Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Rodzaje rowerów stacjonarnych – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć, aby wybrać najlepszy

Rodzaje rowerów stacjonarnych – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć, aby wybrać najlepszy

Data publikacji 02.11.2021

Przeczytasz w 9 minut 1116 wyświetleń

Rodzaje rowerów stacjonarnych – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć, aby wybrać najlepszy

Chcesz zadbać o swoją sylwetkę i dobrą kondycję nawet podczas zimy? Jeśli nie jesteś fanem mrozów i minusowej temperatury, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. W takiej sytuacji najlepiej będzie wybrać rower stacjonarny. 

Jeśli jesteś osobą początkującą na pewno nie jesteś pewien, jaki model czy rodzaj wybrać. Na rynku znajdziesz trzy rodzaje rowerów stacjonarnych: rower mechaniczny, magnetyczny, a także elektromagnetyczny. 

Zależy Ci na pewno na dobrym sprzęcie, który spełni wszystkie Twoje wymagania podczas treningu w domu. W tym artykule powiemy Ci, jakie są ich cechy, funkcje i parametry. Poznasz także różnice pomiędzy między wcześniej wymienionymi rodzajami rowerów stacjonarnych. 

Rower stacjonarny mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny – czym tak naprawdę się różnią?

Podstawowa różnica, to to, w jaki sposób zastosowano w nich mechanizm oporu, czyli sposób hamowania koła. 

  • rower mechaniczny – najprostsza konstrukcja. Mechanizm oporu działa na zasadzie tarcia koła zamachowego. 
  • rower mechaniczny – precyzyjny mechanizm oporu, który działa dzięki hamulcowi magnetycznemu. 
  • rower elektromagnetyczny – mechanizm oporu działa za pomocą mikroprocesora. Reguluje on pracę elektrycznego silnika.

Domowy rower stacjonarny – jakie powinien mieć parametry

Wybór odpowiedniego roweru stacjonarnego jest niezwykle ważny, aby trening był efektywny i polepszał Twoją sylwetkę. Taki sprzęt powinien być dopasowany do Twojego wzrostu oraz wagi. Dlatego też przed zakupem powinieneś sprawdzić maksymalne obciążenie roweru stacjonarnego. 

Ważna jest także możliwość regulacji siodełka oraz kierownicy, aby można było dostosować ją do każdego wzrostu.

Sprawdź także jakie funkcje pomagające podczas treningu posiada urządzenie. Czy posiada podstawowe aplikacje, połączenie smartfona z urządzeniem, pomiar odległości oraz czasu ćwiczeń. Dla wielu sportowców ważna będzie także funkcja, która pomaga wybrać trening i dostosować go tak, aby osiągnąć wyznaczony cel.

Istotne są także wymiary i waga roweru stacjonarnego. Będzie to szczególnie ważne, jeśli chcesz kupić rower stacjonarny do mniejszego pomieszczenia. 

Rower stacjonarny mechaniczny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Rower stacjonarny mechaniczny do ćwiczeń dla poczatkujących
Rower stacjonarny mechaniczny prosty w budowie oraz obsłudze. Źródło: Strona producenta Zipro.

Dla jakich osób rower stacjonarny mechaniczny będzie dobrym wyborem?

Rower stacjonarny mechaniczny będzie idealnym wyborem dla osób, które mają zamiar korzystać z urządzenia jedynie w celach rekreacyjnych. Jeśli nie masz wysokich wymagań i chcesz czasami poćwiczyć, to rower stacjonarny mechaniczny jest dla Ciebie. Najczęściej wybierają je osoby początkujące, te, które ćwiczą 1-2 razy w tygodniu, a także ludzie starsi

Rower stacjonarny mechaniczny – budowa i obsługa

Jak wcześniej wspomnieliśmy, rowery stacjonarne mechaniczne są między innymi dobrym wyborem dla osób początkujących. Są one najprostsze jeśli chodzi o budowę. Dlatego też są one najtańszymi rowerami stacjonarnymi na rynku. 

Posiada podstawowe elementy, takie jak kierownicę, siodełko, które napędza urządzenie czy ramę.

Należy się jednak skupić na mechanizmie oporu (hamulec), który wyróżnia ten rodzaj roweru stacjonarnego od innych. Regulowany jest on za pomocą taśmy lub rolki. Dzieje się tak poprzez zmianę naciągu pasa. 

Jak to działa? Wcześniej  wspomniana rolka lub taśma napiera na koło zamachowe. Dzięki temu spowalnia ono swoją pracę. Tworzy to opór, który użytkownik musi pokonać, aby kręcić pedałami. Użycie większej siły sprawi, że wprawi maszynę w ruch i będzie mógł wykonać trening, który pozytywnie wpłynie na kondycję oraz poprawi sylwetkę. 

Obsługa roweru mechanicznego nie należy do skomplikowanych, ponieważ nie posiada obszernej elektroniki, która mogłaby sprawiać trudność w obsłudze. Dlatego też dobrze z takim urządzeniem poradzą sobie początkujący oraz osoby starsze, które często nie posiadają szerokiej wiedzy na temat technologii. 

Rower stacjonarny mechaniczny – plusy i minusy

Rower mechaniczny – plusy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, plusem roweru stacjonarnego mechanicznego jest na pewno niska cena, a także prosta obsługa. Nawet osoby nie znające się na elektronice będą mogły w prosty sposób wykonać trening. Możesz zakupić taki rower nawet za 300 zł, jeśli zależy Ci na jego posiadaniu, a nie chcesz wydawać ogromne sumy pieniędzy. 

Dzięki temu, że nie posiada skomplikowanej i zaawansowanej technologii, jest mało awaryjny. Oznacza to, że nie będziesz musiał przejmować się częstymi naprawami czy problemami związanymi z nieprawidłowym działaniem urządzenia. 

Rower mechaniczny ma także prostą konstrukcję. Za pomocą pokrętła możesz regulować opór. Tak samo możesz także dostosować wysokość siodełka do swojego wzrostu.

Rower mechaniczny – minusy 

Rower mechaniczny posiada także swoje wady, które na pewno zauważysz. Pierwszą dużą wadą jest głośna praca urządzenia. Jest to spowodowane poprzez tarcie koła zamachowego. Dlatego też trening przy włączonym telewizorze czy radiu nie będzie dobrym pomysłem. Hałas wydobywający się z roweru może je zagłuszać.

Kolejnym minusem dla wielu osób, może być brak dodatkowych opcji, które ułatwiłyby trening. Funkcje urządzenia są ograniczone poprzez skromną elektronikę, którą posiada rower mechaniczny. 

Wadą jest także niewielka regulacja obciążenia. Poprzez wcześniej wspomniany pas lub taśmę, jest ona ograniczona. Dlatego też nie będzie nadawać się do intensywnych treningów oraz dla osób, które są już na zaawansowanym poziomie.

Rower stacjonarny magnetyczny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Rower magnetyczny firmy Sapphire
Rower magnetyczny, idealny do treningów w zaciszu Twojego domu. Źródło: Strona producenta Sapphire.

Dla jakich osób rower stacjonarny magnetyczny będzie dobrym wyborem?

Rower magnetyczny będzie doskonałym wyborem dla osób, które ćwiczą intensywnie i chce precyzyjnie dostosować trening do swojej kondycji. Dzięki innemu mechanizmowi oporu niż w rowerze mechanicznym ćwiczenia będą bardziej efektywne i trening będzie przynosił efekty. Jest idealny, dla użytkowników, którzy są wymagający i stawiają na porządny i precyzyjny trening.

Rower stacjonarny magnetyczny – budowa i obsługa

Sposób działania oraz obsługa roweru magnetycznego należy do bardziej skomplikowanych niż roweru mechanicznego. Jest to związane z bardziej zaawansowaną technologią oraz mechanizmem oporu. Regulacja jego oporu odbywa się za pomocą hamulca magnetycznego

Jak to działa? Wytwarza on pole magnetyczne poprzez otaczające koło zamachowe magnesy, które pozwala na precyzyjne ustawienia i wybór odpowiedniego poziomu oporu. Dzięki temu urządzenie posiada większy zakres jeśli chodzi o wybór obciążenia, z jakim chcesz wykonać trening. Możesz go w prosty i dokładny sposób zmieniać. 

Podczas wyboru musisz kierować się waga koła zamachowego, które w tym przypadku jest bardzo ważne. Ma wpływ na płynność obrotów, a także na ustawienia oporu. Mówi się, że im większa masa koła, tym lepszy rower magnetyczny.

Rower stacjonarny magnetyczny – plusy i minusy

Rower magnetyczny – plusy

Plusem roweru magnetycznego jest na pewno mechanizm oporu. Dzięki jego konstrukcji możesz swobodnie i wygodnie regulować opór i dostosować go do swojego codziennego treningu. 

Przez wybór tego rodzaju roweru będziesz mógł w prosty sposób dostosować ustawienia do ćwiczeń interwałowych, czy też cardio

Kolejnym dużym plusem jest cicha praca urządzenia. Dzięki konstrukcji mechanizmu oporu nie będziesz musiał przejmować się, że zagłuszysz telewizor, czy też, że sąsiad będzie skarżył się na hałas wieczorami, kiedy będziesz chciał poćwiczyć. Na pewno doceni to każdy, kto ćwiczy w swoim domowym zaciszu.  

Dzięki temu, że rowery mechaniczne są droższe, posiadają wiele dodatkowych funkcji, które na pewno spodobają się każdemu użytkowników, a na pewno ułatwią także codzienne treningi. Będziesz mógł dostosować ćwiczenia do swojej kondycji oraz zobaczyć, jakie robisz postępy. 

W droższych modelach będziesz mógł swobodnie sterować urządzeniem za pomocą wygodnej konsoli, a nie pokrętła. Dzięki temu będziesz mógł precyzyjnie ustalić trening. Możesz wybrać trening do swoich potrzeb.

Na rynku znajdziesz wiele modeli rowerów magnetycznych, które na pewno spełnią Twoje wymagania.

Rower magnetyczny – minusy

Minusem roweru magnetycznego jest na pewno skomplikowana naprawa. Może psuć się częściej niż rower mechaniczny, ponieważ posiada bardziej skomplikowaną konstrukcję oraz więcej elektroniki. Jak zapewne wiesz, nie jest ona niezawodna i może czasami sprawiać kłopoty. 

Spora waga roweru magnetycznego także jest jego minusem. Nie będziesz mógł w taki prosty sposób sam go przenieść z jednego miejsca na drugie. 

Wyższa cena roweru magnetycznego, także może przemawiać na jego niekorzyść. Jednak musisz się z tym liczyć, gdyż posiada bardziej zaawansowany mechanizm oraz więcej funkcji. 

Rower stacjonarny elektromagnetyczny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć 

Rower elektromagnetyczny - kosztowny zakup
Rower elektromagnetyczny z zaawansowaną elektroniką. Źródło: Strona producenta Zipro.

Dla jakich osób rower stacjonarny elektromagnetyczny będzie dobrym wyborem?

Rower elektromagnetyczny jest bardzo profesjonalnym urządzeniem, dlatego też będą odpowiednim wyborem dla osób, które intensywnie ćwiczą i robią to często i regularnie. Można powiedzieć, że jest to sprzęt dla osób zaawansowanych. Z racji tego, że rower elektromagnetyczny nie jest tani, nie jest częstym widokiem w domowej siłowni czy też salonie. 

Rower stacjonarny elektromagnetyczny – budowa i obsługa

Rower elektromagnetyczny posiada zaawansowaną elektronikę, dlatego też będzie on trudniejszy w obsłudze. Korzysta z rozbudowanej technologii, która ma na celu sprawić, że treningi będą bardziej dostosowane do użytkownika oraz sprawią, że ćwiczenia będą przyjemne.

Regulacja mechanizmu oporu opiera się na mikroprocesorze, dzięki któremu trening jest bardziej precyzyjny i może wytworzyć nawet bardzo duży opór podczas jazdy.

Jak to działa? Mechanizm oporu możesz w prosty sposób kontrolować i regulować elektrycznie za pomocą komputera.

Rower stacjonarny elektromagnetyczny – plusy i minusy

Rower elektromagnetyczny – plusy 

Plusem roweru elektromagnetycznego jest bezszelestna praca. Dzięki mechanizmowi pracuje on bez zbędnego hałasu. Dzięki temu będziesz mógł w pełni skoncentrować się na treningu i wykonywaniu zaplanowanych ćwiczeń.  

Rower elektromagnetyczny ma możliwość ustawienia dużego oporu. Znacznie większego niż w dwóch pozostałych typach rowerów stacjonarnych. Dlatego też tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jest on doskonały dla osób, które ćwiczą intensywnie i regularnie.

Ogromnym plusem dla użytkowników jest na pewno dużo dodatkowych funkcji. Rowery elektromagnetyczne mogą między innymi zbadać pracę Twojego serca, czy też połączyć rower ze smartphonem. Dzięki specjalnej aplikacji w telefonie możesz kontrolować i śledzić swoje postępy i osiągnięcia. Na pewno ułatwi to ćwiczenia i sprawi, że będziesz bardziej zmotywowany, aby wyznaczać sobie kolejne cele. 

W wielu modelach jest także dodatkowe wyposażenie, które ma ułatwić treningi. Może to być między innymi: podstawka na telefon komórkowy, czy też uchwyt na bidon. 

Rower elektromagnetyczny – minusy

W przypadku minusów na pewno trzeba zacząć od wysokiej ceny. Jak już zauważyłeś, rower elektromagnetyczny posiada wiele udogodnień, które wiążą się z wydaniem większej ilości pieniędzy. Z tego względu najczęściej tego typu rowery stacjonarne możesz zauważyć najczęściej w siłowniach, a nie w domach. 

Kolejną wadą może być także skomplikowana naprawa, ponieważ rower elektromagnetyczny posiada dużą ilość elektroniki, która czasami może ulec uszkodzeniu.

Jak sam widzisz rowery stacjonarne mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne różnią się od siebie. Trudno jest powiedzieć, który najlepiej wybrać, ponieważ zależy to od tego jak bardzo jesteś zaangażowany w ćwiczenia, jaką masz kondycję oraz na jakim poziomie jesteś. Pamiętaj, aby wybrać rower stacjonarny odpowiedni do Twoich umiejętności. Zakup jeden z trzech rodzajów rowerów stacjonarnych. Ciesz się treningami oraz dąż do postawionych sobie celów. 

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jaki model torebek damskich wybrać?

Jaki model torebek damskich wybrać?

Nie musisz mieć dziesiątek torebek, aby wyglądać stylowo. Do podstawowej […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

30 08.2022
Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Zakup bieżni elektrycznej to decyzja na wiele lat – a […]

29 08.2022
Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Bieganie to sport, który może wydawać się wymagający, jednak jest […]

19 08.2022
Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Powszechnym, błędnym przekonaniem na temat odzieży sportowej jest to, że […]

12 08.2022
Jak wybrać matę do akupresury?

Jak wybrać matę do akupresury?

Domowy zestaw do akupresury to prosty i skuteczny sposób na […]

04 08.2022
Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Jeżeli raz użyjesz tego produktu, zachwycisz się jego właściwościami. Ręczniki […]

18 07.2022
Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Chcesz jeszcze lepiej monitorować swoją formę? Wracasz do biegania po […]

15 07.2022
Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Dobry stanik do biegania to obowiązkowy element wyposażenia każdej biegaczki. […]

13 07.2022
Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Elektronika dla biegaczy – o tym można pisać grube książki! […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

11 07.2022
Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Odzież treningowa może przybierać różne formy, a jedną z takich […]

04 07.2022
Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Regularne uprawianie aktywności fizycznej to najlepszy sposób na to, aby […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

27 06.2022
W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Sport […]

27 06.2022
Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Są tanie, nie zajmują dużo miejsca, do tego pozwalają osiągać […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

13 06.2022
Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarki Garmin to najwyższa półka, jeśli chodzi o sprzęt sportowy […]

25 05.2022
Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Zbliża się czerwiec, a więc to ostatni dzwonek na uzupełnienie […]

16 05.2022
Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Nadszedł czas – czas kupienia prawdziwego zegarka do biegania! Rynek […]

29 04.2022
Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Polar Ignite 2 to druga odsłona dobrze przyjętego zegarka ze […]

03 04.2022
Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Chcesz kupić sobie plecak do biegania? Zwróć szczególna uwgae na […]

01 04.2022
Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Akcesoria do biegania, które koniecznie trzeba mieć? Chusta do biegania […]

29 03.2022
Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Chcesz połączyć przyjemne z… przyjemnym? Bieganie z psem to jest […]

28 03.2022
Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kije do biegania przydają się nie tylko na trasach ultra! […]

26 03.2022
Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Nawodnienie biegacza trzeba gdzieś zapakować! Bez solidnego bidonu ani rusz! […]

25 03.2022
Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Wraz z pierwszymi tegorocznymi promieniami słońca coraz śmielej myślimy o […]

15 03.2022
Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki zwykle kojarzą się nam ze sportowymi zawodami, […]

15 03.2022
Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Czy rękawiczki do biegania czymkolwiek różnią się od naszego ,,zwykłego” […]