Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Data aktualizacji 03.08.2022
Przeczytasz w 6 minut
Wielu początkujących sportowców zastanawia się nad suplementacją dla biegacza. Nic dziwnego – sport w ostatnich latach jest często utożsamiany z braniem suplementów. Czy suplementacja dla biegacza jest potrzebna amatorowi? A jeśli nie potrzebna, to czy przydatna? Przeczytaj, bo sprawa nie jest taka oczywista.
Podstawą biegowej formy jest trening. Podstawą odżywienia całego ciała adekwatnie do stopnia aktywności fizycznej – dieta. Kiedy ją dopracujesz, nie będziesz potrzebował żadnych suplementów. Dieta nie musi być specjalistyczna. Wystarczy, aby była zdrowa, zbilansowana i syta – biegacz nie może nie dojadać!
Suplementacja z konieczności, w zasadzie nie dotyczy osób biegających rekreacyjnie. To prawda, że sportowcy amatorzy mają wyższe zapotrzebowanie na makroskładniki, witaminy i minerały. Nie jest ono jednak tak duże, by nie dało się wypełnić go wyłącznie z diety.
Miliony biegaczy nic nie suplementuje i świetnie biega. Dopiero osoby, które ścigają się o medale, startują w maratonach i biegach ultra, łapią za suplementy dla biegaczy. Na początku sportowej przygody, to nie ma sensu.
A teraz, przejdźmy do szczegółów.
Co brać na kolana – to najczęstszy suplementacyjny temat wśród biegaczy. W suplementację dedykowaną biegaczom wlicza się kolagen, glutamina, MSM (siarka) i kwas hialuronowy. Wszystkie są szalenie kontrowersyjnym tematem, nie tylko w biegowym środowisku, ale też w naukowym.
Okazuje się bowiem, że badania na ich temat nie dają spójnych wyników. Podsumujmy je następująco: raz działają, raz nie, ale częściej nie.
Jeśli chodzi akurat o te suplementy, sportowcy czasem zauważają zmniejszenie bolesności stawów. W tym pozytywnym działaniu sporo jest jednak efektu placebo. Efektów praktycznych albo nie ma, albo są tak mizerne, że w praktyce nieistotne.
Nawet jeśli dostarczysz organizmowi kolagen czy glutaminę w formie suplementu, do stawów dotrze ich niewiele. Zanim ciało będzie miało możliwość faktycznej absorpcji, substancję rozłoży układ trawienny. Jeśli chodzi o kolagen, tańszym wyborem będzie sięgnięcie po produkty spożywcze bogate w to białko. Znajdziesz je w żelatynie, podrobach, skórze oraz ościach ryb.
Badania z reguły przeprowadza się na osobach ze zwyrodnieniami stawów – wtedy okazuje się, że suplementy dla biegaczy działają. U zdrowych, efekty pozostawiają wiele do życzenia.
Przypomina to trochę smarowanie skóry maścią na gojenie się ran. Zranionej skórze, maść pomoże się zregenerować. Zdrowa skóra też wchłonie maść, ale nie stanie się od niej niezniszczalna. Bez sensu, prawda?
Werdykt: zbędny dodatek. Bolą Cię stawy? Idź do fizjoterapeuty.
Są lepsze, potwierdzone sposoby na profilaktyczne wsparcie kolan – w tym dietetyczne. Przeczytaj o nich tutaj: Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów
Suplementacja dla biegacza często obejmuje kompleksy witamin i minerałów. mają one pomóc wypełnić zapotrzebowanie na związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Szczególnym zainteresowaniem cieszą się suplementy z żelazem. W tym sporcie, niedobór tego pierwiastka jest dość częsty. Uderzanie stopami o podłoże niszczy bowiem czerwone krwinki – nazywamy to zjawisko hemolizą mechaniczną. Na nadrobienie produkcji potrzeba dużo żelaza.
I znowu – da się wypełnić zapotrzebowanie dietą. Jedz warzywa i owoce, żelazo pozyskuj z mięs i podrobów (wątróbka likwiduje problem), komponuj zróżnicowane, pełnowartościowe posiłki. Do posiłków dodawaj sałatki bogate w witaminę C – zwiększają absorpcję żelaza. Jeśli biegasz w terenie, gdy słońce jest wysoko na niebie, prawdopodobnie nie potrzebujesz nawet suplementacji witaminy D…
Zajrzyj do kategorii artykułów ,,dieta” – znajdziesz tam sporo porad na temat komponowania biegowego jadłospisu pod kątem witaminowym.
Wtedy, kiedy Twoja dieta pozostawia coś do życzenia. Rozumiemy, że nie każdy ma czas na gotowanie. Czasem jemy byle co, bo tak już ułożył się dzień. Zdarza się każdemu, a jeśli u Ciebie wyjątkowo często, pomyśl o suplementacji.
Druga sytuacja – diety wykluczające. Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej, low FODMAP, wegańskiej, ubogoresztkowej czy jakiejkolwiek innej, suplementy mogą się przydać. Skonsultuj swoja indywidualną suplementację witaminz lekarzem prowadzącym lub dietetykiem.
Zanim sięgniesz po witaminy, zrób badania. Nie bierz ich na własną rękę, bo możesz doprowadzić do hiperwitaminozy – przedawkowania witamin.
Suplementacja dla biegacza to też specjalistyczna żywność. Podzielilismy ja na dwie kategorie – odżywki białkowe i biegowe przekąski.
Warto w trzech przypadkach.
Białkowa suplementacja dla biegacza nie jest konieczna, ale bardzo przydatna. Stwarza sporo kulinarnych możliwości!
Napoje izotoniczne, żele energetyczne, batoniki, odżywki węglowodanowe – na rynku jest sporo takich suplementów dla biegaczy. Tak naprawde, są potrzebne tylko biegaczom długodystansowym. Na treningi dłuższe niż 1h, w trakcie których jesteś daleko od domu, wylewasz hektolitry potu i odczczuwasz spadki energii.
Na zwykłe bieganie ,,pół godzinki i do domu” – zbędny dodatek. Podczas krótkich treningów, żywnościowa suplementacja jest bez sensu. Paliwo masz w mięśniach. Wystarczy.
…czyli kreatyna, cytrulina, beta-alanina, DAA, ZMA, ALA, HMB, BCAA, czy nieco bardziej swojsko brzmiąca kofeina. Te suplementy kojarzą się głównie z siłownia i budową mięśni.
Część z tych nazw brzmi tajemniczo… i niech tak zostanie, bo i tak nie potrzebujesz ich jako amator. Potencjalnie przydatne suplementy dla biegaczy wymieniamy poniżej.
Jeśli potrzebujesz jak najszybszej regeneracji po treningu, warto rozważyć suplementację aminokwasów BCAA. Ma to sens, jeśli kilka godzin po treningu czeka Cię więcej wysiłku fizycznego. Przydaje się też dla zmniejszenia zakwasów na drugi dzień. Stosują je najczęściej ci biegacze, którzy oprócz uprawiania sportu pracują fizycznie.
Zakwasy u rekreacyjnych biegaczy rzadko są aż tak dotkliwe, by bez BCAA się nie obyło. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skusić się na próbkę – na rynku są małe saszetki z BCAA. Nie musisz od razu kupować wielkiej paczki. Jeśli działanie BCAA Ci się spodoba i ułatwi funkcjonowanie, dlaczego nie!
Kolejna sprawa to przedtreningówki. Należy do nich cytrulina, arginina, beta-alanina czy AAKG. To propozycja dla osób, które chcą zwiększyć tolerancję na wysiłek podczas długich, wymagających biegów. Biegacze używają ich podczas przygotowań do zawodów, a przed treningówek z kofeiną, na samych zawodach.
Dla amatora, biegającego po kilka-kilkanaście kilometrów – nieprzydatne. Energię weź z posiłku przedtreningowego, dobrego snu i nawodnienia. Przedtreningówki służą do łamania swoich barier po miesiącach (a nawet latach) naturalnego poprawiania formy.
Po kilku miesiącach regularnego biegania, gdy trafisz na ,,ścianę” – progres zahamuje warto spróbować go przełamać taką przedtreningówką.
Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów sportowych na świecie… ale u rekreacyjnych biegaczy na niewiele się zdaje.
Kreatynowe suplementy mogą się sprawdzić w sprintach, interwałach, tempówkach – krótkich biegach o wysokiej intensywności. Na dłuższych wybieganiach i spokojnych truchtach, niewiele Ci po kreatynie.
To kolejny suplement, na którym mogą skorzystać osoby, u których progres zahamował. Daleko mu do obowiązkowych!
Jesteś amatorem biegania? Jesz zdrowo, do syta i tryskasz energią? W takim razie, wiesz już wszystko na temat suplementów dla biegaczy. Prawdopodobnie wcale ich nie potrzebujesz. Co do dbania o dietę, regenerację i stawy – na SBiegacza znajdziesz wiele informacji na ten niezwykle szeroki temat.
Mogą Ci się spodobać:
Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]
Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]
Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]
Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]
Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]
Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]
Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]
Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]
W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]
Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]
Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]
Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]
Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]
Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]
Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]
Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]
Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]
Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]