Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Węglowodany dla biegacza – ile, kiedy i jakie?

Węglowodany dla biegacza – ile, kiedy i jakie?

Data aktualizacji 23.06.2021

Przeczytasz w 5 minut

węglowodany w diecie biegacza

Jeszcze kilka lat temu węglowodany były demonizowane jako główna przyczyna epidemii otyłości w społeczeństwie zachodnim. Dziś już wiemy, że nic nie jest czarno-białe, a same cukry to nic złego. Węglowodany w diecie biegacza są wręcz bardzo istotne, potrzeba tylko odrobiny wiedzy, by wyciągnąć z nich maksymalnie korzystny potencjał. Bieganie a węglowodany – co warto wiedzieć? Czytaj dalej!

Rola węglowodanów w diecie biegacza – glikogen

Odpowiedź na pytanie „dlaczego węglowodany są ważne w diecie sportowców” to glikogen. Co to jest glikogen? To wielocukier, magazynowany w mięśniach i wątrobie. Stanowi główne źródło energii dla mięśni – podczas wysiłku rozpada się na cząsteczki dobrze nam znanej glukozy. Zapasy są ograniczone i szybko wykorzystywane podczas intensywnego treningu.

W wątrobie odkłada się około 400 kalorii pochodzących z glikogenu, w samych mięśniach do 1600 – gdy zaczniemy „dawać sobie wycisk” ciało sięgnie do nich w pierwszej kolejności, a to na jak długo wystarczą jest kwestią indywidualną. Warto zwrócić uwagę, że te 2000 kalorii zużywamy nie tylko na wysiłek fizyczny, ale też na zasilanie układu nerwowego. Gdy dostępny glikogen się wyczerpie, czekają nas problemy z koncentracją i skoordynowaniem ruchów – nieraz doświadczyli tego biegacze długodystansowi.

Uzupełnienie zapasów trwa kilkanaście godzin (do 20-24), a zacząć ładować baterie powinniśmy jak najszybciej po zakończeniu aktywności – maksymalnie 2 h po treningu, a najlepiej do 30 minut. Okno glikogenowe zamykające się po 2 h to najlepszy moment na posiłek bogaty w węglowodany proste – najszybciej uzupełniają jego zapas – i białko. Dawka protein nie tylko pozwoli jak najszybciej rozpocząć regenerację uszkodzonych mięśni, ale także przyczyni się do sprawniejszego ładowania glikogenu.

Węglowodany w diecie biegacza – ile?

Przyjmuje się, że cukry powinny pokrywać 45-55% dziennego zapotrzebowania kalorycznego na standardowej diecie osób niepraktykujących szczególnej aktywności fizycznej. W przypadku trenujących osób to się zmienia  – zwiększenie podaży korzystnie wpływa na osiągane wyniki, a często jest wręcz niezbędne. Ile węglowodanów dla biegacza będzie optymalną ilością? Jak zwykle w dietetyce – to zależy!

Według Matta Fitzgeralda – doświadczonego biegacza specjalizującego się w żywieniu sportowców wytrzymałościowych – podaż węglowodanów zależy od tego, ile czasu poświęcamy na treningi. Jeżeli jest to 3-5 h tygodniowo, wystarczy nam 4-5 gramów cukrów na kilogram masy ciala. Przy nieco intensywniejszym trybie życia – 5-7 h treningu na tydzień, ilość codziennie dostarczanych węglowodanów powinna wzrosnąć do 6 gramów na kilogram. W przypadku osób trenujących codziennie długo i intensywnie wartości te osiągają nawet 10 gramów. 

Bieganie – kiedy jeść węglowodany? 

Co jeść przed treningiem? Około 20-30 minut przed wyruszeniem w trasę warto doładować się cukrami prostymi – banan, tost z dżemem, daktylowy batonik to dobry wybór dla potrzebujących energetycznego kopniaka. Oczywiście, szykując się na trening możemy przegryźć klasycznego Snickersa, aczkolwiek zawsze zachęcamy do zdrowych wyborów!

Węglowodany złożone – te uznawane za zdrowe, znajdujące się w produktach zbożowych i strączkowych warzywach – powinny zostać spożyte nie później niż 2 h przed treningiem. Spożywanie dużej porcji węglowodanów złożonych na krótko przed wysiłkiem mija się z celem. Organizm potrzebuje dużo czasu na strawienie i „wyciągnięcie” pełni energii z tych cukrów. Efektem jest sytuacja, w której ciało skupia się na procesach trawiennych, a więc pozyskiwaniu siły w momencie, gdy powinniśmy mieć ją już gotową do wykorzystania! Ponadto, pełnoziarniste produkty i warzywa strączkowe zawierają dużo błonnika, co jest oczywiście ich zaletą. Niekoniecznie jednak chcielibyśmy, aby pełnię swojej mocy ujawniły na trasie.

Podczas gdy okno glikogenowe jest otwarte – jak wspominaliśmy, do 2h po wysiłku – należy dostarczyć organizmowi węglowodany proste oraz białko. Dobrym pomysłem są zawierające cukry koktajle proteinowe i generalnie „papki” – płynna forma gwarantuje najszybszą przyswajalność makroskładników. 

Jeśli długość treningu nie przekracza godziny, a podchodzimy do niego ze zregenerowanym zapasem glikogenu, z reguły nie ma konieczności uzupełniania kalorii. Według dietetyków, dopiero trenując 2-3 godziny powinniśmy sięgnąć po przekąskę zapewniającą 60 gramów węglowodanów, a jeżeli trening się przedłuża, rekomendowana podaż sięga 90 gramów na godzinę. Powinny to oczywiście być z miejsca przyswajane węglowodany proste.

Węglowodany proste i złożone w diecie biegacza – źródła

Węglowodany złożone dla biegacza powinniśmy czerpać z takich źródeł jak wszyscy – obowiązują standardowe zasady zdrowego odżywiania. Warto stawiać na grube kasze, brązowy ryż, otręby, płatki owsiane, orkiszowe czy jaglane. Dostarczamy z nich nie tylko złożone, sycące na długi czas cukry, ale także proteiny, minerały i błonnik. Warzywa strączkowe także są kapitalnym wyborem – stawiajmy nie tylko na dobrze znaną fasolę, ale też na przykład na cieciorkę i soję.

Węglowodany proste w diecie biegacza to nieco bardziej złożona kwestia. Cukry proste nie bez kozery obrosły w złą reputację – kojarzą się głównie z wysokoprzetworzonymi przekąskami w słodkiej i słonej formie, którymi łatwo obejść się w nadmiarze, by po kwadransie znów szukać czegoś do jedzenia. 

Dieta dla biegacza bez węglowodanów prostych to jednak utrudnianie sobie życia. Wystarczy stawiać na zdrowe źródła węglowodanów prostych, takie jak chociażby owoce. Fruktoza w nich zawarta to nic innego jak cukier prosty, ale bananów, daktyli, rodzynek czy suszonych moreli ciężko nie docenić z racji ich zawartości witamin i minerałów. Na długiej trasie warto mieć ze sobą także batoniki bazujące na tych darach natury oraz słodzony domowy izotonik. 

Specjalnie z myślą o biegaczach długodystansowych powstają także żele energetyczne i batony specjalnego przeznaczenia. Przydadzą się szczególnie podczas zawodów – to bomby węglowodanowe w małej formie, w sam raz do spożycia bez zwalniania tempa.

Cukier nie jest zły – trzeba tylko wiedzieć jaki wybierać i przede wszystkim spożywać go z umiarem. Węglowodany w diecie biegacza a także innych sportowców pełnią rolę, której nie mogą ignorować szczególnie ci, dla których liczą się wyniki. To co, komu batonika daktylowego?

Mogą Ci się spodobać:

02 12.2024
Monohydrat Kreatyny vs. Jabłczan Kreatyny: Która Forma Suplementacji Jest Najlepsza dla Biegaczy?

Monohydrat Kreatyny vs. Jabłczan Kreatyny: Która Forma Suplementacji Jest Najlepsza dla Biegaczy?

Wstęp: Dlaczego kreatyna może być korzystna dla biegaczy? Kreatyna jest […]

10 09.2024
Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]

16 08.2024
Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]

17 04.2024
Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]

15 01.2024
Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]

12 01.2024
Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

02 01.2024
Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]

07 12.2023
Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]

06 12.2023
Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]

22 11.2023
Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

10 11.2023
Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

16 10.2023
Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]

09 10.2023
Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]

02 10.2023
W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]

27 09.2023
Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]

25 09.2023
Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]

25 09.2023
Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]

19 09.2023
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]

18 09.2023
Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

22 08.2023
Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]

16 08.2023
Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]

07 08.2023
Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

14 07.2023
Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]

20 06.2023
Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]

05 06.2023
Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się