Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Data aktualizacji 02.06.2022
Przeczytasz w 5 minut
O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można mówić bardzo dużo. Niestety, nie zawsze efekty uprawiania tego pięknego sportu są jednoznacznie pozytywne. Jednym z problemów estetycznych dotykających aktywne osoby jest ,,twarz biegacza” – co to znaczy, skąd się bierze jak jej zapobiec? Przeczytaj!
Twarz biegacza to twarz pomarszczona, starzejąca się szybciej, niż u mniej aktywnych osób. Owal twarzy opada, cera staje się zmęczona, z widocznymi przebarwieniami i naczynkami.
O ile bieganie pomaga fenomenalnie zapobiec starzeniu się układu ruchu – sport zmusza ciało do utrzymania sprawności – tak skórze może wręcz zaszkodzić.
Twarz biegacza to umowne określenie. Problem dotyczy nie tylko biegaczy, ale też innych trenujących osób. Szczególnie sportowców ćwiczących na świeżym powietrzu, w pełnym słońcu.
Na twarz biegacza najbardziej narażone są osoby po 30 roku życia, z roku na rok bardziej. To ma związek ze zwolniona produkcją kolagenu – białka budującego skórę. Niedostatek kolagenu powoduje między innymi znaczną utratę gęstości skóry twarzy i szyi.
Nie jest tak, że po kilku treningach biegowych zestarzejesz się o dekadę. Ba – poczujesz się młodziej, niż dekadę temu! Powstawanie twarzy biegacza to proces długofalowy. Trzeba zacząć mu zapobiegać jak najszybciej!
Czynników winnych za twarz biegacza jest kilka.
Na pierwszym miejscu jest niski poziom tkanki tłuszczowej. Biegacze (zwłaszcza długodystansowi) z reguły są bardzo szczupli. Tymczasem, pucułowate twarze wydają się młodsze, są jędrniejsze, wyglądają zdrowiej.
Trening biegowy spala bardzo dużo kalorii, więc jest świetnym narzędziem do walki z tkanką tłuszczową. Niestety, nic nie umożliwia kontroli nad tym, skąd ją tracimy. Nadmierne odchudzanie twarzy zaś, bardziej szkodzi urodzie, niż pomaga.
Drugi element – światło słoneczne. Promieniowanie UV szkodzi skórze. Powoduje pękanie naczynek i uwidocznienie przebarwień. W zimie zaś, w grę wchodzi wysuszające zimno, szkodzące nawet głębszym warstwom skóry. Twarz biegacza przez cały rok jest narażona na niekorzystne działanie środowiska.
Niby można przerzucić się na treningi na bieżni… Pewnie jednak sam najlepiej wiesz, że treningi bez dotyku słońca, wiatru i szumu drzew, nie są ani w połowie tak satysfakcjonujące.
Skórze twarzy szkodzi także kwas mlekowy wydzielany podczas treningu oraz niedostateczne nawodnienie.
Kolejny czynnik – wolne rodniki. Bieganie (jak inne sporty) zwiększa stres oksydacyjny. W ten sposób szkodzi cerze. Wolne rodniki atakują tkanki, przyspieszając procesy starzenia zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz.
Stres oksydacyjny to nie powód, by zrezygnować ze sportu. Korzyści z aktywności fizycznej wielokrotnie przebijają niekorzystne efekty. Wystarczy zadbać o… Czytaj dalej!
Najważniejsza sprawa, to zabezpieczenia skory przed czynnikami środowiskowymi – mrozem i słońcem. Na wiosnę i w lecie, nie wychodź z domu bez kremu z filtrem UV. na trening kup sobie krem wodoodporny, żeby pot nie zmył go na koszulkę.
W zimie natomiast, stosuj tłuste kremy, chroniące przed wysuszeniem powodowanym niską temperaturą. Zrezygnuj z kremu nawilżającego. ,,Mokre” kremy, dostarczające wody cerze, pod wpływem zimna zachowają się, cóż… jak zimna woda. Jeszcze zaszkodzą cerze.
W zimie warto także osłaniać skórę twarzy chustą-kominem lub kominiarką. Bieganie na palącym mrozie nie tylko nie jest przyjemne, ale także destrukcyjne dla cery. Jeśli do tego dojdą opady śniegu (lub deszczu – nawet w styczniu nic nie wiadomo), zamarzająca na twarzy woda będzie dodatkowo drażniła naskórek.
Zaopatrz się w peeling, toniki oczyszczające, maseczki, piankę do golenia dopasowaną do Twojej cery. Najlepszy sposób na zadbanie o cerę od zewnątrz to.. po prostu dbanie o nią.
Koniec z pielęgnacją typu ,,szampon do włosów, twarzy, ciała, podłogi i tapicerki” – panowie też powinni zacząć się rozpieszczać zabiegami urodowymi!
Co jeszcze zrobić, aby twarz biegacza się nie starzała? Dbać o dietę bogatą w przeciwutleniacze. Warzywa i owoce to sprzymierzeniec zdrowia biegacza, jak również jego wyglądu. Zawarte w nich witaminy C, E, K i A to potężne antyoksydanty, siejące spustoszenie w szeregach wolnych rodników. Zrównoważą stres spowodowany intensywnym treningiem.
Wymienione witaminy zapobiegają powstawaniu przebarwień, wysuszeniu, pękaniu naczynek, utracie jędrności… A czy musimy mówić, jak ważne są dla ogólnego zdrowia?
Utrzymuj wagę w normie – nie odchudzaj się w nieskończoność! To prawda, że lekkim biegaczom zwykle jest dużo łatwiej na długich dystansach. Jeżeli jednak chcesz mieć ładną twarz, zastanów się, czy warto zamienić ją za kolejny kilogram na minusie i poprawę czasu o kilka sekund…
Wysypiaj się – skóra wypoczęta to skóra zdrowa, promienna i piękna. Staraj się również nie stresować – dbaj o higienę psychiczną, medytu, stosuj adaptogeny i techniki relaksacyjne. Chyba nic nie postarza tak jak stres…
…i używki. Alkoholowi i papierosom mówimy stanowcze NIE.
Jeśli twarz biegacza jest już Twoim problemem, skonsultuj się ze specjalistą medycyny estetycznej lub kosmetologiem. Seria zabiegów ujędrniających, pielęgnacyjnych maseczek, nawilżająca mezoterapia czy laserowe usuwanie przebarwień cofnie lata zaniedbań. A potem… Wdróż rady wymienione powyżej i więcej nie zaniedbuj skóry!
Zachęcamy, byś w ramach profilaktyki, czasami zachodził do gabinetu kosmetycznego na zabieg odżywiający skórę. To przyda się nie tylko biegaczowi. Współcześnie ciągle narażamy cerę na zanieczyszczenia środowiska, swoje robi też stres i nieprawidłowości dietetyczne.
Jeżeli należysz do osób, które w ogóle nie ,,łapią” tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy (i jest to Twoim kompleksem), również skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej. On udzieli Ci informacji na temat zabiegów modelujących twarz. Dzisiaj, żeby pozbyć się kompleksów, wcale nie trzeba kłaść się na stole operacyjnym – wystarczy godzina w gabinecie kosmetologa.
,,Twarz biegacza” to twarz, która przedwcześnie się zestarzała. Stoi za nią wiele czynników – poza naturalnymi procesami, są to głównie zaniedbania. Jak zapobiegać? Troszczyć o dietę bogatą w antyoksydanty, pielęgnować skórę, zabezpieczać ją i (niezależnie od płci) zaprzyjaźnić się z kosmetologiem.
Dbaj o siebie – piękny, potreningowy uśmiech, najlepiej wygląda na zdrowej skórze!
Twarz to nie wszystko – jest więcej powodów, by jako biegacz od czasu do czasu skusić się na zabieg odnowy biologicznej. Przeczytaj: https://sbiegacza.pl/2022/04/16/odnowa-biologiczna-dla-biegacza-na-czym-polega
Mogą Ci się spodobać:
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]