Obuwie piłkarskie, znane również jako korki, odgrywa kluczową rolę w […]
Data aktualizacji 13.11.2020
Przeczytasz w 6 minut
Dzisiaj, gdy coraz więcej ludzi pracuje przez osiem lub więcej godzin w pozycji siedzącej, szczególną wagę trzeba przykładać do aktywności fizycznej. Bez regularnego ruchu na świeżym powietrzu lub chociaż codziennej gimnastyki trudno nie tylko utrzymać prawidłową sylwetkę, ale też zachować w pełni sprawny i zdrowy organizm. W Polsce do najpopularniejszych sportów od lat należą piłka nożna i siatkówka. Ostatnia dekada to także rosnąca w szybkim tempie liczba miłośników treningów biegowych. Bez względu na rodzaj aktywności, potrzeba do tego odpowiednio dopasowanego ubioru. Stroje piłkarskie, siatkarskie oraz biegowe nieco się różnią, ale można wśród nich znaleźć również kilka wspólnych cech. Postanowiliśmy porównać komplety piłkarskie, siatkarskie i biegowe pod kątem kroju, funkcjonalności oraz materiałów wykorzystanych do ich produkcji.
Profesjonalny strój do piłki nożnej od lat składają się z tych samych elementów. Najważniejszym, a równocześnie tym, który przyciąga największą uwagę, są koszulki. T-shirty, w których grają profesjonalne drużyny, są wykonywane z materiałów, mających wspomagać wentylację ciała oraz szybko wysychać. Wszystko po to, by zapewnić jak największy komfort w czasie meczu. Ze strojami do amatorskiej gry w piłkę jest podobnie, zresztą każdy kibic może dziś kupić sobie oryginalną replikę stroju właściwie każdego klubu oraz reprezentacji narodowej.
Obecnie najpopularniejszym materiałem, z którego produkuje się koszulki, ale także spodenki piłkarskie, jest poliester. To sztuczne tworzywo na dobre zastąpiło bawełnę i pozwala na stworzenie niezwykle lekkich koszulek. Największe odzieżowe marki stosują też różne technologie odprowadzające pot z organizmu na zewnątrz strojów. Najczęściej blisko ciała znajdują się włókna hydrofobowe, które transportują wilgoć na wierzch koszulek i spodenek. Tam z kolei znajdują się włókna wchłaniające wodę, które bardzo szybko wysychają.
Pod względem kroju, wśród piłkarskich koszulek dominują T-shirty, choć niektóre drużyny grają także w koszulkach z kołnierzykami przypominającymi fason koszulki polo. Do obowiązkowych elementów profesjonalnego stroju piłkarskiego należą też getry i ochraniacze na piszczele. Nawet w rozgrywkach na najniższych szczeblach sędzia nie powinien wpuścić na boisko żadnego zawodnika bez ochraniaczy. W czasie amatorskich gierek ze znajomymi to właśnie getry i ochraniacze są jednak elementem najczęściej pomijanym. Oczywiście uzupełnieniem piłkarskiego ubioru są buty – te do gry na trawie powinny być wyposażone w specjalne kołki, które pozwalają na łatwiejsze utrzymanie równowagi i sprawniejsze poruszanie się po boisku.
Na pewno przyda Ci się również dres. Jak go wybrać? Sprawdź w artykule: Dres nie tylko na trening. Modne ubrania sportowe na każdą okazję
Stroje do siatkówki zawierają nieco mniej elementów niż stroje piłkarskie, ale są wykonywane z podobnego materiału. Również ich twórcy stawiają przede wszystkim na poliester. Z tego tworzywa produkuje się koszulki i spodenki. Na siatkarskich parkietach nie spotyka się raczej koszulek z kołnierzykiem, panuje natomiast nieco większa niż w futbolu dowolność w przypadku rękawów. Co prawda w przeciwieństwie do piłkarskich muraw raczej nie zobaczymy tutaj zawodników z długim rękawem, ale niektóre drużyny grają w strojach zupełnie pozbawionych tego elementu. Z punktu widzenia piłkarskich przepisów gra w takim “bezrękawniku” byłaby niemożliwa.
Więcej obowiązkowych części siatkarskiego stroju nie znajdziemy. Nie znaczy to jednak, że siatkarze nie używają na boisku także specjalnych dodatków. Niektórzy, podobnie jak piłkarze, zakładają na łydki długie getry. Katalog dobieranych przez nich ochraniaczy jest natomiast zdecydowanie większy niż na piłkarskich murawach. Najbardziej rozpowszechnione są ochraniacze na kolana, które mają zabezpieczać stawy przed uderzeniami w czasie interwencji wymagających rzucenia się na parkiet.
Część siatkarzy gra również w specjalnych, obcisłych “rękawach”, czyli ochraniaczach na łokcie. To forma popularna zwłaszcza wśród graczy, którzy mieli wcześniej problemy z tą częścią ciała. Dodatkowej ochrony nierzadko wymagają też palce – wielu zawodników je “tejpuje”, czyli owija plastrami. Dotyczy to zwłaszcza środkowych bloku.
Interesujesz się siatkówką i szukasz informacji na temat tej dyscypliny? Koniecznie zajrzyj na stronę dosiatkowki.pl
Ostatnie lata przyniosły rekreacyjnemu bieganiu tak dużą popularność, jakiej w Polsce nie miało jeszcze nigdy. Ta forma aktywności przez wielu ekspertów jest uważana za najbardziej naturalną dla człowieka – to różni ją na przykład od siatkówki, która powoduje duże przeciążenia kolan z powodu nadmiernej liczby wyskoków. Jednak fakt, że każdy z nas jest w pewien sposób przystosowany do biegania już przez naturę, wcale nie oznacza, że odpowiedni strój nie będzie nam pomagać. Wręcz przeciwnie: moda na bieganie sprawiła, że sklepy ze sprzętem i gadżetami do biegania pojawiły się niemal w każdym polskim mieście. Jeszcze więcej takich firm funkcjonuje w internecie.
Większość biegaczy największą wagę przywiązuje do butów. Powinny być przystosowane do nawierzchni, na której najczęściej odbywają się treningi. Nieco inne podeszwy i amortyzacja będą potrzebne na asfalt, bieganie po lesie czy profesjonalnej bieżni. Buty do biegania powinny też pomagać w usztywnieniu stopy. Niektórzy szukają obuwia z membraną, które zapobiega przemakaniu butów w czasie biegania w deszczu.
Co z pozostałymi częściami stroju do biegania? Podstawowe to oczywiście koszulki i spodenki. Krój koszulki to wybór pomiędzy T-shirtami a singletami. Pod tą drugą nazwą znajdziemy koszulki do biegania na cienkich ramiączkach. To rozwiązanie, które najlepiej nadaje się do treningów w upalne dni. W takich warunkach uzupełnieniem stroju biegacza powinna być też czapka z daszkiem. W siatkówce rozgrywanej w hali czapki nie są potrzebne – wyjątkiem są specjalne daszki do siatkówki plażowej – w piłce nożnej również nie są w zasadzie używane. Dla biegacza będą jednak ważnym elementem.
Ubiór do biegania, podobnie jak stroje piłkarskie oraz siatkarskie, często jest produkowany z różnych mieszanek poliestru. Powody są podobne – tego typu tworzywo ma dobrze odprowadzać pot i szybko schnąć. W przypadku strojów do biegania dość popularne są jednak również dwie alternatywy, które w zestawach futbolowych i siatkarskich są stosowane niezwykle rzadko. Pierwsza z nich to naturalne włókna bambusowe, druga – wełna owiec merynosów. Oba te materiały odznaczają się podobnymi właściwościami, co syntetyczne włókna.
Charakterystyczną cechą strojów do biegania jest również to, że zmieniają się one w zależności od pory roku. Siatkarze we wszystkich rozgrywkach, czy to PlusLiga, czy Liga Mistrzów, występują w takim samym ubiorze. Piłkarze czasami ubierają rękawiczki, długie getry lub tak zwane podkłady, czyli zakładają pod meczowy strój dodatkową koszulkę z długimi rękawami. Biegacze mają z kolei do dyspozycji koszulki i bluzy biegowe z długimi rękawami, a także kurtki przygotowane ze specjalnych materiałów oraz legginsy z długimi nogawkami. Ważną rolę zimą mogą odgrywać także chusty typu buff, których można używać w formie czapek, ale także niedozwolonych na piłkarskim boisku kominów. W ten sposób nieco łagodzi się wpływ mroźnego powietrza na drogi oddechowe.
Stroje do piłki nożnej, siatkówki i biegania różnią się nieco krojem i zestawem obowiązkowych elementów. Zazwyczaj są jednak wykonywane z podobnych materiałów, zbieżne są także ich główne funkcje. Powinny odprowadzać pot i szybko wysychać, a także nie krępować ruchów. I chociaż ubiór profesjonalnych sportowców jest ściśle określony przez przepisy, w przypadku amatorów nie trzeba aż tak się ograniczać. Koszulka do biegania może być więc dobrym wyborem zarówno na siatkarski parkiet, jak i gierkę ze znajomymi na piłkarskim orliku. A poliestrowy strój do piłki nożnej nada się pod siatkę.
Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Mogą Ci się spodobać:
Obuwie piłkarskie, znane również jako korki, odgrywa kluczową rolę w […]
Jeśli zastanawiasz się, jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze do treningu, […]
Okulary przeciwsłoneczne amerykańskiej marki Oakley to nie tylko modny dodatek, […]
Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]
Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]
Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]
Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]
Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]
Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]
Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]
Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]
Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]
Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]
Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]
Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]
Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]
Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]
Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]
Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]
Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]
Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]
Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]
Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]
Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]
Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]
Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]
Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]
Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]
Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]