Makaron – co byśmy bez niego zrobili! Lekkostrawne, smaczne źródło […]
Data publikacji 02.02.2023
Przeczytasz w 7 minut
1058 wyświetleń
Danie, które nigdy się nie nudzi? Naleśniki! Na weekendowe śniadania, na odżywcze posiłki potreningowe, na szybki lunch do pracy – poznaj 10 sprawdzonych inspiracji prosto z biegowej kuchni. Z czym naleśniki? 5 na słodko, 5 na słono, wszystkie na… pysznie i zdrowo!
My słodzenia ciasta naleśnikowego i nadzień w słodkich przepisach używamy erytrytolu. Jeśli niestraszne Ci kalorie, możesz sięgnąć po zwykły cukier.
Naleśniki z twarogiem jadł każdy. Doskonały posiłek potreningowy, bogaty w białko. Syci na długie godziny, smakuje wybornie i skutecznie zaspokaja apetyt na słodkości.
Z czym naleśniki? Proponujemy dodanie do nadzienia twarogowego naturalnego kakao – tyle, by ser nabrał czekoladowego koloru. Nabierze również takiego smaku. Użyj drobno mielonego twarogu, a nadzienie nawet wizualnie będzie wyglądało jak czekoladowy krem.
Dzieci nie zauważą różnicy!
W połączeniu ze słodzidłem i odrobina mleka, Twoje twarogowe naleśniki będą idealnie czekoladowe. Przy okazji uzupełnią magnez – kakao to wyjątkowo bogate źródło tego pierwiastka.
Kolejny klasyk – naleśniki z owocami. Tym razem, jabłka posiekaj, dodaj cynamonu i podpiecz na patelni. Placuszki szczególnie dobrze smakują podane z syropem klonowym.
Jeśli chcesz zwiększyć ilość białka w posiłku, możesz dodać odżywki proteinowej do ciasta. Nie chcesz używać odżywek? Więc podaj je z jogurtem białkowym albo twarogiem.
Takie naleśniki na słodko rozgrzeją Cię w jesienne dni. Będa doskonałą nagrodą za udany trening biegowy! Odgrzewane nie smakują już tak dobrze, więc najlepiej działać na dwóch patelniach. Aromat natychmiast sprowadzi do kuchni domowników, więc spiesz się ze smażeniem!
Używasz cukru zamiast erytrytolu? Tutaj pasuje cukier trzcinowy.
Sportowa kuchnia nie obędzie się bez bananów!
Banan to doskonałe źródło potasu. Najlepiej wykorzystać mocno dojrzałego banana, z ciemnymi kropkami. Jest najsłodszy. Nie rozmieniaj się na drobne – przekrój owoc wzdłuż i rozłóż na całej powierzchni naleśnika. Złóż placek i jeszcze raz wrzuć na patelnię, by banan dokładnie się podgrzał.
Do ciasta naleśnikowego dodaj naturalnego kakao – źródła magnezu. A każdy smakosz wie, że słodkość banana z niczym nie łączy się tak dobrze, jak z nutką czekolady.
Czym jeszcze podkręcić całe danie? Orzechami – to bomba kwasów omega-3. Zadbają o Twoje kolana – kwasy omega-3 są potrzebne do utrzymania elastyczności chrząstki stawowej.
Posiłek potreningowy bogaty w białko, węglowodany i witaminy? Łap za naleśniki z jogurtem białkowym – polecamy jogurt naturalny typu skyr lub kvarg. Koniecznie dorzuć do niego jagody – nie tylko borówki, ale tez suszone jagody acai, aceroli, dzikiej róży i żurawiny.
Suszone jagody to doskonałe źródło witaminy C. Witamina C należy do najsilniejszych antyoksydantów na świecie. Jej spożywanie obniża stany zapalne w organizmie.
Jeśli po bieganiu zaserwujesz sobie dużą dawkę kwasu askorbinowego, Twoje mięśnie nieco szybciej się zagoją. Witamina C zadba również o syntezę kolagenu w organizmie (to jej najważniejsza funkcja w organizmie!
Do jagodowo-jogurtowych naleśników lepiej korzystać z naturalnych jogurtów. Smakowe jogurty przytłoczą smak owocow.
Kolejne połączenie jogurtu i dodatków, które odżywia najgłębsze warstwy ciała biegacza!
Nasiona chia od lat robią furorę w sportowych dietach. Także tutaj znajdzie się dla nich zastosowanie! Nasiona nadają się do przygotowywania wszelkich słodkich puddingów – zagęszczają ciecze i jogurty. Pudding z chia najczęściej robi się na mleku kokosowym… ale da się prościej (choć i nieco inaczej smakowo).
Dlaczego właśnie nasiona szałwii hiszpańskiej warto postawić na kuchennej półce? Bo to fantastyczne źródło błonnika, omega-3, wapnia, magnezu i wielu innych minerałów.
Tutaj bez obaw możesz użyć smakowego jogurtu. Nasiona chia mają bardzo łagodny posmak, więc przyda im się wyraziste tło. Dodaj 1 łyżkę nasion na 200 gram jogurtu. Wymieszaj i przystąp do smażenia naleśników. W tym czasie, nasiona będą nasiąkać jogurtem i powoli go zagęszczać. Posmaruj naleśniki jogurtem z chia, zwiń i posyp ulubionymi owocami. Smacznie widziane będą również wiórki kokosowe.
Z czym naleśniki na solidny obiad dla całej rodziny? Albo na kolację, bogatą w białko, bez dużej dawki cukru? Wytrawne naleśniki z łososiem i chudym twarogiem to bogactwo białka oraz dobroczynnych kwasów omega 3. Obowiązkowo dorzuć do nich trochę świeżej sałaty – porcja warzyw przyda się w każdym posiłku!
Takie naleśniki będą bardzo sycące, dzięki czemu spisują się na medal w dietach redukcyjnych. Twaróg przypraw tylko solą, aby nie przyćmił smaku łososia. Ciasto do naleśników powinno być cieniutkie, aby całe danie nie stało się za ciężkie.
Tak – łosoś to tłusta ryba. Tłuszcz jednak jest potrzebny w każdej diecie, a łososiowe mięso zawiera zdrowe tłuszcze. Te naleśniki bez wyrzutów możesz sobie zaserwować na diecie odchudzającej.
Ciągnący się, gorący ser żółty i świeżutki naleśnik… To musi się udać, prawda? Do tego proponujemy drobno pokrojona szynkę drobiową (lub inna chudą wędlinę). Upieczone placki wyłóż plastrami sera, dodaj szynkę, złóż i jeszcze na moment wrzuć na patelnię. Ser się roztopi, a placek przypiecze na chrupko.
Ser żółty to tłusty produkt – trzeba oszczędnie nim gospodarować, bo w nadmiarze sprawi, że danie będzie bardzo ciężkie. Mimo, że nie kojarzy się ze zdrowiem (a niesłusznie – to, że jest wysokokalorycznie nie znaczy, że jest niezdrowy!), warto sięgać po ser żółty, bo to najbogatsze źródło wapnia spośród wszystkich produktów nabiałowych.
W diecie biegacza jak najbardziej jest miejsce na sery – dzięki wapniowi, Twoje kości odbudują się i wzmocnią po każdym treningu.
Z czym naleśniki na słono w wersji FIT? Jeśli oszczędzasz kalorie, w większości hipermarketów dostaniesz ser żółty odtłuszczony. Składa się głównie z białka.
Tak, proste. Takie krokiety, tylko bez panierki. Banalny pomysł, który zdecydowanie za rzadko wykorzystuje się w codziennej kuchni! Naleśnik doskonale przecież zastąpi makaron, kaszę, ryż i inne źródła węglowodanów w obiedzie.
Naleśniki z mięsem mielonym to pomysł nie tylko na spokojny obiad. Łatwo zjesz je na przerwie w pracy – zapakuj do lunchboxa, podgrzej w mikrofalówce na zapleczu, a po godzinach… będziesz miał ochotę wrócić do domu biegiem!
Czemu nie? Do naleśnika da się upchnąć dużo węglowodanów. Jeśli w pracy zjesz odżywczy posiłek, bez problemu zrobisz trening wracając do domu.
To teraz coś lżejszego!
Naleśniki na słono w ramach lekkiego śniadania? Z cebulką, porem, szczypiorkiem rukolą, liśćmi szpinaku i oczywiście mozzarellą – Twoim źródłem białka.
Czy taki mały naleśniczek nie będzie zbyt lekki na śniadanie? Nie – mozzarella jest bardzo sycąca, bo obfituje w porteiny i tłuszcz. Jeszcze bardziej najesz się jeśli zrobisz gruby placek, a całość podasz z jogurtem naturalnym, doprawionym suszonym czosnkiem. Jogurt posłuży za dip i jeszcze podbije ilość białka.
Mozzarella może być odtłuszczona – wersja light na pewno leży gdzieś w hipermarketowej lodówce. Nie lubisz mozzarelli? Spróbuj więc naleśnika z serem feta.
Lubisz grzyby? Jest na nie miejsce w naleśnikach! Nie tylko na pieczarki, ale również duszone podgrzybki, maślaki, borowiki, koźlarze i wszystkie inne smakołyki, które wpadną Ci w dłonie podczas biegania po lesie.
Aby posiłek był bardziej sycący, do grzybów dodaj pieczony filet z kurczaka. Stworzysz w ten sposób dietetyczną, bogatą w smaku bombę białkową!
Mimo niskiej kaloryczności, grzyby są ciężkostrawne. Warto je jeść, bo zawierają sporo minerałów… ale do placuszków podaj więc tylko lekki sos pieczeniowy, bez dodatku śmietany. Przesadzanie z tłustymi dodatkami sprawi, że posiłek wywoła senność!
Naleśniki z grzybami przyrządź w dzień bez treningu, lub dopiero po bieganiu.
Z czym naleśniki? Z czym tylko chcesz! Naleśniki mogą być pełnoprawnym daniem obiadowym – to opcja wcale nie tylko na niedzielne śniadanie!
Eksperymentuj w kuchni do woli – te placuszki będą smakować świetnie po prostu ze wszystkim. Korzystaj ze świeżych owoców, naturalnego kakao, nasion chia, jogurtów i twarogu. Nie bój się tłustych dodatków – łososia i serów – bo w każdej diecie są potrzebne źródła tłuszczu.
Narobiliśmy Ci smaku?
Mogą Ci się spodobać:
Makaron – co byśmy bez niego zrobili! Lekkostrawne, smaczne źródło […]
Biegasz, żeby jeść słodycze? Nie jesteś jedyny – milionom biegaczy […]
Biegasz, aby jeść i nie tyć? Szlachetna motywacja, a jaka […]
Płatki owsiane to produkt, który od lat podbija serca kolejnych […]
Jedzenie przed treningiem biegowym jest jak tankowanie paliwa. Różnica między […]
Posiłek bezpośrednio przed bieganiem może znacząco wpłynąć na wyniki treningowe […]