Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Sprzęt > Rodzaje rowerów stacjonarnych – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć, aby wybrać najlepszy

Rodzaje rowerów stacjonarnych – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć, aby wybrać najlepszy

Data publikacji 02.11.2021

Przeczytasz w 9 minut 2523 wyświetleń

Rodzaje rowerów stacjonarnych – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć, aby wybrać najlepszy

Chcesz zadbać o swoją sylwetkę i dobrą kondycję nawet podczas zimy? Jeśli nie jesteś fanem mrozów i minusowej temperatury, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. W takiej sytuacji najlepiej będzie wybrać rower stacjonarny. 

Jeśli jesteś osobą początkującą na pewno nie jesteś pewien, jaki model czy rodzaj wybrać. Na rynku znajdziesz trzy rodzaje rowerów stacjonarnych: rower mechaniczny, magnetyczny, a także elektromagnetyczny. 

Zależy Ci na pewno na dobrym sprzęcie, który spełni wszystkie Twoje wymagania podczas treningu w domu. W tym artykule powiemy Ci, jakie są ich cechy, funkcje i parametry. Poznasz także różnice pomiędzy między wcześniej wymienionymi rodzajami rowerów stacjonarnych. 

Rower stacjonarny mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny – czym tak naprawdę się różnią?

Podstawowa różnica, to to, w jaki sposób zastosowano w nich mechanizm oporu, czyli sposób hamowania koła. 

  • rower mechaniczny – najprostsza konstrukcja. Mechanizm oporu działa na zasadzie tarcia koła zamachowego. 
  • rower mechaniczny – precyzyjny mechanizm oporu, który działa dzięki hamulcowi magnetycznemu. 
  • rower elektromagnetyczny – mechanizm oporu działa za pomocą mikroprocesora. Reguluje on pracę elektrycznego silnika.

Domowy rower stacjonarny – jakie powinien mieć parametry

Wybór odpowiedniego roweru stacjonarnego jest niezwykle ważny, aby trening był efektywny i polepszał Twoją sylwetkę. Taki sprzęt powinien być dopasowany do Twojego wzrostu oraz wagi. Dlatego też przed zakupem powinieneś sprawdzić maksymalne obciążenie roweru stacjonarnego. 

Ważna jest także możliwość regulacji siodełka oraz kierownicy, aby można było dostosować ją do każdego wzrostu.

Sprawdź także jakie funkcje pomagające podczas treningu posiada urządzenie. Czy posiada podstawowe aplikacje, połączenie smartfona z urządzeniem, pomiar odległości oraz czasu ćwiczeń. Dla wielu sportowców ważna będzie także funkcja, która pomaga wybrać trening i dostosować go tak, aby osiągnąć wyznaczony cel.

Istotne są także wymiary i waga roweru stacjonarnego. Będzie to szczególnie ważne, jeśli chcesz kupić rower stacjonarny do mniejszego pomieszczenia. 

Rower stacjonarny mechaniczny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Rower stacjonarny mechaniczny do ćwiczeń dla poczatkujących
Rower stacjonarny mechaniczny prosty w budowie oraz obsłudze. Źródło: Strona producenta Zipro.

Dla jakich osób rower stacjonarny mechaniczny będzie dobrym wyborem?

Rower stacjonarny mechaniczny będzie idealnym wyborem dla osób, które mają zamiar korzystać z urządzenia jedynie w celach rekreacyjnych. Jeśli nie masz wysokich wymagań i chcesz czasami poćwiczyć, to rower stacjonarny mechaniczny jest dla Ciebie. Najczęściej wybierają je osoby początkujące, te, które ćwiczą 1-2 razy w tygodniu, a także ludzie starsi

Rower stacjonarny mechaniczny – budowa i obsługa

Jak wcześniej wspomnieliśmy, rowery stacjonarne mechaniczne są między innymi dobrym wyborem dla osób początkujących. Są one najprostsze jeśli chodzi o budowę. Dlatego też są one najtańszymi rowerami stacjonarnymi na rynku. 

Posiada podstawowe elementy, takie jak kierownicę, siodełko, które napędza urządzenie czy ramę.

Należy się jednak skupić na mechanizmie oporu (hamulec), który wyróżnia ten rodzaj roweru stacjonarnego od innych. Regulowany jest on za pomocą taśmy lub rolki. Dzieje się tak poprzez zmianę naciągu pasa. 

Jak to działa? Wcześniej  wspomniana rolka lub taśma napiera na koło zamachowe. Dzięki temu spowalnia ono swoją pracę. Tworzy to opór, który użytkownik musi pokonać, aby kręcić pedałami. Użycie większej siły sprawi, że wprawi maszynę w ruch i będzie mógł wykonać trening, który pozytywnie wpłynie na kondycję oraz poprawi sylwetkę. 

Obsługa roweru mechanicznego nie należy do skomplikowanych, ponieważ nie posiada obszernej elektroniki, która mogłaby sprawiać trudność w obsłudze. Dlatego też dobrze z takim urządzeniem poradzą sobie początkujący oraz osoby starsze, które często nie posiadają szerokiej wiedzy na temat technologii. 

Rower stacjonarny mechaniczny – plusy i minusy

Rower mechaniczny – plusy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, plusem roweru stacjonarnego mechanicznego jest na pewno niska cena, a także prosta obsługa. Nawet osoby nie znające się na elektronice będą mogły w prosty sposób wykonać trening. Możesz zakupić taki rower nawet za 300 zł, jeśli zależy Ci na jego posiadaniu, a nie chcesz wydawać ogromne sumy pieniędzy. 

Dzięki temu, że nie posiada skomplikowanej i zaawansowanej technologii, jest mało awaryjny. Oznacza to, że nie będziesz musiał przejmować się częstymi naprawami czy problemami związanymi z nieprawidłowym działaniem urządzenia. 

Rower mechaniczny ma także prostą konstrukcję. Za pomocą pokrętła możesz regulować opór. Tak samo możesz także dostosować wysokość siodełka do swojego wzrostu.

Rower mechaniczny – minusy 

Rower mechaniczny posiada także swoje wady, które na pewno zauważysz. Pierwszą dużą wadą jest głośna praca urządzenia. Jest to spowodowane poprzez tarcie koła zamachowego. Dlatego też trening przy włączonym telewizorze czy radiu nie będzie dobrym pomysłem. Hałas wydobywający się z roweru może je zagłuszać.

Kolejnym minusem dla wielu osób, może być brak dodatkowych opcji, które ułatwiłyby trening. Funkcje urządzenia są ograniczone poprzez skromną elektronikę, którą posiada rower mechaniczny. 

Wadą jest także niewielka regulacja obciążenia. Poprzez wcześniej wspomniany pas lub taśmę, jest ona ograniczona. Dlatego też nie będzie nadawać się do intensywnych treningów oraz dla osób, które są już na zaawansowanym poziomie.

Rower stacjonarny magnetyczny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Rower magnetyczny firmy Sapphire
Rower magnetyczny, idealny do treningów w zaciszu Twojego domu. Źródło: Strona producenta Sapphire.

Dla jakich osób rower stacjonarny magnetyczny będzie dobrym wyborem?

Rower magnetyczny będzie doskonałym wyborem dla osób, które ćwiczą intensywnie i chce precyzyjnie dostosować trening do swojej kondycji. Dzięki innemu mechanizmowi oporu niż w rowerze mechanicznym ćwiczenia będą bardziej efektywne i trening będzie przynosił efekty. Jest idealny, dla użytkowników, którzy są wymagający i stawiają na porządny i precyzyjny trening.

Rower stacjonarny magnetyczny – budowa i obsługa

Sposób działania oraz obsługa roweru magnetycznego należy do bardziej skomplikowanych niż roweru mechanicznego. Jest to związane z bardziej zaawansowaną technologią oraz mechanizmem oporu. Regulacja jego oporu odbywa się za pomocą hamulca magnetycznego

Jak to działa? Wytwarza on pole magnetyczne poprzez otaczające koło zamachowe magnesy, które pozwala na precyzyjne ustawienia i wybór odpowiedniego poziomu oporu. Dzięki temu urządzenie posiada większy zakres jeśli chodzi o wybór obciążenia, z jakim chcesz wykonać trening. Możesz go w prosty i dokładny sposób zmieniać. 

Podczas wyboru musisz kierować się waga koła zamachowego, które w tym przypadku jest bardzo ważne. Ma wpływ na płynność obrotów, a także na ustawienia oporu. Mówi się, że im większa masa koła, tym lepszy rower magnetyczny.

Rower stacjonarny magnetyczny – plusy i minusy

Rower magnetyczny – plusy

Plusem roweru magnetycznego jest na pewno mechanizm oporu. Dzięki jego konstrukcji możesz swobodnie i wygodnie regulować opór i dostosować go do swojego codziennego treningu. 

Przez wybór tego rodzaju roweru będziesz mógł w prosty sposób dostosować ustawienia do ćwiczeń interwałowych, czy też cardio

Kolejnym dużym plusem jest cicha praca urządzenia. Dzięki konstrukcji mechanizmu oporu nie będziesz musiał przejmować się, że zagłuszysz telewizor, czy też, że sąsiad będzie skarżył się na hałas wieczorami, kiedy będziesz chciał poćwiczyć. Na pewno doceni to każdy, kto ćwiczy w swoim domowym zaciszu.  

Dzięki temu, że rowery mechaniczne są droższe, posiadają wiele dodatkowych funkcji, które na pewno spodobają się każdemu użytkowników, a na pewno ułatwią także codzienne treningi. Będziesz mógł dostosować ćwiczenia do swojej kondycji oraz zobaczyć, jakie robisz postępy. 

W droższych modelach będziesz mógł swobodnie sterować urządzeniem za pomocą wygodnej konsoli, a nie pokrętła. Dzięki temu będziesz mógł precyzyjnie ustalić trening. Możesz wybrać trening do swoich potrzeb.

Na rynku znajdziesz wiele modeli rowerów magnetycznych, które na pewno spełnią Twoje wymagania.

Rower magnetyczny – minusy

Minusem roweru magnetycznego jest na pewno skomplikowana naprawa. Może psuć się częściej niż rower mechaniczny, ponieważ posiada bardziej skomplikowaną konstrukcję oraz więcej elektroniki. Jak zapewne wiesz, nie jest ona niezawodna i może czasami sprawiać kłopoty. 

Spora waga roweru magnetycznego także jest jego minusem. Nie będziesz mógł w taki prosty sposób sam go przenieść z jednego miejsca na drugie. 

Wyższa cena roweru magnetycznego, także może przemawiać na jego niekorzyść. Jednak musisz się z tym liczyć, gdyż posiada bardziej zaawansowany mechanizm oraz więcej funkcji. 

Rower stacjonarny elektromagnetyczny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć 

Rower elektromagnetyczny - kosztowny zakup
Rower elektromagnetyczny z zaawansowaną elektroniką. Źródło: Strona producenta Zipro.

Dla jakich osób rower stacjonarny elektromagnetyczny będzie dobrym wyborem?

Rower elektromagnetyczny jest bardzo profesjonalnym urządzeniem, dlatego też będą odpowiednim wyborem dla osób, które intensywnie ćwiczą i robią to często i regularnie. Można powiedzieć, że jest to sprzęt dla osób zaawansowanych. Z racji tego, że rower elektromagnetyczny nie jest tani, nie jest częstym widokiem w domowej siłowni czy też salonie. 

Rower stacjonarny elektromagnetyczny – budowa i obsługa

Rower elektromagnetyczny posiada zaawansowaną elektronikę, dlatego też będzie on trudniejszy w obsłudze. Korzysta z rozbudowanej technologii, która ma na celu sprawić, że treningi będą bardziej dostosowane do użytkownika oraz sprawią, że ćwiczenia będą przyjemne.

Regulacja mechanizmu oporu opiera się na mikroprocesorze, dzięki któremu trening jest bardziej precyzyjny i może wytworzyć nawet bardzo duży opór podczas jazdy.

Jak to działa? Mechanizm oporu możesz w prosty sposób kontrolować i regulować elektrycznie za pomocą komputera.

Rower stacjonarny elektromagnetyczny – plusy i minusy

Rower elektromagnetyczny – plusy 

Plusem roweru elektromagnetycznego jest bezszelestna praca. Dzięki mechanizmowi pracuje on bez zbędnego hałasu. Dzięki temu będziesz mógł w pełni skoncentrować się na treningu i wykonywaniu zaplanowanych ćwiczeń.  

Rower elektromagnetyczny ma możliwość ustawienia dużego oporu. Znacznie większego niż w dwóch pozostałych typach rowerów stacjonarnych. Dlatego też tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jest on doskonały dla osób, które ćwiczą intensywnie i regularnie.

Ogromnym plusem dla użytkowników jest na pewno dużo dodatkowych funkcji. Rowery elektromagnetyczne mogą między innymi zbadać pracę Twojego serca, czy też połączyć rower ze smartphonem. Dzięki specjalnej aplikacji w telefonie możesz kontrolować i śledzić swoje postępy i osiągnięcia. Na pewno ułatwi to ćwiczenia i sprawi, że będziesz bardziej zmotywowany, aby wyznaczać sobie kolejne cele. 

W wielu modelach jest także dodatkowe wyposażenie, które ma ułatwić treningi. Może to być między innymi: podstawka na telefon komórkowy, czy też uchwyt na bidon. 

Rower elektromagnetyczny – minusy

W przypadku minusów na pewno trzeba zacząć od wysokiej ceny. Jak już zauważyłeś, rower elektromagnetyczny posiada wiele udogodnień, które wiążą się z wydaniem większej ilości pieniędzy. Z tego względu najczęściej tego typu rowery stacjonarne możesz zauważyć najczęściej w siłowniach, a nie w domach. 

Kolejną wadą może być także skomplikowana naprawa, ponieważ rower elektromagnetyczny posiada dużą ilość elektroniki, która czasami może ulec uszkodzeniu.

Jak sam widzisz rowery stacjonarne mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne różnią się od siebie. Trudno jest powiedzieć, który najlepiej wybrać, ponieważ zależy to od tego jak bardzo jesteś zaangażowany w ćwiczenia, jaką masz kondycję oraz na jakim poziomie jesteś. Pamiętaj, aby wybrać rower stacjonarny odpowiedni do Twoich umiejętności. Zakup jeden z trzech rodzajów rowerów stacjonarnych. Ciesz się treningami oraz dąż do postawionych sobie celów. 

Mogą Ci się spodobać:

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

17 10.2022
Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]

06 10.2022
Uprawianie sportów zimą – jak się ubrać?

Uprawianie sportów zimą – jak się ubrać?

Aktywność fizyczna jest ważna przez cały rok. Niestety, zimą wiele […]

21 09.2022
Jaki model torebek damskich wybrać?

Jaki model torebek damskich wybrać?

Nie musisz mieć dziesiątek torebek, aby wyglądać stylowo. Do podstawowej […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

30 08.2022
Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Zakup bieżni elektrycznej to decyzja na wiele lat – a […]

29 08.2022
Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Bieganie to sport, który może wydawać się wymagający, jednak jest […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się