Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > ,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

Data publikacji 02.06.2022

Przeczytasz w 5 minut 1920 wyświetleń

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można mówić bardzo dużo. Niestety, nie zawsze efekty uprawiania tego pięknego sportu są jednoznacznie pozytywne. Jednym z problemów estetycznych dotykających aktywne osoby jest ,,twarz biegacza” – co to znaczy, skąd się bierze jak jej zapobiec? Przeczytaj!

Twarz biegacza – czyli jaka?

Twarz biegacza to twarz pomarszczona, starzejąca się szybciej, niż u mniej aktywnych osób. Owal twarzy opada, cera staje się zmęczona, z widocznymi przebarwieniami i naczynkami.

O ile bieganie pomaga fenomenalnie zapobiec starzeniu się układu ruchu – sport zmusza ciało do utrzymania sprawności – tak skórze może wręcz zaszkodzić.

Twarz biegacza to umowne określenie. Problem dotyczy nie tylko biegaczy, ale też innych trenujących osób. Szczególnie sportowców ćwiczących na świeżym powietrzu, w pełnym słońcu.

Na twarz biegacza najbardziej narażone są osoby po 30 roku życia, z roku na rok bardziej. To ma związek ze zwolniona produkcją kolagenu – białka budującego skórę. Niedostatek kolagenu powoduje między innymi znaczną utratę gęstości skóry twarzy i szyi. 

co to jest twarz biegacza odbicie w lustrze
,,Twarz biegacza” niestety nie oznacza twarzy ozdobionej endorfinowym uśmiechem…

Nie jest tak, że po kilku treningach biegowych zestarzejesz się o dekadę. Ba – poczujesz się młodziej, niż dekadę temu! Powstawanie twarzy biegacza to proces długofalowy. Trzeba zacząć mu zapobiegać jak najszybciej!

Skąd się bierze twarz biegacza?

Czynników winnych za twarz biegacza jest kilka.

Na pierwszym miejscu jest niski poziom tkanki tłuszczowej. Biegacze (zwłaszcza długodystansowi) z reguły są bardzo szczupli. Tymczasem, pucułowate twarze wydają się młodsze, są jędrniejsze, wyglądają zdrowiej. 

Trening biegowy spala bardzo dużo kalorii, więc jest świetnym narzędziem do walki z tkanką tłuszczową. Niestety, nic nie umożliwia kontroli nad tym, skąd ją tracimy. Nadmierne odchudzanie twarzy zaś, bardziej szkodzi urodzie, niż pomaga.

Drugi element – światło słoneczne. Promieniowanie UV szkodzi skórze. Powoduje pękanie naczynek i uwidocznienie przebarwień. W zimie zaś, w grę wchodzi wysuszające zimno, szkodzące nawet głębszym warstwom skóry. Twarz biegacza przez cały rok jest narażona na niekorzystne działanie środowiska. 

Niby można przerzucić się na treningi na bieżni… Pewnie jednak sam najlepiej wiesz, że treningi bez dotyku słońca, wiatru i szumu drzew, nie są ani w połowie tak satysfakcjonujące.

Skórze twarzy szkodzi także kwas mlekowy wydzielany podczas treningu oraz niedostateczne nawodnienie

Kolejny czynnik – wolne rodniki. Bieganie (jak inne sporty) zwiększa stres oksydacyjny. W ten sposób szkodzi cerze. Wolne rodniki atakują tkanki, przyspieszając procesy starzenia zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. 

Stres oksydacyjny to nie powód, by zrezygnować ze sportu. Korzyści z aktywności fizycznej wielokrotnie przebijają niekorzystne efekty. Wystarczy zadbać o… Czytaj dalej!

Co robić, by nie mieć twarzy biegacza? Dbanie od zewnątrz

Najważniejsza sprawa, to zabezpieczenia skory przed czynnikami środowiskowymi – mrozem i słońcem. Na wiosnę i w lecie, nie wychodź z domu bez kremu z filtrem UV. na trening kup sobie krem wodoodporny, żeby pot nie zmył go na koszulkę.

co powoduje twarz biegacza od słońca
Skóra nie lubi intensywnego słońca – chroń ją kremem z filtrem, a wolniej się zestarzeje.

W zimie natomiast, stosuj tłuste kremy, chroniące przed wysuszeniem powodowanym niską temperaturą. Zrezygnuj z kremu nawilżającego. ,,Mokre” kremy, dostarczające wody cerze, pod wpływem zimna zachowają się, cóż… jak zimna woda. Jeszcze zaszkodzą cerze.

W zimie warto także osłaniać skórę twarzy chustą-kominem lub kominiarką. Bieganie na palącym mrozie nie tylko nie jest przyjemne, ale także destrukcyjne dla cery. Jeśli do tego dojdą opady śniegu (lub deszczu – nawet w styczniu nic nie wiadomo), zamarzająca na twarzy woda będzie dodatkowo drażniła naskórek. 

Zaopatrz się w peeling, toniki oczyszczające, maseczki, piankę do golenia dopasowaną do Twojej cery. Najlepszy sposób na zadbanie o cerę od zewnątrz to.. po prostu dbanie o nią. 

Koniec z pielęgnacją typu ,,szampon do włosów, twarzy, ciała, podłogi i tapicerki” – panowie też powinni zacząć się rozpieszczać zabiegami urodowymi!

Twarz biegacza – krem to nie wszystko!

Co jeszcze zrobić, aby twarz biegacza się nie starzała? Dbać o dietę bogatą w przeciwutleniacze. Warzywa i owoce to sprzymierzeniec zdrowia biegacza, jak również jego wyglądu. Zawarte w nich witaminy C, E, K i A to potężne antyoksydanty, siejące spustoszenie w szeregach wolnych rodników. Zrównoważą stres spowodowany intensywnym treningiem.

Wymienione witaminy zapobiegają powstawaniu przebarwień, wysuszeniu, pękaniu naczynek, utracie jędrności… A czy musimy mówić, jak ważne są dla ogólnego zdrowia?

Utrzymuj wagę w normie – nie odchudzaj się w nieskończoność! To prawda, że lekkim biegaczom zwykle jest dużo łatwiej na długich dystansach. Jeżeli jednak chcesz mieć ładną twarz, zastanów się, czy warto zamienić ją za kolejny kilogram na minusie i poprawę czasu o kilka sekund… 

Wysypiaj się – skóra wypoczęta to skóra zdrowa, promienna i piękna. Staraj się również nie stresować – dbaj o higienę psychiczną, medytu, stosuj adaptogeny i techniki relaksacyjne. Chyba nic nie postarza tak jak stres…

…i używki. Alkoholowi i papierosom mówimy stanowcze NIE. 

Zabiegi kosmetyczne? Nie tylko dla kobiet!

Jeśli twarz biegacza jest już Twoim problemem, skonsultuj się ze specjalistą medycyny estetycznej lub kosmetologiem. Seria zabiegów ujędrniających, pielęgnacyjnych maseczek, nawilżająca mezoterapia czy laserowe usuwanie przebarwień cofnie lata zaniedbań. A potem… Wdróż rady wymienione powyżej i więcej nie zaniedbuj skóry!

pielęgnacja twarzy biegacza spa
Twarz biegacza zasługuje na troskę!

Zachęcamy, byś w ramach profilaktyki, czasami zachodził do gabinetu kosmetycznego na zabieg odżywiający skórę. To przyda się nie tylko biegaczowi. Współcześnie ciągle narażamy cerę na zanieczyszczenia środowiska, swoje robi też stres i nieprawidłowości dietetyczne.

Jeżeli należysz do osób, które w ogóle nie ,,łapią” tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy (i jest to Twoim kompleksem), również skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej. On udzieli Ci informacji na temat zabiegów modelujących twarz. Dzisiaj, żeby pozbyć się kompleksów, wcale nie trzeba kłaść się na stole operacyjnym – wystarczy godzina w gabinecie kosmetologa.


,,Twarz biegacza” to twarz, która przedwcześnie się zestarzała. Stoi za nią wiele czynników – poza naturalnymi procesami, są to głównie zaniedbania. Jak zapobiegać? Troszczyć o dietę bogatą w antyoksydanty, pielęgnować skórę, zabezpieczać ją i (niezależnie od płci) zaprzyjaźnić się z kosmetologiem. 

Dbaj o siebie – piękny, potreningowy uśmiech, najlepiej wygląda na zdrowej skórze!

Twarz to nie wszystko – jest więcej powodów, by jako biegacz od czasu do czasu skusić się na zabieg odnowy biologicznej. Przeczytaj: https://sbiegacza.pl/2022/04/16/odnowa-biologiczna-dla-biegacza-na-czym-polega

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

19 07.2023
Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]

18 07.2023
Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]

17 07.2023
Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]

14 07.2023
Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]

10 07.2023
Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]

05 07.2023
Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]

04 07.2023
Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]

23 06.2023
Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]

23 06.2023
Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]

22 06.2023
Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

09 06.2023
Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]

09 06.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się