Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Data publikacji 31.05.2019
Przeczytasz w 7 minut
6905 wyświetleń
Łydki to kolejna ważna grupa mięśni biegaczy. Tak, mięśni, a nie pojedynczego mięśnia. Łydki bowiem składają się z: mięśnia brzuchatego, oraz płaszczkowatego, które kończą się ścięgnem Achillesa. O nie również musisz odpowiednio zadbać po bieganiu, ponieważ mocno pracują podczas treningu. Poniżej dowiesz się dokładnie po co je rozciągać, oraz jak to robić.
Po treningu zawsze wykonuje się rozciąganie statyczne. W rozciąganiu statycznym, ruchy są powolne, płynne, a pozycja utrzymywana przez kilkadziesiąt sekund. Tutaj nie robi się wymachów, skipów ani wykroków. Masz przybrać pozycję, wytrzymać w niej i zmienić nogę.
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przypomnieć sobie sedno samego rozciągania po bieganiu. Bowiem dzięki niemu:
Ponieważ łydka podczas biegu jest bardzo mocno angażowana, to mając na uwadze powyższe punkty, powinieneś również zatroszczyć się o jej odpowiedni stretching.
Skup się na rozciąganiu łydek, szczególnie wtedy, gdy za niedługi czas chcesz zacząć robić podbiegi. Ciężko Ci będzie wbiegać pod górkę mając przykurczony trójgłowy łydki. Nie będziesz miał pełnego zakresu ruchu, będziesz czuł, jak coś cię ciągnie i stawia opór w łydce. Stąd zaś jest prosta droga, do kontuzji, która wykluczy Cię z biegania na dłuższy czas.
Dobrze rozciągnięte łydki, będą miały odpowiednią elastyczność i pełen zakres ruchu, który umożliwi Ci bezpieczne wbieganie pod górkę. Ponadto zaniedbywanie rozciągania mięśnia płaszczkowatego może doprowadzić do bólu w kostce i ścięgna Achillesa.
Co do zakwasów, sprawa nie jest taka prosta. Część biegaczy zauważa, że rozciąganie łydek zmniejsza u nich zakwasy na drugi dzień. Inni nie notują żadnej różnicy w kwestii potreningowej bolesności. A co na to badania? Tutaj również występują znaczne niespójności – na ten, naukowcy uważają, że stretching nie przyczynia się istotnie do zmniejszania zakwasów.
To, czy rozciąganie łydki zmniejszy zakwasy, jest kwestią indywidualną. Sprawdź na sobie – nawet jeśli mimo rozciągania zakwasy będziesz odczuwać jak zwykle, korzyści jest wystarczająco dużo!
Poniższe ćwiczenia przewidują rozciąganie zarówno mięśnia brzuchatego, jak i płaszczkowatego łydki. Wykonuj je powoli i z wyczuciem.
Początkowo przyjmuj pozycję, aż poczujesz opór, po czym przytrzymaj ją 20-30 sekund. Gdy poczujesz rozluźnianie rozciąganego mięśnia możesz pogłębić pozycję do granicy bólu i ponownie ją przytrzymać kolejne 30 sekund. Rozciąganie łydki ma w momencie ostatecznego pogłębienia pozycji wywołać dyskomfort, ale nie mocny ból!
Następnie wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij się. Takie rozciąganie powtórz 2-3 razy na każdą stronę.
MIĘSIEŃ BRZUCHATY ŁYDKI NA STOJĄCO:
WERSJA I
Znajdź ścianę, czy drzewo, o które będziesz mógł oprzeć ręce. Stań od niego na odległość wyciągniętych rąk. Dłonie połóż na ścianie / drzewie, a jedną z nóg daj do przodu. Zacznij uginać w kolanie nogę, która jest z przodu tak, by nie odrywać pięt od podłoża (to bardzo ważne!). Tułów przesuń do przodu uginając przy tym ręce. Poczujesz naciąganie w tylnej nodze. Będzie to właśnie mięsień brzuchaty łydki.
Jeżeli nie masz się o co oprzeć, to również stań w wykroku, a ręce oprzyj o kolano nogi wysuniętej do przodu, po czym zrób taki ruch , jak opisany powyżej.
WERSJA II
Tym razem znajdź stopień, inne podwyższenie, lub również drzewo. Wysuń jedną nogę do przodu, tak by palce opierały się o to podwyższenie, lub pień drzewa, a pięta była oparta o podłoże. Ciężar ciała utrzymuj na lekko ugiętej nodze tylnej. Następnie nie przesuwając stóp przenieś tułów nieco ku przodowi. Nie zginaj w kolanie przedniej nogi.
MIĘSIEŃ PŁASZCZKOWATY NA STOJĄCO
WERSJA I
Zrób krok i stań w takiej pozycji ( z jedną nogą w tyle, drugą w przodzie). Ugnij kolana obu nóg przesuwając tułów ku przodowi. Stopy w całości powinny dotykać podłoża. Powinieneś poczuć rozciąganie w tylnej nodze.
WERSJA II
Znajdź podwyższenie, które będzie służyło do podparcia się. Stań przed nim w kroku, czyli z jedną nogą wysunięta ku przodowi. Palce tej nogi oprzyj o podwyższenie, a piętę o podłoże. Kolana obu nóg mają być wyprostowane. Następnie uginając kolano przedniej nogi, jak i tylnej pochyl tułów ku przodowi.
UWAGA: Jak widzisz opisane ćwiczenia dla mięśnia płaszczkowatego są bardzo podobne do ćwiczeń na mięsień brzuchaty łydki. Zwróć jednak uwagę, że rozciągając mięsień brzuchaty łydki, noga z przodu jest wyprostowana w kolanie. Natomiast, gdy chcesz rozciągać płaszczkowaty to nogę tę zginasz.
Jeśli nie jesteś przekonany, że wystarczy zgiąć kolano, aby rozciągać inny mięsień, to ćwiczenia te wykonaj najpierw z wyprostowanym kolanem, a potem je ugnij. Z pewnością poczujesz, że rozciąganiu są poddane nieco inne miejsca.
W pierwszej kolejności opór poczujesz bardziej na zewnątrz łydki, a potem bardziej w jej głębi. Spójrz jeszcze raz na grafikę ilustrującą położenie jednego i drugiego – następnym razem czuj mięśnie w pełni świadomie.
WERSJA III
Masz gdzieś w pobliżu schody? Świetnie. Wykorzystasz je w tym ćwiczeniu.
Stań na stopniu, tak by pięty były w powietrzu, a ciężar ciała opierał się tylko na palcach. Następnie pięty opuść ku dołowi i ugnij lekko kolana. Aby nie stracić równowagi przytrzymaj się poręczy schodów. W tym ćwiczeniu oprócz mięśnia płaszczkowatego rozciągasz również mięsień piszczelowy tylni i zginacz długi palców.
Zamiast schodów, możesz wykonać to ćwiczenie na krawężniku. Biegasz na bieżni na siłowni? Rozciąganie łydki wykonaj na talerzu od sztangi lub niskim stepie. Podwyższenie nie musi być wysokie.
MIĘSIEŃ BRZUCHATY ŁYDKI NA SIEDZĄCO
Usiądź na macie z jedną nogą wyprostowaną ze stopą skierowaną ku górze, a drugą zgiętą w kolanie. Chwyć za palce nogi wyprostowanej i pociągnij je ku sobie.
W nieco rozszerzonej wersji – do tego ćwiczenia możesz użyć taśmy oporowej.
Uważaj, by podczas wykonywania ćwiczenia, Twoja noga się nie przesuwała. To bardzo ważne, aby statyczne rozciąganie łydek przeprowadzać bez zmiany pozycji ani o centymetr.
PŁASZCZKOWATY NA SIEDZĄCO
Pozostań w tej samej pozycji. Tym razem chwyć za palce nogi zgiętej i pociągnij ku górze i ku sobie. Nie odrywaj przy tym pięty od ziemi. 20-30 sekund i zmiana nogi!
Tutaj również uważaj na przesuwanie nogi.
Aby stretching przyniósł zamierzone efekty powinieneś przeznaczać na niego czas zawsze po bieganiu. Na rozciąganie łydek poświęć przynajmniej 5 minut z końcówki każdego treningu – dopóki nie poczujesz, że Twoje nogi są wyraźnie rozluźnione. Potraktuj to jako moment wyciszenia, relaksu i… myślenia o potreningowym posiłku.
Jeżeli czujesz po bieganiu, że łydki masz mocno spięte, to rozciąganie wykonuj powoli i bardzo uważnie, aby nie pogłębić powstałych mikrourazów podczas treningu. Możesz też przed samym rozciąganiem wykonać automasaż spiętego mięśnia trójgłowego rollerem, piłeczką do masażu lub po prostu palcami. Wstępnie rozluźniony mięsień będzie Ci łatwiej rozciągać, a przede wszystkim bardziej bezpiecznie.
Wymienionych w tym artykule ćwiczeń nie rób przed bieganiem. Owszem – przed bieganiem też robi się rozciąganie łydek, ale wtedy powinno to być rozciąganie dynamiczne. To inny typ ćwiczeń, wykorzystywany w rozgrzewce – składają się na niego skipy, wykroki i wymachy nogami.
Rozciąganie statyczne przed bieganiem to zły pomysł – osłabia! Po bieganiu wręcz przeciwnie – przynosi same korzyści.
Sesję rozciągania całego ciała warto wykonywać go jako odrębną jednostkę treningową przez 30-50 minut raz w tygodniu. Nie muszą to być typowe (nudzące się na dłuższą metę) ćwiczenia rozciągające. Doskonałym treningiem rozciągającym jest joga – dla biegaczy to sojuszniczka, rozluźniająca ciało i umysł!
Rozciąganie pomaga w regeneracji – a jak jeszcze możesz wesprzeć ciało podczas potreningowego gojenia? Sprawdź nasze 10 wskazówek: Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!
Mogą Ci się spodobać:
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]
Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]
Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]
Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]