Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Węglowodany dla biegacza

Węglowodany dla biegacza

Data aktualizacji 14.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

węglowodany dla biegacza cukry proste

Co jest najważniejsze w diecie sportowca? Zbilansowane makro, zdrowe produkty i urozmaicone dania! Dania dla biegaczy powinny być bogate nie tylko w białko, ale także węglowodany. Jakich cukrów nie może zabraknąć? Skąd pozyskiwać węglowodany dla biegacza? Przeczytaj, a nie popełnisz błędu przy komponowaniu posiłków! 

Węglowodany a bieganie – ile cukrów w diecie?

Dieta biegacza wymaga rozsądnego rozplanowania według indywidualnych potrzeb. To ile węglowodanów dziennie przyjmować zależy między innymi od bieganych przez nas dystansów. 

Biegacze krótkodystansowi zadowolą się podażą cukrów już w wysokości 5 gramów na kilogram masy ciała. Średniodystansowe bieganie? Węglowodany dla osób których trasa nie przekracza 5 kilometrów powinny być na poziomie 7-10 gram na kilogram. Długodystansowcy ,,dobijają” do 12 gramów, a podczas bardzo długich treningów muszą wspomagać się przekąskami. 

Co z wielogodzinnymi treningami? Tutaj węglowodany dla biegacza są po prostu niezbędne. Przy dystansach na więcej niż półtorej godziny trzeba dostarczyć z  przekąsek 30-60 gramów węglowodanów na każdą godzinę biegu. Gdy trening trwa powyżej 2,5 godziny, jest to nawet 90 gramów! Bez wątpienia maratońskie dystanse to wyzwanie nie tylko dla nóg, ale i żołądka.

Węglowodany dla biegacza – czy można jeść cukry proste? 

Węglowodany dla biegaczy i innych sportowców to zarówno cukry proste jak i złożone. Te proste owiane są złą sławą – kojarzymy je z czekoladą, cukierkami i słonymi przekąskami. Są szybkim źródłem energii, która równie błyskawicznie nas ,,opuszcza” skłaniając do zjedzenia czegoś jeszcze! 

Proste węglowodany – bieganie to dobra okazja, by się nimi cieszyć! Nie jest to bowiem ,,zły cukier”, ale źródło energii, którym powinno się po prostu rozsądnie gospodarować. Jak? Wybierając zdrowe źródła, optymalna porę ich przyjęcia oraz zachowując umiar.

węglowodany dla biegacza pancakes z miodem i bananem
Miód i owoce to węglowodany proste – zdrowe węglowodany proste!

Czy biegacz może ogóle jeść czekoladę i słodkie płatki śniadaniowe? Cóż, wszystko jest dla ludzi – byle z umiarem! Nic nie stoi na przeszkodzie by pozwolić sobie na batonika albo drożdżówkę z ulubionej piekarni, byle tylko nie stały się standardowymi komponentami naszej diety. Węglowodany dla biegacza powinny być zdrowe! Sport to w końcu zdrowie, ale i sam w sobie wymaga dobrej kondycji organizmu.

Węglowodany dla biegacza – najlepsze źródła

Opozycją dla popularnych cukrów prostych są złożone węglowodany – bieganie wymaga zawarcia ich w diecie w dużej ilości. W okresie zbliżających się zawodów niektórzy biegacze decydują, by te makroskładniki zajmowały nawet 75% zapotrzebowania kalorycznego!

Najlepszymi źródłami jeśli chodzi o złożone węglowodany dla biegaczy są produkty zbożowe. Kasze – gryczana, jęczmienna, jaglana i nie tylko – to znakomite źródła energii uwalnianej przez większą część dnia. Dostarczają błonnika, witamin i minerałów, a dobrze przyrządzone smakują wybornie! Mają także dość niski indeks glikemiczny, czym zyskują popularność wśród diabetyków.

Energia, błonnik i węglowodany dla biegacza jak znalazł – to oferują nam z kolei warzywa strączkowe. Fasola, groch czy bób świetnie sycą, są smaczne i pozwalają poeksperymentować w kuchni. Nie brak w nich także białka. 

zdrowe węglowodany złożone dla biegacza

Co ze wspominanymi już cukrami prostymi? To także dobre i potrzebne węglowodany dla biegacza. W ich roli mogą do woli występować owoce – zarówno świeże jak i suszone. Soki owocowe 100%, dżemy bez dodatku cukru (naturalnie występująca fruktoza wystarczy), miody, mleko, batoniki z suszonych owoców – to wszystko zdrowe produkty pełne witamin. 

Cukry proste możemy także dawkować z miodu – jego dobroczynne właściwości znamy od pokoleń. Nawet demonizowany od lat biały chleb nie zaszkodzą! Kanapka na białej kromce, z powodzeniem może wejść w skład zdrowego śniadania przedtreningowego.

Węglowodany przed bieganiem – jakie?

Dla osiągania optymalnych efektów treningowych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na posiłki przed- i potreningowe. Nie może zabraknąć w nich właśnie cukrów!

Na 2-4 godzin przed bieganiem powinno się stawiać na na węglowodany złożone. Po strawieniu, dostarczą energii na długo. Przed bieganiem warot jeśc makarony, kasze, ryz brązowy i proste potrawy mączne.

Na 30-60 minut Lepiej zrezygnować z sutego obiadu pełnego węglowodanów złożonych. Złożone węglowodany dla biegaczy powinny wypełniać nasz dzień, ale nie okres przedtreningowy. Kasza czy makaron razowy trawią się długo. Tym samym ,,zajmują” nasz organizm procesami trawienia i pozyskiwania energii. Na treningu nie potrzebujemy jej długiego uwalniania, ale szybkiej dawki mocy! Garść suszonych owoców, banan, fit-batonik z miodem – taka mała przekąska dostarczy nam energii, którą efektywnie zużyjemy na treningu. 

batonik granola zdrowy
Lekki, energetyczny batonik, gdy nie miałeś czasu na solidny posiłek kilka godzin przed bieganiem.

Czy Snickers sprawdzi się jako przedtreningowa przekąska? Cóż… Spełni swoje zadanie, ale organizm z pewnością nam za niego nie podziękuje. Węglowodany dla biegacza mają nie tylko poprawiać wyniki treningowe, ale też dobrze wpływać na całokształt zdrowia! Z braku innych opcji na przedtreningówkę możemy wybrać coś maksymalnie niezdrowego, ale na co dzień lepiej pozostać przy ,,fit” źródłach cukrów prostych.

Węglowodany – bieganie a posiłek potreningowy bogaty w cukry

Posiłek potreningowy jest tak samo ważny jak ten przed bieganiem. Dzięki niemu regenerujemy mięśnie i uzupełniamy zapasy glikogenu, potrzebnego na następny trening. Jakie węglowodany dla biegaczy powinny wziąć na siebie to odpowiedzialne zadanie?

Cukry proste przydadzą się nie tylko przed bieganiem, ale także w okresie potreningowym. Pełnoprawny posiłek powinniśmy zjeść maksymalnie 2 godziny po ćwiczeniach, by regeneracja mogła ruszyć jak najprędzej. Im szybciej tym lepiej. Posiłek powinien obfitować nie tylko w białko, ale też węglowodany – bieganie wymaga energii nawet po jego zakończeniu!

Zaraz po zejściu z trasy możemy sięgnąć po przekąskę. Sprawdzi się na przykład energetyczny koktajl ze świeżym bananem czy suszone owoce w towarzystwie jogurtu. Białko i węglowodany proste – oto co zjeść zaraz po zejściu z trasy. Ten tandem odżywi mięśnie i postawi nas na (zmęczone) nogi.

twaróg ze świeżymi owocami po bieganiu
Owoce – węglowodany proste – plus twaróg – białko. Dobra kompozycja potreningowa.

Po uzupełnieniu energii po powrocie z biegania, czas na ,,normalne” jedzenie. Resztę dnia powinny zdominować węglowodany złożone – na przykład kasza gryczana – białko – proponujemy filet z kurczaka – i tłuszcz, na przykład oliwa z oliwek.

Po treningu jako węglowodany dla biegacza w pierwszej kolejności sprawdzą się właśnie cukry proste. Dalej, już w trakcie dnia, bazujmy na węglowodanach złożonych.


Węglowodany dla biegacza są niezwykle istotne w codziennej diecie. Zdrowe źródła cukrów prostych i złożonych oraz rozsądne komponowanie okołotreningowych posiłków pomoże nam dać z siebie  dwieście procent!

Węglowodany są niezbędne dla wydajnego treningu! Przeczytaj więcej o posiłku przedtreningowym i popraw swoje osiągi dzięki cukrom. Sprawdź tutaj: https://sbiegacza.pl/co-zjesc-przed-bieganiem-aby-trening-byl-efektywny/

Mogą Ci się spodobać:

10 09.2024
Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]

16 08.2024
Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]

17 04.2024
Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]

15 01.2024
Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]

12 01.2024
Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

02 01.2024
Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]

07 12.2023
Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]

06 12.2023
Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]

22 11.2023
Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

10 11.2023
Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

16 10.2023
Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]

09 10.2023
Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]

02 10.2023
W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]

27 09.2023
Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]

25 09.2023
Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]

25 09.2023
Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]

19 09.2023
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]

18 09.2023
Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

22 08.2023
Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]

16 08.2023
Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]

07 08.2023
Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

14 07.2023
Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]

20 06.2023
Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]

05 06.2023
Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]

02 06.2023
Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się