Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Data publikacji 15.07.2020
Przeczytasz w 4 minut
1165 wyświetleń
Czasem po zbyt intensywnym treningu mogą dokuczać nam zakwasy oraz bóle mięśni. Takie dolegliwości są bardzo nieprzyjemne i uniemożliwiają prawidłowe codzienne funkcjonowanie. Warto więc przed każdą aktywnością fizyczną dobrze się rozgrzać oraz rozciągnąć. Takie działania powinny zapobiec powstawaniu zakwasów. Niestety niekiedy mimo odpowiednio wykonanej rozgrzewki, nie jesteśmy w stanie ich uniknąć. Czy w takiej sytuacji mogą nam pomóc naturalne tłuszcze, takie jak np. olej słonecznikowy czy olej lniany? Sprawdź!
Większość z nas twierdzi, że tłuszcze nie mogą być zdrowe. Powszechnie uważa się bowiem, że dieta uboga w ten składnik wysmukli naszą sylwetkę, a dodatkowo unikniemy dzięki niej licznych schorzeń, takich jak m.in. miażdżyca czy podwyższony cholesterol. Warto jednak pamiętać, że tłuszcze możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje – zwierzęce oraz roślinne. Te pierwsze rzeczywiście bardzo negatywnie wpływają na nasz organizm. Tłuszcze pochodzenia roślinnego, takie jak np. olej z czarnuszki, są jednak naszym zdecydowanym sprzymierzeńcem. Najlepiej sięgać po produkty tłoczone na zimno, czyli nierafinowane. Są one bogate w wiele właściwości odżywczych.
Zdrowe tłuszcze roślinne dostarczają do organizmu wiele cennych witamin oraz minerałów. Są również wspaniałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych substancji odżywczych. Niektóre rodzaje olejów możemy wykorzystać jako środek wspomagający zapobieganie rozwojowi licznych chorób. Co ciekawe, tłuszcz wytwarzany z nasion lnu ma właściwości oczyszczające. Włączając go do swojej diety, pozbędziemy się zaparć, przyspieszymy metabolizm, a także szybciej usuniemy zalegającą pod skórą tkankę tłuszczową.
Niektóre rodzaje tłuszczów roślinnych pomagają pozbyć się uciążliwych i bardzo bolesnych zakwasów. Jednym z takich preparatów jest olej z czarnuszki. Posiada on antyoksydanty oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Podobnie będzie w przypadku oleju lnianego. Obydwa te rodzaje tłuszczów są polecane dla sportowców oraz osób prowadzących aktywny tryb życia.
Wiemy już, że olej z czarnuszki oraz olej lniany powinny znaleźć się w domu każdego amatora jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Warto jednak znać również sposoby na to, jak wykorzystać je na co dzień. Przedstawimy zatem kilka trików, dzięki którym zakwasy przestaną być naszym utrapieniem.
Wyżej wymienione oleje należy przede wszystkim włączyć do swojej diety. Dzięki temu zadziałamy od środka i dostarczymy do organizmu wiele cennych substancji. Odpowiednia ilość kwasu omega-3 będzie chronić nas od wewnątrz przed zakwasami czy stanami zapalnymi. Każdego dnia dodawajmy więc zdrowy olej roślinny do sałatek, sosów, dipów czy nawet i do chleba. Pamiętajmy jednak, że tłuszczów nierafinowanych, czyli tłoczonych na zimno, nie powinniśmy podgrzewać. Posiadają bowiem bardzo niski punkt dymienia. Co to jednak oznacza? Gdy nagrzeją się do wysokiej temperatury, mogą zacząć wytrącać się z nich szkodliwe dla zdrowia substancje. Smażąc bądź piekąc potrawy, stosujmy zatem oleje rafinowane. Co prawda nie dostarczają nam aż tak wielu cennych substancji, jednak pod tym względem są dużo bezpieczniejsze.
Oleje naturalne możemy spożywać również w wersji solo. Wystarczy, że każdy dzień rozpoczniemy wypiciem jednej łyżki tłuszczu pozyskanego z ziaren czarnuszki bądź lnu. Już po tygodniu stosowania powinniśmy zauważyć różnicę. Zakwasy z pewnością będą mniej uciążliwe. Dodatkowo oczyścimy organizm z zalegających w nim toksyn. Początkowo picie oleju może być dla wielu z nas niezbyt przyjemne, jednak powinniśmy w krótkim czasie się do tego przyzwyczaić. Tłuszcze możemy łączyć także z różnymi dodatkami, np. kurkumą czy pieprzem cayenne, jeśli zależy nam na utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Po każdym treningu warto również wykonać masaż całego ciała olejami. W przypadku biegaczy najważniejsza będzie oczywiście aplikacja tłuszczu w takie partie ciała jak nogi, brzuch czy ręce. Wystarczy, że założymy na skórę dosłownie kilka kropel oleju i wmasujemy preparat najpierw okrężnymi ruchami, a następnie delikatnie uciskając naskórek. Po 5 minutach masażu z pewnością odczujemy niebywałą ulgę.
Osoby, które nie lubią masaży, mogą skorzystać również z kąpieli z dodatkiem oleju. Dzięki niej rozluźnimy nasze ciało oraz wszystkie mięśnie. Dodatkowo zmniejszymy zakwasy i nawilżymy naskórek. Pamiętajmy jednak, by kąpiel trwała nie więcej niż 15 minut.
Jak widać, naturalne oleje zimnotłoczone są dobre na wszystko, a dodatkowo z ich pomocą jesteśmy w stanie usunąć zakwasy.
Mogą Ci się spodobać:
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]