego doświadczenia. Na czym opiera się metoda Skarżyńskiego? Bieganie wymaga wiedzy – a tę najlepiej czerpać od najlepszych! Przeczytaj, kim jest Jerzy Skarżyński i na co stawia nacisk w swoich rekomendacjach treningowych.

Bieganie metodą Skarżyńskiego – kim jest Jerzy Skarżyński?

Jerzy Skarżyński to polski lekkoatleta, długodystansowy biegacz, urodzony w 1956 roku. Brał udział w setkach (ponad 300) imprez biegowych, siejąc postrach i respekt wśród swoich rywali. To niezwykły człowiek i niezwykły biegacz. Aktualnie, zajmuje się edukacją sportowców, zamykaną w książkach, filmikach i artykułach.

Jerzy Skarżyński przez 20 lat kariery przebiegło 100 000 kilometrów. W sumie, okrążył więc Ziemię 2,5 raza. Swój najszybszy bieg na 10 kilometrów ukończył z czasem 28 minut 33 sekund 33 setnych. Życiówka w maratonie? 2 godziny 11 minut 42 sekundy.

bieganie metoda skarżynskiego książka biegiem przez życie
Książka Skarżyńskiego, z samym autorem na okładce, źródło: oficjalna strona J. Skarżynskiego

Wyobrażasz sobie bieganie w tempie poniżej 3 minut? Jerzy sobie nie wyobrażał, po prostu postanowił to zrobić.

Dlaczego nie zawojował świata? Bo jego prawa noga jest krótsza o 5 milimetrów od lewej, o czym dowiedział się zdecydowanie za późno. Ten anatomiczny detal, na długich dystansach powodował ból mięśnia dwugłowego i konieczność przystawania. 

W ubiegłym wieku nie byliśmy świadomi roli, jaką na poziomie zawodowym grają takie niuanse. Gdyby Jerzy Skarżyński w swoich najlepszych latach wyrównał nogi wkładkami (jak to zrobił dopiero pod koniec lat 80’), kto wie, czy jego nazwisko nie byłoby teraz legendą na całym świecie.

Trening biegacza – na czym polega według legendy?

Metoda Skarżyńskiego jest skierowana do długodystansowców. Skorzysta na niej każdy, komu w głowie maratony i półmaratony. Będziesz ją mógł zastosować sięgając do książki Biegiem przez życie,

Bieganie metodą Skarżyńskiego to różne rodzaje treningu biegowego, dawkowane w ilościach odpowiednich do poziomu zaawansowania biegacza. Za absolutne minimum uznaje 3 treningi po 30 minut w tygodniu. W miarę możliwości, lepiej, by były to 4 treningi, po 40-70 minut, a po 10 tygodniach do 120 minut. 

Za najważniejszy element treningu biegowego przygotowującego do maratonu, Skarżyński uważa przynajmniej 30 minutowy bieg na 75-85% tętna maksymalnego. Powyżej tej intensywności, trening długodystansowca staje się nie budujący, ale na dłuższą metę wręcz destrukcyjny. Na biegi z tętnem 85-90% HRmax jest czas tylko w okresie przygotowań do zawodów. 

Jerzy Skarżyński przykuwa ogromna uwagę do dwóch rzeczy, które bardzo często zaniedbują początkujący biegacze – ćwiczeń wzmacniających i regeneracji. Podkreśla także rolę rozgrzewki i rozciągania, a u fundamentów możliwości odniesienia sukcesów leży systematyczność.

ćwiczenia rozciągające dla biegaczy trening metoda Skarżyńskiego
Rozciąganie dla biegacza? Słuchaj mistrza Skarżyńskiego!

Masz wrażenie, że gdzieś już słyszałeś te wszystkie zasady? Słusznie – Skarżyński należy do legend, które nauczyły tysiące ludzi biegać poprawnie. Bardzo możliwe, że już biegasz metodą Skarżyńskiego, a nawet o tym nie wiesz.

Ba. Jerzy Skarżyński instruuje początkujących biegaczy, by przed zabraniem się za treningi wykonali komplet badań i zeszli z BMI poniżej 30. To też brzmi znajomo, prawda?

Podsumowując bieganie metodą Skarżyńskiego – to trening pełny zdrowego rozsądku, sumienny, realizowany z szacunkiem do własnego zdrowia i uzupełniony dodatkowymi ćwiczeniami. 

Czy warto kupić książkę Jerzego Skarżyńskiego?

Jerzy Skarżyński napisał książkę Biegiem przez życie, która jest biblią dla każdego ambitnego, początkującego biegacza. Uczy techniki, przygotowania okolobiegowego, pomaga zrozumieć czym w rzeczywistości jest bieganie i jak uczynić maratoński trening korzystnym dla zdrowia. 

trening biegowy metodą skarżyńskiego książka rozmyślink maratończyka
Druga książka Skarżyńskiego – Rozmyślnik, źródło: oficjalna strona J. Skarżynskiego

W książce znajdziesz plany treningowe, odpowiedzi na pytania o dietę, buty i opowieści o problemach biegowych, które przytrafiły się mistrzowi. A jak już wiesz, sama noga przysporzyła mu ich bardzo dużo.

Druga książka, to W biegu, czyli rozmyślnik maratończyka. W niej Jerzy Skarżyński dzieli się swoją historią. Inspiruje, dodaje otuchy, bawi i uczy. 

Czy warto sięgnąć po obie książki? Warto – jeśli nawet nie dla czystej wiedzy, to dla poznania tego fascynującego człowieka. Zaręczamy, że nikt tak skutecznie nie wybije Ci z głowy trenowania ponad siły, gnanego nierozsądną ambicją. A to wszystko prostym językiem, z humorem!


Bieganie metodą Skarżyńskiego to coś, co wielu z nas już robi. Polega na treningach 3-4 razy w tygodniu, wytrwale, bez rzucania się na głęboką wodę. Trzeba uzupełniać go ćwiczeniami siłowymi oraz rozciągającymi. 

Książki Jerzego Skarżyńskiego to zbiór złotych zasad biegania. Mistrz uczy młodszych adeptów jak biegać, jak zrozumieć bieganie i kiedy zwolnić.

A może… lubisz marszobiegi? W takim razie poznaj też inna metodę, autorstwa Jeffa Gallowaya: Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

Mogą Ci się spodobać:

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

02 07.2021
10 najciekawszych imprez biegowych z Polski i świata

10 najciekawszych imprez biegowych z Polski i świata

Ciekawe imprezy biegowe odbywają się na całym globie. Event sportowy […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się