Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Data publikacji 30.03.2023
Przeczytasz w 5 minut
154 wyświetleń
Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się zmotywować do treningu w deszczu i wietrze… na drugi dzień budzimy się z podwyższoną temperaturą i cieknącym nosem. Przeziębienie a bieganie to słabe połączenie, ale plan treningowy sam się nie wypełni. Co teraz — czy bieganie przy przeziębieniu może być dobrym pomysłem, a może lepiej zawinąć się w kołdrę i zrobić sobie przerwę od sportu? Przeczytaj, jak rozwiązać ten dylemat!
Decydując, czy pójdziesz na trening pomimo infekcji, najważniejsze jest oczywiście Twoje samopoczucie. Większość sportowców rozważając bieganie z przeziębieniem, kieruje się jedną zasadą. Gdy objawy są tylko w obrębie głowy, biegać można. Katar, lekkie kasłanie, drapanie w górnej części gardła czy niekomfortowy (ale do zniesienia) ból głowy — takie symptomy świadczą o tym, że infekcja dopiero się rozwija.
Jeśli objawy wychodzą poza linię szyi:
biegać nie wolno. Infekcja jest już w zaawansowanym stadium. Wysiłek tylko pogorszy sytuację.
Bądź ze sobą szczery — czy naprawdę czujesz się dobrze, a trening jest tak ważny, że za żadne skarby nie powinieneś z niego zrezygnować? Jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, zostań w domu. Zdrowie zawsze jest priorytetem, a walka z przeziębieniem to bardzo dobry powód, by zrezygnować z zaplanowanego biegu.
Jeżeli objawy są na tyle lekkie, że zdecydujesz się iść na bieganie, przeziębienie i tak uprzykrzy Ci życie. Problemem są przede wszystkim zatkany nos i drapanie w gardle. Uniemożliwiają wygodne oddychanie, co jest niezwykle ważne na biegowej trasie. Co robić?
Najlepiej oczywiście zajść do apteki, nie tylko tej stacjonarnej, gdzie stoi tłum kaszlących i kichających klientów. Skuteczne leki na przeziębienie są dostępne także w aptekach internetowych. Do najpopularniejszych e-aptek, dysponujących szerokim wyborem lekarstw na przeziębienie, należy m.in. bardzo popularna Wapteka.
W aptece warto zaopatrzyć się szczególnie w krople do nosa na bazie soli morskiej — przeczyszczą drogi oddechowe. Przydadzą się też tabletki do ssania lub spray na ból gardła — te środki nawilżają błony śluzowe i zmniejszają stan zapalny. Z pierwszym kaszlem poradzi sobie syrop prawoślazowy, miodowy lub sosnowy.
Wspomóż się także tradycyjnymi metodami. Mleko z czosnkiem i miodem zadziała jak naturalny antybiotyk. Herbata z imbirem i cytryną rozgrzeje Cię od środka. Niezastąpiona jest oczywiście tez zwykła, ciepła woda — pij dużo, bo solidne nawodnienie pomoże Ci szybko zwalczyć infekcję.
By przetkać nos, zrób sobie tzw. parówkę — kilka minut oddychania nosem nad zagotowaną, parującą wodą. Warto dodać do wody kilka kropli olejku eterycznego z eukaliptusa lub aloesu. Olejek dodaj też do gorącej kąpieli. W początkowej fazie przeziębienia pomoże zwalczyć drobnoustroje.
Lekarstwa z apteki i proste domowe metody pomogą Ci na tyle złagodzić wczesne objawy przeziębienia, by trening był możliwy do zrobienia. W domowym leczeniu zachowaj jednak zdrowy rozsądek. Na ostrą anginę czy zapalenie oskrzeli pomoże tylko lekarz. Nie broń się przed wizytą u medyka, gdy poczujesz, że Twój stan ewidentnie się pogarsza.
Żeby nie wrócić z biegania jeszcze bardziej przeziębionym, porządnie się ubierz. To moment, by wyjąć z szafy bieliznę termoaktywną — zadba o Twój komfort termiczny w niskiej temperaturze. Jeśli jej nie posiadasz, złap za lekko ocieplane legginsy sportowe. Załóż do nich bluzę polarową. Generalnie, ubierz się cieplej, niż gdybyś wybierał się na bieganie w pełni zdrowia.
Koniecznie osłoń drogi oddechowe przed zimnem. Przyda Ci się do tego chusta wielofunkcyjna typu buff. Naciągnij ją na usta i nos. Chroń także uszy, by dodatkowo Ci ich nie przewiało — od tego jest czapka, albo przynajmniej opaska na głowę.
To, że można biegać we wczesnym stadium przeziębienia, nie oznacza, że można dać z siebie 200%. Bieganie przy przeziębieniu ma być dla przyjemności, a nie dla wyniku. Postaw na lekkie, krótkie treningi.
Na kilka dni zapomnij o interwałach, tempówkach czy długim wybieganiu. To nie czas, by szaleć na granicy progu mleczanowego. Niech Twoje tętno nie przekracza 70%.
Ostre bieganie poczeka, aż dojdziesz do siebie. Z rozwijającą się infekcją i tak jesteś osłabiony, więc szkoda podchodzić do treningu z dużą ambicją i cierpieć rozczarowanie.
Idź na trening pod warunkiem, że pogoda jest ładna. Wichura i ziąb na pewno nie pomogą Ci wygrać z infekcją.
Po krótkim, przyjemnym treningu w przyjaznej aurze, zrób sobie gorącą kąpiel. Nie tylko pomoże zwalczyć przeziębienie, ale również rozluźni Twoje mięśnie, co usprawni potreningową regenerację. Potem wypij herbatę z imbirem i resztę dnia spędź w ciepłym łóżku. Do wieczora staraj się już w ogóle nie wysilać.
Bieganie a przeziębienie to niezbyt zgrany duet… ale jeśli podejdziesz do sprawy z głową, a infekcja dopiero się rozwija, możesz sobie pozwolić na lekki trening. Przed wyjściem z domu upewnij się, że nie masz gorączki. Uzupełnij nawodnienie, podciągnij chustę na twarz i przetkaj nos kroplami na bazie soli morskiej.
W walce z przeziębieniem najefektywniejsza jest współczesna medycyna. Odwiedź internetową Waptekę, gdzie zaopatrzysz się w skuteczne lekarstwa. Dla wsparcia organizmu zrób sobie tradycyjne mleko z czosnkiem oraz miodem. Wskocz też do wanny z gorącą wodą, wzbogaconą olejkami eterycznymi. Kiedy zwalczysz przeziębienie
Mogą Ci się spodobać:
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]
Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]
W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]
Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]
Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]
Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]
Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]
Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]
Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]
Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]
Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]