Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Wskazówki dotyczące ćwiczeń w niskich temperaturach, aby zachować aktywność tej zimy

Wskazówki dotyczące ćwiczeń w niskich temperaturach, aby zachować aktywność tej zimy

Data publikacji 04.11.2020

Przeczytasz w 6 minut 1735 wyświetleń

Wskazówki dotyczące ćwiczeń w niskich temperaturach, aby zachować aktywność tej zimy

Wraz ze zbliżającą się zimą, oto kilka wskazówek, które warto zapamiętać.
Utrzymywanie formy ciała jest niezwykle ważne dla ogólnego zdrowia, ale szczególnie w obszarach mobilności i rozwoju mięśni. Pozostawanie na stałym poziomie aktywności fizycznej ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia osobistych celów fitness i powinno być traktowane priorytetowo dla długoterminowej jakości życia. Jednak są pewne pory roku, w których ćwiczenia mogą być łatwiejsze niż inne.

Jak temperatura wpływa na trening?

Temperatura i poziom wilgotności mogą mieć znaczący wpływ na sposób, w jaki ćwiczysz, szczególnie jeśli lubisz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Zimna pogoda może być trudnym wyzwaniem, jeśli chodzi o motywowanie siebie, ale wiąże się również z wyjątkowymi wyzwaniami dla efektów fizycznych. Rzućmy okiem na kilka wskazówek dotyczących ćwiczeń, o których będziesz chciał pamiętać, abyś mógł kontynuować dobrą pracę, nawet jeśli temperatury są niskie.

Porada 1: Poznaj zalety treningów w niskich temperaturach

Z pewnością kuszące może być przytulenie się, pozostanie w domu i pominięcie treningu, gdy na zewnątrz robi się zimno. Motywowanie się do walki z zimnem może nie być łatwe, ale są dobre powody, aby to zrobić. Warto wiedzieć, że priorytetowe traktowanie aktywności fizycznej, gdy robi się chłodniej, przynosi pewne potwierdzone korzyści. Może to być ogromna pomoc, jeśli chcesz zwalczyć świąteczny przyrost masy ciała, który często wiąże się z tą porą roku. Dodatkowy element korzyści, jaki daje zimna pogoda, to spalenie większej ilości kalorii podczas treningu.

Zdobądź dawkę witaminy D

Przebywanie na świeżym powietrzu i na słońcu, nawet jeśli na zewnątrz jest zimno, może poprawić nastrój. To, że słońce nie jest tak ciepłe, nie oznacza, że utraciło zdolność dostarczania witaminy D. Treningi w ekstremalnych warunkach pogodowych mogą również pomóc zwiększyć wytrzymałość fizyczną i poprawiają zdolności intelektualne. Ćwiczenia i utrzymywanie silnego ciała są również ważnym elementem utrzymania silnego układu odpornościowego, który pomaga zwalczać wirusy i choroby. Miesiące zimowe mogą oznaczać wybuchy grypy, przeziębienia i innych chorób, których należy unikać, dlatego utrzymanie aktywności i siły ciała jest ważne w tej porze roku.

Wskazówka 2: Sprawdź pogodę

Zanim zaczniesz ćwiczyć na świeżym powietrzu w zimne dni, będziesz chciał wiedzieć, w co się pakujesz. Znajomość lokalnej pogody może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących rutyny na świeżym powietrzu. Informuje również o tym, abyś mógł podejmować lepsze decyzje dotyczące garderoby i uchronić się przed żywiołami.

Zimna pogoda jest różna i zależy od miejsca zamieszkania. Z tego powodu ważne jest, aby poświęcić chwilę na sprawdzenie pogody, zanim wyruszysz w drogę.

Specjalne uwagi dotyczące treningów w niskich temperaturach:
• Czy istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na lodzie?
• Czy potrzebujesz ochronnego sprzętu treningowego?
• Która pora dnia byłaby najlepsza na mój trening?
• Czy temperatura na zewnątrz jest dla mnie bezpieczna?

Są to rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę.. Dzięki wielu witrynom internetowym i aplikacjom dostęp do prognozy jest łatwy z dowolnego miejsca.

Wskazówka 3: Nigdy nie pomijaj rozgrzewki

Kiedy treningi w zimne dni są konieczne, rozgrzewka ma kluczowe znaczenie. Co więcej, bardziej sensowne może być poświęcenie większej ilości czasu na rozgrzewkę niż to robisz w ciepłe dni.
Nie zapomnij się rozciągać!

Rozciąganie jest ważną częścią wszystkich ćwiczeń, zwłaszcza jeśli planujesz ćwiczyć na mrozie. Uważaj na swoje ćwiczenia rozgrzewkowe, ale także zwracaj uwagę na swoją formę i symetrię. Równomierne ruchy są ważne już na samym początku.

Rozgrzewka przed ćwiczeniami w zimne dni pomoże mięśniom wspierać i w pełni ułatwić ruchy, zamiast koncentrować się na aklimatyzacji do aktywności, jednocześnie dostosowując się do zmiany temperatury.

Porada 4: Ubierz się odpowiednio do treningu w niskich temperaturach

Sposób ubierania się podczas ćwiczeń może mieć poważniejszy wpływ na trening, niż początkowo sądzisz. Twoja mobilność i komfort są ważne, gdy próbujesz skoncentrować się na rozwoju mięśni i treningu siłowym. Oprócz uwzględnienia poziomu mobilności i komfortu, jaki zapewnia Twoja garderoba do ćwiczeń, treningi w zimne dni zapewniają dodatkowy element temperatury zewnętrznej do rozważenia. Jest kilka kluczowych rzeczy, o których warto pamiętać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, jednocześnie maksymalizując treningi w zimne dni.

Ubierz się w warstwy

Kiedy po raz pierwszy stawisz czoła zimnu, będziesz chciał upewnić się, że Twoje mięśnie są ciepłe i dobrze izolowane od zimna. Oznacza to upewnienie się, że warstwa jest zasadniczo gruba, co pomaga utrzymać ciepło ciała, jednocześnie zapobiegając odprowadzaniu zimnego powietrza i wilgoci. Ale kiedy zaczniesz angażować swoje ciało i wywierać energię, twoje ciało szybko zacznie się nagrzewać od skurczów mięśni. Zwykle nie trwa to długo, zanim zaczniesz się pocić, nawet jeśli na zewnątrz pada śnieg. Przegrzanie podczas ćwiczeń może okazać się równie niebezpieczne, jak przemarznięcie, więc musisz być ostrożny.

… Ale nie za dużo warstw

Zbyt ciepłe ubranie się w grube ubranie może spowodować odwrotny skutek i spowodować nadmierne pocenie się podczas ruchu. Może to powodować odwodnienie, nadmierne zmęczenie i potencjalne ryzyko hipotermii w mokrych ubraniach. Wskazówka dotycząca uniknięcia tych niebezpieczeństw i znalezienia odpowiedniej równowagi polega na założeniu kilku różnych warstw, które będziesz mógł zdjąć i wymienić na różnych etapach treningu. Pozwoli to na utrzymanie mięśni w bardziej stałej temperaturze i bardziej równomiernym zaangażowaniu.

Wybierz buty o dobrej przyczepności

Jest to ważna wskazówka dla wszystkich ćwiczeń, niezależnie od tego, czy są to ćwiczenia w pomieszczeniach, na zewnątrz, w chłodne dni, czy w ciepłe dni. Jest to jednak wyjątkowo ważne w chłodniejsze miesiące. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w okolicy, w której przez całą zimę jest dużo śniegu i lodu. Ryzyko poślizgu i upadku wzrasta w przypadku śliskich i nierównych powierzchni. Poślizgnięcie się i upadek może spowodować poważne uszkodzenie ciała, z którego może być trudno wyzdrowieć. Może również spowodować poważne pogorszenie sprawności fizycznej i celów w zakresie mobilności, nawet jeśli obrażenia są dość niewielkie.

Wybór butów, które zapewniają odpowiednie podparcie stopy oraz odpowiednią przyczepność, mogą zapewnić pozytywny trening na świeżym powietrzu. Jeśli nie jesteś pewien, czego potrzebujesz lub masz pytania dotyczące określonych ruchów, wskazówka profesjonalisty nigdy nie zaszkodzi. Nie bój się poprosić profesjonalnego trenera o zalecenia lub porady dotyczące bezpiecznego, wspierającego obuwia.

A jak wybrać buty terenowe odporne na przemoczenie? Podpowiedzi szukaj w kolejnym artykule: Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

Chroń swoje kończyny

Ból może wywoływać napięcie, nawet jeśli jest pośredni. Na przykład, jeśli czujesz ból w palcach z powodu zimna, możesz mieć ochotę napiąć ramiona w sposób, który zapewni im wsparcie lub ulgę. Podobnie, jeśli twoje uszy staną się zimne, może to spowodować nierównomierne naprężenie mięśni ramion w celu utrzymania ciepła głowy i uszu. Szczegóły dotyczące zimowego stroju do ćwiczeń mogą mieć wpływ na zdrowie mięśni podczas wszelkiego rodzaju ćwiczeń, dlatego należy zrobić wszystko, aby wziąć pod uwagę wszystkie części ciała. Nawet te, w które niekoniecznie będziesz bezpośrednio angażować się podczas treningu.

Zawsze znajdzie się powód, by nie pracować, jeśli go szukasz. Niskie temperatury i niezbyt idealna pogoda mogą zniechęcić Cię do priorytetowego traktowania rozwoju i sprawności, na jaki zasługujesz. Te sugestie, przypomnienia i wskazówki mogą pomóc Ci stanąć na wysokości zadania podczas zimnych miesięcy.

Zimą można też grać w piłkę. Wieści ze świata futbolu szukaj na stronie wspieramyklub.pl

Artykuł powstał dzięki współpracy z https://citysklep.pl/!

Mogą Ci się spodobać:

30 09.2022
5 mrocznych sekretów biegaczy – dla NIE-BIEGACZY o mocnych nerwach!

5 mrocznych sekretów biegaczy – dla NIE-BIEGACZY o mocnych nerwach!

Biegacze potrafią przerazić zwykłych śmiertelników… a czasem nawet samych siebie. […]

29 09.2022
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Pragniesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i chcesz zadbać o swoje […]

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego  musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się