Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Rower stacjonarny pionowy i poziomy – czym się różnią? Który lepiej wybrać?

Rower stacjonarny pionowy i poziomy – czym się różnią? Który lepiej wybrać?

Data aktualizacji 05.11.2021

Przeczytasz w 7 minut

Jaki wybrać rower stacjonarny - poziomy i pionowy

Na rynku możesz znaleźć dwa typy rowerów, jeśli chodzi o ich budowę: rower stacjonarny poziomy i pionowy.

Który z tych rowerów stacjonarnych lepiej wybrać? Dla jakich osób są odpowiednie? Jak zacząć z nimi swoją przygodę?  

Rower stacjonarny pionowy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć 

Rower stacjonarny pionowy do ćwiczeń
Rower pionowy – doskonały do codziennych ćwiczeń nawet na małych przestrzeniach. Źródło: Strona Producenta Zipro.

Jak zbudowany jest rower stacjonarny pionowy

Rower stacjonarny pionowy posiada wysokie siodełko bez oparcia, na którym możesz usiąść. Brak oparcia spowodowany jest tym, że podczas ćwiczeń na tym urządzeniu Twój tułów jest pochylony do przodu.

Przez wysokie siodełko Twoje nogi są wyprostowane i pozostają w pozycji poziomej. Z przodu na metalowym drążku umieszczony jest panel, dzięki któremu możesz kontrolować rower stacjonarny poziomy. 

Posiada także oparcie na ręce oraz drążki, których możesz się trzymać, aby wygodniej się ćwiczyło. Z takim urządzeniem poczujesz się, jakbyś jeździł na prawdziwym rowerze. 

Możesz także regulować wysokość siodełka (w górę i dół) od pedałów, dostosowując go do swojego wzrostu. Dzięki jego budowie nie zajmuje dużo miejsca i możesz go używać nawet na małej przestrzeni

Dzięki swoim małym wymiarom będziesz mógł umieścić go nawet w ciasnym pomieszczeniu. Możesz być pewien, że nie zatarasujesz nim swojego mieszkania. Dlatego też jeśli nie posiadasz dużo miejsca, to ten typ będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Dla jakich osób przeznaczony jest rower stacjonarny pionowy?

Jak każde ćwiczenia, tak samo trening na rowerze stacjonarnym pionowym ma swoje zalety. Jest ich całkiem sporo. Należy zacząć od tego, dla jakich osób jest przeznaczony taki sprzęt. 

Najlepszy będzie dla osób, które zmagają się z chorobami układu krążenia oraz z problemami kardiologicznymi

Jest to idealna alternatywa dla każdego, kto lubi jeździć na rowerze lub woli spędzić czas w domu, niż na świeżym powietrzu, ale nadal ma ochotę ćwiczyć. 

Pozytywne efekty – rower stacjonarny pionowy 

Jazda na rowerze stacjonarny pionowym ma oczywiście swoje pozytywne efekty. 

Pierwszym, oczywistym pozytywnym efektem jest spalenie zbędnych kalorii. W dzisiejszych czasach wiele osób chce wyglądać atrakcyjnie. Dlatego też, jeśli nie chcesz robić tego na świeżym powietrzu, możesz schudnąć także i w domu. 

Co więcej, podnosi wydolność oraz pojemność płuc. Zaobserwujesz także poprawę Twojej kondycji. Ćwiczenia na tego typu sprzęcie wzmocnią mięśnie ud oraz łydek. Pozytywnie wpłyną także na kształtowanie pośladków. Dzięki treningom zobaczysz, że stają się ona bardziej jędrne. 

Poprzez ćwiczenia na rowerze stacjonarnym poziomym możesz zauważyć, że poprawi się także stan Twoich mięśni brzucha i ramion. One także intensywnie pracują podczas treningu. 

Wcześniej wspomnieliśmy, że jest idealny dla osób z problemami kardiologicznymi, a to dlatego, że poprawia pracę płuc, a także układu krążenia.

Przedział cenowy – na jaki wydatek musisz się przygotować 

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z rowerem stacjonarnym, a nie chcesz wydawać dużo pieniędzy, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. 

Rower stacjonarny pionowy możesz kupić już za 200 zł

Oczywiście jeśli zależy Ci na lepszym sprzęcie, możesz zainwestować więcej pieniędzy. Takie modele na pewno będą miały więcej funkcji, które mogą pomóc Ci w codziennych ćwiczeniach. 

Rower stacjonarny poziomy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć 

Rower stacjonarny poziomy z oparciem
Rower stacjonarny poziomy z wygodnym oparciem. Źródło: Strona producenta Zipro.

Jak zbudowany jest rower stacjonarny poziomy 

Jak myślisz, skąd wzięła się nazwa tego roweru? Odpowiedź jest prosta, ponieważ podczas ćwiczeń Twoje kończyny dolne znajdują się w pozycji poziomej.

Ten rodzaj roweru możesz łatwo rozpoznać. Dlaczego? 

Jest to rower, którego pedały są wysunięte mocno do przodu. Cała konstrukcja jest podłużna, w przeciwieństwie do roweru pionowego. 

Posiada także dobrze dostosowane siodełko, które posiada wysokie oparcie, abyś wygodnie mógł ćwiczyć. Taki element wspiera odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Dzięki takiemu układowi nogi podczas ćwiczeń są tylko trochę zgięte i  możesz wygodnie trenować przez cały czas.

Z przodu na niskim metalowym drążku umieszczony jest panel, który pozwala Ci sterować urządzeniem. 

Przy siodełku po dwóch stronach znajdują się specjalne rączki. Pomogą Ci one utrzymać się na siodełku (nie będziesz się przesuwał) i dodatkowo ułatwią wejście na rower stacjonarny. 

Posiada także uchwyty na ręce. Możliwe jest także regulowanie odległości siodełka (do przodu i do tyłu) od pedałów. Dzięki temu będziesz mógł dostosować sprzęt do swojego wzrostu. 

Jeśli zdecydujesz się na rower stacjonarny poziomy, musisz mieć na uwadze to, że zajmuje więcej miejsca. Jest on szerszy niż rower pionowy, dlatego musisz zagospodarować dla niego przestrzeń, aby swobodnie trenować każdego dnia. 

Dla jakich osób przeznaczony jest rower stacjonarny poziomy?

Rower stacjonarny poziomy nie odstaje w tyle i także ma wiele zalet, które poprawią Twoje zdrowie, a także samopoczucie. 

Ten rodzaj urządzenia poleca się przede wszystkim osobom, które mają problem z kręgosłupem. Dlaczego?

Przy omawianiu budowy wspomnieliśmy o tym, że posiada on oparcie. To właśnie ten element doskonale sprawdzi się dla każdego, kogo bolą plecy, ponieważ chroni odcinek lędźwiowy. Korzystając z urządzenia, wykonujesz ćwiczenia w pozycji półleżącej, co odciąża Twój kręgosłup. 

Ten typ roweru będzie również odpowiedni dla osób mocno otyłych. Wygodne siedzenie, a także wcześniej wspomniane oparcie zapewni komfort i pozwoli użytkownikowi zrzucić zbędne kilogramy. 

Sprawdzi się także dla osób starszych, a także dla tych, które przeszły operacje, lub doznały poważnych obrażeń i próbują powrócić do aktywnego trybu życia.

Pozytywne efekty – rower stacjonarny poziomy

Nie zaskoczy Cię, że ten rower także pozwoli Ci spalić zbędne kalorie. Ma także wiele innych pozytywnych efektów, które wpłyną na Twoje zdrowie.

Taki rower przede wszystkim dba o bezpieczeństwo odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Wpływa pozytywnie na poprawę kondycji, a także pomaga uregulować poziom cukru we krwi. Codzienny trening zwiększa wytrzymałość, a także polepsza wydolność oddechową

Nie możesz zapomnieć jak duży efekt takie ćwiczenia mają na wzrost siły mięśni łydek i ud. Co więcej, będziesz mógł pochwalić się jędrnymi pośladkami oraz mięśniami brzucha.

Przedział cenowy – na jaki wydatek musisz się przygotować

Jeśli chcesz zakupić rower stacjonarny poziomy, to musisz przygotować się na większy wydatek. Nie są one tak tanie jak rowery pionowe. 

Jedne z tańszych modeli możesz kupić za około 700 zł. 

Tak jak w przypadku poprzedniego typu roweru, wybierając droższy sprzęt, możesz liczyć na więcej funkcji oraz udogodnień. Wybór zależy oczywiście od Ciebie i Twoich wymagań. 

Jak wybrać rower stacjonarny pionowy i poziomy? Na co zwrócić uwagę przed zakupem

Roweru stacjonarnego nie należy kupować bez większego zastanowienia. Nie jest to tani wydatek, dlatego powinieneś poświęcić czas i zwrócić uwagę na pewne parametry i funkcje.

Oto kilka elementów, które są istotne, przy wyborze odpowiedniego roweru stacjonarnego pionowego oraz poziomego. 

  • regulacja siodełka: zwróć uwagę, czy siodełko można swobodnie regulować i dostosować je do Twojego wzrostu. Jeśli tak, to możesz być pewien, że idealnie dopasujesz wysokość czy też odległość siodełka od pedałów. Zapewni Ci to doskonały komfort podczas każdego treningu. 
  • ciężar koła zamachowego: element ten odpowiada za płynność ruchów roweru stacjonarnego. Im cięższe koło tym generowane obciążenie jest większe. Jeśli planujesz używać roweru od czasu do czasu, to koło ważące 3-4 kg, spełni swoje zadanie. 6-7 kg koło będzie idealne do regularnych ćwiczeń i dla osoby początkującej. Natomiast do intensywnego treningu polecamy Ci wybrać koło ważące 9 kg. 
  • maksymalne obciążenie: wybierz rower, który będzie odpowiadał Twojej masie ciała. Niektóre z modeli mogą wytrzymać obciążenie nawet do 150 kg. 
  • trening – funkcje i programy: ważne jest, aby rower miał wbudowany komputer z wyświetlaczem. Dzięki nim poprawisz swoją kondycję, a także prześledzić swoje postępy poprzez funkcje, które zostały dodane do urządzenia. Będziesz mógł wyznaczyć swój własny cel i powoli do niego dążyć. 
  • łączność Bluetooth: dzięki takiej funkcji będziesz mógł bez problemu połączyć się ze swoim smartphonem i zainstalować dodatkowe aplikacje treningowe. Zwiększą one zakres i funkcjonalność Twoich treningów. 
  • mechanizm: na rynku znajdziesz trzy rodzaje rowerów – mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Jeśli zależy Ci na niezawodnym modelu to  wybierzesz rower magnetyczny, ponieważ nie zawierają one żadnego elementu, który wytwarzałby tracie. 
  • wymiary: przed zakupem najlepiej sprawdzić wymiary, ponieważ rower może nie zmieścić się w miejsce, które dla niego zaplanowałeś. 
  • dodatki: oczywiście dodatki zależą od modelu, który wybierzesz. Jednak wiele z nich posiada np. podstawkę na urządzenie mobilne czy specjalny uchwyt na bidon. 

Mogą Ci się spodobać:

09 09.2024
Historia i Ewolucja Obuwia Piłkarskiego

Historia i Ewolucja Obuwia Piłkarskiego

Obuwie piłkarskie, znane również jako korki, odgrywa kluczową rolę w […]

22 08.2024
Przewodnik zakupowy: Najlepsze modele słuchawek bezprzewodowych do treningu

Przewodnik zakupowy: Najlepsze modele słuchawek bezprzewodowych do treningu

Jeśli zastanawiasz się, jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze do treningu, […]

26 07.2024
Okulary przeciwsłoneczne Oakley, czyli na sportowo i stylowo!

Okulary przeciwsłoneczne Oakley, czyli na sportowo i stylowo!

Okulary przeciwsłoneczne amerykańskiej marki Oakley to nie tylko modny dodatek, […]

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się