Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Trening > VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

Data publikacji 28.11.2022

Przeczytasz w 9 minut 14312 wyświetleń

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które z pewnością brzmi tajemniczo dla początkujących biegaczy. Im szybciej to zmienią, tym lepiej – bo VO2 max jest jednym z najistotniejszych parametrów w budowaniu formy. Czym dokładnie jest ten parametr, po co i jak go zwiększyć? Przeczytaj — ale uprzedzamy, że możesz się mocno rozczarować!

Czym jest wytrzymałość biegacza?

Krótkie wprowadzenie.

Bieganie długodystansowe to trening wytrzymałościowy. A co kryje się za pojęciem wytrzymałości?

Wytrzymałość biegacza to pojęcie ciężkie do oszacowania. Poruszając ten temat głównie należy skupić się na indywidualnej odporności organizmu na zmęczenie. Zmęczenie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne – szczególnie groźne na wielogodzinnych zawodach. Im poważniejszym biegaczem jesteś, im dłuższe wybiegania robisz, tym większe znaczenie ma Twoja ogólna wytrzymałość i związany z nią VO2max.

Wytrzymałość ma bezpośrednie połączenie z wydolnością tlenową, czyli zdolnością do pokrywania zapotrzebowania mięśni na energię. Wyróżniamy wytrzymałość tlenową oraz beztlenową. Procesy beztlenowe są wykorzystywane podczas krótkiego kilkusekundowego wysiłku, gdzie występują szybkie i intensywne skurcze mięśni. Jest to na przykład trening siłowy, czy sprinty – wysiłek jest krótki, na maksimum możliwości.

Natomiast procesy tlenowe są odpowiedzialne za dostarczenie energii wykonującym pracę mięśniom podczas wysiłków długotrwałych, czyli takich, które z założenia trwają wiele minut, a nawet godzin i są znacznie mniej intensywne. Z tego względu procesy tlenowe i dotyczący ich pułap tlenowy jest bardzo istotny dla biegaczy. Bo czym jest bieganie, jeśli nie wysiłkiem stałym, długotrwałym, na umiarkowanych obrotach?

Wysoki VO2max jest istotny dla wszystkich sportowców, którzy praktykują długie treningi. Poza maratończykami i ultramaratończykami, ma on znaczenie dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, czyli m.in. dla kolarzy, pływaków, narciarzy biegowych, a także dla piłkarzy. 

trening na bieżni pod większy v2omax
Ten parametr ma znaczenie nie tylko na otwartej przestrzeni – w końcu, wszędzie trzeba oddychać!

Czym jest pułap tlenowy? 

Można go określić jako zdolność organizmu do absorbowania i wykorzystania tlenu w procesach energotwórczych. Nazwa VO2max oznacza V- volume, czyli objętość w jednostce czasu – O2 – chemiczne oznaczenie tlenu.

Im więcej tlenu jest w stanie absorbować organizm, tym dłuższy, intensywniejszy wysiłek tlenowy zniesie. To, że będziesz brał głębokie oddechy pełną piersią nie załatwi sprawy, jeśli Twój pułap tlenowy generalnie jest niski. Organizm nie będzie bowiem w stanie wykorzystać całego zassanego tlenu.

Parametr ten jest wyrażany w mililitrach tlenu na kilogram masy ciała na minutę (ml/kg/min). Jego wartość oznacza objętość tlenu, którą organizm może wykorzystać ciało do wytworzenia energii dostarczanej do mięśni w czasie wysiłku.

Innym sposobem oznaczania V2Omax jest podawanie litrów tlenu na minutę bez uwzględniania wagi, ale to znacznie mniej miarodajne. Waga jest bardzo istotnym czynnikiem. To, że biegacz nr 1 pobiera z otoczenia więcej litrów tlenu na minutę, niż biegacz nr 2, nie znaczy, że ma wyższy pułap. Trzeba ich zważyć. Wyższy V2Omax ma ten, który pobrał więcej tlenu na 1 kilogram masy ciała.

Od czego zależy pułap tlenowy?

Złe wieści. VO2max jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. Nie jest tajemnicą, że spora część sportowych predyspozycji została zakodowana w DNA. Niestety, są bariery, których nie da się całkowicie przeskoczyć. Szacuje się, że gorliwy trening, jest w stanie podnieść V2Omax raptem o 20-30%.

Co takiego leży w genach, co warunkuje pułap? Między innymi ilość włókien szybkokurczliwych i wolnokurczliwych w mięśniach. Wolnokurczliwe włókna są lepiej przystosowane do wysiłków wytrzymałościowych. Są w stanie pobierać więcej tlenu. Ci zaś, którzy mają większy poziom włókien szybkokurczliwych – dobrych do wysiłków beztlenowych – będą lepsi w beztlenowych dyscyplinach, jak trening siłowy bądź sprint.

Genetyka bardzo niesprawiedliwie rozdziela V2Omax. U przeciętnego męzczyzny przed 30 r.ż, za przeciętny pułap tlenowy uznaje się 40-45. U kobiet przed 30 r.ż – 36-40. A najlepsi wytrzymałościowcy świata – kolarze, narciarze biegowi i ultramaratończycy – przebijają 90…

biegaczka która ma niski v2omax
Niższy V2Omax = szybsze opadanie z sił.

Co jeszcze wpływa na V2Omax?

Oczywiście, pułap tlenowy można zwiększać sumienną pracą, jednak tylko do pewnego poziomu. Każda osoba posiada maksymalną wartość pułapu tlenowego, jaką może wypracować. Po jej osiągnięciu nie jest możliwe dalsze kształtowanie. Nie wszystko stracone – kiedy uderzysz głową w maksymalny poziom (który nigdy nie jest tak rewelacyjny, jakby się chciało), będziesz mógł skupić się na rozwoju innych aspektów biegowych. To także pomoże Ci dojść do lepszych wyników.

Genetyka nie jest jednak jedynym czynnikiem, który warunkuje wielkość pułapu tlenowego. Jest to również:

  • Wiek – na przestrzeni lat pułap ulega zmianie. Maksymalne wartości osiąga w późnym okresie dojrzewania, między 18 a 20 rokiem życie. Potem zaczyna się stopniowo się obniżać. Najmocniej zaczyna to być widać po 40-tce. Z wiekiem, spada wydajność układu krążenia (transport tlenu z krwią) i układu oddechowego (obniżenie zdolności do pobierania tlenu przez płuca).
  • Płeć – mężczyźni z reguły mają wyższy VO2max niż kobiety. Kobiety posiadają mniej tkanki mięśniowej, a więcej tłuszczowej (tak to zaprojektowała Matka Natura). Mniej mięśni = mniej tlenu potrzeba do ich napędzenia = pułap tlenowy nie musi być tak wysoki. Czołowi wytrzymałościowy płci męskiej przebijają nawet 95 V2Omax, ale wśród najwytrzymalszych kobiet wartość ta nie przekracza nawet 80.
  • Zmiana wysokości nad poziomem morza – wraz ze wzrostem wysokości ciśnienie tlenu zawartość tlenu w powietrza maleje, co wpływa na obniżenie się pułapu tlenowego człowieka o około 10%. Trening w górach nie wpływa jednak niekorzystnie na kondycję i wydolność biegacza – jest wręcz przeciwnie. Podczas wysiłku na wysokościach organizm uczy się wyłapywać tlen z rozrzedzonego powietrza, co wzmacnia jego pracę
  • Poziom aktywności fizycznej – regularne treningi wpływają na zwiększenie pojemności płuc a także na obniżenie tętna spoczynkowego. Zasadniczo, im lepie wytrenowany jesteś, tym wyższy jest Twój pułap.
  • Stan zdrowia – choroby, zwłaszcza serca i płuc, znacznie upośledzają wydolność, a więc i V2Omax. Szkodzi również niedobór żelaza i witaminy B12 – są niezbędne do produkcji krwinek czerwonych, a to krwinki czerwone transportują tlen.

Jakie korzyści przynosi wysoki VO2max? 

Zwiększenie maksymalnego poboru tlenu przekłada się na wzrost wytrzymałości podczas biegów długodystansowych. Najwyższy pułap wśród biegaczy mają ultrasi.

Wysoki VO2max ma również znaczenie zdrowotne, gdyż dzięki wyższemu pułapowi, płuca pobierają więcej tlenu, dotleniając mięśnie całego organizmu. Serce to też mięsień – dzięki tlenowi może pompować krew wydajniej. Wysoki pułap przyczynia się do obniżenia tętna spoczynkowego.

Jak obliczyć swój pułap?

Używa się wielu metod. Wzór, a konkretniej badanie, które jest uważane za najprecyzyjniejsze to test spiroergometryczny, gdzie pod okiem specjalistów na bieżni elektrycznej mierzy się zarówno tętno maksymalne, próg beztlenowy oraz pułap tlenowy. Test ten polega na biegu o stopniowo narastającej intensywności do osiągnięcia maksymalnego zmęczenia. Jest kontrolowany dzięki specjalnej masce i podłączonego do niej ergospirometru. Na podstawie wyników możliwe jest dokładne rozpisanie stref tętna wraz z określonym tempem oraz ustalenie konkretnych jednostek treningowych. Testy wydolnościowe są również przeprowadzane na rowerach i orbitrekach.

Badania wydolnościowe są zalecane dla profesjonalnych biegaczy, którzy precyzyjnie potrzebują zmierzyć swoją wydolność. Dla amatorów wystarczające powinny okazać się szacunki. Do określenia zostało stworzone wiele wzorów. Dla lepszego oszacowania wyniku można skorzystać z nich wszystkich, na końcu uśredniając wynik. 

VO2max =  (HRmax / HRsp) x 15

HRmax – tętno maksymalne

HRsp – tętno spoczynkowe

VO2 max = 3.542 + (-0.014 x  obecny wiek) + (0.015 x waga*) + (-0.011 x HRsp)

* waga w kilogramach

VO2max = (dystans w metrach – 504.9) / 44.73

Do obliczenia pułapu tlenowego z tego wzoru należy wykonać Test Coopera. Jest to test wydolnościowy, który polega on na jak najszybszym biegu przez 12 minut. Przebiegnięty dystans w metrach należy podstawić do wzoru. 

kobieta na badaniach wydolnościowych
Próby wydolnościowe są przeprowadzane w laboratorium przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Niestety, domowe metody mierzenia V2Omax nie są precyzyjne. Żeby mieć wszystko czarno na białym, na trzeba udać się na badania wydolnościowe.

Jak zwiększyć pułap tlenowy biegacza? 

Niestety, jest uwarunkowany genetycznie tak bardzo, że nie da się zrobić cudu.

Istnieją jednak różne sposoby na jego zwiększenie i techniki treningowe, które mogą przyczynić się do wzrostu jego poziomu. Szacuje się, że pułap można podnieść o ok. 20 – 30% dzięki regularnym treningom. Poniżej przedstawiamy przydatne dla biegaczy wskazówki, które mogą wpłynąć na zwiększenie VO2max:

  • Na zwiększenie pułapu przede wszystkim wpływa aktywność fizyczna. Podstawowymi ćwiczeniami na zwiększenie pułapu tlenowego są treningi wytrzymałościowe. Dla biegacza będą to biegi długodystansowe, a także interwały – treningi o najwyższej intensywności. Ma to na celu wzmocnienie układu krążenia i pracy serca. Do bazowego treningu długodystansowego można również wplatać elementy dynamiczne, które podniosą na jakiś czas tętno. 
  • Intensywność treningów nie powinna być drastycznie zwiększana. Każdy dodatkowy element treningu powinien być dostosowany do aktualnych, indywidualnych możliwości organizmu, a intensywniejsze elementy wprowadzane stopniowo. W innym wypadku, zamiast poprawić V2Omax… nabawisz się kontuzji.
  • Wspomniany już wcześniej trening wysokogórski może przyczynić się do zwiększenia pułapu tlenowego. Organizm stymulowany do szybszego transportu cząsteczek tlenu do mięśni, w związku z ich ograniczoną ilością na wysokościach, uczy się pracy w warunkach o niższym stężeniu tlenu w powietrzu. Ten niedobór tlenu to hipoksja.
bieganie po schodach
Trening w wysokich górach albo komorach hipoksyjnych nie jest na wyciągnięcie ręki… Ale biegowe interwały już tak!
  • Zwiększenie wysiłkowej objętości płuc może się przyczynić do zwiększenia wartości pułapu. Z tego względu korzystne mogą się okazać ćwiczenia oddechowe. Jest to wzajemna relacja, ćwiczenia oddechowe poprawiają wyniki sportowe, natomiast regularna aktywność wspiera pracę płuc i kształtuje poprawną technikę oddechu. 
  • Utrata zbędnych kilogramów. Zależność jest bardzo prosta: im mniejsza masa, tym wyższa wartość VO2max.
  • Rzucenie palenia – papierosy to zabójca wydolności. Nikotyna uszkadza część hemoglobiny, przez co tlen nie może być wydajnie transportowany do mięśni. Jeśli jeszcze nie rzuciłeś, a chcesz poprawić wydolność, to wyrzuć do kosza ostatnią paczkę fajek – bez tego, żadne interwały i treningi w hipoksji Ci nie pomogą.

Aktywność skupiona na zwiększaniu pułapu tlenowego powinna być realizowana w dłuższych okresach czasu, a intensywność treningu wytrzymałościowego być zwiększana stopniowo. Warto również dodać, że poziom VO2max może się zmniejszyć przez zaniedbanie aktywności fizycznej, choroby układu oddechowego bądź krwionośnego, a także naturalnie z wiekiem.


Pamiętajmy, że wyniki biegowe nie zależą tylko od VO2max – jest on wręcz mało znaczący przy tym wszystkim, co wpływa na kondycję biegacza.

Wyniki warunkuje technika biegu, siła mięśni i stawów, determinacja psychiczna, waga i doświadczenie. Biegacze z niższym pułapem tlenowym mogą osiągać rezultaty wyższe od tych, z wyższym, dzięki skupieniu się na możliwościach, które są w stanie rozwinąć. Np. poprzez mniej intensywne treningi wykonywane poniżej stopnia przemian beztlenowych, oraz przez treningi interwałowe.

Niestety, pułap tlenowy jest zakodowany głównie w genach. Nie zrażaj się jednak – zawsze możesz pracować nad innymi atrybutami biegacza. V2Omax wzrośnie przy okazji. Ty skoncentruj się na ekonomice biegu i przede wszystkim trenuj długo, wytrwale i… z głową.

Mogą Ci się spodobać:

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

01 06.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

02 02.2023
Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

19 12.2022
Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]

29 11.2022
Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]

29 11.2022
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

28 11.2022
VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]

24 11.2022
Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]

22 11.2022
Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie – poradnik dobrego zimowego treningu

Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się