Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Ścięgno Achillesa u biegaczy – co musisz o nim wiedzieć?

Ścięgno Achillesa u biegaczy – co musisz o nim wiedzieć?

Data publikacji 10.05.2022

Przeczytasz w 6 minut 1918 wyświetleń

Ścięgno Achillesa u biegaczy – co musisz o nim wiedzieć?

Kontuzja ścięgna Achillesa to nic nowego u biegaczy – może pokrzyżować plany treningowe, startowe, a nawet na dobre pozbawić szans na uprawianie sportu. Jak jest zbudowane, na czym polega jego rola i przede wszystkim – jak zapobiegać popularnym urazom? Przeczytaj!

Ścięgno Achillesa – budowa i funkcja

Ścięgno Achillesa to ścięgno piętowe. Leży w tylnej części nogi, odchodząc od mięśnia brzuchatego łydki oraz płaszczkowatego do pięty. Ma około 15 centymetrów. To czyni go największym ścięgnem w ciele, a przy tym najsilniejszym i najmocniej obciążonym w codziennym życiu..

ścięgno achillesa anatomia jak wygląda
Ścięgna Achillesa nie sposób przeoczyć!

To właśnie Achilles przenosi całą siłę nóg na stopę – wykonuje zgięcie podeszwowe. Uaktywnia się podczas każdego kroku na co dzień i na wielokilometrowym treningu

Ścięgno Achillesa boli po bieganiu – dlaczego?

Ból ścięgna Achillesa po treningu biegowym wynika z jego przeciążenia. Długi, wymagający trening na twardym podłożu? Im intensywniej, tym większa szansa, że po zejściu z trasy odczujesz palenie goleni niezwiązane ze zwykłymi zakwasami.

Szczególnie narażeni na przeciążenie są biegacze z nieprawidłową techniką oraz źle dobranym obuwiem, niezapewniającym stabilizacji pięty. 

Gdy po treningu czujesz ból pięty, zastosuj zimne okłady lub maści chłodzące. Nie forsuj nogi dopóki ból nie minie. 

Ścięgno Achillesa – najczęstsze urazy

Uszkodzona tkanka nie zagoi się w biegu! Przewlekłe przeciążenie ścięgna Achillesa owocuje schorzeniami i zwiększa ryzyko zerwania, wymagającego nawet operacji.

Zapalenie ścięgna Achillesa – tendinopatia

Zapalenie ścięgna Achillesa pojawia się po treningach połączonych z niedostateczną regeneracją. Dlatego zawsze tak bardzo podkreślamy jej wagę – kontuzje Achillesa to prawie zawsze efekt ignorowania konieczności odpoczynku.

Wynika z nawarstwionych mikrouszkodzeń, takich samych, jakie zaszły w Twoich mięśniach. Objawia się bólem przy rozciąganiu i uciskaniu, obrzękiem, możesz także słyszeć charakterystyczne trzeszczenie podczas ruchu.

achilles biegacza uraz ścięgna achillesa
Zwolnij – ścięgno musi odpocząć!

Zapalenie Achillesa często spotyka także początkujących biegaczy, którzy rzucili się na głęboka wodę. Zbyt intensywne treningi osoby, która niedawno zeszła z kanapy, nie potrwają długo. Szczególnie dotyczy to osób z nadwagą

Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, nie idź biegać. Zapalenie ścięgna boli, więc nie da się nie zauważyć jego objawów. Nawet nie myśl o wzięciu leków przeciwbólowych dla lekkiego potruchtania. Nie rozchodzisz tego!

Skonsultuj się z fizjoterapeutą i wypożycz z biblioteki coś interesującego. Przez przynajmniej 2 tygodnie będziesz mieć więcej wolnego czasu, bo z zapaleniem Achillesa nie wolno trenować. 

Entezopatia Achillesa – zapalenie do kwadratu

Entezopatia to zwyrodnienie wynikające z długotrwałych przeciążeń mięśni łydki. Choroba ta polega na tworzeniu się zmian w obrębie przyczepów ścięgna. Kiedy ścięgno nie ma warunków do spokojnej regeneracji, zrasta się nieprawidłowo.

Objawem entezopatii jest drętwienie i ból ścięgna Achillesa po wstaniu rano, bądź długim przebywaniu w jednej pozycji. Wykonywanie pierwszych kroków jest utrudnione, musisz się ,,rozchodzić”. 

W tym momencie trzeba udać się do specjalisty. Następnym etapem rozwoju choroby jest powstawanie wyczuwalnych zgrubień, tkliwość i postępujące ograniczenie ruchu

Zerwanie Achillesa

Zerwanie ścięgna Achillesa jest możliwe przy dużym obciążeniu podczas napinania łydki. Ostry zryw do biegu, podskok podczas gry w koszykówkę, dyscypliny lekkoatletyczne polegające na skakaniu – najbardziej narażeni są ci, którzy gwałtownie zmieniają położenie nóg.

Gdy mięsień łydki jest napięty podczas wysiłku, a noga gwałtownie skręci, naciągnięte włókna, cóż… zrywają się. Częściowo lub, co najgorsze całkowicie. Uczucie zerwania można porównać do uderzenia batem w łydki. Nie ma na co czekać – trzeba jechać do lekarza.

Leczenie zerwanego ścięgna Achillesa polega na operacyjnym zszyciu. Później noga zostaje unieruchomiona w gipsie. Fizjoterapia po urazie trwa około pół roku.

Po operacji czeka Cię fizjoterapia. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Nie musisz teraz uważać na każdy krok! Achilles to potężne ścięgno, zaprawione w bojach, jak mityczny heros. Ryzyko zerwania pojawia się wtedy, gdy pozostaje niezregenerowane. Nawarstwiające się uszkodzenia włókien, prędzej czy później ,,dadzą mu radę”. 

Jedynie przy dużym pechu, jest możliwe zerwanie całkowicie zdrowego Achillesa. O to powinni obawiać się głównie ultrasi i trailowcy biegający na górzystych terenach. Kontuzje zdarzają się mimo środków zapobiegawczych, zwłaszcza na ryzykownych trasach i nic nie da się na to poradzić. Taki już los sportowca.

Nie ma potrzeby dodatkowo go kusić – dbaj o swoje ścięgna!

Achilles – bieganie. Jak zapobiec kontuzjom?

Przed każdym treningiem sumiennie rozgrzewaj się, a po treningu schładzaj spokojnym biegiem. Wykonuj także rozciąganie, a do planu ćwiczeń wzmacniających wrzuć dodatkowe ćwiczenia wzmacniające. Na to nigdy nie szkoda czasu! 

Szlifuj technikę biegania naturalnego. Staraj się jak najszybciej przestać biegać z pięty – przy takim biegu w ścięgno Achillesa uderza ogromna siła od podłoża. 

Bez dopasowania butów do twardości podłoża się nie obejdzie. Zwróć uwagę na sztywność zapiętka oraz poziom amortyzacji… i szereg innych ważnych cech. Zapraszamy Cię do zapoznania się z artykułami z kategorii ,,buty do biegania”. 

I wreszcie podstawa – regeneracja. Żadnego biegania na zakwasach! Jeśli jesteś początkującym biegaczem, zacznij od treningów o łagodnej intensywności, nie częstszych niż co drugi dzień. 

Jeśli często czujesz ból ścięgna Achillesa po bieganiu (mijający po chłodzeniu i odpoczynku), skonsultuj to ze specjalistą ortopedii, osteopatą bądź fizjoterapeutą. Możliwe, że w Twojej technice jest błąd, którego nie zauważasz, lub masz wrodzone problemy z budową nogi. W takim przypadku konieczne będzie wsparcie ścięgna opaską uciskową, ortezą czy podpiętkami do butów.

Ścięgna Achillesa – ćwiczenia wzmacniające 

Trening uzupełniający biegacza powinien obejmować ćwiczenia łydek. Są to wszelkiego rodzaju wspięcia na palce – także te na jednej nodze i z obciążeniem. Wykonuj przynajmniej 4 serie takich ćwiczeń, po 20+ powtórzeń – aż poczujesz zmęczenie łydek.

Podest nie musi być wysoki.

Zawsze rób te ćwiczenia na podeście. Postaw przednią część stopy na podwyższeniu, tak aby pięta wystawała. Dzięki temu osiągniesz pełne rozciągnięcie mięśni łydek, niezbędne dla skuteczności ćwiczenia. 

Gdy masz już problemy ze ścięgnem Achillesa, nie zabieraj się za ćwiczenia bez konsultacji z ortopedą lub fizjoterapeutą! Pamiętaj też, by nie przesadzać z obciążeniem. Lepiej zrobić więcej powtórzeń w serii (nawet do 50), niż 20 z ciężarem niedopasowanym do własnych warunków. W ćwiczeniach wytrzymałościowych zawsze robi się lżej, ale więcej!


Ścięgno Achillesa u biegacza jest szczególnie narażone na przeciążenia. Stałe przeciążenie, połączone z niedostateczną regeneracją, prowadzi do zapalenia i zwyrodnień – ostrogi piętowej. Najgorszym urazem jest zerwanie Achillesa. Na zerwanie najbardziej są narażeni biegacze ekstremalni oraz mający na trasie liczne wzniesienia.

Nigdy nie biegaj bez rozgrzewki. Kończ trening truchtaniem i stretchingiem. Do planu uzupełniającego dodaj wspięcia na palce. Pozwalaj ciału się zregenerować dbając o dietę i sen. Nie trenuj na zakwasach, a jeśli jesteś ambitnym początkującym, polecamy ogólne zmniejszenie intensywności biegów. Progres trzeba stopniować. 

Jeżeli zauważasz u siebie objawy zapalenia ścięgna Achillesa, nie próbuj go ,,roztrenować”. Nawiąż kontakt z fizjoterapeutą i nastaw się na przerwę od biegania. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym krótszą! 

A podczas przerwy zadbaj o formę nieco inaczej – przeczytaj jak: https://sbiegacza.pl/2022/05/04/jak-utrzymac-forme-podczas-przerwy-od-treningow-biegowych

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

19 07.2023
Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Skórzane buty są dobre na każdą okazję

Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]

18 07.2023
Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem u biegacza – przyczyny i rozwiązania

Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]

17 07.2023
Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę! Co to oznacza i co robić?

Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]

14 07.2023
Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Na co zwrócić uwagę obstawiając zawody biegowe?

Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]

10 07.2023
Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma królewski dystans? Cała prawda

Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]

05 07.2023
Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Czy warto zainwestować w buty trekkingowe do biegania?

Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]

04 07.2023
Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu – co robić?

Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]

23 06.2023
Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport, walka, zdrowie. Zdania, które musi znać biegacz

Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]

23 06.2023
Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie – objawy i sposoby. Działaj nim będzie za późno!

Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]

22 06.2023
Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację pomagają po bieganiu? Wyjaśniamy!

Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

09 06.2023
Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora. Jaki powinieneś mieć?

Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]

09 06.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się