Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Data aktualizacji 09.10.2019
Przeczytasz w 6 minut
Bolące plecy to nie tylko domena ludzi o siedzącym trybie życia. Niestety ten problem często dotyka również biegaczy. Ból ten najczęściej wynika z nieprawidłowej postawy podczas biegania czy podczas siedzenia. Są też inne przyczyny. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy rolowanie pleców może Ci pomóc ujarzmić ich ból, jaki roller będzie odpowiedni do ich wymasowania oraz jak należy rolować plecy.
Wiele godzin spędzanych codziennie przed komputerem robi swoje. I niezależnie od tego czy biegasz codziennie, czy też tylko od czasu do czasu, mięśnie „zapamiętują” tę dominującą siedzącą postawę. Dlatego też często w nieodpowiednim miejscu są napięte i przykurczone w innym zaś nadmiernie rozciągnięte. Wpływa to bezpośrednio na Twoją technikę biegu. Ta zaś, jeżeli nie będzie prawidłowa, pogłębi nieodpowiedni stan. Długotrwałe złe napięcie mięśni powstałe poprzez:
jak również zaniedbywanie ćwiczeń wzmacniających korpus, a następnie go rozciągających, doprowadza do tworzenia się w mięśniach i powięziach bolących punktów spustowych. Punkty te powodują sztywność ciała, ból, ograniczony zakres ruchu i często złe samopoczucie. Mogą się również przyczynić do poważniejszej kontuzji, ponieważ mięśnie będą nieelastyczne, a powięź sucha i „przyklejona” do mięśni (jeśli nie wiesz, co to jest powięź, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy 9 zalet rolowania). Tym samym ból pleców może być również spowodowany przez przykurczone i nierozciągnięte mięśnie nóg, a w szczególności mięśnie grupy kulszowo-goleniowej.
Profesjonalny masaż „rozbija” punkty spustowe, uelastycznia mięśnie, jak i powięź. Tak samo zadziała umiejętne rolowanie się. Całe szczęście możesz zrobić to całkiem sam z niewielkim nakładem finansowym (masaże u profesjonalisty są o wiele droższe). Nie jest to trudne. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić, a tego dowiesz się poniżej.
Podczas rolowania powięź jest nawadniana, odkleja się od mięśni. Obrazowo można powiedzieć, że daje mięśniom miejsce do pracy. Ty zaś będziesz się cieszyć pełniejszym zakresem ruchu. Automasaż daje również podobne efekty do tych, jakie daje rozciąganie. Jednakże działa dogłębniej i lepiej rozluźnia spięte miejsca.
Jeżeli plecy bolą Cię, ponieważ:
to zacznij się rolować.
Niestety są sytuacje, w których rolowanie nie za wiele pomoże, a czasem może zaszkodzić. Dlatego jeżeli doświadczasz mocnego bólu kręgosłupa i nie jesteś pewny jego przyczyny, to skonsultuj się z fizjoterapeutą. Dzięki temu będziesz wiedział, czy automasaż może być wykonywany w tym przypadku.
Poniżej znajdziesz przyczyny bólu pleców, o które musisz zadbać inaczej i zapobiegać im w inny sposób:
Do masażu rozluźniającego plecy powinieneś wybrać gładką rolkę. Na pewno nieraz widziałeś wałki z wypustkami. Jednakże one mogą podrażniać wyrostki kolczyste kręgosłupa i tym samym im zaszkodzić. Nie wybieraj bardzo twardej rolki, szczególnie jeśli jesteś początkujący albo bardzo spięty. Biegacze zazwyczaj są szczupłymi osobami, dlatego wystarczający będzie wałek o średnicy 15 cm i długości ok. 45 cm. Do rolowania pleców można zastosować piłeczki połączone, czyli tak zwane duo ball. Dogłębniej wymasujesz prostowniki pleców. Pomiędzy piłkami znajduje się rowek, dzięki czemu podczas automasażu nie będziesz wywierał nacisku na części kostne.
Duo balle również mają różne rozmiary. Przykładowo:
Rolowanie boli, natomiast nie powinno powodować tak dużego bólu, że się krzywisz lub płaczesz. Dlaczego? Ponieważ chcąc, aby automasaż był efektywny, musisz również świadomie rozluźniać mięśnie. Jeśli cały proces będzie dla Ciebie nad wyraz bolesny, to będziesz mięśnie spinał jeszcze bardziej, a rolka Ci nie pomoże.
Automasaż rozpocznij od zwykłego rollera. Gdy wykonasz na nim poniższe ćwiczenia i będziesz chciał, aby masaż był bardziej intensywny, to sięgnij po odpowiedniego duo balla.
Rolowanie pleców wykonuj na lekko napiętych mięśniach brzucha.
W miejscu odcinka lędźwiowego podłóż rolkę i lekko na niej usiądź z ugiętymi nogami. Podpieraj się również z tyłu rękami. Angażując zarówno ręce, jak i nogi, przesuwaj się w górę i dół. Jednocześnie zmieniaj pozycję ciała lekko na prawo i lewo. Dzięki temu dokładnie wymasujesz ten odcinek na długość, jak i na szerokość.
Odcinek lędźwiowy możesz również wymasować za pomocą duo ball. Tak samo jak w poprzednim ćwiczeniu usiądź ze zgiętymi nogami, podpierając się z tyłu rękami. Duo ball umieść w odcinku lędźwiowym, tak aby piłeczki znajdowały się 1-3 centymetrów nad linią bielizny (zakładając, że nie jest ona zbyt niska). Zacznij poruszać biodrami w górę i w dół.
Umieść rolkę na wysokości łopatek i połóż się na niej. Opieraj się na zgiętych nogach. Ręce zapleć za głową. Przesuwaj roller w górę i w dół. Podczas tego ćwiczenia możesz ręce unieść do góry i prowadzić je do tyłu za głowę, wtedy gdy rolkę przesuwasz w kierunku szyi. Jeżeli jednak ręce skrzyżujesz na klatce piersiowej, to wykonasz delikatny masaż prostownika grzbietu za pomocą rolki. Utrzymuj napięte mięśnie brzucha, równocześnie nie zjeżdżaj rolką w dół do odcinka lędźwiowego, aby nie podrażnić części kostnych.
Całą długość pleców bezpiecznie wymasujesz duo ballem. Pamiętaj jednak, że masaż ten będzie bardziej intensywny niż z użyciem rolki. Na początku umieść duo ball w odcinku lędźwiowym. Podpierając się rękami z tyłu i zgiętymi nogami, prowadź go w górę i dół. Jeśli poczujesz, że możesz w całości położyć się na duo ball, to skrzyżuj ręce na klatce piersiowej, a duo ball poprowadź do samej góry.
Pamiętaj, że rolowanie to przede wszystkim sposób na zapobieganie bólowi pleców. Powinieneś rolować się po każdym ukończonym treningu. I nie skupiaj się tylko na plecach, ale również na innych grupach mięśniowych, ponieważ masowanie tylko jednej partii może doprowadzić do nierównomiernego napięcia mięśni w ciele. Przed rozpoczęciem zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Sprawdzi, które mięśnie potrzebują największej uwagi rollera.
Nie zapominaj również, że nic nie zastąpi odpowiednich ćwiczeń wzmacniających i rozciągających korpus. Bowiem słabe mięśnie brzucha, jak i pleców są najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa.
Więcej ćwiczeń związanych z rolowaniem znajdziesz w kolejnym artykule: https://sbiegacza.pl/2019/10/23/rolowanie-miesni-8-cwiczen-ktore-musi-znac-kazdy-biegacz/
Mogą Ci się spodobać:
Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]
Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]
Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]
W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]